آموزش ترید و تحلیل تکنیکال - مرکز تحقیقات بلاک چین

هاوینگ (Halving) یا نصف شدن پاداش استخراج بیت کوین چیست؟

هاوینگ بیتکوین

 

هاوینگ بیت کوین یا نصف شدن پاداش استخراج، فرآیندی است که برای سازماندهی استخراج بیت کوین طراحی شده است. این موضوع از اهمیت ویژه ای در میان تریدرها‌ و ماینرهای بیت کوین برخوردار است، چراکه بر قیمت بیت کوین و نوسانات بازار ارزهای دیجیتال بسیار تاثیرگذار است. در این مقاله به بررسی هاوینگ بیت کوین و تأثیر آن بر روی قیمت این ارز دیجیتال می‌پردازیم.


استخراج بیت کوین چیست؟


برای درک بهتر بیت کوین هاوینگ (Bitcoin Halving)، ابتدا باید با اصول اولیه استخراج بیت کوین آشنا شوید. هرچند که در مطالبی جداگانه نحوه استخراج بیت کوین را شرح دادیم. اساسا برای به‎دست آوردن بیت کوین راه‌هایی مثل خریدوفروش، استخراج و فریلنسینگ وجود دارد. ممکن است که با شنیدن کلمه استخراج چیزی مشابه استخراج طلا از معادن طبیعی در ذهن شما تداعی شود. اما باید گفت که برای انجام ماینینگ یا استخراج بیت کوین، هیچ الزامی نیست که دل سنگ و کوه را جست‌وجو کنید.

در فرآیند استخراج، بیت‌کوین‌ پاداشی است که به استخراج‌کننده‌ها داده می‌شود تا بلاک‌های جدید را به شبکه بلاک چین اضافه ‌کنند. استخراج‌کننده‌ها افرادی هستند که تراکنش‌های انجام شده در شبکه بیت‌کوین را تایید می‌کنند و بعد از تایید مقدار مشخصی تراکنش، یک بلاک جدید تولید شده و به بلاک چین اضافه می‌شود. شاید تصور کنید که استخراج بیت کوین، بدون صرف هزینه‌ برای همه افراد امکان‎پذیر است. اما باید بدانید که شبکه بلاک چین بیت کوین به گونه ای طراحی شده است که برای استخراج هر بلاک بیت کوین حدود ۱۰ دقیقه زمان مورد نیاز است و ابزاری که برای استخراج آن استفاده می‌شود، دستگاه‌های پردازشی قدرتمند و گران قیمتی هستند که مصرف برق بسیار زیادی دارند و استفاده از این دستگاه‌ها که اصطلاحا به آن‌ها "ماینر" می‌گویند، برای افراد یا کسب‌و‌کار‌های کوچک چندان مناسب و مقرون‎به‌صرفه نباشد.

 


هاوینگ بیت کوین چیست؟


هاوینگ بیت کوین چیست؟

 

حدود ۱۱ سال از پیدایش بیت کوین می‌گذرد و جنبه‌های جدیدی از سیستم‌ مالی در طی این مدت به دنیا معرفی شده است. باوجود غیر قابل ردیابی بودن تراکنش‌ها، بیت کوین به همگان نشان داد که می‌توان به آن اعتماد کرد و از آن در پرداخت هزینه‌ها و انجام تراکنش‎ها استفاده نمود. برای جلوگیری از کاهش قیمت بیت کوین در بلند مدت، ساتوشی ناکاموتو قوانین خاصی برای پروتکل بیت‌کوین در نظر گرفت.

اولین موضوع طراحی هاوینگ بیت کوین یا در واقع نصف شدن پاداش استخراج ماینرها بعد از استخراج هر ۲۱۰ هزار بلاک می‌باشد که با استفاده از پروتکل گواه اثبات کار (PoW) انجام می‌شود. ناکاموتو برای اینکه بتواند عرضه و تقاضای بیت کوین را کنترل کند، فرآیندی به نام هاوینگ طراحی نمود تا هر چهار سال یک بار پاداش‌های حاصل از استخراج بیت کوین به نصف کاهش پیدا کند.

