0

هیچ محصولی در سبد خرید نیست.

0

برای مشاهده لیست علاقه مندی ها وارد شوید!

مشاهده محصولات فروشگاه

ایاس (EOS) چیست؟ هر آنچه که باید بدانیم

ارز دیجیتال ایاس EOS چیست؟

 

ایاس (EOS) یکی از موفق‌ترین پروژه‌های دنیای کریپتوکارنسی‌ها به حساب می‌آید که همانند اتریوم برای ارائه قراردادهای هوشمند و برنامه‌های غیر متمرکز دی‌اپس (dApps) طراحی شده است. EOS با اهداف بلند پروازانه‌ای پا به میدان گذاشت و با معرفی راهکار‌هایی برای مسئله مقیاس‌پذیری، حذف کارمزدهای بالا، قابلیت انجام میلیون‌ها تراکنش در هر ثانیه و دسترسی آسان‌تر به اپلیکیشن‌های غیرمتمرکز، نظر بسیاری از فعالان حوزه ارزهای دیجیتال را به خود جلب کرد. در ادامه این مقاله از مرکز تحقیقات بلاک‌چین به بررسی کامل پروژه EOS و هر آنچه که شما باید بدانید خواهیم پرداخت.

دن لریمر (Dan Larimer)، مدیر سابق پروژه‌های بیت‌شیرز و استیمیت و برندن بلومر (Brendan Bloomer)، در اواخر سال ۲۰۱۶ با تاسیس شرکتی به نام Block.one پروژه ایاس (EOS) را راه‌اندازی کردند.

شرکت Block.one، پروژه ایاس را با عرضه اولیه (ICO) آغاز کرد و وایت‌پیپر آن را در سال 2017 منتشر نمود. بر اساس گزارش وب‌سایت خبرگزاری کوین‌تلگراف، ایاس موفق شد در مدت زمان یک سال به رکورد جذب سرمایه 4 میلیارد دلاری دست یابد. این در حالی بود که مدت زمان فروش اولیه ایاس، طولانی‌ترین مدت زمانی بود که تا به‌حال برای فروش اولیه یک توکن در تاریخ ارزهای دیجیتال وجود داشت. سر انجام در سپتامبر ۲۰۱۷، نسخه آزمایشی شبکه اصلی EOS، با عنوان Dawn 1.0 ، نسخه 2.0 آن در تاریخ ۴ دسامبر ۲۰۱۷، نسخه 3.0 آن در ۲۵ ژانویه ۲۰۱۸  و در نهایت نسخه 4.0 آن در تاریخ ۷ می ۲۰۱۸ منتشر شد.

 


ایاس (EOS) چگونه کار می‌کند؟


ایاس (EOS) یک پلتفرم مبتنی بر بلاک‌چین را ارائه کرد تا بتواند بدون نیاز به هزینه‌های تراکنش‌های انجام شده در زنجیره اصلی، هزاران‌ تراکنش را در هر ثانیه انجام دهد. در واقع مثل ماینرها یا استخراج‌کنندگانی که در شبکه اتریوم بلوک‌ها را تولید می‌کردند، در شبکه ایاس نیز بلوک‌ها توسط ایجاد‌کنندگان بلوک تولید می‌شوند. هنگامی که ماینرها بلوک‌ها را تولید می‌کنند، هزینه ایجاد بلوک‌ها توسط خود بلاک‌چین ایاس (EOS) به آنها پرداخت می‌شود و دیگر نیازی به پرداخت کارمزد توسط کاربران وجود ندارد.

در بلاک‌چین EOS، در هر ثانیه دو بلوک تولید می‌شود که در یک زمان مشخص فقط یکی از تولید کنندگان بلوک می‌تواند بلوک جدیدی تولید کند. بنابراین جهت اطمینان از کارکرد شبکه با یک نرخ بهینه، تولید کننده بلوکی که در یک بازه زمانی مشخص از پیش تعیین شده، بلوک جدیدی تولید نکرده است، بطور موقت از شبکه کنار گذاشته می‌شود.

