آموزش ترید و تحلیل تکنیکال - مرکز تحقیقات بلاک چین

آیا بیت‌ کوین و ارزهای دیجیتال در ایران قانونی هستند؟

آیا بیت کوین در ایران قانونی است؟

 

یکی از دغدغه‌های اساسی علاقه‌مندان به حوزه ارزهای دیجیتال در ایران، بخصوص کسانی که قصد سرمایه‌گذاری گسترده در این حوزه را دارند، آگاهی از شرایط و مقررات کشور در قبال رمز‌ ارزها و فناوری بلاک‌چین است. به دلیل نوظهور بودن این حوزه و عدم وجود زیرساخت‌های لازم، بدیهی است که دولت‌ها در سراسر جهان رویکردی شفاف و قطعی نداشته باشند. در ادامه این مقاله رویکرو کلی نهاد‌های مختلف اجرایی  کشور در مورد رمز ارزها را مورد بررسی قرار می‌دهیم.

 


وضعیت قانونی بیت کوین در ایران


به صورت رسمی بیت کوین در ایران هنوز قانونی نیست اما استفاده از بیت کوین در کشور جرم هم محسوب نمی‌شود.

قوه قضاییه به عنوان نهاد عالی قانونی کشور، وظیفه پیگیری و نظارت بر اجرای قوانین را بر عهده دارد. بنابراین پس از تایید قوانین و مصوبات در مجلس و اجرای آن‌ها توسط دولت، قوه‌ قضاییه بر اجرای درست آن قوانین نظارت می‌کند.

در ماده ۲ قانون مجازات عمومی آمده است، “هر فعل یا ترک فعل که مطابق قانون قابل مجازات یا مستلزم اقدامات تامینی یا تربیتی باشد جرم محسوب است و هیچ امری را نمی توان جرم دانست مگر آنکه به موجب قانون برای آن مجازات یا اقدامات تامینی یا تربیتی تعیین شده باشد جرم محسوب می شود.”

بر همین اساس چون مجازاتی برای خرید و فروش ارزهای دیجیتال یا نگهداری بیت کوین وجود ندارد، نمی‌توان این اعمال را جرم محسوب کرد. با این حال، نیروی انتظامی که از نهادهای تحت نظر قوه قضاییه است، در قبال کلاهبرداری‌هایی که در این حوزه اتفاق می‌افتد، جدا از بحث چیستی ارزهای دیجیتال، پیگیری های لازم را تا جایی که امکان پذیر باشد، انجام دهد.

توجه داشته باشید که در صورت بروز هرگونه کلاهبرداری، هک و یا فیشینگ در فضای ارزهای دیجیتال، یک فرد می‌تواند شکایت رسمی تنظیم کرده و به دادگاه ارائه کند.

اما موضوع داغ رمز ارزها به اینجا ختم نمی‌شود، در تاریخ ۳۱ تیر ۱۳۹۸، خبر به رسمیت شناختن صنعت «بیت کوین» از سوی کمیسیون اقتصادی دولت منتشر شد. این درحالی بود که پیش از این بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران، در مورد ورود ارزهای دیجیتال به حوزه پرداخت کشور هشدار داده بود.

بنابراین می‌توان گفت که خرید، فروش و نگهداری بیت کوین توسط مردم جرم نیست اما در مقیاس وسیع و حوزه پرداخت‌های کلان کشور، فعلا مجوز خاصی صادر نشده است.

 


معامله بیت کوین توسط بانک‌ها و موسسات مالی


بانک مرکزی ایران و قانون گذاری بیت کوین

 

در تاریخ ۹ دی ۱۳۹۶، بانک مرکزی ایران اعلام کرد که استفاده و به کارگیری از بیت‌ کوین و سایر ارزهای رمزنگاری شده در تمامی مراکز پولی و مالی کشور ممنوع است. اما این حکم به معنای ممنوعیت کامل بیت کوین و ارزهای دیجیتال نیست.

بر همین اساس هرگونه استفاده و خرید و فروش بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال در بانک‌ها، موسسات مالی و صرافی‌های دارای مجوز بانک مرکزی رسما ممنوع اعلام شد. لازم به ذکر است که این ممنوعیت از سال‌های گذشته نیز وجود داشته است ولی برای آن بخشنامه رسمی صادر نشده بود. همانطور که مشخص است، در این بخشنامه تنها بانک‌ها‌ و صرافی‌های زیر نظر بانک مرکزی از خرید و فروش بیت کوین منع شده‌اند.

