آموزش ترید و تحلیل تکنیکال - مرکز تحقیقات بلاک چین

ارز دیجیتال ملی در کشورهای مختلف

ارز دیجیتال ملی کشورهای مختلف

 

ارزهای دیجیتال انعطاف پذیر و با شیوه توزیع مناسب و البته با هزینه نگهداری محدود، می توانند به تجارت ملی و بین المللی پویایی بخشیده و از اصطکاک مالی جلوگیری کنند. باید به این نکته اشاره کرد که این ارزها تنها در صورت برخورداری از فناوری مورد نیاز (که انتظار می رود از طریق دولت برای آن مهیا شده باشد) و در صورت امکان با برخورداری از حمایت صندوق بین المللی پول می توانند به اهداف خود نزدیک شوند.

اما واقعیت این است که تجربه های انجام شده در این زمینه عموما با شکست مواجه شده و معدود نمونه هایی که موفقیت آمیز قلمداد می شوند، دستاورد اقتصادی زیادی نداشته، و همانند دویچ-ای-مارک (Deutsche Mark) بیشتر در راستای برانگیختن حس نوستالژی مردم آن کشور به اجرا گذاشته شده اند. به عبارت دیگر بسیاری از فعالان اقتصادی طرفدار رمز ارز ملی، اهدافی مانند مبارزه با فساد از طریق این پدیده نوظهور را مطرح می كنند كه تاکنون نتیجه چشمگیری در پی نداشته است.

با افزايش اهميت بيت کوين در بين اقشار مختلف جامعه،کم کم ايجاد ارزهای دیجیتال جايگزين (آلتكوين ها) نيز سهل شده است تا کوين های خاصی به وجود آيند. رايج ترين نوع استفاده از اين دسته کوين‌های خاص «رمز ارز ملی» در کشورهايی از قاره های مختلف است.

اين نوع ارز برای سرعت بخشی به استفاده از ارزهای ديجيتال داخلی و همچنين تحقق اهداف مختلف کشور تعريف شده است. اين کوين‌ها نيروی محرکی برای به جريان انداختن چرخه های اقتصادی ايجاد می‌کنند. برخی از رويكردهای مذکور استفاده از مضامينی مشترک مانند حس وطن پرستی و حتی نوستالژی اند. اما آيا براستی پيش گرفتن چنين رويكردی پاسخگوی نيازهای جوامع است؟ در اين نوشتار سراغ تجربه هايی از اين دست میرويم تا ميزان کارکرد رمز ارزهای ملی را بررسی کنيم.

 


اروپا، زادگاه آلتکوین ها


بسياری از اين کوين‌ها از مناطق اروپايی آمده‌اند. آلتكوين های اروپايی به دو دسته اصلی تقسيم می‌شوند. دسته اول در کشورهايی مانند اسپانيا، ايرلند و يونان پا گرفته اند. اقتصاد اين کشورها، همگی از بحران مالی سال 2008 ضربه خورده و دور از ذهن نيست که هر کدام از آنها به دنبال بارگذاری کوين‌های ملی خود باشند. هدف آنها بيش از هر چيز، «تعمير» اقتصاد و در نتيجه، ارائه جايگزين مالی مناسبی برای تقويت اقتصاد آن کشور است. در برخی موارد يک کشور حتی بيش از يک آلتكوين داشته است که گاهی با يكديگر در رقابت قرار گرفته اند. از دسته دوم کوين‌های منطقه اروپا، با عنوان «کوين‌های نوستالژيک» ياد می‌شود.

به نظر می رسد دويچ-ای-مارک، اکرونا و ای-گولدن، همگی بر پايه پول کشورها قبل از تبديل به يورو نام گذاری شده باشند. مانند مارک از کشور آلمان، کرونا از سوئد، نروژ و دانمارک و يا گولدن (يا گيلدر) از کشور هلند. در بيشتر اين کشورها، اقتصاد به شكل قابل قبولی در جريان بوده و به نظر میرسد کوين‌های کشورهای مذکور، در راستای تحريک حس نوستالژی شهروندان اين کشورها به کار گرفته شده باشند.

