آموزش ترید و تحلیل تکنیکال - مرکز تحقیقات بلاک چین

آموزش استفاده از ماشین حساب‌های استخراج ارز دیجیتال

آموزش استفاده از ماشین حساب‌های استخراج ارز دیجیتال

 

در حال حاضر وب سایت‌هایی وجود دارند که با دریافت اطلاعاتی نظیر نوع تجهیزات ماینینگ، هش ریت، تعرفه برق و بسیاری از موارد دیگر، میزان درآمد حال شده از ماینینگ ارزهای دیجیتال را محاسبه می‌کنند که اصطلاحا به آن‌ها ماشین‌حساب‌های استخراج می‌گوییم. شما با مراجعه به این پلتفرم‌های آنلاین می‌توانید برآورد واقعی‌تری از هزینه و درآمد حاصل از استخراج بدست آورید. در ادامه این مقاله با نحوه کار و روش استفاده از ماشین حساب‌های محبوب و پرطرفدار Whattomine.com و Cryptocompare.com آشنا خواهیم شد.


آشنایی با انواع الگوریتمهای‌ استخراج ارزهای دیجیتال


ارزهای دیجیتال زیادی وجود دارند که هر کدام از یک الگوریتم رمزنگاری منحصر به فرد استفاده می‌کنند. برای شروع کار با یک ماشین حساب استخراج، ابتدا باید با الگوریتم‌های رایج ماینینگ و ارزهای دیجیتال آشنا شویم:

الگوریتم SHA-256: بیت کوین (Bitcoin)، بیت کوین‌کش (BitcoinCash)، دیجی بایت (DGB) و …

الگوریتم Scrypt: لایت کوین (Litecoin)، دوج کوین (Dogecoin)، دیجی بایت (DGB) و …

الگوریتم X11: دش (Dash)، کانابیسکوین (Cannabiscoin) و …

الگوریتم Equihash: زی کش (Zcash)، کومودو (Komodo) و…

الگوریتم Ethash: اتریوم (Ethereum)، اتریوم کلاسیک (EthereumClassic)، کالیستو (Callisto)، یوبیک (Ubiq)، میوزیک کوین (Musicoin) و …

الگوریتم Zhash: بیت‌کوین‌گلد (BitcoinGold) و …

الگوریتم CryptoNightV8: مونرو (Monero) و …

با توجه به تعداد زیاد الگوریتم‌های استخراج و همینطور گسترش ارزهای دیجیتال، می‌توان گفت که بر اساس تنوع برند‌ها و تفاوت در تکنولوژی ساخت، انتخاب‌های گسترده‌ای برای ماینر‌ها وجود دارد. ماینرها باید براساس الگوریتم‌های رمزنگاری ارز دیجیتالی که قصد استخراج آن را دارند، تجهیزات مناسب خود را انتخاب نمایند. چراکه توانایی کارت‌های گرافیک در الگوریتم‌های مختلف، متفاوت است. به عنوان مثال الگوریتم‌های Ethash و CryptoNightV8 در کارت‌های گرافیکی AMD بیشترین بازدهی را دارند و همچنین کارت‌های گرافیکی Nvidia در الگوریتم Zhash عملکرد بهتری ارائه می‌کنند.

 


محاسبه‌ی درآمد ماینینگ با استفاده از ماشین حساب


 

نحوه استفاده از سایت وات تو ماین (Whattomine)

برای استفاده از ماشین حساب Whattomine، ابتدا باید نوع سخت افزار مورد نظر را مشخص می‌کنید (ریگ‌های ماینینگ که در آن‌ها از کارت‌های گرافیکی (Gpu) استفاده می‌شود و یا دستگاه‌های اسیک‌ (Asic)). برای این کار به بخش Gpu مراجعه کرده و سپس نوع و تعداد کارت گرافیک را از بالای صفحه انتخاب می‌کنیم. بدین صورت که بر روی نام آن کلیک کرده تا رنگ آن تغییر کند و سپس تعداد کارت گرافیکی را وارد می‌کنیم. در صورتی که در ریگ خود از کارت‌های مختلفی استفاده کرده‌اید، این عمل را برای آن‌ها تکرار کنید. به عنوان نمونه در شکل زیر ۶ کارت گرافیکی rx 570 انتخاب شده است:

 

نحوه استفاده از سایت وات تو ماین (Whattomine)

 

