آموزش ترید و تحلیل تکنیکال - مرکز تحقیقات بلاک چین

مقایسه جامع کیف پول‌های سخت افزاری و نرم افزاری

مقایسه جامع کیف پول‌های سخت افزاری و نرم افزاری

 

روزانه آحاد بیشتری از مردم به دنیای ارزهای دیجیتال می‌پیوندند که معمولا نقطه‌ی آغازین کار آنان ورود به پلتفرم‌های مبادلات آنلاین (صرافی‌ها) می‌باشد. راه‌های متفاوتی برای ذخیره کوین ها و توکن های رمزنگاری شده وجود دارد که در این مقاله سعی داریم دو مورد از مهم‌ترین آن‌ها را که به طور گسترده توسط مردم مورد استفاده قرار می‌گیرند، بررسی نموده و با یکدیگر مقایسه نماییم. مهم‌ترین موارد از کیف پول های ذخیره ارز دیجیتال، کیف پول های سخت افزاری و کیف پول های نرم افزاری می‌باشند. در حالی که استفاده از هر یک از آن‌ها مزایا و معایب خاص خود را دارد، هر دو مورد امکان ذخیره سازی امن دارایی شما را فراهم می‌نماید. اگر شما به دنبال امنیت بهتر و یا به دنبال سادگی در دسترسی به دارایی‌های رمزینه خود می‌باشید، درک تفاوت‌های کلیدی میان این دو می‌تواند به شما کمک کند تا در مورد کیف پولی که بیش‌ترین تطابق را با خواسته‌های شما دارد، تصمیم‌گیری کنید.


 کیف پول سخت افزاری و ذخیره سرد دارایی


 کیف پول سخت افزاری و ذخیره سرد دارایی

 

یکی از راه‌هایی که می‌توانید توسط آن دارایی های ارز دیجیتالی خود را ذخیره نمایید، کیف پول سخت افزاری می‌باشد. کیف پول های سخت افزاری نوعی از دستگاه‌های فیزیکی هستند که مشابه درایورهای خارجی (اکسترنال درایو) عمل می‌کنند. نحوه ذخیره سازی این کیف پول ها به صورت ذخیره سرد می‌باشد. دسترسی به دارایی‌های ذخیره سازی سرد نیازمند اتصال فیزیکی قطعه سخت افزاری کیف پول به کامپیوتر و یا دستگاه‌های آنلاین می‌باشد. کلیدهای خصوصی دارایی های شما فقط در دستگاهی باقی می‌ماند که تنها خودتان به آن دسترسی دارید.

شاید بتوان گفت که کیف پول های سخت افزاری بالاترین حد امنیت را برای دارایی های رمزینه شما فراهم می‌نمایند. اما رسیدن به این میزان امنیت، در کیف پول های نرم افزاری نیز میسر است. همچنین رسیدن به حد بالای ایمنی در این کیف پول ها اقدامات و شرایط خاصی را می‌طلبد و ایجاب می‌کند که کاربر آن‌ها جزو کاربران حرفه‌ای باشند.