 

الگوریتم توافق جمعی در ایاس (EOS)

 

الگوریتم توافق جمعی در ایاس EOS

 

ایاس (EOS) از الگوریتم اجماع اثبات سهام محول شده (DPoS) استفاده می‌کند. در این الگوریتم، دارندگان توکن‌های EOS، از طریق یک سیستم رای‌گیری دائمی، تولید کنندگان بلوک‌ها را انتخاب می‌کنند. در این فرآیند هرکسی که بخواهد در تولید بلوک‌ها شرکت کند، باید نگهدارندگان توکن‌ها را متقاعد سازد که به او رای دهند. بر همین اساس توسعه دهندگان EOS، پلتفرم غیرمتمرکزEOS.IO  را ارائه کرده‌اند تا هر فرد بتواند بلاک چین مخصوص خودش را بر روی آن پیاده‌سازی کند و یک توکن جدید بوجود آورد. توسط نرم افزار EOS.IO، بلوک‌ داده‌ها دقیقا هر 0.5 ثانیه یک‌بار تولید می‌شود و در هر زمان مشخص از پیش تعیین شده‌ای فقط یک نفر مجاز است که یک بلوک را تولید کند.

حال اگر یک بلوک در زمان تعیین شده تولید نشود، جای بلوکی که قرار بوده در آن بازه زمانی تولید شود، خالی می‌ماند. هنگامی که برای یک یا چند بلوک چنین اتفاقی بیافتد، یک شکاف 0.5 ثانیه‌ای در بلاک‌چین بوجود می‌آید. در چنین شرایطی، فردی که آن بلوک را از دست داده و نتوانسته هیچ بلوکی در ۲۴ ساعت گذشته تولید کند، به طور موقت از چرخه تولید کردن بلوک‌ها حذف می‌شود و هر زمان که دوباره به بلاک‌چین اعلام کند که تمایل به تولید بلاک دارد، دوباره می‌تواند کار خود را آغاز نماید. این فرآیند موجب می‌شود که تعداد بلوک‌هایی که توسط تولیدکنندگان، بدون برنامه ریزی قبلی ایجاد شده است، به حداقل برسد و شبکه بلاک‌چین EOS بتواند بدون مشکل به کار خود ادامه دهد.

 


ویژگی‌های ایاس (EOS)


با توجه به اینکه ایاس (EOS) با هدف رقابت با اتریوم بوجود آمده است، می‌توان پیش‌بینی کرد که کاربردهای اصلی آن همان کاربردهای کلیدی پلتفرم اتریوم خواهد بود، یعنی قابلیت اجرای قراردادهای هوشمند و برنامه‌های غیرمتمرکز.

 

قراردادهای هوشمند

بطور کلی هر نوع قراردادی که برای حصول اطمینان از توافق بین طرفین با هدف اجرای خدمات و یا دسترسی به امکاناتی مشخص صورت می‌گیرد، با استفاده از قراردادهای هوشمند قابل اجرا می‌باشد. قرارداد هوشمند (Smart Contract) ‌دارایی‌های دیجیتال و مجموعه‌ای از ورودی‌ها یا قوانین را که توسط طرفین قرارداد تعیین شده، بصورت خودکار  انجام می‌دهد. قراردادهای هوشمند EOS نیز به همین صورت عمل می‌کنند. این قراردادها برای اجرای تعهدات بین شرکت‌کنندگان قرارداد، ساختاری را برای انجام تراکنش‌ها و معاملات مالی ارائه می‌دهند.

 

ساخت اپلیکیشن های غیرمتمرکز دی اپس (dApps)

ایاس زیرساخت بسیار مناسبی برای پشتیبانی از برنامه‌های غیرمتمرکز فراهم کرده است. بازی‌های غیرمتمرکز که پیش از آن به دلیل سرعت پایین تراکنش‌ها در ثانیه (TPS) با محدودیت‌هایی روبرو شده بودند، می‌توانند بر بستر EOS که سرعت انجام تراکنش‌ها در آن بسیار بیشتر از دو رقیب خود یعنی اتریوم و نئو است، طراحی و پیاده‌سازی شوند.