اگر نام تراشه‌ی گرافیکی مورد نظر شما در این لیست وجود نداشت و یا عدد نشان داده شده با هش‌ریت کارت گرافیکی شما همخوانی ندارد (به دلیل تفاوت در اورکلاک، نوع مموری کارت گرافیکی، شرایط به کارگیری و …) می‌توانید با جستجوی هش‌ریت کارت گرافیک و یا آزمایش (درصورتی که به کارت‌ها دسترسی دارید)، هش‌ریت مجموع آن را محاسبه و در بخش بعدی که الگوریتم و توان مصرفی را نشان می‌دهد، به‌طور دستی وارد کنید. مثلا مجموع هش‌ریت و توان مصرفی ۶ کارت گرافیکی rx 570 را در الگوریتم Ethash به صورت جداگانه وارد می‌کنیم:

 Whattomine Mining Alghorithm

 

در صورتی که یک یا چند الگوریتم خاص را مورد بررسی قرار می‌دهید، یا به هر دلیلی احساس می‌کنید که الگوریتم‌های دیگر غیر ضروری و بدون استفاده است، آن‌ها را از نتیجه حذف می‌کنید. برای این منظور بر روی نام آن‌ها کلیک کنید تا رنگ آن‌ها از آبی به سفید تغییر کند. به عنوان مثال در شکل بالا الگوریتم‌های X22i و ProgPow از نتیجه حذف شده‌اند.

 Whattomine Calculate

 

برای محاسبه هزینه‌ی برق مصرفی می‌توانید از بخش Cost اقدام کنید. این هزینه را بر حسب قیمت هر کیلووات ساعت به دلار یا (USD/KWh) وارد می‌کنید (برای مصرف کننده‌ی خانگی در ایران می‌توان به‌طور تقریبی مقدار ۰٫۰۲ $/kWh وارد کرد).

برای انتخاب نحوه‌ی مرتب سازی نتایج، از منوی آبشاری Sort by استفاده می‌کنیم. بخش‌های مهم در این قسمت عبارتند از: بخش Profitability 24h که در بازه زمانی ۲۴ ساعته نتایج را بر اساس سودآوری مرتب می‌کند، بخش Current Profit  که نتایج را بر اساس سودآوری کنونی مرتب می‌کند و بخش Estimated Rewards که نتایج را بر اساس مقدار ارز استخراج شده مرتب می‌کند. همچنین در بخش Volume Filter، می‌توان با انتخاب بازه‌ی مورد نظر، ارزهای دیجیتال دارای حجم معاملات پایین را حذف نمود. بخش Difficulty For Revenue نیز نوع سختی شبکه را برای محاسبه‌ی درآمد ماینر تعیین می‌کند. گزینه‌های در دسترس عبارتند از: Average Last 24h (متوسط سختی در ۲۴ ساعت گذشته)، Average Last 3 Days (متوسط سختی در ۳ روز گذشته) و Average Last 7 Days (متوسط سختی در ۷ روز گذشته). علاوه براین، در بخش Selected Exchanges می‌توان صرافی‌هایی که از آن‌ها برای محاسبه‌ی قیمت و درآمد ماینینگ استفاده می‌شود تغییر داد. در نهایت با کلیک بر روی گزینه‌ی Calculate محاسبات انجام می‌شود و نتایج به شکل زیر در پایین صفحه به نمایش در می‌آید.

 

Whattomine Result

 

در تصویر فوق مشاهده می‌کنید که ستون اول نام ارز دیجیتال قابل استخراج و همچنین الگوریتم مورد استفاده در آن درج شده است. در ستون دوم نیز فاصله‌ی زمانی بین استخراج هر بلاک (Block Time)، پاداش انتقال هر بلاک (Block Reward) و آخرین بلاک استخراج شده در هر ارز دیجیتال (Last Block) مشخص شده است. در ستون سوم سختی و هش‌ریت شبکه (NetHash /Difficulty) نشان داده شده که در واقع  بصورت کاملا ساده و مختصر وضعیت شبکه را بیان می‌کند. ستون چهارم نیز درآمد محاسبه شده در طی مدت یک شبانه روز(۲۴ ساعت) نمایش داده شده است (Est. Rewards 24h). در ستون‌های پنجم، ششم  و هفتم نیز به ترتیب ارزش کل بازار و حجم معاملات ارز دیجیتال (Volume /Market Cap)، درآمد هر ارز دیجیتال با واحد بیت‌کوین (Rev. BTC) و همینطور درآمد خالص روزانه به دلار به علاوه میزان سودآوری (پس از کسر هزینه‌ی برق مصرفی) (Profit /Rev. $) به نمایش در آمده است.

 

محاسبه درآمد دستگاه‌های اسیک (Asic)

اسیک‌ها (Asic) دستگاه‌هایی هستند که به صورت تخصصی برای ماینینگ یک ارز دیجیتال خاص طراحی و ساخته شده‌اند. از جمله ویژگی‌های دستگاه‌های اسیک می توان به سادگی نصب و راه‌اندازی، راحتی در نگهداری و احتمالا سودآوری بالا اشاره کرد. البته این دستگاه‌ها معایبی هم دارند، معایبی نظیرقابلیت انعطاف کمتر، انتخاب‌های ماینینگ محدود، نویز صوتی بالا و انتخاب محدود در هنگام فروش.