با وجود تمام اینها باید در نظر داشت که این کیف پول ها در مقایسه با کیف پول های نرم افزاری که حتی در تلفن همراه شما نیز قابلیت نصب دارند، به راحتی قابل دسترس نیستند. همین یک موضوع هم از مزایای کیف پول های سخت افزاری و نرم افزاری است و هم از معایب آن ها. یعنی اگر شخصی دائما در حال خرید و فروش (ترید) ارزهای دیجیتال باشد، کیف پول های نرم افزاری گزینه بسیار مناسبی برای او محسوب می‌شود. این در حالی است که به آسانی در دسترس بودن این کیف پول ها حتی از طریق تلفن های همراه هوشمند، باعث می‌شود که در صورت نفوذ هکر به تلفن همراه و یا رایانه شخصی شما، با استفاده از بدافزارهایی همچون تروجان، بتواند به سادگی به دارایی‌های شما دسترسی پیدا کند. در مقابل، محدود بودن دسترسی به کیف پول های سخت افزاری باعث می‌شود که این نوع از کیف پول ها در برابر نفوذ اینترنتی (نه فیزیکی) نسبتا در امان باشند. چرا که دسترسی به دارایی داخل این کیف پول ها در گرو دسترسی به کامپیوتر متصل به اینترنتی است که این کیف پول به آن متصل است. پس نمی‌توان در هر شرایطی به آن ها دسترسی پیدا کرد. البته منظور از «نسبتا در امان بودن» و یا «ایمن‌تر بودن» در مقابل نفوذ تنها در شرایط نفوذ غیرفیزیکی است. ضمنا کمی بعد در مورد واژه «ایمن‌تر» بودن این کیف پول ها در مقابل نفوذهای اینترنتی و نه امنیت کامل آن‌ها صحبت خواهیم کرد. باید توجه داشت که هکرهای توانمند قادرند در صورت دسترسی فیزیکی به این کیف پول‌ها از طریق شوک‌های الکتریکی، به دارایی ذخیره شده در آن‌ها دسترسی پیدا کنند.

همچنین بسیاری از افراد گمان می‌کنند که هکرها در صورت دسترسی به کامپیوتر متصل به شبکه به دلیل وجود رمز عبور بر روی کیف پول، قادر به نفوذ به آن نخواهد بود. این در حالی است که تمامی بدافزارهای جدید، همگی مجهز به key logger یا ثبت‌کننده کلید هستند. کافی است شخص صاحب کیف پول تنها یک بار رمز عبور خود را وارد کند. در این صورت هکر به رمز عبور کیف پول دسترسی پیدا کرده و اگر زمان کافی داشته باشد (کیف پول به سیستم متصل باشد) به سادگی قادر خواهد بود تمامی دارایی آن را برداشت نماید. پس با این تفاسیر، فرق زیادی میان کیف پول نرم افزاری آنلاینی همچون Exodus و کیف پول سخت افزاری وجود ندارد. تنها تفاوت این دو مورد آن است که در زمان نفوذ توسط هکر، دارایی کیف پول های سخت افزاری زمانی قابل دسترس می‌باشد که به کامپیوتر نفوذ شده متصل باشد. به همین دلیل است که می گوییم این کیف پول‌ها نسبتا ایمن‌تر هستند و نه کاملاً ایمن.

باید بدانید که در صورت مفقود شدن کیف پول سخت افزاری، آدرس کیف پول های ذخیره شده در آن و همچنین دارایی های موجود در آن از طریق عبارات بازیابی که در زمان پیکربندی اولیه توسط کیف پول ارائه می‌شود، در یک کیف پول مشابه قابل بازگردانی است. گرچه همانطور که پیش‌تر هم گفته شد، اداره و اجرای چنین نکاتی از عهده کاربران غیرحرفه‌ای و آماتور ساخته نیست و تنها کاربران حرفه‌ای هستند که به این نکات توجه می‌کنند. این در حالی است که با بازیابی دارایی ها در کیف پول دیگر، دارایی ها از کیف پول مفقود شده قبلی ناپدید نمی‌شوند و به صورت دست نخورده در آن باقی می‌مانند. در واقع سیستم بازیابی به صورت بانکی نیست که کارت مفقود شده شما را بسوزانند و کارت دیگری را با دارایی های قبلی در آن صادر نمایند. با بازیابی دارایی ها در یک کیف پول جدید در واقع دو نسخه از دارایی ها ایجاد می شود که تمامی آن توسط هر یک از کیف پول ها قابل خرج کردن می‌باشد. البته توجه داشته باشید که این موضوع ارتباطی به دو برابر شدن دارایی ندارد. بلکه از هر یک از کیف پول ها هر مقدار دارایی خرج شود در کیف پول دیگر نیز این مقدار کسر خواهد شد. پس اگر کیف پول سخت افزاری دست اشخاصی بیفتد که توانایی هک فیزیکی کیف پول را داشته باشند، قادر خواهند بود به دارایی های داخل آن دسترسی پیدا کنند. گرچه آزمایشگاه های بزرگ دنیا هنوز توانایی نفوذ به تمامی کیف پول های سخت افزاری جهان را به دست نیاورده‌اند اما آزمایشگاه کراکن Kraken و اوریل اوهایون Ouriel Ohayon، مدیرعامل زنگو Zengo، مدعی شده‌اند که در سال جاری تمامی کیف پول های سخت افزاری جهان به زودی هک خواهند شد.