موضوع دوم این بود که تعداد بیت‌کوین‌های موجود در جهان محدود و تنها ۲۱ میلیون عدد است و در حال حاضر ۱۸ میلیون بیت کوین استخراج شده است، یعنی حدود ۸۵ درصد از تمام کوین‌های موجود به گردش افتاده اند و پس از استخراج تمام این ۲۱ میلیون سکه، دیگر امکان استخراج بیت کوین بیشتری وجود نخواهد داشت. پیش بینی می‌شود که تعداد بیت کوین‌های موجود در بازار تا سال ۲۰۴۰ به رقم ۲۱ میلیون واحد برسد. اما باتوجه به اینکه تعداد بیت کوین‌های قابل استخراج هر ۴ سال یکبار و بعد از استخراج هر ۲۱۰ هزار بلاک به نصف کاهش پیدا می‌کند، می‌توان گفت که استخراج آخرین بیت کوین تا سال ۲۱۴۰ به طول می‌انجامد.

اگر بخواهیم به زبان ساده‌تر بگوییم، در ۴ سال اول پیدایش بیت کوین برای استخراج ۲۱۰ هزار بلاک اول، پاداشی معادل ۵۰ بیت کوین به ازای استخراج هر بلاک به استخراج کنندگان داده می‌شد. در نتیجه در طی این مدت حدود ۱۰٫۵ میلیون بیت کوین استخراج شده است. با شروع ۴ سال دوم و کاهش درآمد ماینرها، برای اینکه ۲۱۰ هزار بلاک دوم استخراج  شود، پاداش ۲۵ بیت کوینی به ازای استخراج هر بلاک برای ماینرها در نظر گرفته شد و بدین ترتیب تا پایان سال هشتم ۵٫۲۵ میلیون بیت کوین دیگر نیز استخراج شد و تعداد بیت کوین‎های استخراج شده در مجموع به عدد ۱۵٫۷۵ میلیون واحد رسید.  

در دوره ۴ ساله سوم، پاداش استخراج کنندگان برای ماین هر بلاک برابر با ۱۲٫۵ بیت کوین در نظر گرفته شده است و در مجموع ۲ میلیون و ۶۲۵ هزار بیت کوین استخراج خواهد شد. در دوره ۴ ساله چهارم نیز این پاداش به ۶٫۲۵ واحد برای ماینینگ هر بلاک کاهش می‌یابد. بنابراین تا پایان ۴ سال سوم، حدود ۱۸ میلیون و ۳۷۵ هزار بیت کوین استخراج خواهد شد اما با توجه به کاهش مداوم پاداش ماینرها، فرآیند استخراج آخرین بیت کوین تا سال ۲۱۴۰ ادامه خواهد یافت.

 

۴ سال چهارم ۴ سال سوم ۴ سال دوم ۴ سال اول Halving

۲،۶۲۵،۰۰۰  ۵،۲۵۰،۰۰۰+

۱۰،۵۰۰،۰۰۰+

۱۸،۳۷۵،۰۰۰=

۱۲٫۵ * ۲۱۰،۰۰۰

۲،۶۲۵،۰۰۰= 

 ۲۵ * ۲۱۰،۰۰۰

۵،۲۵۰،۰۰۰=

 ۵۰*۲۱۰،۰۰۰

۱۰،۵۰۰،۰۰۰=

تعداد بیت کوین‌های استخراج شده

 

همانطور که می‌دانید منابع طلا در سراسر دنیا بسیار محدود است. این امر به خودی خود موجب افزایش ارزش طلا در بازار می‌شود. هدف ساتوشی ناکاموتو از طراحی هاوینگ بیت کوین این بود که این رمزارز بتواند مانند طلا دارای اعتبار باشد و نقش ذخیره ارزش را بخوبی ایفا کند. در واقع در فرآیند هاوینگ بیت کوین، هرچقدر تعداد بیت کوین‌های بیشتری استخراج شود، بیت کوین کمتری برای استخراج باقی می‌ماند و متعاقب آن پاداش استخراج نیز کاهش پیدا می‌کند. برهمین اساس قیمت بیت کوین در بلند مدت با کاهش روبرو نخواهد شد.

 

هاوینگ بیت کوین چیست؟

 

لازم به ذکر است که در روزهای آغازین پیدایش بیت کوین، پاداش استخراج هر بلاک برابر ۵۰ عدد بیت کوین بود. اما رفته رفته میزان این پاداش در سال‌های ۲۰۱۲ و ۲۰۱۶ به ترتیب به ۲۵ و ۱۲.۵ بیت کوین کاهش پیدا کرد. هاوینگ بعدی بیت کوین در سال ۲۰۲۰ اتفاق می‌افتد که میزان پاداش هر بلاک را به ۶.۲۵ بیت کوین (معادل ۴۵ هزار دلار براساس ارزش کنونی) کاهش خواهد داد. البته فرضیه دیگری در مورد علت کاهش تعداد بیت کوین در هر هاوینگ وجود دارد که می‌گوید برای آنکه اشتیاق ماینرها برای شرکت و تداوم انجام عملیات استخراج حفظ شود، باید از اصل محدودیت منابع استفاده کرد و منابع قابل استخراج را کاهش داد.