 

محاسبه درآمد دستگاه‌های اسیک (Asic)

 

سادگی و کم بودن تنوع دستگاه‌های ماینینگ سبب شده تا اسیک‌ها مورد توجه زیادی قرار بگیرند. در سایت Whattomine، پس از انتخاب الگوریتم مورد نظر، هش‌ریت و توان مصرفی، این مشخصات توسط شرکت سازنده در سایت و یا کاتالوگ دستگاه اعلام می‌شود. به عنوان مثال در شکل زیر مشخصات دستگاه ماینر S9j که توسط شرکت بیت‌مین ساخته شده است را وارد می‌کنیم. قدرت پردازش این مدل ماینر ۱۴٫۵ تراهش و توان مصرفی آن ۱۳۱۴ وات اعلام شده است. بنابراین برای وارد کردن اطلاعات آن در سایت باید قدرت پردازش را به واحد گیگاهش Gh/s تبدیل کنیم؛ یعنی آن را در عدد ۱۰۰۰ ضرب ‌کنیم. همچنین توان مصرفی را باید به واحد وات وارد ‌کنیم. تنظیمات هزینه‌ی برق مصرفی، نحوه مرتب سازی نتایج و سختی شبکه را نیز همانند قسمت قبل تکمیل می‌کنیم و بر روی گزینه‌ی Calculate کلیک کرده تا محاسبات انجام شود. نتایج نمایش داده شده نیز مشابه بخش قبل می‌باشد. مثلا Rev. $ در آمد را به دلار و Profit سود آوری را پس از کسر هزینه‌ی برق مصرفی نمایش می‌دهد.

 

Whattomine Asic Results

 

استفاده از ماشین حساب کریپتوکامپیر (Cryptocompare  

یکی دیگر از محبوب ترین ماشین حساب‌های محاسبه درآمد ماینینگ، وب سایت Cryptocompare می‌باشد که امکانات و پیچیدگی کمتری نسبت به Whattomine دارد. در این پلتفرم شما تنها با در اختیار داشتن هش‌ریت و توان مصرفی تجهیزات ماینینگ مورد نظر خود، قادر خواهید بود که سودآوری دستگاه محاسبه کنید. لازم به ذکر است که با تغییر اعداد، محاسبات به صورت زنده انجام می‌شود. نحوه کار این ماشین حساب بدین صورت است که ابتدا باید ارز دیجیتالی که قصد ماین کردن آن را دارید انتخاب کرده و سپس مشخصات و داده‌های آن را وارد ‌کنید.

 

استفاده از ماشین حساب کریپتوکامپیر (Cryptocompare)

 

همانطور که در تصویر مشاهده می‌کنید، در قسمت Hashing Power یا همان هش ریت شما باید قدرت پردازش دستگاه مورد نظر خود را وارد کنید. در شکل بالا واحد بر حسب تراهش بر ثانیه (TH/S) انتخاب شده است. در بخش‌های دیگر نیز به ترتیب باید توان مصرفی به وات (Power Consumption)، هزینه‌ی برق مصرفی بر حسب دلار (Cost per KWh) و همچنین کارمزد استخر ماینینگ (Pool Fee) را درج کنید. پس از وارد کردن اطلاعات، نتایج در وسط صفحه نمایش داده می‌شوند. Cryptocompare به‌طور دسته بندی شده نتایج محاسبات را در یک جدول نشان می‌دهد. ردیف ها به ترتیب روز/ هفته/ ماه / سال و ستون‌ها به ترتیب سودآوری/ تخمین میزان استخراج ارز دیجیتال/ هزینه‌ی انرژی می‌باشند.

 


نکات استفاده از ماشین حساب‌های استخراج


پیش‌بینی درآمد ماشین حساب‌های استخراج، به دلیل تغییر در سختی استخراج (Minig Difficulty) بصورت دقیق انجام نمی‌شود. چراکه سختی استخراج به میزان هش ریت ‌شبکه وابسته است و این هش‌ریت شبکه نیز تابعی از قدرت و تعداد دستگاه‌های ماینینگ موجود درشبکه است. تعداد دستگاه‌های استخراج با توجه به شرایط بازار ارزهای دیجیتال و همچنین استقبال ماینر‌ها تغییر می‌کند و قدرت آن‌ها نیز به زمان تغییر تکنولوژی ساخت این تجهیزات و جایگزینی با تجهیزات قدیمی بستگی دارد. بنابراین سختی شبکه پدیده‌ای خطی و مشخص نیست.