اما به هر حال اگر قصد دارید ارزهای دیجیتال خود را با تضمین بالاترین امنیت، به شرط حفاظت از آن در مکان و شرایط ایمن برای یک مدت طولانی ذخیره کنید، کیف پول های سخت افزاری گزینه نسبتا مناسبی هستند.

هنگام خریداری این کیف پول ها باید هشیار باشید که در دام افراد کلاهبردار نیفتید. اگر در هنگام خرید آگاهی لازم را نداشته باشید، شخص کلاهبردار، از پیش، کیف پول را پیکربندی می‌کند و عبارات بازیابی آن را دریافت می‌کند تا بتواند آن را در یک کیف پول دیگر بازیابی کند، سپس منتظر فرصت مناسب می‌ماند و در صورتی که مبلغ قابل توجهی در آن وارد شود، این مبلغ را برداشت می‌کند. با توجه به عدم وجود قوانین حوزه ارزهای دیجیتال در ایران، اگر این اتفاق برای کسی رخ دهد به هیچ عنوان توانایی اثبات این موضوع را نداشته و نمی‌تواند دارایی خود را توسط مراجع قضایی بازگرداند.

بهترین نوع کیف پول سخت افزاری، در حال حاضر کیف پول Ledger Nano S می‌باشد. این دستگاه‌ها، سیستم‌های بدون باطری هستند که با استفاده از یک رابط کاربری OLED با کاربران خود ارتباط برقرار می‌کنند.

از آنجایی که این کیف پول ها برای سرمایه گذاری های بلندمدت طراحی شده‌اند، همانند دیگر سرمایه گذاری های بلندمدت، شما می‌بایست خود را برای صرف مقداری پول آماده کنید. هر یک از کیف پول های سخت افزاری بسته به نوع برند، مدل و همچنین مکانی که این کیف پول از آنجا خریداری می‌شود، بیش از 100 دلار (معادل 1350000 تومان) قیمت دارند. از نظر عموم کاربران کیف پول Ledger Nano S از لحاظ قیمت مقرون به صرفه است و همیشه به عنوان بهترین کیف پول سخت افزاری دنیا شناخته شده است. دیگر کیف پول های سخت افزاری نیز همچون TREZOR و KeepKey دیگر انتخاب‌های مناسب خرید می‌باشند که امنیت و کارایی مورد نیاز را در اختیار کاربران خود قرار می‌دهند.

 


کیف پول های نرم افزاری


کیف پول های نرم افزاری

 

دیگر نوع کیف پول های ارز دیجیتال که شما را قادر به ذخیره سازی دارایی‌های رمزینه خود می‌نمایند، کیف پول های نرم افزاری می‌باشند. کیف پول های نرم افزاری، برنامه های غیرفیزیکی هستند که شما آن را بر روی کامپیوتر و یا تلفن همراه خود دانلود و نصب می‌کنید. البته به نرم افزارهایی که در تلفن همراه کاربران نصب می‌شود، موبایل ولت Mobile Wallet و یا کیف پول تلفن همراه گفته می‌شود اما در این مقاله به دلیل مقایسات کلی سخت افزار و نرم افزار، کیف پول های تلفن همراه نیز در بخش کیف پول های نرم افزاری دسته بندی شده است.

