آموزش ترید و تحلیل تکنیکال - مرکز تحقیقات بلاک چین

هش ریت (Hash Rate) به زبان ساده

هش ریت یا نرخ هش چیست؟

به زبان ساده هش ریت یا قدرت هش معیاری است که توسط آن می توان عملکرد یک دستگاه ماینر را اندازه گیری کرد. به بیان دیگر به میزان سرعتی که یک ماینر موفق به حل مسئله پیچیده ریاضی می شود و در آن بلاک های داده را استخراج می کند، هش ریت (hash rate)، نرخ هش یا هش پاور (hash power) می گویند.

وقتی صبحت از هش ریت می کنیم منظور ما فقط برای یک ارز دیجیتال خاص نیست بلکه برای تمامی ارزهای دیجییتال که از پروتکل اثبات کار استفاده می کنند کاربرد دارد.

 

هش ریت در بیت کوین

در شبکه بیت کوین، مفهوم هش ریت یا قدرت هش از اهمیت زیادی برخوردار است، به دلیل اینکه نشان می دهد برای انجام محاسبات پیچیده ریاضی چه مقدار انرژی باید مصرف شود تا بلاک‌ها بتوانند در مدت‌ زمانی ده دقیقه‌ای ایجاد شوند. در حقیقت برای استخراج موفقیت آمیز بیت کوین، ماینر ها باید معادلات ریاضی پیچیده ای را حل کنند، این مسائل پیچیده قابل حدس زدن نیستند و برای یافتن جواب آن ها به محاسباتی پیچیده ای نیاز است. با این حال استفاده از مجموعه ای از فرمول ها نمی تواند آن ها را به جواب برساند. از سوی دیگر ماینرها در ازای حل کردن این مسائل ریاضی پاداش دریافت می کنند.

پس می توان گفت که سه مفهوم هش ریت، پاداش ماینرها و سختی شبکه با یکدیگر کاملا مرتبط هستند.

هر چه سختی شبکه بیت کوین بیشتر شود، برای استخراج بلاک ها، هش ریت بیشتری مورد نیاز است. در نتیجه با بالا رفتن هش ریت، ماینر ها پاداش بیشتری دریافت می کنند (در حال حاضر 12.5 بیتکوین + کارمزد تراکنش). در این فرایند هرچه تعداد ماینرها افزایش یابد، سختی شبکه بالاتر رفته و قدرت هش مورد نیاز برای استخراج هر بلاک نیز بیشتر خواهد شد. بدین معنی که تعداد حدس های ماینرها برای دست یابی به پاسخ صحیح مسائل ریاضی بیشتر خواهد شد.

هش ریت (hashrate) یا قدرت هش (hash power) چیست؟

علاوه بر این، دستگاه  های ماینر از فرایند آزمون و خطا برای پیدا کردن هش معتبر استفاده می کنند .تعداد آزمون و خطایی که یک ماینر می تواند در هر ثانیه انجام دهد بیانگر قدرت هش آن ماینر است. در نتیجه قدرت هش همان قدرت محاسباتی شبکه به حساب می آید.

در حال حاضر اغلب دستگاه های ماینینگ دارای قدرت محاسباتی در حدود 14TH/s هستند، بدین معنی که هر دستگاه قادر است حداقل 14 تریلیون محاسبه را در هر ثانیه انجام دهد. این قدرت هشی که یک ماینر در مقایسه با قدرت محاسباتی کل شبکه در اختیار دارد، میزان شانس ماینر را در بدست آوردن بلاک ها نشان می دهد که معمولا هر ده دقیقه یک بار اتفاق می افتد. به عنوان مثال اگر قدرت محاسباتی شبکه برابر 1000 باشد و قدرت هش ماینر روی 100 تنظیم شده باشد، شانس برنده شدن ماینر برای دستیابی به بلاک 10 درصد خواهد بود.

 

اندازی گیری هش ریت ماینینگ

هش ریت بر اساس واحد هش بر ثانیه محاسبه می شود، در ذیل تعدادی از واحد های اندازی گیری هش ریت آمده است.

یک   KH/s

هزار هش بر ثانیه

یک  MH/s

یک میلیون هش بر ثانیه

یک  GH/s

یک میلیارد هش بر ثانیه

یک  TH/s

یک تریلیون هش بر ثانیه

یک  PH/s

یک کوادریلیون هش بر ثانیه

 

تابع درهم ساز یا تابع هش چیست؟

منظور از تابع درهمساز یا تابع هش نوعی تبدیل است که رشته ای طولانی از اطلاعات را به عنوان ورودی دریافت کرده و سپس رشته ای با طول ثابت را به عنوان خروجی نمایش می دهد. در این فرایند اطلاعات ورودی توسط الگوریتم های رمز نگاری پردازش می شوند و مقدار هش حاصل شده، تمامی محتوای متن یا رشته ورودی را نمایش می دهد و می توان آن را به نوعی اثر انگشت دیجیتالی برای آن متن به حساب آورد. در ادامه با چند تابع پرکاربرد هش بیشتر آشنا می شویم.

تابع هش یا تابع درهم ساز

  1. MD5 یک هش 121 بیتی تولید می کند. در این نوع تابع هش، مقاومت در برابر برخورد پس از تقریبا 21^2 هش شکسته خواهد شد.
  2. SHA-1 یک هش 160 بیتی تولید می کند. مقاومت در برابر برخورد پس از تقریبا  2^61 هش شکسته می شود. در این تابع SHA مخفف کلمه Secure Hashing Algorithm، به معنی الگوریتم مطمعن هشینگ می باشد.
  3. SHA-256 یک هش 256 بیتی تولید می کند و در حال حاضر شبکه بیتکوین از این تابع هش بهره می برد.
  4. Keccak-256 یک هش 256 بیتی تولید می کند و در حال حاضر توسط اتریوم مورد استفاده قرار می گیرد.

 

درباره ما

"مرکز تحقیقات بلاک چین" به‌عنوان بزرگترین وب سایت تخصصی، پژوهشی و آموزشی بلاک چین در جهان توسط مجموعه ای از متخصصان حوزه بلاک چین و ارزهای رمزنگاری شده از سال 1396 به ‌صورت رسمی فعالیت خود را آغاز نمود.


ادامه درباره ما

 

ارتباط با پشتیبانی در تلگرام bircsupport1@

کانال تلگرام مرکز تحقیقات بلاکچین