آموزش ترید و تحلیل تکنیکال - مرکز تحقیقات بلاک چین

ارز دیجیتال لیسک (Lisk) چیست؟ هر آنچه که باید بدانیم

ارز دیجیتال لیسک Lisk

 

با ظهور فناوری بلاک چین (blockchain) به عنوان یک تکنولوژی انقلابی و شناسایی ویژگی هایی کلیدی آن، نظیر متن باز بودن و تمرکز زدایی، توجه بسیاری از افراد به این فناوری جلب شده است. با این وجود می توان گفت که در ساختار بلاک چین های کنونی محدودیت هایی وجود دارد که امکان دستیابی به حداکثر قابلیت های آن را با مشکل روبرو کرده است. در ادامه ایتن مقاله در مورد ارز دیجیتالی صبحت خواهیم کرد که بر پایه بلاک چین ساخته شده و سعی بر این دارد تا محدودیت های کنونی را مرتفع کند.

 


لیسک (Lisk) چیست؟


پلتفرم لیسک (Lisk) در سال 2016 توسط دو مهندس جوان با نام های Max Kordek و Oliver Beddows پیاده سازی شد.

Lisk به عنوان یک فورک یا انشعاب از رمز Crypti شروع به کار کرد و با تامین بودجه از طریق ارائه یک ICO، موفق شد که سرمایه ای به میزان 5.8 میلیون دلار جذب کند.  در آن زمان، بعد از اتریوم این حجم از استقبال سرمایه گذاران در یک ICO بی سابقه محسوب می شد و توانست بودجه ای معادل ۱۴۰۰۰ بیت کوین را از طریق سرمایه گذاران جمع آوری کند. سرانجام در تاریخ 24 می سال 2016، توکن لیسک با نماد LSK، توانست با حمایت صرافی های بزرگ ارزهای دیجیتال در لیست کوین های قابل معامله در مارکت کریپتوکارنسی حضور پیدا کند.

پس از لیست شدن این ارز دیجیتال در صرافی های معتبر، بسیاری از افراد و تریدرها از لیسک استقبال کردند و این امر سبب شد تا حجم مبادلات آن بشدت بالا رود، تاجایی که بعد از بیت کوین در جایگاه دوم محبوب ترین ارزهای دنیای کریپتوکارنسی قرار بگیرد. نکته جالب این است که ۲ نفر از اعضای اصلی تیم توسعه دهنده Lisk به نام‌های علی حقیقت خواه و یاشار عیاری، ایرانی هستند.

لیسک به عنوان یک پلتفرم مبتنی بر بلاک چین عمومی شناخته می شود که بر روی برنامه های غیر متمرکز Dapp قابل اجرا خواهد بود. علاوه بر این توکن LSK، همچون بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال یک بستر برای سیستم پرداخت دیجیتالی و نامتمرکز ایجاد می کند. اما چیزی که لیسک را از سایر ارزهای دیجیتال متمایز می سازد، الگوریتم مورد استفاده در شبکه آن است. بر خلاف اغلب ارزهای دیجیتال که از الگوریتم Proof of Work ( اثبات کار) یا Proof of Stake ( اثبات سهام ) استفاده می کنند، لیسک از یک الگوریتم ویژه به نام الگویتم اجماع (DPoS) بهره می برد.  DPoS مخفف عبارت Delegated Proof of Stake است.

لیسک یک پلتفرم مبتنی بر بلاک چین ایجاد کرده است که همانند پلی‌استور و اپ‌استور، توسعه دهندگان را قادر می سازد تا اپلیکیشن ها و برنامه های خود را بر روی آن به اشتراک بگذارند. اما مهم ترین تفاوت Lisk با اپ‌استور و پلی‌استور این است که شرکت های اپل و گوگل، پلتفرم‌های خود را کنترل و مدیریت می‌کنند ولی شبکه Lisk بصورت غیرمتمرکز عمل می کند و طوری طراحی شده که بین تعداد زیادی کامپیوتر در یک بلاک‌چین عمومی اجرا می‌شود.