این کیف پول ها با استفاده از یک ساز و کار مشابه کیف پول های سخت افزاری، نیازمند یک رمز عبور برای دستیابی به دارایی های ذخیره شده در آن می‌باشند. به طور مشابه، کاربران این کیف پول ها نیز قادر هستند با استفاده از عبارات بازیابی، کیف پول مفقود شده را بازیابی نمایند و از این حیث نیز مشابه کیف پول های سخت افزاری عمل می‌کنند. مفقود شدن کیف پول می‌تواند به چند صورت اتفاق بیفتد که عبارت است از: مفقود شدن لپ تاپ و تلفن همراه، پاک شدن نرم افزار کیف پول از کامپیوتر و یا تلفن همراه، فراموشی رمز عبور برای ورود به کیف پول و دستیابی به دارایی ها و غیره.

بزرگترین مشکل این نوع از کیف پول ها قابلیت دسترسی دائم بدون نیاز به تراشه و همچنین اتصال دائمی آن‌ها به اینترنت، در صورت روشن بودن و متصل بودن کامپیوتر و یا گوشی حاوی نرم افزار به شبکه می‌باشد. این موضوع باعث می‌شود که دارایی های شما در معرض بدافزارهایی قرار گیرند که به طور نامحسوس در کمین هستند. اگر سیستم شخص صاحب کیف پول که حاوی نرم افزار است، آلوده به بدافزار باشد، تنها با یک بار وارد کردن رمز عبور، اطلاعات توسط key logger ثبت شده و به هکر ارسال می‌شود و هکر می‌تواند به سادگی توسط این رمز عبور به کیف پول دسترسی پیدا کند. توجه داشته باشید که همانطور که گفته شد این موضوع در مورد کیف پول های سخت افزاری نیز صادق است اما از آنجایی که دسترسی به کیف پول های سخت افزاری تنها در صورت اتصال تراشه آن به سیستم متصل به شبکه امکان پذیر است، سخت تر و محدودتر خواهد بود. با این تفاسیر می‌توان گفت که کیف پول های سخت افزاری کمی نسبت به کیف پول های نرم افزاری آسیب‌پذیرتر است.

توجه داشته باشید که قابلیت دسترسی ساده به این نوع از کیف پول ها همیشه از معایب آن محسوب نمی‌شود و احتمال آلوده شدن سیستم یک شخص به بدافزارها در صورتی که به درستی از آن استفاده می‌کند، بسیار ناچیز است. این قابلیت دسترسی ساده می‌تواند کاربران را قادر به دسترسی دائمی به کیف پول و دارایی‌های خود و همچنین سادگی ایجاد تراکنش نماید. به عنوان مثال کاربری که بخشی از دارایی های خود را بر روی تلفن همراه خود ذخیره می‌کند به سادگی و با باز کردن یک اپلیکیشن و وارد کردن رمز عبور خود می‌تواند موجودی خود را مشاهده نموده و بخشی از آن را برای شخص دیگری ارسال نماید.

به منظور ایجاد امنیت بهتر برای دارایی های خود، کاربران این کیف پول ها می‌توانند از اتصال دائمی خود به اینترنت در صورت عدم نیاز، پرهیز نمایند، رمزهای عبور پیچیده اتخاذ نمایند و در صورت امکان کیف پول خود را روی سیستمی نصب کنند که به طور دائم به صورت آفلاین استفاده می‌شود و یا در اکثر مواقع خاموش است. در این صورت، کاربران می‌توانند به منظور دسترسی به دارایی های خود این سیستم را روشن کرده و به اینترنت متصل نمایند و با ورود به کیف پول خود مقادیر مورد نیاز را برداشت کنند.

