0

هیچ محصولی در سبد خرید نیست.

0

برای مشاهده لیست علاقه مندی ها وارد شوید!

مشاهده محصولات فروشگاه

مفهوم قوی سیاه (Black Swan) در بازارهای مالی

مفهوم قوی سیاه (Black Swan) در بازارهای مالی

قوی سیاه یک واقعه غیرقابل پیش بینی و فراتر از آن چیزی است که معمولاً از یک وضعیت انتظار می رود و پیامدهای بالقوه وخیمی دارد. این رویداد خیلی به ندرت اتفاق می افتد و با تاثیر شدید و مقاومت گسترده ای که از نظر ظاهری کاملا آشکار است، تشخیص داده می شود.


مفهوم قوی سیاه چیست؟


این اصطلاح توسط نسیم نیکولاس طالب، استاد امور مالی، نویسنده و تاجر سابق وال استریت معرفی شد. طالب قبل از بحران مالی 2008، درکتابی در مورد الگوی قوی سیاه توضیحاتی داده بود. او در این کتاب بیان می کند که رویداد قوی سیاه به دلیل نادر بودن آن معمولا قابل پیش بینی نیست و در عین حال عواقب فاجعه باری دارند، اما همه باید بدانند که الگوی قوی سیاه همیشه یک احتمال است که باید درنظر گرفته شده و برای مواجهه با آن برنامه ریزی شود.

او بعداً از بحران مالی سال 2008 و ایده واقعه قوی سیاه استفاده کرد تا استدلال کند که اگر به یک سیستم معیوب اجازه دهیم شکست بخورد، در واقع آن را در برابر فاجعه حوادث آینده قوی سیاه تقویت کرده ایم. وی همچنین استدلال كرد كه برعكس، سیستمی كه در برابر ریسک محافظت شده باشد، در نهایت در مقابل رویدادهای نادر و غیرقابل پیش بینی  و رویارویی با ضررهای فاجعه بار آسیب پذیرتر می شود.

طالب یک قوی سیاه را واقعه ای توصیف می کند که:

 1. فراتر از انتظارات عادی است و آنقدر نادر است که حتی احتمال وقوع آن نامعلوم است.
 2. هنگام وقوع یک اثر فاجعه بار دارد و 3) به گونه ای شرح داده می شود که گویی در واقع قابل پیش بینی بوده است.

طالب در مورد اتفاقات بسیار نادر، استدلال می کند که ابزارهای استاندارد احتمال و پیش بینی مانند توزیع نرمال برای این کار کاربرد ندارند زیرا به جمعیت بزرگ و اندازه نمونه های گذشته وابسته هستند که هرگز برای تعریف رویدادهای نادر در دسترس نیستند. استفاده از آمار مبتنی بر مشاهدات حوادث گذشته برای پیش بینی قوهای سیاه مفید نیست و حتی ممکن است ما را نسبت به آنها آسیب پذیرتر کند.

ناتوانی ما در پیش بینی قوی سیاه از اهمیت زیادی برخوردار است زیرا آنها همچنین می توانند چنین عواقب شدیدی به دنبال داشته باشند. اتفاقات ناخوشایند ، صرف نظر از اینکه چقدر غیرقابل پیش بینی هستند، برای افراد چندان جالب توجه نیستند.

آخرین جنبه اساسی یک قو سیاه این است که به عنوان یک واقعه مهم تاریخی، ناظران معمولا آن را پس از وقوع رویداد توضیح داده و می اندیشند که چگونه می توانستند آنرا پیش بینی کنند. با این حال، بررسی گذشته، در واقع به پیش بینی قوی سیاه کمکی نمی کند.


نمونه هایی از رویدادهای گذشته قوی سیاه


سقوط مالی بازار مسکن ایالات متحده در طول بحران سال 2008 یکی از جدیدترین و شناخته شده ترین رویدادهای قو سیاه است. تأثیر این سانحه فاجعه بار و جهانی بود و تنها تعداد معدودی از افراد قادر به پیش بینی وقوع آن بودند.

همچنین در سال 2008، زیمبابوه با بدترین نرخ تورم بیش از 79.6 میلیارد درصد بدترین تورم در قرن بیست و یکم را داشت. پیش بینی تورم در این سطح تقریبا غیرممکن است و می تواند به راحتی یک کشور را از نظر مالی تخریب کند.

حباب dot-com در سال 2001، یکی دیگر از رویدادهای قوی سیاه است که شباهت هایی با بحران مالی 2008 دارد. قبل از فروپاشی فاجعه بار آمریكا، آمریكا از رشد سریع اقتصادی و افزایش ثروت خصوصی برخوردار بود. از آنجا که اینترنت از نظر استفاده تجاری در مراحل ابتدایی خود قرار داشت، صندوق های سرمایه گذاری مختلفی در شرکت های فناوری با ارزش های متورم و بدون کشش بازار سرمایه گذاری می کردند. وقتی این شرکت ها با شکست مواجه شدند، صندوق های سرمایه گذاری به سختی ضربه خوردند و ریسک نزولی به سرمایه گذاران منتقل شد. مرز دیجیتال برای پیش بینی سقوط جدید و تقریبا غیرممکن بود.

به عنوان نمونه دیگر، یک صندوق پوشش ریسک موفق، مدیریت بلند مدت سرمایه (LTCM)، در سال 1998 به دلیل اثر نوسانات ناشی از بدهی دولت روسیه به شدت سقوط کرد، سقوطی که الگو های رایانه ای این شرکت قادر به پیش بینی آن نبودند. بنابراین شاید بتوان گفت که بحران کرونا یک قوی سیاه است… نظر شما چیست؟

بیشتر بخوانید:

چرخه معامله‌گری در بازارهای مالی

نکات طلایی پیتر لینچ برای موفقیت در بورس و بازارهای مالی

منشور معامله گری در بازارهای مالی

بهترین و بدترین پندهای سرمایه گذاری در بازارهای مالی

استراتژی معاملاتی (Trading strategy) در بازارهای سرمایه

روانشناسی معامله گری در بازار های مالی

ویژگی‌های یک تریدر حرفه‌ای

قوانین موفقیت در ترید و معامله گری


منبع: مرکز تحقیقات بلاک چین


 

لینک کوتاه شده مطلب
ads
 • چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه اشخاص مدیر، نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
 • چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
 • چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 • چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

نظرات کاربران

  متاسفیم! برای ثبت دیدگاه باید وارد شوید!

  ads
  ads
  ads
  question
  0