مورد دیگر اینکه تغییرات پاداش استخراج (Block Reward) در ماشین حساب‌ها بطور دقیق لحاظ نمی‌شود. با توجه به ماهیت بلند مدت عملیات ماینینگ، در نظر گرفتن این عامل نیز ضروری به نظر می‌رسد. از سوی دیگر تنوع گسترده دستگاه‌های ماینینگ و همچنین قیمت‌های مختلف تجهیزات در نقاطق مختلف جهان، بخش دیگری است که با وجود اهمیت فوق‌العاده‌اش باید بصورت جداگانه توسط کاربران محاسبه شود.

تغییرات قیمت ارزهای دیجیتال نیز از جمله عوامل موثر در سودآوری یک ماینر به حساب می‌آید. محاسبات ماشین حساب‌های استخراج بر اساس قیمت‌های کنونی انجام می‌شود اما قیمت ارزهای دیجیتال دارای نوسانات لحظه‌ای بوده و نباید از آن‌ها چشم پوشی کرد.

ماشین حساب‌های استخراج معمولا برای سخت افزار‌های پر کاربرد ماینینگ ایجاد و یا بهینه شده‌اند. برای مثال تراشه‌های گرافیکی مورد استفاده در لپ تاپ‌ها را در ماشین حساب‌ Whattomine مشاهده نمی‌کنیم. چرا که استفاده از لپ‌تاپ برای این منظور به دلیل ضعف قدرت و توانایی در دفع حرارت توصیه نمی‌شود. ولی چنانچه اصرار به اجرای این عمل و یا محاسبه سود‌آوری تجهیزاتی دارید که داده‌های آن‌ها مشخص نیست، می‌توانید با آزمایش تجهیز مورد نظر و شروع استخراج برای مدت کوتاه، هش ریت آن را محاسبه کرده و با قرار دادن هش‌ریت در ماشین حساب برای (همان ارز دیجیتال)، سود آوری را بدست آورید.

یکی از نکات مهم دیگر، به حداقل رساندن زمان خاموشی است. اگر در طی نیمه شب یا زمان تعطیلات یا هنگامی که شما در محل کار قرار دارید، دستگاه ماینینگ به هر دلیلی از کار بیافتد، قاعدتا بخشی از سود خود را از دست خواهید داد. یکی از ساده‌ترین روش‌ها برای افزایش پایداری، اورکلاک (Overclock) ایمن و آزمایش دستگاه ماینینگ است. اورکلاک بیش از حد می‌تواند موجب ناپایداری و یا خرابی دستگاه‌ها شود. اگر به تازگی قصد ورود به حوزه ماینینگ را پیدا کرده‌اید، بهتر است که در ابتدا ماینینگ را درمقیاس کوچک آغاز کنید. خرید صدها کارت گرافیک و یا دستگاه گران قیمت اسیک برای شروع توصیه نمی‌شود. با شروع در مقیاس کوچک به سادگی می‌توانید در آینده و درصورت امکان کسب و کار خود را گسترش دهید. همچنین باید توجه داشته باشید که تعرفه مصرف برق در مناطق مختلف ایران (خانگی، کشاورزی، آزاد و صنعتی) متفاوت است. بهتر است پیش از استفاده از ماشین حساب‌های استخراج هزینه‌ی برق را به درستی محاسبه کنید.

 

بیشتر بخوانید:

استخراج ابری یا کلود ماینینگ چیست؟

هاوینگ (Halving) یا نصف شدن پاداش استخراج بیت کوین چیست؟

راه‌اندازی بزرگ‌ترین فارم استخراج بیت کوین ایران با سرمایه‌گذاری چینی‌ها!

تاثیر قطع اینترنت ایران بر روی عملکرد ماینر‌ها

مقررات تامین برق مراکز استخراج رمز ارزها

کامپیوتر کوانتومی چیست و چگونه کار می‌کند؟


منبع: مرکز تحقیقات بلاکچین


آموزش صفر تا صد ترید و تحلیل تکنیکال ارزهای دیجیتال، بورس و فارکس

 

 

 

درباره ما

"مرکز تحقیقات بلاک چین" به‌عنوان بزرگترین وب سایت تخصصی، پژوهشی و آموزشی بلاک چین در جهان توسط مجموعه ای از متخصصان حوزه بلاک چین و ارزهای رمزنگاری شده از سال 1396 به ‌صورت رسمی فعالیت خود را آغاز نمود.


ادامه درباره ما

 

ارتباط با پشتیبانی در تلگرام bircsupport1@

کانال تلگرام مرکز تحقیقات بلاکچین