 

حافظه و پهنای باند

حافظه EOS.IO یک پلتفرم غیرمتمرکز است که با هدف ذخیره‌سازی دائمی و میزبانی فایل‌ها توسط تمامی مرورگر‌ها، ارائه شده است. برخلاف سایر پلتفرم‌ها، در ایاس هیچ کارمزد یا هزینه‌ای در ازای پهنای باند یا حافظه‌ای که در اختیار کاربران قرار می‌گیرد، دریافت نمی‌شود. اما فقط زمانی که یک کاربر به پهنای باند یا حافظه نیاز دارد، باید توکن‌های ایاس خود را کیف‌پول خود نگه داشته و زمانی که دیگر به پهنای باند یا حافظه نیازی نداشت، می‌تواند آنها را بفروشد.

 


ارزش کل بازار ایاس (EOS)


ارزش بازار EOS

 

ارز دیجیتال EOS با داشتن حجم سرمایه 4 میلیارد دلاری در حال حاضر در رتبه هفتم لیست ارزهای دیجیتال قرار دارد. این ارز دیجیتال با قرار گرفتن در جایگاه هفتم به عنوان یکی از نزدیکترین رقبای اتریوم به حساب می‌آید. اما باز هم اختلاف حجم سرمایه 25 میلیارد دلاری آن با اتریوم، نشان می‌دهد EOS راه درازی برای سبقت گرفتن از اتریوم در پیش دارد. با وجود حجم بالای سرمایه پروژه ایاس در عرضه اولیه (ICO) خود و بیشتر شدن اهمیت پلتفرم‌های ارائه دهنده قراردادهای هوشمند و برنامه‌های غیرمتمرکز، به نظر می‌رسد که به مرور زمان این نوع از پروژه‌ها حجم سرمایه بیشتری از بازار ارزهای دیجیتال را به خود اختصاص دهند و EOS آینده درخشانی داشته باشد.

 

مشاهده قیمت لحظه‌ای EOS

 

 


استخراج ایاس (EOS)


الگوریتم توافق جمعی استفاده شده در ایاس، قابلیت استخراج را برای EOS فراهم نمی‌کند. در الگوریتم اجماع اثبات سهام محول شده (DPoS)، بر خلاف سازوکار اثبات سهام (PoS) که همه در تایید بلاک ها نقش دارند و پاداش دریافت می‌کنند،  فقط کاربرانی که توکن‌های EOS را در اختیار دارند می‌توانند به ۲۰ نماینده رای ‌دهند. سپس، نمایندگان انتخاب شده بابت ایجاد بلاک، پاداش خوبی دریافت می‌کنند. به همین دلیل انگیزه برای نماینده شدن افزایش می‌یابد. برای نماینده شدن باید شرایطی خاصی مانند قدرت پردازش بالا و در اختیار داشتن تعداد زیادی توکن فراهم باشد. اگر نماینده‌ای کار خود را درست انجام ندهد، از رای گیری حذف شده و نماینده دیگری جایگزین او خواهد شد. بر همین اساس سرعت تراکنش ها افزایش و کارمزد تراکنش‌ها از بین می‌رود.

 


بهترین کیف پول‌های ایاس (EOS)


توکن‌های EOS، در حال حاضر مبتنی بر شبکه اتریوم هستند. به همین علت برای نگهداری توکن‌های EOS، می‌توانید از کیف پول‌های رسمی اتریوم مانند مای‌اتر ولت و متامسک استفاده کنید. البته کیف پول‌های دیگری مانند اکسودوس، ایدو و برخی از صرافی‌ها هم از این توکن‌ها پشتیبانی می‌کنند، اما سایت رسمی ایاس توصیه می‌کند برای به روز‌رسانی های بعدی از کیف پول های رسمی اتریوم استفاده شود.

 

بیشتر بخوانید:

برنامه های نامتمرکز دی اپس (DApps) چیست؟

مقیاس پذیری در بلاک چین به چه معناست؟

آیا بیت‌ کوین و ارزهای دیجیتال در ایران قانونی هستند؟

ورود بانک مرکزی اروپا به حوزه ارزهای دیجیتال

آموزش کامل صرافی بیتمکس

 


منبع: مرکز تحقیقات بلاک چین


آموزش صفر تا صد ترید و تحلیل تکنیکال - ارز دیجیتال، بورس و فارکس

 

لینک کوتاه شده مطلب
ads
 • چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه اشخاص مدیر، نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
 • چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
 • چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 • چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

نظرات کاربران

  متاسفیم! برای ثبت دیدگاه باید وارد شوید!

  ads
  ads
  ads
  question
  0