آموزش ترید و تحلیل تکنیکال - مرکز تحقیقات بلاک چین

رمز ارز یا ارز دیجیتال چیست؟ + ویدیو

رمز ارز یا ارز دیجیتال چیست؟

در اواخر دهه 1990 میلادی، یک سیستم پرداخت مبتنی بر پول های دیجیتال ارائه گردید که بخش های مالی و نظارتی را به چالش کشید. در این سیستم یک شکل جدید از نقل و انتقالات مالی معرفی شد اما چندان کامل نبود. با گذشت زمان و تکامل سیستم های پرداختی، استفاده از الگوریتم های رمزنگاری در کنار روش های قبلی تراکنش های مالی مورد توجه بسیاری قرار گرفت و اساس شکل گیری ارزهای دیجیتال (کریپتوکارنسی) امروزی را بوجود آورد. بر همین اساس امروزه از کلمه (Cryptocurrency) برای معرفی ارزهای دیجیتال نیز استفاده می کنند.

بنابر این به زبان  ساده، به نوعی از پول های دیجیتالی جدید که بر اساس روش های رمزنگاری بوجود می آیند، ارز دیجیتال، ارز رمز پایه و یا کریپتوکارنسی (cryptocurremcy) می گویند.

ارزهای دیجیتال اساسا به عنوان یک ابزار مالی محسوب می شوندکه مورد استفاده مردم و سرمایه گذاران قرار می گیرد، همچنین این ارزها تشابه زیادی به پول های رایج دنیا ( پول های فیات) دارند، اما فرایند تولید آن ها کاملا متفاوت است، مثلا بیت کوین توسط فرایندی به اسم ماینینگ یا استخراج بوجود می آید.

اغلب ارزهای دیجیتال بر روی یک پایگاه توزیع شده به اسم بلاک چين یا زنجیره بلوکی پیاده سازی می شوند . شبکه بلاک چین نیز دارای ساختاری غیر متمرکز، شفاف و تغییر ناپذیر است. در اینجا مفهوم غیر متمرکز این است که هیچ شخص، نهاد و یا سازمانی بر آن نظارت وکنترل ندارد. علاوه بر این هر شخصی می تواند ارزهای دیجیتال را به راحتی و بدون نیاز به دخالت هیچ واسطه ای به شخصی دیگری در هر کجای دنیا منتقل کند، در صورتی که اگر این انتقال بخواهد از بستر های رایج امروزی مثل بانک انجام شود با معایبی همچون نیاز به افتتاح حساب و مدت زمان نسبتا طولانی انتقال پول مواجه هستیم.

 

 

شبکه بلاک چین انواع مختلفی دارد، اما پر کاربرد ترین نوع بلاک چین که اکثر ارزهای دیجیتال از آن استفاده می کنند، بلاک چین عمومی می باشد که می تواند امکان مشاهده ی همه تراکنش ها را برای افراد داخل شبکه و خارج از شبکه فراهم کند.اگر نگاهی به تاریخچه بیت کوین بیاندازیم مشاهده می کنیم که قبل از پیدایش بیت کوین، تلاش های فراوانی برای ساختن یک ارز دیجیتالی صورت گرفته است، اما با این حال بسیاری از افراد بیت کوین را به عنوان اولین ارز دیجیتال می شناسند.

ایده اصلی ساخت ارزهای دیجیتال برای حل دو مشکل بزرگ بوده است:عدم اعتماد به شخص ثالث و معضل خرج کردن دوباره

پیش از اختراع بیت کوین، سیستم های پرداختی آنلاین مجبور بودند تا برای انجام تراکنش های خود از طرف های ثالثی همچون پی پَل (paypal) یا ویزا استفاده کنند تا اطلاعات تراکنش های دارندگان حساب ها در یک دفترکل جامع جمع آوری گردد و مشخص شود که چه چیزی متعلق به چه کسی است. مثلا اگر من 50 دلار را از طریق پی پل برای شما ارسال کنم، پی پل آن مقدار را از حساب من کم کرده و به حساب شما اضافه می کند.

از سوی دیگر بدون وجود داشتن یک دفترکل مشترک، ارز دیجیتال را می توان دوباره خرج کرد. از آنجایی که ارزهای دیجیتال صرفاً فایل های کامپیوتری هستند، مثل فایل های متنی یا عکس ها، من میتوانم 50 دلار را در قالب یک فایل پولی به یک پیام پیوست کنم و برای شما بفرستم. دقیقا مشابه شرایطی که در پست الکترونیکی وجود دارد، ارسال یک فایل ضمیمه به معنای این نیست که آن فایل از کامپیوتر من پاک می شود. من می توانم همان 50 دلار را برای فرد دیگری نیز ارسال کنم.

 در علوم کامپیوتر، به این فرایند مشکل خرج کرد دوباره یا (Double spending) می گویند.

