آموزش ترید و تحلیل تکنیکال - مرکز تحقیقات بلاک چین

کامپیوتر کوانتومی تهدیدی برای ارزهای دیجیتال

کامپیوتر کوانتومی و ارزهای دیجیتال 

کامپیوترهای کوانتومی تحول بسیار عظیمی در سرعت انجام محاسبات ایجاد کرده اند و بر اساس آنچه که در مقاله کامپیوتر کوانتومی چیست گفته شد، توانسته اند سرعت پردازشی 100 میلیون بار سریع تر از کامپوترهای فعلی ایجاد کنند. همچنین این نسل جدید از کامپیوترها توان محاسباتی بسیار زیادی دارند و به عنوان تهدیدی جدی در شکستن پروتکل‌های رمز نگاری پیچیده نظیر SHA-256 (مورد استفاده در بیت کوین) و RSA (مورد استفاده در امضای دیجیتال) محسوب می شود.

آیا این بدین معنی است که باید با بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال خداحافظی کنیم؟

برای پاسخ یه این سوال در ابتدا باید گفت که اساسا معماری بیت کوین بر پایه دو الگوریتم ایجاد شده است:

  • الگوریتم ECDSA برای امضاهای دیجیتال
  • ‏الگوریتم SHA-256 به عنوان عملکرد هش

در این فرایند اگر دو بار از یک آدرس کیف پول تراکنش انجام دهید، کلید عمومی شما در معرض نمایش قرار می گیرد. در این حالت یک کامپیوتر کوانتومی می تواند با استفاده از الگوریتم Shor کلید خصوصی شما را از کلید عمومیتان به دست بیاورد.

اما وحشت نکنید!

بر اساس بررسی های مرکز تحقیقات بلاک چین، حتی اگر چنین امکانی وجود داشته باشد، باید صبر کنیم تا فورک جدیدی از بیت کوین صورت بگیرد و الگوریتم های آن بروز رسانی شود تا توسط تکنولوژی کوانتومی قابل محاسبه نباشند، پس می توان گفت که حداقل یک دهه زمان لازم است تا کامپیوتر‌ها (کوانتومی و یا غیر کوانتومی) بتوانند این رمزنگاری پیچیده و امن را بشکنند.

از سوی دیگر هش رمزنگاری الگوریتم SHA-256 بسیار قدرتمند است، به طوری که گفته می شود میزان توان محاسباتی لازم برای شکستن آن بیشتر از قدرت محاسباتی کامپیوترهای کوانتومی هستند. البته تعداد کیوبیت‌های کامپیوترهای کوانتومی سالانه دو برابر شده و می توان تخمین زد که تا سال 2024 رمز نگاری SHA256 نیز بطور کامل شکسته شود.

هرچند این رمزگشایی نیز جای نگرانی ندارد و می‌توان با استفاده از الگوریتم رمزنگاری SHA-512، الگوریتم‌های ارز دیجیتال را توسعه داد و امن‌تر کرد تا از انهدام ارز‌های دیجیتال توسط این ابر رایانه گوگل جلوگیری کنیم. علاوه بر این نسل جدیدی از تکنولوژی بلاک چین وجود دارد که در برابر کامپیوتر‌های کوانتومی مقاومت می کند.

 


نتیجه گیری


درحال حاضر پژوهشگران محاسبات کوانتومی قادر نیستند که الگوریتم رمزنگاری بیت کوین را بشکنند، هرچند که به نظر می رسد علاقه ای هم به این کار نداشته باشند. چراکه هدف اصلی استفاده از فناوری کوانتوم، بهبود تکنیک های رمزگذاری و امنیت سایبری می باشد. اما در هر صورت باید در مورد تهدیدات فناوری کوانتومی و آثار زیان بار آن هشدارهایی جدی ارائه شود.

با توجه به اینکه در حال حاضر الگوریتم های رمزنگاری بومی مورد استفاده در بیت کوین و سایر کوین ها بی خطر هستند، اما واقعیت این است که میزان پیشرفت در فناوری کوانتومی روز به روز در حال افزایش است و این می تواند به مرور به یک تهدید برای ارزهای دیجیتال و بلاک چین منجر شود.

 

مطالب مرتبط:

کامپیوتر کوانتومی چیست و چگونه کار می کند؟

بیت کوین چگونه کار می کند؟ + ویدیو

بیت کوین حباب اقتصادی است یا طلای دیجیتال؟

کاربردهای مهم بلاک چین

فناوری بلاک چین چگونه کار می کند؟

 


منبع: مرکز تحقیقات بلاک چین


 

درباره ما

"مرکز تحقیقات بلاک چین" به‌عنوان بزرگترین وب سایت تخصصی، پژوهشی و آموزشی بلاک چین در جهان توسط مجموعه ای از متخصصان حوزه بلاک چین و ارزهای رمزنگاری شده از سال 1396 به ‌صورت رسمی فعالیت خود را آغاز نمود.


ادامه درباره ما

 

ارتباط با پشتیبانی در تلگرام bircsupport1@

کانال تلگرام مرکز تحقیقات بلاکچین

کلیه حقوق مادی و معنوی سایت نزد ناشر محفوظ است.