آموزش ترید و تحلیل تکنیکال - مرکز تحقیقات بلاک چین

ریپل (Ripple) چیست؟ هر آنچه که باید بدانیم

ریپل (Ripple) چیست؟ همه چیز در مورد ریپل

امروزه علاقه مندان به دنیای ارزهای دیجیتال بدون شک نام ریپل را شنیده اند. بسیاری از افراد گمان می کنند که ریپل فقط یک ارز دیجیتال است اما در حقیقت این چنین نیست، ریپل و سایر ارزهای دیجیتال اساسا یک تکنولوژی هستند که با هدف خاصی طراحی و برنامه نویسی شده اند.

به عنوان مثال وقتی شما ارز دیجیتال بیت کوین (BTC) را خریداری می کنید بدین معنی است که بر روی شبکه بیت کوین و خدماتی که بر بستر آن انجام می شود سرمایه گذاری می کنید.  ریپل (Ripple) هم یک شرکت است و وقتی شما ارز دیجیتال ریپل (XRP) را می خرید، در واقع بر روی یکی از محصولات آن شرکت سرمایه گذاری کرده اید.

شرکت ریپل (Ripple) در سال 2012 میلادی توسط Chris Larsen و  Jed McCaleb در سانفرانسیسکو آمریکا تاسیس شد. البته شایعات زیادی مطرح شده که ریپل از بیت کوین قدیمی تر است. بر اساس مقاله منتشر شده در Bitcoin Magazine، ریپل از سال 2004 فعالیت خود را شروع کرده است و با ظهور تکنولوژی بلاک چین و ارزهای دیجیتال گوناگون به مرور بر سر زبان ها افتاده است.  البته دلیل عمده شهرت ریپل به دلیل تکنولوژی و پروتکل پرداخت الکترونیک آن است تا به عنوان یک ارز دیجیتال!

 

هدف ریپل (XRP) چیست؟

هدف ریپل XRP چیست؟

ایده اصلی ریپل ایجاد یک شبکه غیر متمرکز برای انجام تراکنش های مالی است که غالبا برای بانک ها و نقل و انتقال پول در سطح بین المللی مورد استفاده قرار می گیرد. ریپل یک شبکه غیر متمرکز توزیع شده‌ی همتا به همتا ارائه کرده که می تواند تراکنش های مالی را سریعتر و ارزانتر از سیستم های رایج امروزی انجام دهد. در حال حاضر بسیاری از بانک ها و موسسات مالی بین المللی برای تراکنش های مالی خود از بستر و محصولات ریپل استفاده می کنند، چراکه ریپل امکان انتقال تراکنش ها را بصورت ارزهای دیجیتال (بیت کوین، اتریوم..) و همینطور پول های رایج (دلار، یورو...) فراهم کرده است.

بر همین اساس می توان گفت که هدف شکل گیری ریپل با هدف بیت کوین در تضاد است، البته نمی‌توان آنرا کاملا خارج از اکوسیستم ارزهای دیجیتال دانست. هدف بیت کوین این است که تراکنش ها، بصورت همتا به همتا و بدون استفاده از واسطه هایی نظیر بانک ها صورت گیرد، در حالی ریپل بصورت تخصصی برای رفع مشکلات نقل و انتقالات مالی بانک ها طراحی شده است. بر اساس گزارشات منتشر شده، سالانه بیش از 160 تریلیون دلار پول به صورت برون مرزی در سراسر جهان منتقل می‌شود که بدلیل مشکلات موجود در انتقال پول توسط بانک‌ها و موسسات مالی، هر انتقال بین‌المللی بین ۳ تا ۷ روز زمان می برد.

