آموزش ترید و تحلیل تکنیکال - مرکز تحقیقات بلاک چین

کاربردهای مهم بلاک چین (بخش اول)

مهمترین کاربردهای بلاک چین

فناوری بلاک‌چین به عنوان یک تکنولوژی انقلابی در حال دگرگون کردن جهان می باشد، از تغییر روش های انتقال پول در موسسات مالی گرفته تا تغییر در نحوه مدیریت پرونده‌های پزشکی. به زودی شاهد این خواهیم بود که اغلب تراکنش‌های مالی و تجاری بر بستر فناوری بلاک چین پیاده سازی شود. در حال حاضر بیش از نیمی از شرکت ها و کسب‌وکارهای بزرگ جهان نسبت به استفاده از این فناوری نوظهور در سال 2020 ابراز تمایل نشان داده‌اند، به همین دلیل، فرصت های زیادی پیش روی کارآفرینان و سرمایه گذاران این حوزه قرار دارد.

با در نظر گرفتن میزان تحولات گسترده در صنایع مختلف، فرصت‌های کسب‌وکار موجود در فناوری بلاک‌چین که تا پیش از این محتاطانه بررسی می‌شدند، در سال 2020 قابل بهره‌برداری خواهند بود. در حال حاضر بیش از 15 بانک بزرگ بین المللی، شامل بانک باركلی و گلدمن، با شركت فناوری مالی نیویوركی R3 متحد شده اند تا چارچوبی در استفاده از فناوری بلاک چین در بازارهای مالی ایجاد كنند. ازجمله بانک های پیشرو در این زمینه می توان به بانک های جی.پی.مورگان، استریت استیت،UBS ،بانک رویال اساكتلند، كردیت سوئیس، BBVA و بانک كامانولت استرالیا نیز اشاره كرد كه به این طرح ابتكاری پیوسته اند.

علاوه بر این شرکت سپرده‌گذاری و اوراق بهادار نیویورک (DTCC) که سالانه حدود 12 تریلیون دلار تراکنش مالی را تسهیل می‌کند، پیشبینی کرده است که تا اواسط سال 2020 میلادی تمامی این تراکنش‌های مالی از طریق بستر بلاک‌چین انجام شود.

بطور کلی فناوری بلاک چین قابلیت استفاده در دو زمینه مالی و غیرمالی را دارا می باشد، كه به طور سنتی برای اعتباردهی و محافظت از تراكنش های آنلاین دارایی های دیجیتال، نیازمند حضور طرف سوم  مورد اعتماد هستند.

 

کاربردهای مالی فناوری بلاک‌چین 

در ادامه به نه صنعتی که در آینده نزدیک با استفاده از فناوری بلاک‌چین متحول خواهند شد اشاره می‌شود.

 

استفاده از بلاک چین در بانکداری:

بانکداری دیجیتال

در مقاله بیت کوین چیست، به این موضوع اشاره کردیم که در بحران های مالی سال 2008، درست در زمانی که بانک ها و موسسات مالی به سوء استفاده از سرمایه افراد متهم شده بودند تکنولوژی بلاک چین که اساس رمز ارز بیت کوین است، معرفی شد. پس می توان گفت که اساسا فناوری بلاک‌چین به‌منظور شفاف سازی و ازبین بردن موانع موسسات مالی سنتی ایجاد شده است. بسیاری از بانک‌ها و موسسات مالی که از آغاز مخالف سرسخت ارز دیجیتال بودند و از عواقب توسعه کاربردهای ارزهای دیجیتال هراس داشتند، امروزه جزو طرفداران ارزهای دیجیتال و استفاده از کاربردهای فناوری بلاک چین در سیستم های مالی خود شده اند، بطوری که مقامات بانک انگلیسی سانتاندر (Santander) پیش‌بینی می‌کنند که بلاک‌چین می تواند در سال 2022 به‌صورت سالانه 20 میلیارد دلار ذخیره‌ی مالی برای بانک‌ها فراهم کند.

امروزه بسیاری از موسسات مالی بزرگ دنیا نظیر Credit Suisse، MUFG، Barclays، Canadian Imperial Bank of Commerce، HSBC و State Street ، به استفاده از یک ارز دیجیتال (USC) که با همکاری مشترک بانک UBS سوئیس و موسسه انگلیسی Clearmatics معرفی شده است، روی آورده‌اند. چراکه استفاده از تکنولوژی بلاک چین و ارز دیجیتال USC کمک می کند تا انجام تراکنش های مالی برای بانک های مرکزی سریع تر و امن تر انجام گیرد.

علاوه بر این سایر غول‌های صنعت بانکداری نظیر وال‌استریت نیز به دنبال استفاده از این فناوری کاربردی می باشند.  درحال حاضر که بسیاری از بانک‌ها در سراسر دنیا تصمیم گرفته‌اند تا از فناوری بلاک‌چین به بهترین نحو ممکن استفاده کنند، فرصت‌های بی‌شماری پیش روی شرکت‌هایی خواهد بود که بتوانند راه‌حل‌هایی بزرگ یا کوچک برای ورود به عرصه استفاده از فناوری بلاک ‌چین در اختیار ‌موسسات مالی قرار دهند.

از جمله معروف ترین برنامه ها و پروژه های مرتبط با حوزه بانکداری می توان به ریپل و استلار اشاره کرد.

