آموزش ترید و تحلیل تکنیکال - مرکز تحقیقات بلاک چین

آیوتا (IOTA) ارزی برای اینترنت اشیا

آیوتا IOTA

 

موفقيت بيت کوين در سال های گذشته ثابت کرده فناوری بلاک چين دارای ارزش واقعی است. با اين حال، اين تكنولوژی نقاط ضعفی دارد که مانع استفاده از آن به عنوان يک زيرساخت عمومی برای رمزنگاری ارز در سراسر جهان میشود. يكی از نقاط ضعف قابل توجه آن، هزينه تراکنش هاست، زيرا منطقی نيست برای انتقال يک مبلغ هزينه ای بيشتر از خود آن مبلغ پرداخت کنيم.

اهميت اين هزينه در صنعت اينترنت اشيا (IoT) که به سرعت در حال توسعه است پررنگتر می شود علاوه بر اين، حذف هزينه های موجود در بلاک چين نيز آسان نيست زيرا آنها که در واقع انگيزه ای برای ماينرها هستند بلوک های شبكه را ساخته و ساختار شبكه را حفظ می‌کنند. با توجه به اين شرايط گروهی از متخصصان اين حوزه، رويكرد نوآورانه ای را ارائه دادند به نام آيوتا (IOTA)، که در اصل يک ارز دیجیتال است و به طور خاص برای صنعت IoT طراحی شده است.

بنيانگذار IOTA، ديويد سنستيبه (David Sønstebø) معتقد است پلت فرم تيمش در ترکيب با راه حل تراکنش های ميكرو نه تنها يک پل جديد پرداخت در دنيای آنلاين ايجاد می‌کند، بلكه چشم انداز زندگی روزمره را نيز تغيير می‌دهد.

 


ساختار شبکه آیوتا IOTA


برخلاف ساير ارزها که روی پلتفرم بلاک چين اجرا میشوند، آيوتا روی يک ساختار جديد به نام تنگل ارائه شده است. تنگل، مانند بلاک چين يک ساختار غيرمتمرکز و توزيع شده است و می‌توان آن را نسل جديدی از بلاک چين ناميد. به طور خلاصه، اين شبكه ترکيبی از نودهاست و نودها موجوديت هايی هستند که توانايی ارسال تراکنش دارند.

در شبكه های بلاک چينی هر تراکنش به تراکنش قبلی خود متصل میشود ولی در شرکت «لجر» تنگل هر تراکنش به دو تراکنش تصادفی در شبكه متصل میشود، به عبارت ديگر برای ارسال يک تراکنش بايد اين تراکنش دو تراکنش ديگر در شبكه را تاييد کند. بنابراين اين کاربران شبكه هستند که با ارسال تراکنش ساختار و امنيت شبكه را حفظ می‌کنند. قبل از تاييد تراکنش ها، هر نود ابتدا بررسی می‌کند که تراکنش موجود به طور مستقيم يا غيرمستقيم در تاريخچه تنگل تاييد نشده باشد تا تعارض (confilict)  ايجاد نشود.

در صورت بروز تعارض اين امكان وجود دارد که تراکنش در شبكه حذف و يا فراموش شود. يک تراکنش منشا (Genesis) هم در شبكه وجود دارد که همه تراکنش ها به صورت مستقيم و يا غير مستقيم آن را تاييد می‌کند. اين تراکنش در ابتدای ايجاد شبكه، به صورت يک آدرس متوازن تعريف میشود و تمامی توکن ها هم در اين تراکنش منشا ايجاد میشوند. در اين شبكه توکنی برای استخراج (mining) وجود ندارد و تراکنش ها مستقيما بين کاربران اتفاق میافتد. هزينه ارسال تراکنش در اين شبكه بسيار ناچيز است، اين هزينه در اصل قدرت محاسباتی است که هر تراکنش برای تاييد دو تراکنش ديگر شبكه صرف می کند.

 


چگونه تراکنش ها به رشد IOT کمک می کند؟


آیوتا IOTA برای اینترنت اشیا

 

بذرهای اوليه IOT مدت ها پيش کاشته شده و امروز شاهد رشد و نمو آن هستيم. اکنون چالش اصلی اين است که چگونه توسعه آن را به سمت مصارف کاربردی و بهبود زندگی سوق دهيم. تراکنش های خرد در صنعت اينترنت اشيا می‌توانند منابع تكنولوژی و برنامه های کاربردی را در همه جا و بيشتر از پيش در اختيار کاربران قرار دهند و اين به نحو چشمگيری دنيای ما را بهبود میبخشد. تصور کنيد که شما يک ترموستات هوشمند داريد که داده هايی مانند دما، باد و رطوبت را جمع آوری می‌کند.