مزیت اصلی استفاده از ریپل در حوزه صنعت بانکداری، بالا بودن میزان نقدشوندگی آن است. در حال حاضر نقدینگی موردنیاز بانک‌ها توسط پول هایی که مردم برای بانک‌ها می‌آورند تامین می‌شود، اما ریپل از دارایی‌های دیجیتال برای افزایش نقدشوندگی بهره می گیرید. همچنین مزیت دیگر ریپل، بالا بودن سرعت انجام تراکنش هاست که هر تراکنش چیزی کمتر از 4 ثانیه طول می کشد تا منتقل شود. علاوه بر این در ازای انجام این تراکنش ها، کارمزدهای بسیار ناچیزی دریافت می شود. پس می توان گفت که ریپل آمده است تا با ارائه محصولات غیرمتمرکز مرتبط با صنعت بانکداری، مشکل تبادلات بین‌المللی پول در جهان را برای همیشه برطرف کند. مشکلاتی که در حال حاضر در سیستم سوئیف وجود دارد.

 

ریپل (Ripple) چگونه کار می کند؟

ریپل (Ripple) چگونه کار می کند؟

بسیاری از افراد تصور می کنند که ریپل یک تکنولوژی مبتنی بر بلاک چین است، بدلیل اینکه در شبکه ریپل از سرورهای تایید کننده و مکانیزم اجماع (consensus) استفاده شده است. اما این چنین نیست.  گفتیم که در تراکنش های انجام شده بر روی بستر بلاک چین، نیازمند وجود اعتماد بین طرفین هستیم. در حالی که اساس کارکرد ریپل به این شکل است که از یک واسطه به نام Gateway یا درگاه ورودی به عنوان لینک ارتباطی جهت اعتماد طرفین استفاده می کند. تمامی پول هایی که به آدرس عمومی ارسال یا دریافت می شوند، توسط Gateway بر روی شبکه‌ی ریپل قرار می گیرند. هر شخص یا شرکتی می تواند از این بستر استفاده کند و یک Gateway شخصی برای خود ثبت یا ایجاد کند که به عنوان واسطه برای مبادله ارز، حفظ نقدینگی و انجام تراکنش در شبکه از آن استفاده خواهد شد.

ارز دیجیتال XRP که یکی از محصولات شرکت ریپل است، می تواند به عنوان یک واسطه برای مبادله سایر ارزها در نظر گرفته شود. همچنین برای افزایش امنیت شبکه، استفاده از چند درگاه یا واسطه (Gateway) برای انجام معاملات کمک می کند تا یک زنجیره اعتماد بین کاربران در سرتاسر شبکه ایجاد شود. شبکه ریپل برخلاف بیت کوین از الگوریتم اثبات کار برای تأیید تراکنش‌ها و ساخته شدن بلاک جدید استفاده نمی‌کند. بلکه از الگوریتم دیگری به نام الگوریتم اجماع بهره می برد، الگوریتم اجماع برای ارزیابی حساب‌ها و مبادلات در سیستم قابلیت فراوانی دارد. این پروتکل با جلوگیری از هزینه‌های دو جانبه به بهبود یکپارچگی شبکه کمک می‌کند.

در شبکه ریپل برای اینکه مشخص شدن اولین تراکنش، هریک از گره‌های توزیع شده باید به یک توافق تظر جمعی دست پیدا کنند. همچنین تایید تراکنش‌ها معمولا با سرعت بسیار زیادی اتفاق می افتد. از آنجایی که هیچ مرجع واحدی وجود ندارد که در مورد راه اندازی گره ها و تایید تراکنش ها تصمیم گیری کند، شبکه ریپل به صورت غیر متمرکز عمل خواهد کرد.

 

بنیاد ریپل (RippleNet) چیست؟

بنیاد ریپل (RippleNet) چیست؟

منظور از بنیاد ریپل (RippleNet) در واقع محصولاتی هستند که شرکت ریپل برای بانک‌ها و موسسات مالی طراحی کرده است. در حال حاضر 3 نوع محصول ایکس کارنت (xCurrent)، ایکس رپید (xRapid) و ایکس ویا (xVia) توسط شرکت ریپل طراحی شده است.

باید خاطر نشان کرد که ارز دیجیتال XRP فقط بر بستر شبکه ایکس رپید (xRapid) فعالیت می کند. از دیگر محصولات بنیاد ریپل بستر ایکس کارنت (xCurrent) می باشد که این روزها بیشتر موسسات مالی برای استفاده از این محصول اعلام آمادگی کرده اند. پس وقتی خبر همکاری ریپل با شرکت های بزرگ دنیا را می شنوید، لزوما به این معنا نیست که  با تقاضا روبرو شده و قیمت آن افزایش می یابد.