صرف نظر از اينكه آيا هدف از ارائه اين کوين ها ضعف اقتصادی بوده يا فقط نوستالژی، اغلب اين پول ها يک الگوی مشترک را دنبال می‌کنند؛ هيچ کدام از آنها در پس خود، برنامه ريزی و يا يک طرح جامع اقتصادی ندارند. می توان گفت اکثر آنها بازسازی ساده ای از لايت كوين هستند. لايت كوين يک ارز ديجيتال همتا به همتاست که امكان پرداخت های نسبتا فوری و کم هزينه را در سراسر جهان فراهم می‌کند. اين نوع ارز با رگه هايی از ملی گرايی و البته فاقد پيشبينی و يا برنامه ريزی مشخص است. همين نكته در کمال تاسف سودمندی و پتانسيل رشد آنها را به شدت محدود می‌کند. استفاده از آنها در برخی موارد نه تنها سوددهی مورد نظر را در پی نداشته، بلكه حتی می تواند به اقتصاد کشور آسيب جدی واردکند.

هر شكل از پول بايد به ميزان کافی به عنوان يک ابزار مبادله و يک واحد مالی، قابل اعتماد باشد تا بتواند کارکرد داشته باشد. با اين حال در اکثر موارد اين ارزها هيچ يک از موارد فوق را دارا نبوده و در نتيجه استفاده از آنها موفقيتی در پی نداشته است. نقاط ضعف بيشتر اين ارزها مشترکند. اختلال در پرداخت که می تواند زمينه ساز بحران های اقتصادی گسترده تر و نحوه نامناسب پرداختها که می‌تواند تهديدی جدی برای نظام مالی کشور مورد نظر در ابعاد داخلی و همچنين بين المللی تلقی شود.

 


آروراكوین ایسلند


آروراکوين (Auroracoin) را می‌توان شناخته شده ترين آلتكوين ملی تا به امروز دانست. با وجود کنترل شديد دولت روی بازار سرمايه، شهروندان ايسلندی می‌توانستند با اين آلتكوين ها ثروت خود را تحكيم کنند. کنترل های دولت ايسلند برای جلوگيری از خروج بیرويه ارز از کشور انجام می شد. اين طرح با هدف ساخت پلی ميان ايسلند و ديگر نقاط جهان از طريق فناوری رمزنگاری پايه گذاری شد. قيمت آروراکوين برای مدت کوتاهی پس از انتشار اوج گرفت و تبديل به سومين بازار بزرگ سرمايه در ايسلند شد. اما خيلی زود افت شديدی پيدا کرد. برخی دليل اصلی آن را فقدان دانش و آگاهی در ميان شهروندان می دانند. اما از دلايل شكست اين پروژه بايد به پروسه ای اشاره کرد که آن آروراکوين به پخش رسيد.

اين پروسه در طول هفته ای که از تاريخ 25  مارس 2014 آغاز میشد، به انجام رسيد و با اينكه ايده به خودی خود ارزشمند به نظر می رسيد، کيفيت اجرای آن با حد ايده آل فاصله زيادی داشت. برای مثال، هيچ تاجری برای پذيرش اين واحد ارزی اقدام نكرده بود و در مقابل سرمايه گذاران کلان، ميزان بالايی از کوين‌ها را خريدند و قيمت آن طبق شيوه کلاسيک عرضه و تقاضا با افت روبه رو نشد. در نتيجه تنها کاری که شهروندان ايسلندی می‌توانستند با کوين‌های خريداری شده انجام دهند، فروش آن و خريد بيت کوين بود. اين اتفاقی است که دقيقا به وقوع پيوست. تمام اين رخدادها در کنار يكديگر نتيجه در افت شديد قيمت آروراکوين تاثير داشتند.