 تا زمان تولد بیت کوین این مشکل تنها با باز کردن پای یک طرف ثالث معتمد به معامله قابل حل بود که واسطه ی انتقال میشد و وظیفه ی نگه داشتن دفترکل را برعهده داشت. آنچه از بیتکوین مفهومی انقلابی می سازد این است که برای نخستین بار مشکل خرج کردن دوباره را می توان بدون باز کردن پای واسطه گر طرف ثالث به این معامله حل کند. با گذشت زمان، ارزهای دیجیتال زیادی برای حل مشکلات متفاوت به وجود آمده اند. به عنوان مثال ارز دیجیتال اتریوم برای توسعه برنامه های مختلف و قراردادهای هوشمند، ارز دیجیتال ریپل جهت تسهیل ارتباطات بین بانکی و ارائه سیستم های پرداخت پرسرعت و کم‌هزینه راهکار های خود را ارائه دادند.

 

 • نحوه کارکرد ارزهای دیجیتال

همانطور که در فوق اشاره شد، ارزهای دیجيتال از فناوری غيرمتمرکز استفاده می کنند و به کاربران این امکان را می دهند که بدون نياز به ثبت نام یا استفاده از بانک ها و سازمان های واسط، پرداختی امن و سریع داشته باشند. علاوه بر این در دنیای‌ ارزهای دیجیتال، تراکنش ها به صورت مستقیم از فردی به فرد دیگر (P2P)  انجام می شود که در نتیجه آن، نیاز به حضور واسطه‌ها از بین خواهد رفت.

اصولا برای اینکه تراکنش ها در شبکه های بلاک چین ارزهای دیجیتال اتفاق بیافتد، باید تمامی کاربرانی که در شبکه حضور دارند به یک توافق جمعی دست پیدا کنند تا آن تراکنش انجام گیرد، به این فرآیند اصطلاحا الگوریتم اجماع می گویند. به عنوان مثال تراکنش ها در شبکه بیت کوین، توسط یکی از الگوریتم های اجماع به نام روش اثبات کار انجام می گیرد و در نهایت ماینرها یا استخراج کنندگان تراکنش ها را تایید و منتقل می کنند.

وظیفه ی تامین امنیت، انتقال تراکنش ها و نظارت بر عملکرد شبکه ارزهای دیجیتال توسط افرادی که در شبکه حضور دارند (نودها) تامین می شود. همچنین نودها در شبکه‌های مختلف، به روش‌های متفاوتی انتخاب می‌شوند. به عنوان نمونه در شبکه بیت کوین، این استخراج‌کنندگان (ماینرها) هستند که این مسئولیت را بر عهده دارند.

 

 • چرا ارزهای دیجیتال محبوب هستند؟

تقلب در تراکنش های ارزهای دیجیتال به سختی انجام می گیرد چرا که این ارزها بر پایه الگوریتم های رمزنگاری پیاده سازی می شوند و هک کردن و نفوذ به آن ها کار بسیار سختیست.

همچنین به علت نوسانات زیادی که در بازار ارزهای دیجیتال وجود دارد و همین طور فناوری به کار رفته در آن ها که سبب حفط امنیت دارایی ها و ناشناس ماندن هویت افراد می شود، محبوبیت زیادی در بین مردم پیدا کرده اند. علاوه بر این بازار ارزهای دیجیتال یک بازار  نوپاست و امکان نوسانات قیمتی بسیار زیادی درآن ها وجود دارد، مثلا ممکن است که در یک روز قیمت یک ارز چندصد درصد رشد داشته باشد.

یکی دیگر از  موارد محبوبیت ارزهای دیجیتال این است که امکان استخراج ارزهای دیجیتال برای همه ی افراد وجود دارد و هر کسی می تواند توسط سخت افزار های مخصوص ماینینگ از آن ها کسب درآمد کند. از سوی دیگر، ارزهای دیجیتال بر اساس یک فناوری غیر متمرکز عمل می کنند و واسطه ها در آن ها جایی ندارند، مجموعه ی این عوامل سبب شده تا بسیاری از افراد در سراسر دنیا به سمت دنیای ارزهای دیجیتال روی آورند.

 

 • چند نوع ارز دیجیتال وجود دارد؟

آلتکوین ها و توکن ها دو دسته اصلی ارزهای دیجیتال محسوب می شوند.

به هر ارز دیجیتالی که بعد از بیت کوین بوجود می آید اصطلاحا آلتکوین می گویند که هر کدام از آن ها دارای شبکه بلاک چین مختص خود هستند.

تعدادی از آلتکوین ها بر پایه شبکه بلاک چین بیت کوین ساخته شده اند، به عبارتی دیگر تغییراتی در کدهای اولیه بیت کوین ایجاد کرده اند و اصطلاحا می گوییم که آن ها فورکی از بیت کوین هستند. مثل بیت کوین کش

 برخی دیگر از کوین ها برای خود یک ساختار بلاک چینی ایجاد کرده اند و بر اساس آن خدمات خود را ارائه می کنند. مثل اتریوم و ریپل

نوع دیگری از ارزهای دیجیتال توکن ها هستندکه بر بستر یک شبکه بلاک چینی به جز شبکه بیت کوین پیاده سازی می شوند، به عنوان مثال بر روی بستر بلاک چینی اتریوم برنامه نویسی می شوند.