 

معرفی محصولات شرکت ریپل:

پلتفرم ایکس رپید (xRapid):

ایکس رپید (xRapid) برای حل مشکلات ناشی از کمبود نقدینگی در انجام معاملات بین بانکی طراحی شده است که به صورت مستقیم از ارز دیجیتال XRP استفاده می‌کند. این پلتفرم پول های رایجی مثل دلار یورو و... را به XRP تبدیل کرده و پس از انتقال، آن را به پول مورد نیاز بانک مقصد تبدیل می‌کند. بنابر این، بانک مبدأ برای ارتباط با بانک مقصد دیگر نیازی به استفاده از یک بانک واسط یا تامین کننده نقدینگی نخواهد داشت.

تاکنون بالغ بر ده بانک و موسسه مالی بزرگ در دنیا آزمایشات لازم برای استفاده از پلتفرم ایکس رپید را آغاز کرده‌اند. یکی از موانعی که بر سر راه گسترش پروژه ایکس رپید قرار دارد، بحث نقدینگی در ارز دیجیتال XRP است. برای این‌که این پلتفرم بتواند به اهداف خود برسد، باید در صرافی‌های بسیار زیادی در سراسر دنیا لیست شود و به حجم معاملات بالایی دست پیدا کند.

 

پلتفرم ایکس کارنت (xCurrent):

ایکس کارنت (xCurrent) پلتفرمی است که بانک‌ها و موسسات مالی برای انجام پرداخت‌های برون مرزی خود از آن استفاده می‌کنند. این محصول بر روی یک دفتر کل توزیع شده به اسم اینترلجر (Interledger) پیاده سازی می شود. نکته قابل توجه این است که این دفتر کل بوسیله توسعه دهندگان شرکت ریپل ساخته شده است اما توسط آن ها کنترل نمی‌شود. کنترل دفتر کل اینترلجر توسط کنسرسیوم شبکه جهانی وب (W3C) انجام می گیرد. W3C یک سازمان خصوصی است که استانداردهای بین‌المللی شبکه جهانی وب را تعیین و کنترل می‌کند.

هدف اصلی پلتفرم xCurrent بوجود آوردن قابلیتی جهت انجام تراکنش‌های آنی با همه ارزهاست، چه بصورت ارزهای فیات و چه به صورت ارزهای دیجیتال.

ایکس کارنت با فراهم کردن نقدینگی کافی از ارزهای مختلف و تشکیل یک پیام‌رسان مالی غیرمتمرکز، برای بانک‌ها و وموسسات مالی این امکان را ایجاد می کند که بدون نگرانی با یکدیگر به تعاملات مالی بپردازند. به عنوان مثال یک بانک می‌تواند بر روی بستر ایکس کارنت دلار ارسال کند و بانک گیرنده، معادل همان مقدار دلار را به صورت یورو دریافت کند. اکثر شرکت‌هایی که امروزه با ریپل همکاری می کنند، از ایکس کارنت استفاده می کنند.

 

پلتفرم ایکس ویا (xVia):

پلتفرم ایکس ویا (xVia) به عنوان یک واسط، استفاده از ایکس کارنت و ایکس رپید را آسان می کند. در واقع  ایکس ویا (xVia) امکان برقراری ارتباط بین محصولات مختلف ریپل را با روشی ساده فراهم می‌کند. این محصول هنوز بطورکامل پیاده سازی نشده اما می توان انتظار داست که آینده ی روشنی دارد.