ناصر حکیمی، معاون فناوری‌های نوین بانک مرکزی در این خصوص اظهار داشت که اطلاعیه ممنوعیت استفاده از ارزهای دیجیتال در مراکز پولی و مالی از سوی شورای عالی مبارزه با پولشویی، سیاست نهایی بانک مرکزی در مورد پول‌های دیجیتالی نیست. در واقع هیچ سیاستی در هیچ زمانی نهایی نیست و امکان بازبینی آن‌ها در بازه‌های زمانی مختلف وجود دارد. از سوی دیگر بانک مرکزی ایران در مورد مسئله تحریم‌های بین‌المللی و ایجاد رمز ارز ملی با پشتوانه ریال، به عنوان مجری اصلی عمل می‌کند و با تشکیل کنسرسیوم ققنوس رمز ارز پیمان را بزودی معرفی خواهدد کرد.

در تاریخ ۸ بهمن ۱۳۹۷ بانک مرکزی الزامات و ظوابط فعالیت در حوزه رمز ارزها در کشور را منتشر کرد. از نکات قابل توجه در این دستور العمل می‌توان به موارد زیر اشاره نمود:

  • صدور و انتشار این نوع رمزارزها در اختیار توسعه‌دهندگان آن است و بانک مرکزی در این زمینه امکان پذیرش نقش و مسئولیتی ندارد.
  • استفاده از رمزارزهای جهان‌روا به عنوان ابزار پرداخت در داخل کشور ممنوع است.
  • رمزارزهای جهان‌روا تنها در صرافی‌هایی که مقررات آن در بخش الزامات عمومی صرافی‌ها آورده شده است، قابل خرید و و فروش و تبادل هستند.
  • توسعه کیف پول رمز ارزی برای رمزارزهای جهان‌روا با در نظر گرفتن مقررات بخش کیف پول رمزارزی، برای اشخاص حقیقی و حقوقی بلامانع است.
  • در حال حاضر استخراج رمزارزهای جهان‌روا در کشور به عنوان یک صنعت در نظر گرفته شده و مقررات‌گذاری در این حوزه از حیطه وظایف و نظارت بانک مرکزی خارج است.
  • هیچگونه تضمینی از سوی بانک مرکزی در زمینه تایید اصالت رمزارزها وجود ندارد و بانک مرکزی برای مدیریت و ثبات قیمت آنها هیچ گونه مکانیزمی اعمال نمی‌کند.
  • ریسک تمامی معاملات و خطرات ناشی از سرمایه‌گذاری در این حوزه تماما با خود سرمایه‌گذاران خواهد بود.
  • صرافی‌های دارای مجوز از بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران، پس از احراز شرایطی که توسط بانک مرکزی اعلام میگردد، مجاز به ارائه خدمات صرافی رمزارزی می‌باشند.

دانلود الزامات و ضوابط حوزه رمزارزها - بانک مرکزی

 


استخراج بیت کوین در ایران قانونی است؟


استخراج بیت کوین در ایران قانونی است؟

 

در تاریخ 6 مرداد ۱۳۹۸، هیأت دولت با استخراج فرآورده‌های پردازشی رمزنگاری شده به‌عنوان یک فعالیت صنعتی و با اخذ مجوز از وزارت صنعت، معدن و تجارت موافقت کرد. در این میان تنها مجموعه‌هایی می‌توانند برای استخراج بیت کوین مجوز دریافت کنند که وزارت صمت ماهیت صنعتی بودن آنها را تأیید کرده باشد.

از همین رو تمامی افرادی که قصد دارند در خانه و یا سایر مکان هایی که کاربرد تجاری و تولیدی ندارند، بیت کوین یا سایر ارزهای دیجیتال را استخراج کنند مشمول دریافت مجوز نخواهند شد و فعالیت آنها قاچاق به حساب می آید. بنابراین استخراج بیت‌کوین زمانی از سوی وزارت صمت مورد تأیید قرار می‌گیرد که آن مجموعه جزو واحدهای صنعتی‌ باشد.