اگر فرض کنيم که اکثر خانه مجهز به اين ترموستات باشند، حجم داده هايی که از شهرها و روستاها در سراسر جهان جمع آوری میشود بسيار قابل توجه خواهد بود. اين حجم وسيع داده ها برای دانشمندان هواشناسی و در پيشبينی های هواشناسی بسيار ارزشمند است. از ديگر موارد قابل ذکر، توسعه پانل های خورشيدی مسكونی برای توليد برق و ذخيره سازی آن در يک سيستم توزيع شده است. افراد می‌توانند به وسيله اين پانل ها در منزل برق توليد کرده و آن را به شبكه بفروشند.

ديگر اين که با پيشرفت IoT، تعداد پردازنده های بيكار افزايش خواهد يافت و هر محله تبديل به يک سوپر کامپيوتر در حال رشد خواهد شد. با استفاده از تراکنش ها، توان محاسباتی اين پردازنده های بيكار را نيز می‌توان به معرض فروش گذاشت. اين انقلابی ترين سرويسی است که آيوتا فراهم می‌کند، يعنی امكان اجاره تقريبا همه چيز مثل لوازم منزل، ابزار، فضای کامپيوتر، قدرت محاسباتی و پهنای باند وای فای. همه اين ها را می‌توان از طريق چيپ موجود در آن ها به ديگران اجاره داد. درواقع افراد می‌توانند از وسايلی که به شبكه متصل است و در حال حاضر مورد استفاده قرار نمیگيرد، کسب درآمد کنند.

اثر مثبت ديگر تراکنش ها کمک به حل مشكل مقياس پذيری (Scalability) در شبكه آيوتا است. وقتی تعداد دستگاه های متصل به شبكه افزايش پيدا کند، به دليل کمبود کانال ها در شبكه های WiFi و بلوتوث با مشكل بزرگی مواجه خواهيم شد. تلاش های زيادی برای حل اين مشكل صورت گرفته است. راهكار آيوتا برای حل اين مساله، استفاده از ارتباطات مبتنی بر بسته های بسيار کوتاه است که می‌توانند بين تعداد زيادی از نودهای انتهايی شبكه توزيع شوند و اين مدت اشغال کانال ها را به ميزان قابل توجهی کاهش خواهد داد.

 


تاریخچه پیدایش آیوتا IOTA


ديويد سنستيبه (David Sønstebø) در خصوص روند شكل گيری آيوتا میگوید، همه افرادی که بر روی آيوتا کار می‌کنند روی يک استارتاپ که در مورد محاسبات توزيع شده درIoT است، نيز کار می‌کنند بنابراين تجزيه و تحليل زيادی از بازار IoT و موارد کاربردی آن دارند. اين افراد همچنين علاقمند به رمزنگاری نيز هستند. بنابراين زمينه کارهای قبلی و پروژه های فعلی و همچنين نقاط ضعف پروژه های بلاک چين به خصوص مساله پرداخت های مكرر، تلاش برای ارائه يک راه حل مطلوب در حوزه IoT را برای ما ضروری ساخت و اين آغاز آيوتا بود. از ديدگاه ما يک کليد عمومی جهانی وجود نخواهد داشت که تمام درهای يک اکوسيستم کامل برای اقتصاد و IoT را باز کند و هميشه تلاش برای رسيدن به ويژگی های بيشتر و بهتر وجود دارد.

بنابراين به جای تلاش برای ايجاد يک راه حل جامع، روی ايجاد يک راه حل مطلوب در مورد تراکنش های خرد تمرکز کرديم. پس از آن سعی خواهيم کرد که ارتباط اين شبكه را با بلاک چين برقرار کنيم تا انسجام بيشتری برای اين سيستم ايجاد کنيم و به جای اينكه پروژه های جداگانه ای داشته باشيم که همه ما را در يک راه حل انحصاری متوسط قرار می‌دهد، تلاش خواهيم کرد که زمينه همكاری تكنولوژی های مختلف را يجاد کنيم. ما در حال حاضر با افرادی از و Ethereum، Bitshares، Nxt Bitcoiners در اين خصوص همكاری داريم.

 


چگونه یک کیف پول آیوتا (IOTA) بسازیم؟


از آنجايیکه آيوتايک پروژه نسبتا جديد است، هنوز هيچ کيف پول کاملا کاربرپسندی ندارد و بسياری از مردم آن را در صرافی های آنلاین معاملاتی ذخيره می‌کنند. بسياری از مبتديان اين راه که آگاهی کافی از جزئيات فنی ندارند مجبور به انجام اين کار هستند ولی اين لزوما به اين معنی نيست که ذخيره ارز در بازار مبادلات روش بهينه ای است. افرادی که از کيف پول های دسكتاپی استفاده می‌کنند، بايد از اين راه برای ذخيره ارز استفاده کنند و يا اينكه کيف پول های کاغذی خود را چاپ کنند تا بتوانند از ارزهای خود محافظت کنند.