 

آیا می توان ریپل را استخراج کرد؟

در ارز دیجیتال ریپل برعکس بیت‌کوین که به الگوریتم اثبات کار برای تأیید شدن تراکنش‌ها و ساخته شدن بلوک جدید نیاز دارد از الگوریتم دیگری با عنوان اجماع استفاده شده که از یک جهت سودمند و شاید از جهتی دیگر نا امید کننده باشد. در واقع شاید بعضی از ماینرهای حرفه‌ای از شنیدن این خبر ناراحت شوند اما باید گفت که

همانطور که گفته شد شبکه ارز دیجیتال ریپل از الگوریتم اجماع استفاده می کند به همین علت قابلیت استخراج یا همان ماین شدن را ندارد. علاوه بر این عملکرد ریپل نسبت به سایر ارزهای دیجیتال مثل بیت‌کوین و اتریوم کاملا متفاوت است.  توسعه دهندگان ریپل در آغاز انتشار توکن های XRP تعداد 100 میلیارد XRP را بوجود آورده اند که نیمی از آن برای فروش منتشر شده و نیمی دیگر در اختیار بنیاد ریپل قرار دارد. درنتیجه استخراج ریپل‌ها امکان  پذیرر نیست و تنها راه داشتن این ارز دیجیتال خرید آن از صرافی های آنلاین و معتبر است.

 

آموزش ساختن کیف پول ریپل XRP:

آموزش ساختن کیف پول ریپل XRP

حال که با ارز دیجیتال ریپل و نحوه کارکرد آن آشنا شده اید، می توانید آن را از صرافی های اینترنتی معتبر خریداری کنید. برای اینکار ابتدا باید یک کیف پول دیجیتالی مطعمن برای نگهداری ریپل های خود بسازید. درحال حاضر تمامی پلتفرم ها و اکسچنج های معاملاتی مثل binance ،bitfinex  و Hitbt، برای هر ارز دیجتال، یک کیف پول جداگانه به شما اختصاص می دهند، با این وجود نگهداری ارزهای دیجیتال در اکسچنج ها ریسک بسیار زیادی دارد، چراکه همواره هدف حمله هکرها واقع می شوند. به همین دلیل پیشنهاد می کنیم که ریپل ها را به والت شخصی خود منتقل کنید.

به مقاله آموزش خرید بیت کوین و ارزهای دیجیتال مراجعه کنید.

برخلاف سایر ارزهای دیجیتال، وب سایت رسمی ریپل هیچ کیف پولی برای ذخیره XRP معرفی نکرده است. احتمالا دلیلش این است که ارز دیجیتال ریپل با هدف ذخیره شدن توسط بانک‌ها و موسسات مالی بزرگ ارائه شده و شرکت ریپل نمی‌خواهد مسئولیت سرمایه‌گذاری در ریپل توسط سرمایه‌گذاران کوچک را بر عهده بگیرد.

نکته بسیار مهمی که باید به آن توجه داشته باشید این است که برای ثبت آدرس کیف پول ریپل باید 20 عدد XRP پرداخت کنید. در واقع این 20 عدد ریپل XRP بصورت اندوخته در کیف پول شما باقی می ماند. درست مثل باز کردن یک حساب در بانک . اما چرا ریپل برای هر کیف پول 20 ریپل را نگهداری می کند؟

شاید دلیل اینکار این است که شبکه ریپل پر از کیف پول‌های خالی و اسپم نشود. به همین دلیل وقتی حداقل 20 ریپل وارد کیف پول شود، آن کیف پول فعال شده و قابل استفاده خواهد بود. از همین رو سعی کنید قبل از هرچیز یک کیف پول مناسب انتخاب کنید تا هر بار مجبور به ساختن کیف پول جدید و پرداخت 20عدد  XRP نشوید.

 

انواع کیف پول های ریپل XRP:

کیف پول کوینومی (Coinomi)

کیف پول کوینومی (Coinomi):

در حال حاضر، کیف پول کوینومی یکی از بهترین کیف پول‌ها دیجیتال محسوب می‌شود که برای تمامی پلتفرم های نسخه موبایل (اندروید و آی او اس) و نسخه دسکتاپ (سیستم‌عامل‌های ویندوز، لینوکس و مک) عرضه شده و قابلیت پشتیبانی از ریپل و بیش از 130 ارزدیجیتال موجود در بازار را دارد.

همچنین پشتیبانی قوی، به روز رسانی های منظم و امنیت بالا سبب شده تا میزان رضایت کاربران از این کیف پول در نوع خود بی‌نظیر باشد.

