آموزش ترید و تحلیل تکنیکال - مرکز تحقیقات بلاک چین

مقیاس پذیری در بلاک چین به چه معناست؟

مقیاس پذیری در بلاک چین

با توجه به محبوبیت و کاربردهایی که برای فناوری بلاک چین در نظر گرفته شده است، روز به روز بر تعداد افراد علاقه مندان به حوزه بلاک چین و ارزهای دیجیتال افزوده می شود. اما یکی از موانع اصلی رشد فناوری بلاک چین را بدون شک می توان مسئله مقیاس پذیری (Scalability) یا عدم تطابق با میزان تقاضا دانست.

بیت کوین که یکی از اولین و معروف ترین کاربردهای استفاده از بلاک چین است، از بلوک ها برای انجام تراکنش های خود استفاده می کند. در آغاز طراحی شبکه بیت کوین، برنامه نویسان سایز هر بلوک را 1 مگابایت در نظر گرفتند. اگرچه این مکانیزم برای افزایش امنیت بیت کوین طراحی شده بود، اما یک مانع بزرگ در برابر توسعه شبکه بیت کوین محسوب می شود.

از سوی دیگر هر تراکنش حاوی اطلاعاتی است که اگر بخواهیم در بلوکی با ظرفیت 1 مگا بایت آن را بگنجانیم، باید بسیاری از تراکنش های دیگر را نادیده بگیریم. پروتکل شبکه بیت کوین امکان حداکثر 4 ترااکنش در ثانیه را فراهم می سازد، در حالی که اگر قرار باشد از بیت کوین به عنوان خدمات پرداختی روزمره استفاده کنیم باید بتواند صدها و حتی هزاران تراکنش را در ثانیه انجام دهد!

شبکه اتریوم نیز با همچین مشکلی رو بروست و قابلیت پردازش حداکثر 15 تراکنش بر ثانیه را دارد. در صورتی که هم اکنون سرویس پرداخت بین المللی ویزا در هر ثانیه چیزی حدود 2000 تراکنش را منتقل می کند. با این حال اگر ارزهای دیجیتال بخواهند به شکل گسترده مورد استفاده صنایع مختلف قرار بگیرند، باید برای این مسئله راهکاری پیدا شود.

مقاله مرتبط: بیت کوین چگونه کار می کند؟

 


آیا مشکل مقیاس پذیری بلاک چین با افزایش ظرفیت بلوک ها حل می شود؟


      مشکل مقیاس پذیری در بیت کوین

باید گفت که مشکل مقیاس پذیری بلاک چین به راحتی و با انجام و فورک و به روز رسانی شبکه امکان پذیر نیست. به همین علت بسیاری از کارشناسان حوزه بلاک چین و دنیای ارزهای دیجیتال معتقدند که برای سبقت گرفتن از سیستم های پرداخت امروزی، برخی از پروتکل های ارزهای دیجیتال باید مورد بازنگری قرار بگیرند که این امر نیازمند صرف زمان زیادی است.

بحث مقیاس پذیری تنها به افزایش اندازه بلاک ها و سرعت تولید آن ها محدود نمی شود، در این فرایند باید به این نکته توجه داشت که هر تراکنش در بردارنده حجم زیادی از  اطلاعات است که برای پردازش آن ها نیازمند انجام محاسبات ریاضی می باشد، علاوه بر این همه نودها (گره ها) باید توانایی ارتباط برقرار کردن با آن ها را داشته باشند. به همین خاطر است که گفته می شود مقیاس پذیری به چگونگی مدیریت تراکنش ها و ارتباط نودها توسط شبکه بلاک چین کاملا وابسته است. در این مورد یکی از بزرگترین مشکلات، جلب رضایت تمامی کاربران است. هر راه حلی که ارائه می شود باید رضایت تمامی توسعه دهندگان، ماینرها و سایر کاربران را تامین کند.

مسئله بعدی در مورد تغییر اندازه بلوک ها در شبکه بیت کوین است که بعد از گذشت چندین سال هنوز به نتیجه ای نرسیده است. در حال حاضر بحث بر سر تعیین اندازه بلوک ها بسیار داغ شده، تعدادی از برنامه نویسان پیش نهاد می کنند که ظرفیت هر بلوک به 2 مگابایت افزایش یابد، برخی دیگر هم بلوک های 8 و 32 بیتی را پیشنهاد می دهند. به همین علت این طرح هنوز به مرحله توافق قطعی و اجرایی شدن نرسیده است.

