آموزش ترید و تحلیل تکنیکال - مرکز تحقیقات بلاک چین

بهترین کیف پول سخت‌ افزاری ارز دیجیتال کدام است؟

کیف پول Ledger یا Trezor

 

محافظت و حفظ ارزهای ديجيتال خريداری شده، هيچ وقت به اندازه امروز مهم نبوده اند. خوشبختانه، سازمان ها و استارت آپ های زيادی راه اندازی شده است که انواع روش های ذخيره سازی عمومی را برای نگهداری از ارزهای ديجيتال ارائه می دهند که می توان با اطمينان آنها را به کار گرفت. دو محصول برتر در بازار امروز کيف پول های Ledger و Trezor هستند.

 


چرا کیف پول سخت افزار استفاده می شود؟


کيف پول سخت افزاری، يک لايه امنيتی اضافی برای حفاظت از ارزهای دیجیتال در برابر ويروس ها و بدافزارهايی فراهم می کند که قادر به سرقت کليدهای خصوصی هستند. اين کيف پول ها قادرند از کليدهای خصوصی در برابر وب سايت های جعلی که با روش های فيشينگ کلاهبرداری می کنند، نيز محـافظت کند. با استفاده از يک کيف پول سخت افزاری، حتی الزامی به دانستن کليدهای خصوصی نيست، چراکه آنها در داخل دستگاه ذخيره می شوند و دسترسی به کيف پول های رمزنگاری، تنها با وارد کردن کدی که در ابتدای راه اندازی، تعريف شده، امكان پذير است.

در صورت مفقود شدن کيف پول سخت افزاری يا هر گونه آسيبی به آن، به راحتی می توان کيف های خود را بازيابی کرد. اين کار با وارد کردن ليستی از کلمات پشت سرهم که در هنگام راه اندازی دستگاه ايجاد و در کارت های مخصوص يادداشت شده، انجام می شود. کلمات بازيابی کننده، بايد در جايی امن، دور از کيف پول و ترجيحا در دو مكان مختلف و به عنوان يک ابزار جانبی و کمكی برای استفاده در موارد ضروری نگهداری شود. اگر شما هر يک از ارزهای دیجیتال را داريد، امن ترين روش برای حفظ سرمايه تان استفاده از يک کيف پول سخت افزاری است.

 


Ledger یا Trezor؟


هر دو محصول مورد تأييد انجمن ها و گروه های فعال در رمز ارزها هستند و امنيت و اطمينان خاطر خوبی را فراهم کرده اند. لازم به ذکر است که اين کيف پول ها در واقع ارزها را در خود ذخيره نمی کنند، بلكه هم Trezor و هم Ledger تنها اطلاعات مربوط به پول ها را روی بلاک چين رديابی می کنند.

 

کیف پول Trezor

Trezor اساسا يک کيف پول بيت کوين آفلاين است و کمک می کند تا کاربران با امنيت بالايی به ارزهای دیجیتال خود دسترسی داشته باشند. اين وسيله به عنوان يک ابزار ذخيره سازی بسيار امن عمل می کند و با وجودی که هميشه آفلاين است اما انعطاف پذيری و قابليت اتصال بسيار بالايی را در هنگام تبادل و تبديل رمز ارزها دارد. بسياری معتقدند Trezor بهترين و مطمئن ترين راه برای ذخيره بيت کوين است.

 

 کیف پول Ledger

Ledger نيز يک کيف پول سخت افزاری رمز ارزهاست که به شكل يک درايو USB است و دارای ويژگی های امنيتی قوی در ذخيره سازی دارايی های ديجيتال و روش های امن و مطمئن در پرداخت های ديجيتال است. Ledger با هر کامپيوتر به روز و مدرنی سازگار است.
 

 


ویژگی های ظاهری  Ledger و Trezor


Trezor از پلاستيک ساخته شده است. در حالیکه روکش Ledger از استيل ضد زنگ است که حداکثر مقاوت در برابر آسيب را دارد. گرچه هر دو وسيله نسبتا در برابر آسيب مقاوم هستند ولی میتوان گفت که بدنه استيل، Ledger ايمنی بيشتری را در اين زمينه دارد. به علاوه، Ledger شيک تر و خوش دستتر از  Trezorبه نظر می رسد. هر دو وسيله دارای دو دکمه هستند که برای مديريت نرم افزاری آن استفاده می شوند. هر يک از آنها دارای پورت USB و صفحه نمايش کوچک است. البته Trezor صفحه نمايش بزرگتری دارد و ابعاد آن نيز بزرگتر از Ledger است اگرچه اين مساله لزوما هيچ تاثيری بر عملكرد آن ندارد.