 

دانلود کیف پول کوینومی (Coinomi)

 

کیف پول سخت افزاری لجر نانو اس (Ledger Nano S):

کیف پول سخت افزاری ledger nano s

این کیف پول از بهترین و امن ترین گزینه ها برای نگهداری ریپل به شمار می رود و اغلب برای سرمایه گذاری بلند مدت در ارزهای دیجیتال مورد استفاده قرار می گیرد.

با استفاده از کیف پول های سخت افزاری  Ledger Nano S ، شما مالک حقیقی ریپل ها خواهید بود و با خطرات نگهداری ریپل در والت های آنلاین روبرو نخواهید شد. همچنین کیف پول های سخت افزاری امنیت بالایی دارند و کار کردن با آن ها بسیار آسان است.

 

کیف پول کوین پیمنتز (Coinpayments):

کیف پول کوین پیمنتز (Coinpayments)

زمینه اصلی سایت کوین پیمنز مربوط به درگاه های پرداخت ارزهای دیجیتال است، اما به دلیل اینکه ارزهای زیادی را پشتیبانی می‌کند،  بسیاری از افراد از آن به عنوان کیف پول استفاده می کنند. این سایت امکان ساخت و استفاده از کیف پول ریپل را فراهم کرده است.

 

کیف پول  Toast:

کیف پول Toast

یکی از ویژگی های کیف پول Toast متن باز (open source) بودن آن است که به کاربران این امکان را می دهد تا بتوانند بر اساس کد های موجود در برنامه برای خود نیز کیف پول شخصی ایجاد کنند. این کیف پول با ارائه نسخه های موبایل و دسکتاپ و حتی افزونه کروم، یکی از محبوب ترین کیف پول های ریپل می باشد.

 

دانلود کیف پول Toast 

 

چگونه ریپل XRP بخریم؟

خرید ریپل XRP

برای خرید ارز دیجیتال ریپل در ایران، کافیست تا به صرافی های آنلاین ایرانی مراجعه کنید و در ازای پرداخت ریال، معادل آن ریپل دریافت کنید. نکته قابل توجه این است که در اکثر صرافی های داخلی، قیمت خرید از آن ها در مقایسه با قیمت فروش به آن ها اختلاف چشم گیری دارد! یا اینکه در بعضی موارد آن صرافی موجودی ریپل کافی برای فروش به شما را ندارد. اما نگران نباشید این تنها راه نیست. روش های دیگری نیز برای خرید ریپل وجود دارد.

روش اول این است که  ابتدا از طریق صرافی های آنلاین ایرانی، ارز دیجیتالی مثل بیت کوین  یا اتریوم بخرید و سپس بیت کوین‌ یا اتریوم خود را  توسط سایت changelly به ریپل تبدیل کنید. این کار  معمولا برای خرید تعداد زیادی ریپل مناسب است. روش دیگر این است که با ریال از سایت لوکال بیت کوینز (localbitcoins)، بیت کوین خریداری کنید. سپس بیت کوین خود را در سایت changelly به ریپل تبدیل کنید. در این روش، میزان کارمزد و قیمت تبدیل ارزها به یکدیگر بسیار پایینتر از روش های دیگر است، اما خود شما هم باید از نرخ های قیمتی و اعتبار صرافی مورد نظر خود اطمینان حاصل کنید.

البته روش های دیگری نیز وجود دارد، شما می توانید از صرافی های آنلاین پرفکت مانی (Perfect Money) خریداری کنید و سپس به وب سایت  changer رفته و پرفکت مانی خود را به راحتی به  ارز دیجیتال مورد نظر خود تبدیل کنید. این روش هم به صرفه و قابل اطمینان است.

 برای فروش ریپل هم دقیقا همین مراحل را طی می کنیم، یا بصورت مستقیم در صرافی های آنلاین ایرانی ریپل های خود را می فروشیم، یا در سایت changelly آن را تبدیل به بیت کوین می کنیم و در لوکال بیت کوینز به فروش می رسانیم. روش دیگر هم این است که ریپل را در وب سایت changer به پرفکت مانی یا وب مانی تبدیل کنیم و در صرافی های آنلاین به فروش برسانیم.

