آموزش ترید و تحلیل تکنیکال - مرکز تحقیقات بلاک چین

لیبرا ارز دیجیتال فیسبوک

ارز لیبرا Libra

 

اگر علاقه مند به دنیای کریپتوکارنسی ها باشید، به احتمال زیاد نام ارز دیجیتال فیسبوک را شنیده اید و سوالات بسیاری در مورد این ارز دیجیتال پر سر و صدا برای شما پیش آمده است. در این مقاله از مرکز تحقیقات بلاک چین به معرفی ارز دیجیتال فیسبوک یعنی لیبرا (Libra) خواهیم پرداخت و به سوالات اساسی در مورد آن پاسخ می دهیم.

لیبرا ارز دیجیتال فیسبوک است که بر اساس وایت پیپری که فیسبوک در 18 ژوئن سال 2018 منتشر کرد، آن را به عنوان راهکاری برای پرداخت‌های جهانی معرفی نمود. بر همین اساس هدف ارز دیجیتال Libra تبدیل شدن به یک ارز جهانی ساده برای زیرساخت های مالی است که بتواند نیاز میلیون‌ها انسان را در سراسر دنیا برطرف کند. فیسبوک در سپیدنامه لیبرا با جزئیات دقیق‌تری به محدودیت های موجود در زیرساخت های مالی جهانی پرداخته است و از مشکلاتی نظیر نرخ بالای کارمزد و همینطور تحریم و محدودیت های برخی از کشورها در نقل و انتقال پول صحبت کرده است.

 


مشخصات ارز لیبرا چه خواهد بود؟


این ارز توسط پول‌های رایج فیات که نوسانی کمتری داشته باشند پشتیبانی می شود. پشتوانه‌های ذکر شده در "خزانه لیبرا (Libra Reserve)" نگهداری خواهند شد. لیبرا برای تمام کسانی که یک گوشی هوشمند و اینترنت داشته باشند، در دسترس خواهد بود و از طریق چند صرافی کریپتوی قانونی، موسسات بانکی و صرافی‌های خُرد، قابلیت خرید و فروش دارد.

با بررسی دقیق سپیدنامه لیبرا Libra میتوان سه مشخصه اصلی را برای این ارز دیجیتال در نظر گرفت:

1. لیبرا بر روی یک شبکه بلاک چین ایمن، قابل‌ اعتماد و مقیاس‌پذیر پیاده سازی شده است و پشتوانه آن پول‌هایی مانند سپرده‌های بانکی و اوراق بهادار دولتی هستند. در واقع می توان گفت که یک سیستم از لیبرا پشتیبانی می‌کند.

2. ارز دیجیتال فیسبوک بر بستر بلاک چین عمومی و متن باز به نام بلاک چین Libra  فعالیت می‌کند و بر اساس آن چه که در وایت پیپر آن منتشر شده، شرکت‌های دیگر نیز می‌توانند از آن به‌عنوان پلتفرم مالی خود استفاده کنند.

3. پشتوانه ارز دیجیتال لیبرا، دارایی‌ها و سپرده‌های واقعی هستند و برای هر یک عدد Libra که ایجاد می شود، حجم زیادی از سپرده‌های بانکی و اوراق بهادار دولتی وجود خواهند داشت. در حقیقت، سپرده Libra با این هدف ایجاد شده تا بتواند درطول زمان ارزش این رمز ارز را حفظ کند.

نکته مهم دیگر این است که ارز دیجیتال لیبرا به عنوان یک استیبل کوین و ارز دیجیتال پایدار در نظر گرفته شده و کاملاً دارای پشتوانه هایی نظیر سپرده‌های بانکی و دارایی‌های حقیقی می‌باشد. شرکت فیسبوک نیز اعلام کرده است که شرکت لیبرا وظیفه ی تولید کوین‌ها و ارتباط آن‌ها با سپرده‌ها را به‌عهده خواهد داشت.

 


مشخصات بلاک‌چین لیبرا چیست؟


 لیبرا، بر بستر یک شبکه بلاک‌چین غیرمتمرکز پیاده سازی می شود که از پروتکل اجماعِ LibraBFT استفاده خواهد کرد. در فاز نخست راه‌اندازی، این بلاک‌چین توسط ١٠٠ نود کنترل خواهد شد. اگر مهاجمی قصد حمله به این بلاک‌چین را داشته باشد، باید ٣٣ نود مجزا را تحت کنترل خود بگیرد که به ادعای فیسبوک، این عمل بسیار دشوار خواهد بود. همچنین تراکنش‌های انجام شده در آن، به‌صورت مستعار انجام شده و به هویت اصلی کاربر متصل نخواهد شد.