پلتفرم لیسک قابلیت های بسیاری برای توسعه دهندگان فراهم کرده است که توسط آن می توانند برنامه های مختلف را با استفاده از بلاک‌چین شخصی‌سازی شده، ایجاد و پشتیبانی کنند. همچنین لیسک یک غالب توسعه نرم‌افزاری برای نوشتن برنامه ها بر اساس زبان جاوا اسکریپت (SDK) ارائه کرده است تا دست برنامه نویسان حسابی باز باشد.

 

 


 لیسک (Lisk) چه ویژگی هایی دارد؟


ویژگی های ارز دیجیتال لیسک Lisk

 

یکی از نقاط ضعف شبکه های بلاک چین سنتی، پایین بودن سرعت آن ها در جابه جایی اطلاعات و ایجاد بلاک های جدید است. بر همین اساس هدف اصلی لیسک بوجود آمدن لیسک این است که هر کسی بتواند شاخه ی بلاک چین خود را به بدنه اصلی متصل کند و از این طریق، نه تنها سرعت شبکه بلاک چین را افزایش دهد، بلکه روز به روز به غنای پلتفرم مادر بیافزاید.

نکته جالب توجه این است که نوع زبان برنامه نویسی در لیسک متفاوت است، به عنوان مثال توسعه دهندگان بیت کوین از زبان برنامه نویسی C++ استفاده می کنند و یا در اتریوم، سالیدیتی (Solidity) زبان برنامه نویسی غالب محسوب می شود. اما در پلتفرم لیسک، جاوا اسکریپت (Javascript) به عنوان زبان برنامه نویسی اصلی در نظر گرفته شده است که این خود یک مزیت بزرگ برای لیسک بشمار می رود چرا که میلیون ها نفر از متخصصان کامپیوتر در جهان به این زبان تسلط دارند و می توانند نرم افزارهای غیر متمرکز دی اپ (Dapp) را بر روی آن پیاده سازی کنند.

درست است که در حال حاضر محبوب ترین پلتفرم پیاده سازی اپلیکیشن های غیر متمرکز اتریوم است، اما باید گفت که اتریوم بدون مشکل نیست!

برای روشن شدن این موضوع بهتر است اینگونه بیان کنیم که اگر شما بر روی پلتفرم اتریوم یک برنامه Dapp ایجاد کنید و آن برنامه به هر نوعی مشکلی داشته باشد، آن مشکل بر روی کل شبکه اتریوم تاثیر می گیرد اما در پلتفرم لیسک این مسئله وجود ندارد و اگر شما اپلیکیشنی بر روی شبکه لیسک پیاده سازی کنید در واقع یک ساید چین (Sidechain) یا شبکه مستقل ایجاد کرده اید که این برنامه جدید کاملا بصورت مستقل عمل خواهد کرد و مشکلات احتمالی آن هیچگونه تاثیری بر روی عملکرد شبکه ندارد. با این حساب می توان گفت که لیسک، نخستین و موفق ترین ارز دیجیتال ماژولار در کریپتوکارنسی است.

ایده رویایی تیم توسعه دهنده لیسک، ایجاد شرایطی بود که هر کس بتواند بلاک چین شخصی خود را ایجاد کند. همان طور که اشاره شد، تکنولوژی مورد بحث ما یک SDK نوشته شده در فضای JavaScript است و می کوشد بر روی تجربه شخصی افراد، کاربران، مخاطبین و توسعه دهندگان پیاده سازی شود.

به همین علت مسئله مقیاس پذیری که در بسیاری از ارزهای دیجیتال همچون بیت کوین و اتریوم وجود دارد، برای لیسک مطرح نیست که این یک ویژگی فوق العاده است. علاوه بر این، امکان انجام شدن تراکنش های بیشتر در زنجیره‌های جانبی که در پلتفرم های دیگر قابل انجام نیست، توسط پلتفرم لیسک فراهم می شود. با این کار احتمال اینکه زنجیره‌های جانبی بیشتری ایجاد شوند بسیار افزایش می یابد و می‌توان یک پروژه را از صفر کد گذاری کرد و الگوریتم های امنیتی آن را ارتقا داد.

 

 


تفاوت لیسک با اتریوم


لیسک و اترویم

 

با توجه به اینکه پلتفرم لیسک و اتریوم هر دو برای اجرای برنامه های غیر متمرکز (Dapp) ساخته شده اند اما تفاوت های اساسی در آن ها وجود دارد که در ذیل به آن ها می پردازیم:

1. اولین تفاوت در زبان برنامه نویسی آن هاست. در اتریوم از زبان سالیدیتی Solidity و در لیسک از زبان جاوا اسکریپت Javascript استفاده می شود.