 

بلاک چین و قراردادهای هوشمند:

قرارداد هوشمند (smart contract)

ایده برنامه كاربردی «قرارداد هوشمند» در سال 1994 به وسیله «نیک اسزابو» معرفی شد که ایده ای بزرگ برای اجرای خودكار قراردادها بین طرف های مربوط بود، اما تا زمان ایجاد پرداخت های برنامه پذیر و ارزهای دیجیتال مورد استقبار قرار نگرفت. در این زمان بود که دو برنامه بلاک چین و قرارداد هوشمند با همكاری هم توانستند پرداخت ها را با شرایطی از پیش برنامه ریزی شده و با یک توافق قراردادی راه اندازی كنند. قراردادهای هوشمند در حقیقت برنامه های كاربردی قدرتمندی دردنیای رمز ارزها هستند.

استفاده از فناوری بلاک چین موجب شد تا ثبت، شناسایی و اجرای قراردادهای هوشمند آسان تر شود. از سوی دیگر با ورود قراردادهای هوشمند به بخش‌هایی نظیر بانکداری، خدمات حقوقی، تولید، مدیریت زنجیره تامین و بسیاری از حوزه های دیگر، توسعه‌دهندگان با فرصت‌های بی‌نظیری برای فعالیت در این زمینه و تغییر چهره صنایع مختلف مواجه خواهند شد.

بستر های متن بازی همچون اتریوم و كودیوس امكان استفاده از قراردادهای هوشمند بر روی فناوری بلاک چین را فراهم كرده اند.

 

استفاده از بلاک چین در بورس:

بورس و بلاک چین

عمومی كردن سهام یک شركت همواره با مخاطرات زیادی همراه بوده و بسیار پرهزینه است. در طی این فرایند ابتدا یک اتحادیه از بانک ها باید برای تضمین معاملات و جذب سرمایه گذاران اقدام كنند. در مرحله ی بعد بورس باید فهرستی از سهام شركت را در بازار فرعی به اشتراک بگذارد تا معاملات به صورت مطمئن و در زمان منطقی انجام گرفته و تسویه شود. در حال حاضر به صورت نظری شركت ها می توانند به طور مستقیم سهامشان را از طریق بلاک چین صادر كنند. این سهام ها می تواند بعداً در بازار ثانویه كه روی بلاک چین پیاده سازی می شود خرید و فروش شود.
به عنوان مثال شركت خصوصی نزدك، سهام مخصوص خود را در سال 2014 ارائه كرد. این شركت به منظور عرضه ویژگی های كلیدی مانند جدول اموال و مدیریت ارتباط سرمایه داران برای شركت هایی كه به عرضه اولیه سهام خود اقدام كرده اند ایجاد شده است. از آنجایی که درحال حاضر پروسه مبادلات سهام در بازار پایه به دلیل وجود واسطه های چندگانه بسیار كند است، شركت نزدک با شركت نوپای چاین دات كام برای پیاده سازی بورس سهام خصوصی با بهره گیری از بستر های فناوری بلاک چین همكاری می كند و به پیاده سازی قراردادهای هوشمند مبتنی بر زنجیره بلوكی می پردازد تا بتواند عملیات بورس را پیاده سازی كند.

پروژه ها و برنامه های كاربردی مدیسی، بلاك استریم، كوین استار، آگور و بیت شیرز نمونه هایی از کاربرد بلاک چین در بازارهای مالی هستند.

 

استفاده از بلاک چین در امور بیمه:

همانطور که می دانیم، دارایی هایی كه می توانند به صورت منحصر به فرد به وسیله یک یا چند شناسه مشخص شوند و به سختی امكان تخریب یا جایگزینی دارند در بلاک چین ثبت و نگهداری می شوند. از این موضوع می توان برای شناسایی مالكیت دارایی و پیگیری تاریخچه تراكنش های آن استفاده كرد. پس می توان گفت که هر دارایی، چه بصورت فیزیكی و چه بصورت دیجیتالی (نظیر املاک، اتومبیل ها، لپتاپ و هرچیز ارزشمند دیگری) می تواند در بلاک چین ثبت شده و مالكیت و تاریخچه تراكنش های آن توسط هر شخص از جمله بیمه گذار شناسایی شود.

 

مطالب مشابه:

کاربردهای مهم بلاک چین (بخش دوم)

فناوری بلاک چین چگونه کار می کند؟ (هر آنچه که باید بدانید)

بیت کوین چیست؟ همه چیز درمورد بیت کوین + ویدیو

بیت کوین چگونه کار می کند؟ + ویدیو

 

 

نظرات (0)

دارای رتبه 0 بواسطه 5 بر اساس 0 رأی
نظر ارسال شده‌ی جدیدی وجود ندارد

دیدگاه خود را بیان کنید

  1. ارسال دیدگاه بعنوان یک مهمان - ثبت نام کنید و یا وارد حساب خود شوید.
امتیازدهی:
پیوست ها (0 / 3)
اشتراک‌گذاری موقعیت مکانی شما

درباره ما

"مرکز تحقیقات بلاک چین" به‌عنوان بزرگترین وب سایت تخصصی، پژوهشی و آموزشی بلاک چین در جهان توسط مجموعه ای از متخصصان حوزه بلاک چین و ارزهای رمزنگاری شده از سال 1396 به ‌صورت رسمی فعالیت خود را آغاز نمود.


ادامه درباره ما

 

ارتباط با پشتیبانی در تلگرام bircsupport1@

کانال تلگرام مرکز تحقیقات بلاکچین

کلیه حقوق مادی و معنوی سایت نزد ناشر محفوظ است.