کیف پول های دسکتاپی آیوتا (IOTA)

معمول ترين راه استفاده از آيوتا، دانلود و نصب نسخه کلاينت آن از سايت آيوتا است. اين کيف پول تحت سيستم عامل های ويندوز، مكينتاش و لينوکس در دسترس است. وقتی کيف را نصب کرديد، نود لايت و يک ميزبان را انتخاب می‌کنيد سپس يک هسته 81 کاراکتری از حروف بزرگ و عدد 9 میسازيد که بايد آن را در يک جای امن نگهداری کنيد.

کیف پول وب سایتی آیوتا (IOTA)

اين کيف در مرحله آزمايشی است و به نظر نمیرسد به زودی قابل بهره برداری باشد. با توجه به اينكه IOTA يک پروژه جديد است اين مساله دور از انتظار نيست.

کیف موبایل آیوتا (IOTA)

کيف موبايل آيوتا برای هر دو سيستم اندرويد و ios وجود دارد و هر دو در نسخه بتا هستند. نسخه ios آن طبق نظر کاربران، به نظر عملياتی است. اما با توجه به اينكه نسخه نهايی آن نيست، نبايد برای مقادير زياد آيوتا مورد استفاده قرار گيرد.

کیف کاغذی آیوتا (IOTA)

اين کيف هم مانند کيف دسكتاپی نياز به 81 کاراکتر از حروف بزرگ وعدد 9 دارد. بعد از ايجاد کيف کاغذی می‌توانيد آن را چاپ کرده و آيوتا را در آن قرار دهيد. اين کيف بايد در
يک جای امن برای استفاده های آتی قرار گيرد. نمونه کيف کاغذی ديگری هم برای آيوتا وجود دارد که کاربرد راحت تری دارد زيرا هسته آيوتای توليد شده را به کلمات قابل حفظ کردن تبديل می‌کند. به سادگی موس خود را برای دريافت يک هسته تصادفی حرکت میدهيد و کيف خود را چاپ می‌کنيد.

 


از کجا می‌توان آیوتا (IOTA) را خریداری کرد؟


تعداد زيادی از بازارهای معاملات، آيوتا را خريد و فروش می‌کنند و می‌توان با بيت کوين، دلار و يا اتريوم، آيوتا را خريداری کرد. در حال حاضر بيشترين عرضه در صرافی Bitfinex است. آيوتا همچنين در صرافی های ۵20 Bit و Biance هم عرضه میشود. در شرايطی که افراد بخواهند آيوتای خود را از بازار خارج کنند، می‌توانند از کيف های کاغذی استفاده کنند که به نظر میرسد بهترين راه برای ذخيره های طولانی مدت هستند. سرمايه گذارانی که اطلاعات فنی داشته باشند از کيف پول های دسكتاپی هم استفاده می‌کنند.

 


آینده ای نویدبخش برای آیوتا (IOTA)


چشم انداز وسيع آيوتا نشان می‌دهد که آيوتا انقلابی را در اينترنت اشيا ايجاد خواهد کرد. چراکه می‌تواند تراکنش های خرد را بين وسايل مختلف و بدون صرف هزينه اجرايی کند. از آنجايیکه اين پروژه هنوز در دوران طفوليت خود است، کسانی که بخواهند از مزايای تطابق زود هنگام با اين پروژه استفاده کنند، فرصت آن را خواهند داشت.

 

مطالب مرتبط:

آموزش ترید ارز دیجیتال

ETF بیت کوین چیست؟

ارز دیجیتال زی کش (Zcash) چیست؟

پلتفرم بکت (Bakkt) چیست و چگونه در آینده ارزهای دیجیتال تاثیر می گذارد؟

چرا نوسانات قیمتی ارزهای دیجیتال زیاد است؟

 

 


منبع: مرکز تحقیقات بلاک چین


 

نظرات (1)

دارای رتبه 0 بواسطه 5 بر اساس 0 رأی
This comment was minimized by the moderator on the site

ممنون از اطلاعات شما .اگه میشد بیشتر این تکنولوژی وشرکت های پشتیبان آن وسرمایه گذار کلان آن هم تحقیق وبررسی میشد عالی بود.

رضا
نظر ارسال شده‌ی جدیدی وجود ندارد

دیدگاه خود را بیان کنید

  1. ارسال دیدگاه بعنوان یک مهمان - ثبت نام کنید و یا وارد حساب خود شوید.
امتیازدهی:
پیوست ها (0 / 3)
اشتراک‌گذاری موقعیت مکانی شما

درباره ما

"مرکز تحقیقات بلاک چین" به‌عنوان بزرگترین وب سایت تخصصی، پژوهشی و آموزشی بلاک چین در جهان توسط مجموعه ای از متخصصان حوزه بلاک چین و ارزهای رمزنگاری شده از سال 1396 به ‌صورت رسمی فعالیت خود را آغاز نمود.


ادامه درباره ما

 

ارتباط با پشتیبانی در تلگرام bircsupport1@

کانال تلگرام مرکز تحقیقات بلاکچین

کلیه حقوق مادی و معنوی سایت نزد ناشر محفوظ است.