آموزش ترید و تحلیل تکنیکال - مرکز تحقیقات بلاک چین

مقررات تامین برق مراکز استخراج رمز ارزها

مقررات تامین برق مراکز استخراج رمز ارزها

بر اساس مصوبه مقررات تأمین برق مراکز استخراج رمزارزها که در تاریخ 18 آبان 1398 به تصویب وزارت نیرو رسید، اعلام شد که تأمین برق مراکز استخراج، مشروط به دریافت مجوز از وزارت صنعت، معدن و تجارت و ارائه آن به وزارت نیرو بلا مانع است.


نحوه تامین برق مراکز استخراج رمز ارزها


تامین برق مراکز استخراج رمز ارزها مشروط به تدارک و ارائه مجوز معتبر می باشد. تامین برق این دسته از متقاضیان به یکی از دو روش زیر صورت خواهد گرفت:

 1. اتصال به شبکه و خرید انرژی از شرکت های برق
 2. تامین برق با ایجاد ظرفیت جدید

در هر یک از دو حالت فوق، شرایط تامین برق متقاضیان به شرح زیر خواهد بود:

 

 • اتصال به شبکه و خرید انرژی از شرکت های برق

در این حالت، واگذاری انشعاب متکی به مقررات ابلاغی معتبر وزارت نیرو و مشروط به رعایت موارد زیر، خواهد بود:

 1. انشعاب با قدرت 30 تا 25 کیلووات از طریق نصب پست فشار متوسط به هزینه متقاضی واگذار می شود.
 2. انشعاب با قدرت یک مگاوات و بیشتر از طریق فیدر اختصاصی واگذار می شود.
 3. تغییر کاربری انشعاب های موجود به منظور فعالیت برای استخراج رمز ارزها تنها در صورت اصلاح مجوز موجود و یا ابطال آن و یا اعطای مجوز جدید امکان پذیر است.
 4. تفکیک تمام یا بخشی از انشعاب موجودجهت تخصیص بخشی از قدرت برای استخراج رمز ارزها تنها در صورت صدور و ارائه مجوز مجزا، جداسازی کامل مکان و تفکیک کامل شبکه برق داخلی (تا سقف ظرفیت مجاز برای بهره برداری استخراج رمز ارز) میسر است.
 5. در کلبه حالات شرکت برق باید نسبت به نصب وسایل اندازه گیری هوشمند با هزینه متقاضی اقدام کند.
 6. از متقاضیان انشعاب مراکز استخراج رمز ارز وجهی تحت عنوان هزینه عمومی برقراری انشعاب دریافت نخواهد شد. بر همین اساس، در صورت جمع آوری انشعاب نیز وجهی به ایشان مسترد نخواهد شد.

 

 

 • تامین برق با ایجاد ظرفیت جدید

 متقاضی مجاز است انرژی الکتریکی مورد نیاز را با انجام سرمایه گذاری و ایجاد ظرفیت جدید تولید برق، تامین نماید. در این حالت:

 1. صرف نظر از اتصال یا عدم اتصال مولد نیروگاهی به شبکه، فرایند سرمایه گذاری (موافقت اصولی، اخذذ مجوز احداث، پروانه بهره برداری و ...) برای ایجاد ظرفیت نیروگاهی تابع مققرات جاری وزارت نیرو می باشد.
 2. اتصال به شبکه و واگذاری انشعاب برق پشتیبان به مراکز استخراج رمز ارزها که برق مورد نیاز خود را از طریق نیروگاه های حرارتی جدید الاحداث تامین می کنند، ممنوع است.
 3. در صورت در خواست متقاضی، شرکت های برق منطقه ای و توزیع نیروی برق مجازند، بدون دریافت هزیته های عمومی برقراری انشعاب، به مراکز استخراج رمز ارزها که برق مورد نیاز خود را از طریق نصب مولدهای تجدید پذیر و پاک تامین می‌کنند، انشعاب برق پشتیبان واگذار نمایند.
 4. مراکز استخراج رمز ارزها که انرژی برق خود را از طریق احداث نیروگاه های تجدیدپذیر و پاک تامین می‌کنند می‌توانند با تزریق انرژی مازاد بر مصرف خود به شبکه، مطابق مقررات بازار برق، معادل آن را در ساعاتی که کسری تولید نسبت به مصرف دارند، از شبکه دریافت نمایند. چنانچه در طول دوره صدور صورت حساب، خالص برق تزریقی مشترک به شبکه مثبت باشد، ما به التفاوت میزان تولید و مصرف مشترک توسط ساتبا با نرخ نیروگاه تجدیدپذیر و پاک خریداری و در صورتی که خالص برق تزریقی به شبکه منفی باشد، ما به التفاوت میزان مصرف و تولید مشترک توسط شرکت برق مربوطه با تعرفه برق استخراج رمز ارزها محاسبه و از مشترک دریافت می گردد.