روز شمار هاوینگ بعدی بیت کوین را می‌توانید با استفاده از این وبسایت دنبال کنید.

 


هاوینگ چه تاثیری بر قیمت بیت کوین دارد؟


هاوینگ چه تاثیری بر قیمت بیت کوین دارد؟

 

تاریخ نشان داده است که قیمت بیت‌کوین همواره بعد از هاوینگ افزایش پیدا می‌کند، اما نباید این نکته را فراموش کرد که در بازارهای مالی همه‌ چیز به میزان عرضه و تقاضا بستگی دارد، بازار ارزهای دیجیتال نیز از این قاعده مستثنا نیست.

بررسی نمودار هاوینگ بیت کوین در سال‌های ۲۰۱۲ و ۲۰۱۶ نشان می‌دهد که با نصف شدن پاداش استخراج بیت کوین قیمت این ارز دیجیتال به شدت بالا رفته است. کارشناسان معتقدند که ارزش بیت کوین همواره به میزان عرضه و تقاضای بازار بستگی دارد و نوسان قیمت نیز بر همین اساس شکل می‌گیرد. بر همین اساس می‌توان گفت که با انجام هاوینگ و متعاقب آن با کاهش عرضه بیت کوین، افزایش قیمتی چند برابری را شاهد خواهیم بود. در آن روی سکه، برخی دیگر معتقدند که میان این کاهش عرضه و افزایش قیمت بیت کوین ارتباطی معنادار وجود ندارد. چرا که اغلب سرمایه‌گذاران و تریدرها براین باورند که با کم شدن عرضه، قیمت افزایش پیدا خواهد کرد. باتوجه به این باور عمومی، این خود تریدرها هستند که با تأثیر از اخبار منتشر شده، اشتیاقشان برای خرید بیت کوین بالا می‌رود و در نتیجه قیمت بیت کوین‌ افزایش می‌یابد. پس فرآیند هاوینگ در این میان، تاثیر چندانی بر قیمت نمی‌گذارد.

در هر حال با هر معیاری که بخواهیم این موضوع را مورد بررسی قرار دهیم، همه چیز به نفع افزایش قیمت بیت کوین است که پس از هاوینگ اتفاق می‌افتد. می‌توان انتظار داشت که در سال ۲۰۲۰ نیز رشد قیمتی چشم‌گیری در قیمت بیت کوین بوجود بیاید. بنابر به تحلیل‎ها و مطالب فوق می‌توان نتیجه گرفت که هاوینگ نقشی بنیادی در حفظ ثبات ارزش بیت کوین در بلندمدت ایفا می‌کند و برخلاف سیاست بانک‌های مرکزی که با انتشار پول موجب ایجاد تورم و کاهش ارزش پول می‌شوند، هاوینگ به‌دنبال حفظ ویژگی ضدتورمی بیت کوین است.

 

بیشتر بخوانید:

 استخراج بیت کوین چگونه انجام می شود؟

استخراج بیت کوین با کامپیوتر امکان پذیر است؟

مجوز استخراج بیت کوین صادر شد

استخراج بیت کوین با استفاده از انرژی سبز

راه‌اندازی بزرگ‌ترین فارم استخراج بیت کوین ایران با سرمایه‌گذاری چینی‌ها!

وزیر ارتباطات: قانونی شدن استخراج رمز ارزها به‌ نفع ایران است!


منبع: مرکز تحقیقات بلاکچین


آموزش صفر تا صد ترید و تحلیل تکنیکال ارزهای دیجیتال، بورس و فارکس

 

درباره ما

"مرکز تحقیقات بلاک چین" به‌عنوان بزرگترین وب سایت تخصصی، پژوهشی و آموزشی بلاک چین در جهان توسط مجموعه ای از متخصصان حوزه بلاک چین و ارزهای رمزنگاری شده از سال 1396 به ‌صورت رسمی فعالیت خود را آغاز نمود.


ادامه درباره ما

 

ارتباط با پشتیبانی در تلگرام bircsupport1@

کانال تلگرام مرکز تحقیقات بلاکچین