 


آفرودیت کوین قبرس


در پی بحران مالی، بسياری از اهالی قبرس در مقابله با عدم ثبات ارز کشور خود، رو به خريد بيت کوين آوردند. آفروديت کوين تحت عنوان «Costa Themistocleus» و بدون هيچ‌گونه جزئيات ديگری ارائه شد. در حال حاضر وبسايت اصلی اين کوين از دسترس خارج شده و هيچ‌کس از خريداران آن، اطلاعی از سرنوشت اين واحد ارزی ندارد. بسياری مشروعيت آفروديت کوين را از ابتدا زير سوال بردند و حالا نمودار قيمت بازار آن، شكست کامل اين پروژه را نشان می دهد.

 


میپل کوین کانادا


ميپل کوين رمز ارز ملی کشور کاناداست و برای تامين امنيت مالی اين کشور و حفظ ثروت آن به وجود آمد. البته تفاوتش با بسياری از نمونه های ديگر ارزهای دیجیتال آن است که ميپل کوين، بيشتر نقش يک کالای مجازی شبيه به طلا را بازی می‌کند تا يک ارز مبادلاتی.

کاربران اين کوين تشويق به خريد و نگهداری آن می شدند تا بتوانند با آن برای مقابله با شرايط خارجی و ارزهای بی پشتوانه استفاده کنند. البته اين را هم بايد بگوييم که با ميزان کم ميپل کوين ويا بدون آن، راهی برای تعيين ارزش منصفانه اين کوين وجود ندارد. در حال حاضر نيز هيچ اطلاعی از ارزش فعلی و يا سرمايه بازار ميپل کوين در دست نيست.

 


مازاکوین آمریكا


مازاکوين از نمونه های موفقيت آميز شكل گيری و اجرای رمزنگاری است. موسس آن، پايو هريس، با هدف استقلال مالی سرخپوستان ساکن ايالات متحده آمريكا، اين ارز دیجیتال را به اجرا گذاشت. در جريان کار اين کوين هيچ گونه افت ارزش خود خواسته به وجود نيامده و مقادير کوين مورد نظر در فواصل زمانی ثابت منتشر شدند. در اين سيستم کوين‌های اضافی پيشبينی شده يا عرضه نمی‌شوند و يا برای حفظ ثبات مازاکوين در يک صندوق مورد اطمينان ذخيره می‌شوند.

شيوه تبليغ اين کوين نيز بسيار سازمان يافته انجام گرفت. ارائه اطلاعات لازم به کاربران و خبررسانی به موقع از مشخصات اين ارز دیجیتال به شمار میرود. البته همانطور که اشاره شد نمونه های ذکر شده تنها چند مورد از اجرای رمز ارز ملی در سراسر جهان است و نمونه های ديگر آن در کشورهايی از قبيل اسپانيا، يونان، ايرلند، اسكاتلند و ... به اجرا گذاشته شده که هر کدام با توجه به شرايط اقتصادی و رويكرد مأخوذ توسط کشور مورد نظر نتايج متفاوتی به همراه داشته است.

 

 مطالب مرتبط:

آموزش ترید ارز دیجیتال

رمز ارز ملی – نگاهی تحلیلی به ریال رمزینه

مفاهیم اولیه ترید در بازار ارزهای دیجیتال

فناوری بلاک چین و بانکداری

عرضه‌ اولیه‌ سکه (ICO) چیست؟‍‍

 


منبع: مرکز تحقیقات بلاک چین


 

نظرات (0)

دارای رتبه 0 بواسطه 5 بر اساس 0 رأی
نظر ارسال شده‌ی جدیدی وجود ندارد

دیدگاه خود را بیان کنید

  1. ارسال دیدگاه بعنوان یک مهمان - ثبت نام کنید و یا وارد حساب خود شوید.
امتیازدهی:
پیوست ها (0 / 3)
اشتراک‌گذاری موقعیت مکانی شما

درباره ما

"مرکز تحقیقات بلاک چین" به‌عنوان بزرگترین وب سایت تخصصی، پژوهشی و آموزشی بلاک چین در جهان توسط مجموعه ای از متخصصان حوزه بلاک چین و ارزهای رمزنگاری شده از سال 1396 به ‌صورت رسمی فعالیت خود را آغاز نمود.


ادامه درباره ما

 

ارتباط با پشتیبانی در تلگرام bircsupport1@

کانال تلگرام مرکز تحقیقات بلاکچین