 


تعرفه برق مراکز استخراج رمز ارزها


1. بهای هر کیلووات ساعت برق مصرفی مراکز استخراج رمز ارزها 9650 ریال تعیین می گردد.

تبصره: به منظور مدیریت مصرف برق در طول ایام گرم (از ابتدای خرداد تا پایان شهریور) بهای هر کیلووات ساعت انرژی برق با ضریب دو و در هشت ماه دیگر سال (از ابتدای فروردین تا انتهای اردیبهشت و همچنین از ابتدای مهر تا انتهای اسفند ماه هر سال) با ضریب نیم محاسبه و دریافت می شود. چنانچه (به دلیل تغییر پایدار نرخ ارز و یا تغییر قیمت یا مقدار صادرات) متوسط قیمت برق صادراتی بیش از ده درصد افزایش یا کاهش نماید، شرکت توانیر موظف است پیشنهاد اصلاحی تنظیم و به وزارت نیرو ارائه نماید.

2. بهای برق دریافتی از سطوح ولتاژ 400 و 230 کیلوولت با 20 درصد تخفیف و از سطوح ولتاژ 132، 66 و 63 کیلوولت با 12 درصد تخفیف محاسبه و دریافت می گردد.

3. علاوه بر بهای انرژی، سایر هزینه ها (از قبیل آبونمان، تجاوز از قدرت، عوارض برق، مالیات بر ارزش افزوده و عوارض) حسب مورد و بر اساس ظوابط و مقررات مربوطه، محاسبه و دریافت خواهد شد.

4. برق مصرفی مراکز استخراج رمز ارزها که بر اساس تائید مرجع ذیصلاح به استخرهای استخراج داخل کشور متصل می‌شوند علاوه بر تخفیف های ولتاژ اتصال، مشمول 15 درصد تخفیف می باشند.

5. به منظور تضمین پرداخت بهای برق مصرفی مشترکین دارای قرار داد تامین برق یا قرارداد پشتیبان، شرکت برق باید متناسب با قدرت انشعاب یا بر اساس برآورد مابه‌التفاوت میزان مصرف و تولید مشترک، تضمین معتبر از مشترک دریافت نماید.

 

مطالب مرتبط:

استخراج بیت کوین چگونه انجام می شود؟

استخراج بیت کوین با کامپیوتر امکان پذیر است؟

مجوز استخراج بیت کوین صادر شد

استخراج بیت کوین با استفاده از انرژی سبز

چرا در ارزهای دیجیتال سرمایه‌گذاری کنیم؟

 


منبع: مرکز تحقیقات بلاک چین


 

درباره ما

"مرکز تحقیقات بلاک چین" به‌عنوان بزرگترین وب سایت تخصصی، پژوهشی و آموزشی بلاک چین در جهان توسط مجموعه ای از متخصصان حوزه بلاک چین و ارزهای رمزنگاری شده از سال 1396 به ‌صورت رسمی فعالیت خود را آغاز نمود.


ادامه درباره ما

 

ارتباط با پشتیبانی در تلگرام bircsupport1@

کانال تلگرام مرکز تحقیقات بلاکچین