آموزش ترید و تحلیل تکنیکال - مرکز تحقیقات بلاک چین

استاندارد ERC20 چیست؟

استاندارد ERC20

 

در اوایل رشد و گسترش فناوری بلاک چین و ارزهای دیجیتال، توسعه دهندگانی که قصد ایجاد یک پروژه مبتنی بر بلاک چین را داشتند، با مشکلات بسیاری مواجه می شدند و ناچار بودند که برای ایجاد ارز دیجیتال و پلتفرم شخصی خود، یک بلاک چین را از صفر برنامه نویسی کنند. این فرایند بسیار زمان بر بود و عملا صرفه اقتصادی را برای شرکت ها کاهش داده بود.

خوشبختانه امروزه با استفاده از پلتفرم اتریوم و استانداردی به نام ERC-20، توسعه دهندگان را قادر می سازد که بدون نیاز به ساختن یک بلاک چین جدید، برای خود توکن ایجاد کنند. در ادامه به بررسی دقیقا توکن و استاندارد ERC20 می پردازیم.

 


استاندارد ERC20 چیست؟


استاندارد ERC20  مجموعه ای از قوانین و استانداردها را برای پیاده سازی یک توکن بر روی پلتفرم اتریوم ارائه کرده است. درواقع همانطور که در بستر وب پروتکل”http”  وجود دارد، برای توکن های ایجاد شده در بستر اتریوم نیز پروتکل استانداردی به نام ERC20 معرفی شده است. با این حال استفاده ازاستاندارد ERC20 اجباری نیست، ولی اکثر توسعه دهندگان آن را رعایت می‌کنند تا اطمینان پیدا کنند که توکن آنها می‌تواند با انواع  قراردادهای هوشمند، صرافی ها و کیف پول های مختلف بدون مشکل کار کند.

ERC مخفف عبارت Ethereum Request for Comment (درخواست‌های اتریوم برای نظرخواهی) می باشد و عدد 20 شماره‌ای بوده که به این درخواست اختصاص داده می‌شود.

ERC20 مخصوص توسعه دهندگانی است که به بلاکچین اختصاصی نیازی ندارند و می خواهند که با ایجاد یک توکن ECR20 بر روی بلاکچین اتریوم و انجام یک ICO، پروژه‌های خود را تامین مالی کنند. بر همین اساس شرکت ها و استارت آپ های مختلف قادر خواهند بود که تا زمان راه اندازی بلاک چین اصلی خود، بوسیله ساخت و فروش توکن‌های ERC-20 اقدام به جذب مشتری و سرمایه گذار کنند.

 


توکن ERC20 چیست و چگونه کار می‌کند؟


توکن ERC20

 

توکن ERC20 به عنوان یک زبان واحد تشبیه می شود که تمامی قراردادهای هوشمند اتریوم از آن استفاده می‌کنند. در واقع هنگامی که یک قرارداد هوشمند قصد ایجاد یک توکن در پلتفرم اتریوم را داشته باشد، توکن  ERC20 کاربرد خود را نشان می دهد.

به عنوان مثال اگر شما بخواهید یک بازی موبایل ایجاد کنید، باید توکن هایی برای آن طراحی کنید که افراد در مراحل مختلف بازی بتوانند از آن توکن استفاده کنند. همچنین هر کاربر برای اینکه بتواند وارد بازی شود باید توکن های شما را با استفاده از یکی از ارزهای دیجیتال مثل بیت‌کوین خریداری کنند.

 


ایجاد یک توکن بر اساس استاندارد ERC20


برای ایجاد یک توکن مبتنی بر استندارد های ERC20 که قابلیت برقراری ارتباط با قرارداد های هوشمند را داشته باشد، باید 6 تابع اصلی برنامه نویسی در قرار داد هوشمند توکن شما در نظر گرفته شود. این توابع عبارت اند از:

برنامه نویسی توکن ERC20

  • تابع خرجی (Allowance) : برای دو آدرس امکان انتقال‌های یک‌سویه را فراهم می‌کند.
  • تابع تایید: وظیفه این تابع موافقت با استفاده از توکن به عنوان دارایی پولی می باشد.
  • تابع موجودی: وظیفه ارائه موجودی حساب کاربری را دارد.
  • تابع عرضه کل (TotalSupply): وظیفه  ارائه تعداد کل توکن های عرضه شده را بر عهده دارد.
  • تابع انتقال: نقش انتقال توکن از یک فرد به فرد دیگر را ایفا می کند.
  • تابع انتقالی (TransferFrom) : این امکان را برای یک قرارداد هوشمند فراهم می‌کند تا یک انتقال به نام صاحب کیف پول صورت گیرد.