استفاده از کیف پول های نرم افزاری مزایای دیگری نیز دارد. از جمله این مزایا می‌توان به رایگان بودن تمامی آن‌ها و همچنین به تنوع بالای کیف پول های دسکتاپ، موبایل و آنلاین اشاره کرد که همگی در زمره کیف پول های نرم افزاری قرار می‌گیرند. از دیگر مزایای کیف پول های نرم افزاری ذخیره تعداد قابل توجهی از کوین ها و توکن های مختلف می‌باشد و هر شخصی بسته به نیاز خود می‌تواند کیف پول نرم افزاری مناسب خود را انتخاب نماید. این در حالی است که کیف پول های سخت افزاری موجود تنها قادر هستند تعداد محدودی از کوین ها و توکن های معروف را در خود ذخیره کنند.

 


 نتیجه‌گیری


هر شخص می‌تواند با در نظر داشتن شرایط استفاده خود از ارزهای دیجیتال، کیف پول مناسب خود را انتخاب نماید. اشخاصی که قصد سرمایه‌گذاری بلند مدت روی ارزهای دیجیتال دارند، می‌توانند از کیف پول های سخت افزاری استفاده کنند. این درحالی است که کیف پول های نرم افزاری برای اشخاصی مناسب می‌باشد که دائما در حال ترید و ارسال و دریافت ارز دیجیتال بوده و نیازمند کیف پول هایی هستند که به سادگی قابل دسترس باشند.

اما در یک مقایسه کلی باید گفت که کیف پول های سخت افزاری برتری خاصی نسبت به کیف پول های نرم افزاری ندارند و چه بسا با رعایت یک سری اصول، هر شخص قادر است با استفاده از کیف پول های نرم افزاری رایگان شرایطی حتی چندین برابر بهتر از کیف پول های سخت افزاری از لحاظ امنیت دارایی های خود، به وجود آورد. پس توجه داشته باشید که هزینه کردن بیش از 100 دلار برای خرید این کیف پول ها، امنیت دارایی های شما را تضمین نمی‌کند و ممکن است دارایی های شما در صورت غفلت، حتی با وجود ذخیره بودن در این کیف پول ها، به سادگی از دست برود. در واقع درک عمیق نسبت به نحوه استفاده از کیف پول، مطالعه در مورد آن‌ها، کسب دانش در مورد آدرس های عمومی و خصوصی، عدم کنجکاوی در اینترنت با استفاده از سیستمی که میزبان دارایی های شماست، دریافت کلید عمومی و خصوصی خود به محض ساخت کیف پول، چاپ آن و نگهداری آن در یک جای امن همچون گاوصندوق، رعایت نکات امنیتی و غیره باعث حفظ دارایی های شما خواهد شد. بنابراین پرداخت چندین میلیون تومان بابت خرید این کیف پول ها ضروری نبوده و باعث افزایش امنیت دارایی های شما نخواهد شد.

 

بیشتر بخوانید:

استقرار اولین کیف پول دیجیتالی در فضا

بهترین کیف پول سخت‌ افزاری ارز دیجیتال کدام است؟

بهترین کیف پول های اتریوم

ارزهای دیجیتال، راهی برای دور زدن تحریم‌ها

ترید ارز دیجیتال چیست؟


منبع: مرکز تحقیقات بلاک چین


آموزش جامع صفر تا صد ترید و تحلیل تکنیکال

درباره ما

"مرکز تحقیقات بلاک چین" به‌عنوان بزرگترین وب سایت تخصصی، پژوهشی و آموزشی بلاک چین در جهان توسط مجموعه ای از متخصصان حوزه بلاک چین و ارزهای رمزنگاری شده از سال 1396 به ‌صورت رسمی فعالیت خود را آغاز نمود.


ادامه درباره ما

 

ارتباط با پشتیبانی در تلگرام bircsupport1@

کانال تلگرام مرکز تحقیقات بلاکچین

کلیه حقوق مادی و معنوی سایت نزد ناشر محفوظ است.