2. اتریوم از الگوریتم PoW در طراحی شبکه خود استفاده می کند، در صورتی که  لیسک از الگوریتم DPoS بهره می برد.

3. در اتریوم اطلاعات در زنجیره اصلی نگهداری می شود، در حالی که در لیسک تمامی اطلاعات در یک زنجیره جانبی (Sidechain) قرار می گیرد.

۴. برنامه های اتریوم روی یک ماشین مجازی (EVM) اجرا می‌شود اما لیسک مجهز به این ماشین مجازی نیست، با این حال تیم لیسک در تلاش است که این بخش را هم بهبود ببخشد.

 

در حال حاضر چندین پلتفرم مبتنی بر بلاک‌چین به وجود آمده است که توسعه‌دهندگان با استفاده از آن می‌توانند اپلیکیشن‌های غیرمتمرکز (Dapp) را پیاده سازی کنند. برخی از آنها همه‌چیز را در یک بلاک‌چین واحد قرار داده اند ولی برخی دیگر قابلیت ایجاد بلاک‌چین شخصی‌سازی شده و خصوصی را ارائه می کنند. شبکه اتریوم از جمله معروف ترین  پلتفرم هایی است که امکان ساختن قراردادهای هوشمند را تسهیل بخشیده است.

بر همین اساس شایعاتی مطرح شده بود که Lisk یک فورک و انشعاب از اتریوم است که قبلیت های آن را بهبود بخشیده، اما توسعه دهنگان لیسک این شایعه را رد کردند. چرا که پلتفرم Lisk علاوه بر امکان توسعه اپلیکیشن ها، این قابلیت را برای توسعه دهندگان فراهم کرده است که بتوانند یک بلاک چین فرعی (sidechain) برای خود ایجاد کنند و کنترل کاملی بر روی آن ها داشته باشند. البته هر یک از این سایدچین ها خودشان یک نوع بلاک چین محسوب می شوند که با بلاک چین اصلی شبکه لیسک (Mainchain) در ارتباط هستند.

 


الگوریتم DPoS چیست؟


لیسک بر خلاف رمز ارزهایی مانند بیت کوین و اتریوم، قابل استخراج نیست و برای تایید و انجام تراکنش ها از الگوریتم Delegated Proof of Stake بهره می برد. بر اساس این پروتکل، همه کاربران لیسک ابتدا متقاضی شرکت در یک سیستم رای‌دهی به نام Delegate می‌شوند و در نهایت ۱۰۱ نماینده یا Delegate از این مجموعه انتخاب شده و مسئول تائید تراکنش‌ها خواهند شد.

یکی از ویژگی های الگوریتم DPoS، داشتن ضمانت هایی است که اطمینان حاصل می کند که کسانی که از طرف شبکه به عنوان نماینده، بلوک ها را تأیید می کنند، به درستی و بدون تعصب عمل خواهند کرد و هر بلوک امضا شده باید تأیید کند که بلوک قبل از آن توسط یک گره قابل اعتماد امضا شده است. این امر سبب افزایش سرعت در انجام معاملات می شود.

علاوه بر این در قبال تایید هر تراکنش، شبکه لیسک برای سال اول ۵ توکن LSK و برای سال بعد ۴ توکن پاداش می‌دهد و این پاداش هر سال ۱ توکن کاهش می‌یابد تا به ۱ توکن برسد. سهمی از این پاداش Delegateها نصیب افرادی می‌شود که به آن‌ها رای داده‌اند و به این صورت انگیزه شرکت در سیستم رای‌دهی برای کاربران شرکت کننده در سیستم تائید تراکنش ایجاد می گردد.

این مزیت لیسک سبب می شود تا سرعت انجام تراکنش های آن بسیار بیشتر از بیت کوین باشد و چیزی در حدود 10 ثانیه است.