 


مزایای توکن‌های ERC20


پیش از ایجاد استاندارد ERC20 هر برنامه نویس از اسامی متفاوتی برای نوشتن کدهای خود استفاده می نمود که این امر نیازمند صرف هزینه و زمان زیادی برای ایجاد بلاک چین و توکن اختصاصی از سوی تیم توسعه دهنده بود.

همچنین صرافی و کیف‌پول‌ها می‌بایست پلتفرم خود را با هریک زبان‌ها و استانداردهای توکن‌ها سازگار می‌کردند. اما با پیدایش استاندارد ERC20، هر توکن جدید قادر است به طور خودکار به یک صرافی یا کیف پول اضافه گردد.

استاندارد ERC20، فرآیند ایجاد یک توکن را بسیار آسان کرده است به همین علت است که پلتفرم اتریوم به عنوان محبوب‌ترین پلتفرم  ICOها شناخته می شود.

 


معایب توکن‌های ERC20


در استاندارد ERC20 معایب و نکاتی وجود دارد که بطور کامل بیان نشده است. یکی از این معایب این است که گیرنده از دریافت توکن مطلع نمی‌شود و این امر می‌تواند منجر به از دست رفتن سرمایه کاربر شود.

برای حل این مشکل، توسعه دهندگان اتریوم استاندارد جدیدی به نام ERC223 معرفی کرده اند. ای استاندارد جدید اجازه نمی‌دهد که توکن ها به آدرسی که از دریافت آن توکن پشتیبانی نمی‌کند، ارسال شوند.

مشکلی دیگری که وجود دارد یک مشکل نرم افزاری به نام batchOverflow می باشد که در ERC20 محدودیتی برای آن در نظر گرفته نشده است. مشکل BatchOverflow در یک توکن سبب می شود که از یک آدرس، خرج کردن مبلغی بیش از میزان موجودی اتفاق بیافتد. این مشکل برای هکرها این امکان را فراهم می کند که مقداری زیادی توکن بدست آورند.

در سال ۲۰۱۸ به دلیل این مشکل نرم افزاری، تعدادی از صرافی‌ها امکان برداشت و واریز تعدادی از توکن‌های  ERC20 را موقتا تعلیق کردند.

 

مطالب مرتبط:

برنامه های غیرمتمرکز دی اپس (DApps) چیست؟

بهترین کیف پول های اتریوم

دفتر کل توزیع شده (Distributed Ledger) چیست؟

فورک (fork) چیست؟

 


منبع: مرکز تحقیقات بلاک چین


 

نظرات (0)

دارای رتبه 0 بواسطه 5 بر اساس 0 رأی
نظر ارسال شده‌ی جدیدی وجود ندارد

دیدگاه خود را بیان کنید

  1. ارسال دیدگاه بعنوان یک مهمان - ثبت نام کنید و یا وارد حساب خود شوید.
امتیازدهی:
پیوست ها (0 / 3)
اشتراک‌گذاری موقعیت مکانی شما

درباره ما

"مرکز تحقیقات بلاک چین" به‌عنوان بزرگترین وب سایت تخصصی، پژوهشی و آموزشی بلاک چین در جهان توسط مجموعه ای از متخصصان حوزه بلاک چین و ارزهای رمزنگاری شده از سال 1396 به ‌صورت رسمی فعالیت خود را آغاز نمود.


ادامه درباره ما

 

ارتباط با پشتیبانی در تلگرام bircsupport1@

کانال تلگرام مرکز تحقیقات بلاکچین