برای روشن شدن این موضوع فورک بیت کوین کش در سال 2018 را بیان می کنیم. بعد از انجام بروز رسانی در شبکه بلاک چین بیت کوین کش، اندازه هر بلوک به 32 مگابایت افزایش یافت با این هدف که امکان معرفی ویژگی های بیشتری برای این ارز دیجیتال بوجود آید. اما بسیاری از کارشناسان مخالف انجام این فورک بودند چراکه سبب افزایش هزینه نودهای کامل می شود و ماهیت غیر متمرکز بود شبکه بلاک چین را به خطر می اندازد. اما طرفداران بیت کوین کش بر این باور بودند که همین افزایش سایز بلوک ها یکی از دلایل برتری بیت کوین کش نسبت به بیت کوین است.

 


مشکل مقیاس پذیری در بلاک چین چگونه حل می شود؟


مقیاس پذیری در بلاک چین و بیت کوین

راهکارهای مختلفی برای حل مشکل مقیاس پذیری شبکه بلاکچین بیت کوین و اتریوم ارائه شده است. به عنوان مثال شبکه لایتینگ (Lighting Network) یکی از این راهکار هاست. شبکه لایتینگ، استفاده از یک لایه ی بالاتر شبکه بیت کوین را پیشنهاد می کند که در آن هیچ الزامی برای ذخیره تراکنش ها در بلاک چین وجود ندارد بلکه تراکنش ها می توانند در جای دیگری ثبت شوند.

به بیان ساده تر، باید یک کانال پرداخت (payment channel) بین فرد فرستنده و گیرنده ایجاد شود و ایجاد این کانال در بلاک چین ثبت شود. با این کار افراد زیادی می توانند از طریق کانال ایجاد شده به دفعات با یکدیگر مبادله داشته باشند. همچنین هیچ محدودیت زمانی برای انجام تراکنش ها در کانال پرداختی وجود ندارد و تنها زمانی این کانال باید دوباره در بلاک چین ثبت شود که بخواهیم آن را ببندیم و وضعیت نهایی انجام تراکنش ها را بر روی شبکه ثبت کنیم.

از دید تئوری این راهکار قابلیت انجام تعداد تراکنش های نامحدودی را دارد، چراکه اطلاعات تراکنش ها بر روی شبکه بیت کوین منتشر نمی شود و تنها در زمانی که تمامی تراکنش ها با موفقیت به پایان رسید در دفاتر کل عمومی ثبت و ذخیره می شود. ایده Lighting Network شاید بتواند مشکل مقیاس پذیری شبکه بلاک چین بیت کوین را بر طرف کند، اما از نظر امنیتی آنچنان قدرتمند نیست. این پروتکل می تواند در شبکه بیت کوین برای تراکنش های کاربردی با کارمزدهای شناور مورد استفاده قرار گیرد.

البته ابن تنها راهکار برای حل مسئله مقیاس پذیری بلاکچین نیست، راهکار دیگری به نام پلاسماکش وجود دارد که به هر کاربر اجازه می دهد تا فقط بر روی بلوک هایی خاص تمرکز کنند. بر اساس این روش کاربران به بلوک هایی که مرتبط با تراکنش های خودشان است توجه می کنند که سبب جلوگیری از انجام تراکنش های جعلی می شود و شبکه بلاک چین را بهینه سازی می کند.

راهکار دیگر بر این اساس استوار است که اجرای برنامه های غیر متمرکز، نیاز ندارند که بصورت کامل بر روی بستر بلاک چین پیاده سازی شوند و بسیاری از پردازش های لازم را می توان خارج از شبکه بلاک چین انجام داد. در این حالت بخش زیادی از کارها بر بستر اینترنت صورت می گیرد و وظایف اکثرا بصورت آفلاین انجام می شود تا ترافیک زیادی بر روی سرورهای شبکه اعمال نشود. همچنین برای انجام تراکنش ها دیگر به ماینرها نیازی ندارد و فقط اطلاعات ضروری در بلاکچین ذخیره می شود. البته این ایده هم بدون نقص نیست، به دلیل اینکه باعث می شود فرایند تایید تراکنش های بیرون از شبکه بلاک چین با دشواری همراه باشد و می تواند مشکلاتی در توافق نظر کاربران ایجاد کند. به علاوه اگر در این شبکه کاربری از بروزرسانی های انجام گرفته مطلع نباشد، در طولانی مدت دچار مشکل خواهد شد.