 

 


بهترین کیف پول های ارز دیجیتال لیسک (Lisk) 


 

لیسک‌‌ نانو (Lisk Nano)

کیف پول نسخه دسکتاپ لیسک نانو Lisk Nano توسط توسعه دهندگان لیسک طراحی شده است و به کاربران اجازه می دهد تا بصورت خودکار به فول‌‌نودهای (full nodes) لیسک متصل شوند، به همیت علت دیگر نیازی به هیچگونه همگام‌‌سازی وجود ندارد. در کیف پول Lisk Nano امکان رای دادن به نمایندگان (delegate voting) فراهم شده است و در حال حاضر از لینوکس، ویندوز و مک پشتیبانی می‌‌کند.

 

لیسک‌‌ هاب (Lisk Hub)     

لیسک‌‌هاب یکی از جدیدترین کیف‌‌پول های LSK به شمار می رود که قابلیت‌هایی فراتر از یک کیف پول در اختیار کابران می گذارد. لیسک‌‌ هاب (Lisk Hub) یک راه‌‌حل همه‌‌جانبه به‌‌ منظور مدیریت شناسه Lisk شماست که قابلیت دسترسی و ارسال توکن‌‌های LSK را دارد. در‌‌حال حاضر لیسک ‌‌هاب در نسخه های ویندوز و مک ارائه شده است و بزودی صرافی غیر متمرکز (decentralized exchange) خود را راه اندازی می کند و امکانات فراوانی نظیر مرورگر بلاکچین لیسک، فورج کردن بلاک یا سهامداری لیسک (Forging or staking) و ثبت ‌‌نام به عنوان نماینده را برای کاربران مهیا می کند.

 

لیسک‌‌کور (Lisk Core)

کیف پول نسخه دسکتاپ Lisk core نیز توسط تیم توسعه دهنده لیسک طراحی شده است، اما بر خلاف لیسک نانو و لیسک کور یک کیف پول فول نود محسوب می شود و برای استفاده از آن باید کل بلاک چین را در اختیار داشته باشید. کیف پول لیسک کور اغلب توسط کاربران حرفه ای مورد استفاده قرار می گیرد و امکاناتی مشابه Lisk Hub دارد.

 

 کیف پول آنلاین کوین پیمنت  ( CoinPayments)

کوین پیمنت ( CoinPayments) یکی از محبوب‌ترین کیف پول‌های تحت وب است که تقریبا از تمام ارز‌های دیجیتال معتبر پشتیبانی می‌کند. کوین پیمنت در واقع یک پلتفرم جامع در اختیار کاربران قرار می‌دهد که به هیچ ابزار دیگری برای فعالیت در دنیای کریپتوکرنسی نیازمند نخواهند شد.

 

کیف پول سخت‌افزاری ترزور (TREZOR)

کیف پول ترزور یکی از کامل ترین و امن ترین کیف پول های سخت افزاری است که اخیرا در  نسخه جدید Trezor Model T قابلیت پشتیبانی از LSK را اضافه کرده است.

 

مطالب مرتبط:

لایت کوین (Litecoin) چیست؟ هر آنچه که باید بدانیم

ارز دیجیتال ترون (TRON) چیست؟ هر آنچه که باید بدانیم

ارز دیجیتال بایننس کوین (BNB) چیست؟ هر آنچه که باید بدانید

ارز دیجیتال تتر (Tether) چیست؟

استیبل کوین (Stablecoin) چیست؟ هر آنچه که باید بدانیم

 


منبع: مرکز تحقیقات بلاک چین


 

نظرات (0)

دارای رتبه 0 بواسطه 5 بر اساس 0 رأی
نظر ارسال شده‌ی جدیدی وجود ندارد

دیدگاه خود را بیان کنید

  1. ارسال دیدگاه بعنوان یک مهمان - ثبت نام کنید و یا وارد حساب خود شوید.
امتیازدهی:
پیوست ها (0 / 3)
اشتراک‌گذاری موقعیت مکانی شما

درباره ما

"مرکز تحقیقات بلاک چین" به‌عنوان بزرگترین وب سایت تخصصی، پژوهشی و آموزشی بلاک چین در جهان توسط مجموعه ای از متخصصان حوزه بلاک چین و ارزهای رمزنگاری شده از سال 1396 به ‌صورت رسمی فعالیت خود را آغاز نمود.


ادامه درباره ما

 

ارتباط با پشتیبانی در تلگرام bircsupport1@

کانال تلگرام مرکز تحقیقات بلاکچین

کلیه حقوق مادی و معنوی سایت نزد ناشر محفوظ است.