 


محتویات بسته بندی Trezor


کیف پول Trezor

 

Trezor در يک جعبه مربع کوچک با يک برچسب ايمنی قرار دارد. بنابراين می توانيد مطمئن باشيد که محصول قبلا دستكاری نشده است. در داخل جعبه دستگاه Trezor (پيچيده در فوم سياه) به همراه يک بند برای آويزان کردن آنيک کابل USB برای اتصال به کامپيوتر، يک راهنمای استفاده، دو عدد کارت برای يادداشت کلمات بازيابی و تعدادی برچسب های تبليغاتی مارک Trezor است.

Trezor از MacOS، ويندوز و لينوکس پشتيبانی می کند و همچنين با تمام دستگاه های اندرويد سازگار است. همچنين در گوگل کروم افزونه هايی برای Trezor وجود دارد که به مديريت ابزار و اطلاعاتی که در آن قرار دارد کمک می کند.  رابط کيف پول Trezor طراحی بسيار خوبی دارد و تراکنش ها درTabهای ارسال و دريافت در بالای صفحه قابل مشاهده هستند. نكته قابل توجه وجود يک منوی بازشونده در سمت چپ بالای صفحه برای تغيير ارزهای مختلف است.

 


محتویات بسته بندی Ledger


کیف پول Ledger

 

به همراه Ledger نيز موارد مشابهی وجود دارد، شامل کابل USB برای اتصال به کامپيوتر يک کليد زنجيره ای، يک تسمه و همچنين دستورالعمل و کارت برای يادداشت کلمات بازيابی. Ledger سازگار با MacOS، لينوکس، ويندوز و حتی سيستم عامل کروم است. گرچه برای کارايی بيشتر لازم است که از گوگل کروم يا کروميوم (Chromium) استفاده شود و همينطور لازم است که افزونه های خاصی نيز برای استفاده از Ledger دانلود و نصب شود. رابط Ledger هم طراحی خوبی دارد و همه ابزار و اطلاعات مورد نياز برای کار با آن کاملا در دسترس و واضح است.

 


پشتیبانی از ارزهای دیجیتال


ميزان پشتيبانی از رمز ارزها احتمالا مهمترين عامل در انتخاب نوع کيف پول است. در اين مورد می توان گفت که هر دو محصول ذکر شد پشتيبانی خوبی از انواع ارزهای ديجيتال دارند. Trezor قادر به نگهداری انواع مختلفی از ارزهای ديجيتال بوده و پشتيبانی خوبی از انواع جديد که تازه وارد ميدان شده اند هم دارد. لازم به ذکر است که  Trezor به دليل محدوديت های سخت افزاری که دارد، پشتيبانی کاملی را از تعداد محدودی ارزهای رمزنگاری جديد ارائه نمی دهد.


ارزهای مورد پشتيبانی ترزور شامل:

 
Bitcoin         Ether         ERC20- Tokens        Ethereum Classic         Namecoin         Dogecoin         Dash         Litecoin         Zcash

 

Ledger از طريق افزونه های مخصوص خود در گوگل کوروم پشتيبانی کامل از بيت کوين و اتريوم و ساير ارزهای ديجيتال ديگر دارد. می توان گفت که پشتيبانی Ledger برای اتريوم بهتر از Trezor بوده است. ارزهای مورد پشتيبانی لجر:

 

Bitcoin        Bitcoin Cash        Dash       Dogecoin        Ethereum       Some ERC20- Tokens        Ethereum Classic

    Komodo       Litecoin        PoSW        Ripple        Stratis   Zcash

 

نكته ديگر در مقايسه دو دستگاه اين است که  Trezor در واقع اولين ابزار ذخيره سازی فيزيكی برای بيت کوين است و Ledger اولين ابزار ذخيره سازی فيزيكی با پشتيبانی کامل از اتريوم. هر دو دستگاه مدام در حال به روزرسانی نرم افزار و افزودن قابليت های جديد و پشتيبانی ارزهای جديد هستند. انتخاب يک دستگاه بر اساس پشتيبانی از رمزنگاری، موضوع چالش برانگيز است و هر دو وسيله توسط بسياری از کاربران ارزهای ديجيتال استفاده می شود.