 

قیمت ریپل XRP چگونه تعیین می شود؟

قیمت ریپل XRP

ریپل یکی از ارزهای دیجیتالی است که اوایل سال 2018  با رشد خیره کننده 70000 درصدی خود توجه همگان را به خود جلب کرد. این  درحالی است که در سال 2013 که وارد بازار کریپتوکارنسی شد قیمتش تنها 0.005 دلار بود. ریپل پس از رسیدن به اوج قیمتی خود ریزش شدیدی را تجربه کرد و در حال حاضر در زمان نوشتن این مقاله، با قیمت 0.28 دلار معامله می شود. با این وجود همچنان حدود 5600 درصد نسبت به قیمت اولیه خود رشد داشته است. در واقع اگر شما در اوایل سال 2017 میلادی (حدود دوسال و نیم پیش)که قیمت هر واحد ریپل 0.005 دلار بود فقط 1000 دلار ریپل می خریدید( با دلاری 3100 تومانی آن زمان به پول ایران 3 میلیون و 100 هزار تومان) و در ژانویه سال 2018 (یک سال بعد) در قیمت 3.8 دلاری می فروختید، سرمایه شما بیش از 70000 دلار ارزش داشت!

اما واقعیت این است که بازار کریپتوکارنسی همیشه انقدر سود آور نیست، بعد از آن رشد خیره کننده یک سقوط شدید هم بدنبال آن بود و قیمت ریپل از 3.8 دلار به کمتر از 0.5 کاهش پیدا کرد و بسیاری از سرمایه گذاران تازه کار را متحمل ضررهای بسیار سنگینی کرد. افرادی که در قیمت 3.8 دلار ریپل خریداری کردند، به هوای اینکه رشد قیمتی آن بیشتر می شود، با ریزش شدید بازار روبه رو شدند.

بسیاری از تحلیل گران معتقدند که در آن زمان قیمت ریپل دستکاری شده است، چراکه تعداد زیادی از ریپل ها در اختیار شرکت قرار دارد و به راحتی می تواند با دستکاری عرضه و تقاضا در قیمت آن تاثیرگذار باشد. از سوی دیگر ریپل بنیاد و فاندامنتال بسیار خوبی دارد، هر روز اخباری شنیده می شود مبنی بر اینکه بانک های بزرگ دنیا به بنیاد ریپل می پیوندند و یا اینکه ریپل بزودی جایگزین سوئیف خواد شد، در نتیجه این حجم از اخبار مثبت، سبب افزایش استقبال و تقاضای بیشتر به سمت ارز دیجیتال ریپل و  بالا رفتن قیمت آن خواهد شد.

 

مطالب مرتبط:

اتریوم (ethereum) چیست؟ آموزش صفر تا صد اتریم

بلاک چین چیست؟ همه چیز درمورد بلاک چین + ویدیو

ترید (Trade) یا معامله ارز دیجیتال دقیقا به چه معناست؟

 

منبع: مرکز تحقیقات بلاک چین

نظرات (1)

دارای رتبه 0 بواسطه 5 بر اساس 0 رأی
This comment was minimized by the moderator on the site

قیمت ریپل تو سال 2020 چقدر میشه؟

طاهره
نظر ارسال شده‌ی جدیدی وجود ندارد

دیدگاه خود را بیان کنید

  1. ارسال دیدگاه بعنوان یک مهمان - ثبت نام کنید و یا وارد حساب خود شوید.
امتیازدهی:
پیوست ها (0 / 3)
اشتراک‌گذاری موقعیت مکانی شما

درباره ما

"مرکز تحقیقات بلاک چین" به‌عنوان بزرگترین وب سایت تخصصی، پژوهشی و آموزشی بلاک چین در جهان توسط مجموعه ای از متخصصان حوزه بلاک چین و ارزهای رمزنگاری شده از سال 1396 به ‌صورت رسمی فعالیت خود را آغاز نمود.


ادامه درباره ما

 

ارتباط با پشتیبانی در تلگرام bircsupport1@

کانال تلگرام مرکز تحقیقات بلاکچین