بر همین اساس برخی از کارشناسان و پژوهشگران معتقد اند که مبحث رمز ارزها را باید از حوزه بلاک چین جدا کرد. در حال حاضر پلتفرم هایی وجود دارند که از ساختار بلاک چینی استفاده نمی کنند و در آن هر تراکنش جدید وظیفه تایید تراکنش های پیش از خود را بر عهده دارد.( پلتفرم های ایوتا و بایت بل) بسیاری از افراد بر این باورند که استفاده از این روش مشکلات مقیاس پذیری، سرعت، امنیت، حریم خصوصی و پایداری که ارزهای دیجیتال و شبکه بلاک چین با آن روبرو هستند را برطرف خواهد کرد.

 


نتیجه گیری


با رشد تکنولوژی هر روز ایده ها و راهکارهای بهتری برای حل مشکل مقیاس پذیری فناوری بلاکچین مطرح می شوند اما اگر این راه کارها بصورت کامل عملیاتی نشوند نتایجی جز افزایش تعداد فورک ها و هاردفورک های مختلف به همراه ندارد. همچنین به مرور زمان فرایند پردازش تراکنش‌ها طولانی‌تر خواهد شد.

بسترهای بلاک چینی با تمام مزایایی که دارند باید بتوانند امکاناتی مشابه سیستم های پرداخت الکترونیکی امروزی ایجاد کنند تا جایگزین آن ها شوند. در غیر این صورت بعید نیست که طرفداران خود را از دست بدهند. در نتیجه این کاهش تعداد کاربران، کاهش قیمت رمز ارزها را به دنبال دارد و سبب کم ارزش شدن دارایی هایی می شود که امروزه هزاران دلار قیمت دارند.

از سوی دیگر می‌دانیم که هدف فناوری بلاک چین بسیار درست و کاربردی است و می تواند بستری امن برای پیاده سازی برنامه های مختلف باشد، اما همواره به یاد داشته باشید که هر تکنولوژی جدید برای رسیدن به تکامل نیازمند زمان است تا کاربردهای بالقوه آن شکوفا  شود. خوشبین هستیم که در آینده ای نزدیک مشکلات این فناوری انقلابی مرتفع شود و کاربردهای آن در صنایع مختلفی گسترش یابد.

 

مطالب مرتبط:

استخراج بیت کوین چگونه انجام می شود؟

لایت کوین (Litecoin) چیست؟ هر آنچه که باید بدانیم

ریپل (Ripple) چیست؟ هر آنچه که باید بدانیم

ترید (Trade) یا معامله ارز دیجیتال دقیقا به چه معناست؟

 


منبع: مرکز تحقیقات بلاک چین


 

نظرات (0)

دارای رتبه 0 بواسطه 5 بر اساس 0 رأی
نظر ارسال شده‌ی جدیدی وجود ندارد

دیدگاه خود را بیان کنید

  1. ارسال دیدگاه بعنوان یک مهمان - ثبت نام کنید و یا وارد حساب خود شوید.
امتیازدهی:
پیوست ها (0 / 3)
اشتراک‌گذاری موقعیت مکانی شما

درباره ما

"مرکز تحقیقات بلاک چین" به‌عنوان بزرگترین وب سایت تخصصی، پژوهشی و آموزشی بلاک چین در جهان توسط مجموعه ای از متخصصان حوزه بلاک چین و ارزهای رمزنگاری شده از سال 1396 به ‌صورت رسمی فعالیت خود را آغاز نمود.


ادامه درباره ما

 

ارتباط با پشتیبانی در تلگرام bircsupport1@

کانال تلگرام مرکز تحقیقات بلاکچین

کلیه حقوق مادی و معنوی سایت نزد ناشر محفوظ است.