آموزش ترید و تحلیل تکنیکال - مرکز تحقیقات بلاک چین

راه‌اندازی بزرگ‌ترین فارم استخراج بیت کوین ایران با سرمایه‌گذاری چینی‌ها!

راه‌اندازی بزرگ‌ترین فارم استخراج بیت کوین ایران با سرمایه‌گذاری چینی‌ها!

 

روز گذشته خبر آغاز عملیات اجرایی بزرگترین فارم استخراج بیت کوین کشور به ظرفیت ۶۰ مگاوات، توسط مصطفی رجبی مشهدی، معاون برنامه‌ریزی و امور اقتصادی شرکت توانیر، اعلام شد. به گفته‌ی او، این فارم با حمایت سرمایه‌گذاران چینی راه‌اندازی خواهد شد.

در حاشیه ششمین کنفرانس بین‌المللی ترانسفورماتور، معاون برنامه‌ریزی و امور اقتصادی شرکت توانیر در پاسخ به سوالات خبرنگاران مبنی بر نارضایتی استخراج کنندگان رمزارزها از تعرفه‌ی برق صادراتی که چندی پیش توسط وزارت نیرو ابلاغ شده بود، اظهار داشت «تعرفه برق صادراتی برای ایام گرم سال و ساعات پیک بار، با قیمت ۹۶۵ تومان و برای فصول دیگر برای هر کیلووات ساعت ۴۸۰ تومان محاسبه می‌شود. این مصوبه‌ی دولت است و تصور نمی‌کنم که تغییری در این مصوبه ایجاد شود».

رجبی مشهدی در ادامه‌ی صحبت‌های خود افزود که با وجود اعلام نارضایتی صاحبان فارم‌های استخراج مبنی بر بالا بودن تعرفه‌ی برق صادراتی برای آن‌ها، هنوز هم درخواست‌های متعددی جهت ساخت فارم‌های ماینینگ و استخراج بیت کوین وجود دارد. به گفته وی، هدف دولت از راه‌اندازی فارم‌های بزرگ، متمرکزسازی مراکز استخراج رمزارزهاست.

 


دستگاه‌های کم‌بازده و قدیمی همچنان در حال کار‌اند


معاون برنامه‌ریزی و امور اقتصادی شرکت توانیر با اشاره به اینکه برخی از فارم‌های ماینینگ همچنان از دستگاه‌های کم‌بازده و قدیمی برای استخراج رمزارز استفاده می‌کنند، افزود:

مصرف انرژی ادستگاه‌های قدیمی زیاد است. اگر متقاضیان، فعالیت‌های ماینینگ کوچک خود را به فارم‌های بزرگ داخلی انتقال دهند، از تخفیف‌های خوبی برخوردار خواهند شد. رجبی مشهدی با تاکید بر اینکه در ابلاغیه وزارت نیرو اعلام شده است که اگر مشترکی به صورت غیرمجاز و بدون کسب مجوزهای لازم از وزارت صمت اقدام به استخراج بیت کوین و سایر رمزارزها کند، از آنها خسارت گرفته خواهد شد، اظهار داشت که طی روز‌های آتی در رفسنجان اولین و بزرگترین فارم استخراج بیت کوین ایران با حجم مصرف ۶۰ مگاوات، عملیات اجرایی خود را با سرمایه‌گذاران چینی آغاز خواهد کرد. علاوه بر این، در منطقه‌ی اقتصادی جلفا نیز تقاضا برای ایجاد یک فارم بیت کوین با ظرفیت ۱۲۰ مگاوات وجود دارد.

 


کاهش مصرف برق


معاون برنامه‌ریزی و امور اقتصادی شرکت توانیر در پایان صحبت‌های خود اعلام کرد که مصرف برق سال ۹۸ در ساعات پیک نسبت به سال ۹۷ یک درصد رشد داشته است، در حالی که در دهه‌های گذشته این رشد مصرف ۲/۵ درصد بود. با تشویق بخش خانگی و صنایع و کشاورزی توانستیم امسال مدیریت مصرف خوبی به میزان ۳۸۷۴ مگاوات را به دست آوریم.

در حال حاضر شرکت توانیر ۸ میلیون مشترک مصرف خانگی زیر الگوی مصرف دارد و ما در تلاش هستیم که اقدامات تشویقی را تا سال آینده ادامه دهیم و بتوانیم با استفاده از استارت آپ‌ها، هزار مگاوات بیشتر از امسال مدیریت مصرف و کاهش مصرف برق داشته باشیم.

با توجه به حضور سرمایه‌گذاران چینی‌ در ایران برای احداث بزرگ‌ترین فارم استخراج بیت کوین در کشور، سوال اساسی این است که آیا زیرساخت‌های داخلی به اندازه‌ای نیست که سرمایه‌گذاران داخلی بتوانند از مزیت برق ارزان استفاده کرده و فارم ماینینگ راه‌اندازی کنند؟

 

بیشتر بخوانید:

تاثیر قطع اینترنت ایران بر روی عملکرد ماینر‌ها

مقررات تامین برق مراکز استخراج رمز ارزها

مجوز استخراج بیت کوین صادر شد

ارزهای دیجیتال، راهی برای دور زدن تحریم‌ها

استلار (Stellar) چیست؟ هر آنچه که باید بدانیم

 


منبع: مرکز تحقیقات بلاک چین


آموزش صفر تا 1000 ترید و تحلیل تکنیکال، بورس، ارز دیجیتال و فارکس

درباره ما

"مرکز تحقیقات بلاک چین" به‌عنوان بزرگترین وب سایت تخصصی، پژوهشی و آموزشی بلاک چین در جهان توسط مجموعه ای از متخصصان حوزه بلاک چین و ارزهای رمزنگاری شده از سال 1396 به ‌صورت رسمی فعالیت خود را آغاز نمود.


ادامه درباره ما

 

ارتباط با پشتیبانی در تلگرام bircsupport1@

کانال تلگرام مرکز تحقیقات بلاکچین