 


طریقه راه اندازی Ledger و Trezor


نحوه راه اندازی هر دو دستگاه کاملا مشابه است. در ابتدا هر دو دستگاه Trezor و Ledger از کاربر می خواهند که يک پين کد را به عنوان يک اقدام امنيتی اضافه کنند تا در صورت سرقت دستگاه دسترسی به آن به سادگی ممكن نباشد. اگر بيش از سه بار تلاش نادرست برای ورود اين رمز صورت گيرد، تمام اطلاعات ذخيره شده روی آن حذف می شود. در صورت وقوع اين حالت، پشتيبانی و بازيابی با استفاده از کلمات مخصوص قابل انجام است.

اقدام امنيتی ديگر وجود کلمات بازيابی است که هر دو دستگاه در هنگام راه ا ندازی اوليه آنها را به کاربر می دهد. البته اين کلمات به هيچ وجه روی صفحه نمايش کامپيوتر قابل نمايش نيست و لذا امكان مشاهده و کپی برداری آنها وجود ندارد. توسط افراد ديگر تقريبا عمليات توسط دکمه ای موجود روی دستگاه های Ledger و Trezor کنترل می شوند. اين دکمه ها می توانند بين آيتم های مختلف منوها حرکت يا هر يک را انتخاب کنند. در هر دو دستگاه دسترسی به داده ها تنها با اتصال به يک کامپيوتر از طريق يک رابط پورت USB و ورود پين کد امكان پذير است.

 


نتیجه گیری


هر دو دستگاه می توانند برای ارسال يا دريافت پول، مشاهده تمام اطلاعات و تراکنش ها و نظارت بر معاملات روی صفحه نمايش استفاده شوند. قيمت کيف  Ledger در زمان نگارش این مقاله حدود 69 يورو است، در حالی که هزينه کيف Trezor نزديک به 89 يورو می باشد. نرم افزار Trezor کمی بهتر از Ledger است، حتی امكان همگام سازی اطلاعات تراکنش ها را با يک حساب دراپ باکس فراهم می کند. همچنين يک پوشه مخصوص رمزهای عبور دارد که به آسانی قابل دسترس است.

هر دو وسيله، بسياری از رمز ارزها را (که البته به مرور زمان در حال افزايش است) پوشش می دهند. Ledger پشتيبانی بسيار خوبی از اتريوم و برخی از توکن های ERC20 دارد. در حاليكه Trezor از تمامی توکن های ERC20 پشتيبانی می کند. اگرچه در صورت مفقود شدن يا خراب شدن کيف پول ها، امكان بازيابی شان بدون نياز به اتصال دستگاه به کامپيوتر وجود دارد ولی به هرحال سيستم و نرم افزار Trezor يكپارچه تر و پيشرفته تر از Ledger است. همچنين در Ledger پشتيبانی از حساب های پنهان وجود ندارد و مديريت روی رمز عبور مانند آنچه در Trezor وجود دارد، اجرا نمی شود.

بعيد است که بتوان وسيله بهتری طراحی کرد. هر دو کيف قطعا ارزش پولی را که بابت آنها پرداخت می شود، دارند و از نظر قيمت هم تفاوت چندانی ندارند. تصميم گيری خريد در نهايت بستگی دارد به اينكه آيا از ارزهای مورد نظر پشتيبانی می کنند يا نه و نيز اولويت های شخصی از نظر ظاهر و طراحی و نيز رابط کاربری آن.

 

مطالب مرتبط: 

آموزش خرید بیت کوین و ارزهای دیجیتال

سرمایه گذاری بلند مدت در ارزهای دیجیتال

ترید (Trade) یا معامله ارز دیجیتال دقیقا به چه معناست؟

استخراج بیت کوین چگونه انجام می شود؟

آموزش جامع تحلیل تکنیکال ارزهای دیجیتال

 


منبع: مرکز تحقیقات بلاک چین


 

درباره ما

"مرکز تحقیقات بلاک چین" به‌عنوان بزرگترین وب سایت تخصصی، پژوهشی و آموزشی بلاک چین در جهان توسط مجموعه ای از متخصصان حوزه بلاک چین و ارزهای رمزنگاری شده از سال 1396 به ‌صورت رسمی فعالیت خود را آغاز نمود.


ادامه درباره ما

 

ارتباط با پشتیبانی در تلگرام bircsupport1@

کانال تلگرام مرکز تحقیقات بلاکچین