 


انجمن لیبرا چیست؟


 انجمن لیبرا یک انجمن مستقل و غیرانتفاعی است که در شهر ژنو سوئیس مستقر شده است و وظیفه توسعه شبکه، کنترل خزانه و فعالیت‌های اجتماعی لیبرا را برعهده خواهد داشت. این انجمن از چند موسسه دیگر تشکیل شده است که هرکدام از این موسسات قادر خواهند بود که تنها یک نود اعتبارسنج را برای کنترل شبکه راه‌اندازی کنند. تاکنون ٢٨ شرکت و موسسه به این مجموعه اضافه شده‌اند که نام برخی از آنها به شرح زیر است:

  • شرکت‌های پرداختی: مسترکارت (Mastercard)، ویزا (Visa)، پی‌پل (PayPal)
  • فروشگاه‌های آنلاین و شرکت‌های وابسته به فناوری: ای‌بی (eBay)، کالیبرا (Calibra)، اسپاتیفای (Spotify)، اوبر (Uber)، لیفت (Lyft)
  • شرکت‌های ارتباطات مخابراتی: وودافون (Vodafone)
  • شرکت‌های بلاک‌چینی: کوین‌بیس (Coinbase)، زاپو (Xapo)
  • شرکت‌های سرمایه‌گذاری خطرپذیر: اندرسن هوروویتز (Andressen Horowitz)، ثرایو کپیتال (Thrive Capital)

 

هریک از این اعضا، حداقل ١٠ میلیون دلار سرمایه گذاری کرده است تا بخشی از این کنسرسیوم  باشند. این انجمن آماده خواهد بود که اعضای بیشتری را بپذیرد. همچنین به ازای هر ١٠ میلیون دلار سرمایه‌ای که نودها در این بلاک‌چین هزینه کرده‌اند، ١ حق رای به آنها داده خواهد شد. شرکتِ تابعه کالیبرا که والت لیبرا را عرضه خواهد کرد، حق راه‌اندازیِ یک نود را خواهد داشت.

 


خزانه لیبرا چگونه فعالیت خواهد کرد؟


سرمایه موجود در این خزانه از دو طریق فراهم می شود؛ سرمایه‌گذاران سازمانی و کاربران فیسبوک. هرچه پول فیات بیشتری توسط کاربران و سرمایه‌گذاران به خزانه لیبرا منتقل شود، لیبرای بیشتری تولید خواهد شد. همچنین عواید حاصل از لیبرا، به کاربران پرداخت نخواهد شد اما در عوض، این عواید به دو صورت خرج می گردد:

  • برای هزینه فعالیت‌های جاری انجمن مانند توسعه اکوسیستم و فعالیت‌های تحقیقاتی
  • برای پرداخت سود به سرمایه‌گذاران اولیه پروژه لیبرا

 


کیف پول لیبرا چیست؟


لیبرا با نشان اختصاری LBR عرضه می شود و برای نگهداری و ارسال و دریافت آن از والتی با نام "کالیبرا (Calibra)" استفاده خواهد شد. این والت به دو صورت اپلیکیشن مجزا (بدون نیاز به فیسبوک) و همراه با مسنجر فیسبوک و واتس‌اپ ارائه خواهد شد و برای ارسال و دریافت ارز لیبرا مورد استفاده قرار خواهد گرفت. ارز لیبرا قابل تبدیل به پول فیات می‌باشد. در ادامه، قادر خواهید بود که پرداخت‌های روزمره خود را با کالیبرا انجام دهید. برای این کار، باید پروسۀ شناخت مشتری (KYC) را طی نموده و از مدارک دولتی برای احراز هویت استفاده کنید. این والت، مطابق با قوانین FinCEN در آمریکا و FATF در سرتاسر دنیا فعالیت خواهد کرد و در کشورهایی که استفاده از کریپتوکارنسی‌ها ممنوع می‌باشد، فعالیتی نخواهد داشت. در مجموع، در نقاطی که ویزا و مسترکارت قادر به فعالیت باشند، لیبرا نیز در آن نقاط فعالیت خواهد کرد. کالیبرا، اطلاعات کاربران خود را با فیسبوک یا واسطه‌های دیگر، به اشتراک نخواهد گذاشت.

 


لیبرا چه زمانی عرضه خواهد شد؟


فیسبوک در تلاش است که تا چند هفتۀ دیگر، نسخه آزمایشی این پلتفرم را آماده کند اما ارز لیبرا و والت کالیبرا، در نیمۀ اول سال ٢٠٢٠ برای استفاده کاربران آماده خواهد شد. با وجود اینکه در ابتدای راه‌اندازی این پلتفرم، تنها راه ذخیره و ارسال لیبرا، والت کالیبرا خواهد بود اما انتظار می‌رود که با گذشت زمان، توسعه‌دهندگان والت‌های لیبرای خود را ایجاد کنند.

 

 مطالب مرتبط:

بلاک چین و آینده زیر ساخت های مالی

بلاک چین و اینترنت اشیا

ایجاد سبد سرمایه گذاری در ارزهای دیجیتال

آموزش ترید و تحلیل تکنیکال

 


منبع: مرکز تحقیقات بلاک چین


 

نظرات (0)

دارای رتبه 0 بواسطه 5 بر اساس 0 رأی
نظر ارسال شده‌ی جدیدی وجود ندارد

دیدگاه خود را بیان کنید

  1. ارسال دیدگاه بعنوان یک مهمان - ثبت نام کنید و یا وارد حساب خود شوید.
امتیازدهی:
پیوست ها (0 / 3)
اشتراک‌گذاری موقعیت مکانی شما

درباره ما

"مرکز تحقیقات بلاک چین" به‌عنوان بزرگترین وب سایت تخصصی، پژوهشی و آموزشی بلاک چین در جهان توسط مجموعه ای از متخصصان حوزه بلاک چین و ارزهای رمزنگاری شده از سال 1396 به ‌صورت رسمی فعالیت خود را آغاز نمود.


ادامه درباره ما

 

ارتباط با پشتیبانی در تلگرام bircsupport1@

کانال تلگرام مرکز تحقیقات بلاکچین

کلیه حقوق مادی و معنوی سایت نزد ناشر محفوظ است.