بیشتر بخوانید:

مجوز استخراج بیت کوین صادر شد

استخراج بیت کوین از طریق دستگاه‌های مخصوصی به‌نام ای‌سیک (ASIC) انجام می‌شود. این دستگاه‌ها وارداتی هستند. اداره گمرک ایران، تا پیش از تیر ماه ۱۳۹۸ واردات دستگاه‌های استخراج را ممنوع کرده بود و این دستگاه‌ها عمدتا به صورت قاچاق وارد کشور می‌شدند. اما در تاریخ ۲۲ تیر ۹۸، گمرک ایران اطلاعیه‌ به ستادهای نظارت و گمرکات اجرایی ابلاغ کرد که بر اساس آن دستگاه استخراج ارز دیجیتال با عنوان ماینر در ردیف گمرکی ۸۴۷۱۹۰۹۰ قرار می‌گیرند. در این ردیف گمرکی عمدتاً دستگاه‌های کارت‌خوان، پین‌پد یا رمزخوان‌ها و برخی دیگر از ابزارهای بانکی قرار دارند. با این حال در ۳۱ تیر ۹۸، معاون گمرک ایران اعلام کرد که گمرک فقط ردیف تعرفه دستگاه‌های استخراج ارزهای دیجیتال را تعیین کرده است و این به معنای آغاز ترخیص این دستگاه‌ها نیست. بنابر این برای ترخیص دستگاه‌های استخراج هم اخذ مجوز از وزارت صمت الزامی است.

بنابراین استخراج بیت کوین در ایران به عنوان یک صنعت محسوب می‌شود و قانونی است، اما باید مجوزهای لازم را از وزارت صنعت دریافت کرد، در غیر این صورت سازمان برق می‌تواند جلوی استفاده از برق ماینرها را بگیرد و همچنین نیروی انتظامی دستگاه‌ها را ضبط کند.

 


جمع‌بندی


استفاده از بیت کوین در ایران جرم است؟ خیر در حال حاضر برای این مبحث جرم انگاری انجام نشده است.

آیا ماینینگ قانونی است؟ بله اما باید از وزارت صنعت، معدن و تجارت مجوز اخذ شود.

آیا واردات تجهیزات استخراج قانونی است؟ برای دستگاه‌های استخراج (ASIC) ردیف کالا مشخص شده است. واردات این دستگاه‌ها مشروط به دریافت مجوز از وزارت صمت بلامانع است.

آیا ورود به این حوزه برای بانک ها، صرافی ها و موسسات مالی مجاز است؟ در حال حاضر خیر

آیا خرید و فروش و نگهداری ارزهای دیجیتال برای عموم مردم آزاد است؟ نامشخص ، هنوز قانون گذاری صورت نگرفته است. جرم نیست.

آیا بلاکچین قانونی است ؟ بلاکچین یک فناوری عمومی بوده و احتمالا در مصادیق کاربردی قانون گذاری شود.

وضعیت فقهی و شرعی این ارزها چیست ؟ این موضوع بسته به نظر مراجع عظام تقلید متفاوت است.

 

 بیشتر بخوانید:

مقررات تامین برق مراکز استخراج رمز ارزها

چالش های تنظیم مقررات بیت کوین و ارزهای دیجیتال

سرنوشت ماینرهای توقیف شده چیست؟

در بورس سرمایه گذاری کنم یا ارزهای دیجیتال؟

سناریوهای مختلف برای آینده ارزهای دیجیتال

 


منبع: مرکز تحقیقات بلاک چین


آموزش حرفه ای تحلیل تکنیکال - ارز دیجیتال، بورس، فارکس

نظرات (0)

دارای رتبه 0 بواسطه 5 بر اساس 0 رأی
نظر ارسال شده‌ی جدیدی وجود ندارد

دیدگاه خود را بیان کنید

  1. ارسال دیدگاه بعنوان یک مهمان - ثبت نام کنید و یا وارد حساب خود شوید.
امتیازدهی:
پیوست ها (0 / 3)
اشتراک‌گذاری موقعیت مکانی شما

درباره ما

"مرکز تحقیقات بلاک چین" به‌عنوان بزرگترین وب سایت تخصصی، پژوهشی و آموزشی بلاک چین در جهان توسط مجموعه ای از متخصصان حوزه بلاک چین و ارزهای رمزنگاری شده از سال 1396 به ‌صورت رسمی فعالیت خود را آغاز نمود.


ادامه درباره ما

 

ارتباط با پشتیبانی در تلگرام bircsupport1@

کانال تلگرام مرکز تحقیقات بلاکچین