برای آشنایی بیشتر با توکن ها به این مطلب مراجعه کنید.

 

 • ماینینگ یا استخراج ارز دیجیتال

تولید ارزهای دیجیتال از طریق فرآیندی به نام ماینينگ یا استخراج صورت می گیرد. فرایند استخراج به این صورت است که سخت افزار هایی مخصوص تلاش می کنند تا معماهای پیچیده ریاضی را حل کنند. اصطلاحا به این مسائل پیچیده ریاضی توابع هش می گویند. هر فردی که بتواند توسط سخت افزار های خود، این توابع هش را سریعتر حل کند مقداری ارز دیجیتال را به عنوان پاداش دریافت می کند. البته راه های دیگری به جز ماینینگ برای بدست آوردن ارزهای دیجیتال وجود دارد که شما می توانید از طریق صرافی های آنلاینی که در زمینه فروش ارزهای دیجیتال فعالیت می کنند، ارز دیجیتال مورد نظر خود را خریداری کنید.

بر اساس آنچه که در مقاله بیت کوین حباب اقتصادی یا طلای دیجیتال گفته شد، قيمت ارزهای دیجیتال همانند طلا، سهام و بسیاری از موارد دیگر، بر اساس نظام عرضه و تقاضا تعیین می شود و به همين دلیل است که قيمت این ارزها دارای نوسانات و افت و خیز بسیاری می  باشد.

 

 • مشهور ترین ارزهای دیجیتال

بيت کوین به عنوان اولین و معروف ترین ارز دیجیتال دنیا شناخته می شود که در سال 2008 توسط فردی با لقب ساتوشی ناکاموتو بنا نهاده شد. هرچند که امروزه افراد بسیاری در سراسر جهان از بیت کوین استفاده می کنند، اما بيت کوین تنها ارز دیجیتال نيست و درحال حاضر چیزی در حدود 1000 ارز دیجیتال دیگر وجود دارد.

در ادامه فهرستی از ارزهای دیجیتالی که شهرت و ارز بسیار بالایی دارند را معرفی می کنیم.

 1. بیت کوین: حجم بازار 193 میلیارد دلار
 2. اتریوم: حجم بازار 23 میلیارد دلار
 3. ریپل: حجم بازار 13میلیارد دلار
 4. بیت کوین کش: حجم بازار 6 میلیارد دلار
 5. لایت کوین: حجم بازار 6 میلیارد دلار
 6. بایننس: حجم بازار 4.3 میلیارد دلار
 7. تتر: حجم بازار 4 میلیارد دلار
 8. ایاس: حجم بازار 3.9 میلیارد دلار
 9. بیت کوین اس وی: حجم بازار 2.6 میلیارد دلار
 10. استلار: حجم بازار 1.6 میلیارد دلار

بر اساس  آنچه  که در زمان نوشتن این مقاله مشهود است، ارزش بیت کوین و همینطور حجم بازار آن از تمامی ارزهای دیجیتال دیگر بسیار بالاتر است. در اینجا بصورت خلاصه به معرفی چند ارز دیجیتال می پردازیم.

اتریوم: در سال 2015 توسط یک برنامه نویس 19 ساله روسی ایجاد شد، این ارز دیجیتال بلاک چين مخصوص خود را دارد و امکان استفاده از پلتفرم های برنامه نویسی و همین طور استفاده از قرار دادهای هوشمند را در اختیار کاربران قرار می دهد. در حال حاضر بيش از 90 درصد از توکن های موجود در بازار ارزهای دیجیتال بر روی پلتفرم اتریوم پیاده سازی می شوند.

ریپل:  ارز دیجیتال ریپل یکی دیگر از پلتفرم  های غیر متمرکز است که برای ایجاد تحول در ساختار بانکداری و همین طور سرعت در نقل و انتقال پول مورد استقبال فراوانی قرار گرفت.

لایت کوین :  در سال 2013 لایت کوین با هدف انجام تراکنش های سریعتر نسبت به بیت کوین آغار به کار کرد.

 

نظرات (0)

دارای رتبه 0 بواسطه 5 بر اساس 0 رأی
نظر ارسال شده‌ی جدیدی وجود ندارد

دیدگاه خود را بیان کنید

 1. ارسال دیدگاه بعنوان یک مهمان - ثبت نام کنید و یا وارد حساب خود شوید.
امتیازدهی:
پیوست ها (0 / 3)
اشتراک‌گذاری موقعیت مکانی شما

درباره ما

"مرکز تحقیقات بلاک چین" به‌عنوان بزرگترین وب سایت تخصصی، پژوهشی و آموزشی بلاک چین در جهان توسط مجموعه ای از متخصصان حوزه بلاک چین و ارزهای رمزنگاری شده از سال 1396 به ‌صورت رسمی فعالیت خود را آغاز نمود.


ادامه درباره ما

 

ارتباط با پشتیبانی در تلگرام bircsupport1@

کانال تلگرام مرکز تحقیقات بلاکچین