آموزش ترید و تحلیل تکنیکال - مرکز تحقیقات بلاک چین

بیت کوین تا چه اندازه ایمن است؟

امنیت بیتکوین چقدر است؟

 

سیستم های غیرمتمرکز دارای سه ویژگی و امتیاز هستند که ارتقاء سطح امنیت آنها را به دنبال داشته است. نخست این که خطاپذیر هستند، زیرا این سیستم ها بر مولفه های جداگانه بسیاری متکی می باشند. دوم این که در برابر حملات مقاومند، زیرا به دلیل عدم وجود یک رایانه مرکزی حمله به آنها گران و پرهزینه خواهد بود. سوم این که ضد تقلب هستند، زیرا بزهکاران برای همدستی با یکدیگر و اجرای عملیات و سپس سودآوری از آن، کار بسیار دشواری پیش رو دارند.

با وجود این مزایا، چند نقطه ضعف نیز در سیستم های غیر متمرکز شناسایی شده است. اولین مورد چیزی است که از آن با نام حمله ۵١ درصدی یاد می‌شود. تراکنش های بیتکوین در صورتی معتبر خواهد بود که اکثر رایانه های ماینر تایید کنند که آن تراکنش ها معتبر هستند. با استفاده از حضور ۵١ درصد ماینرها/اعتبارسنج ها (از لحاظ قدرت محاسباتی) می‌توان یک حمله هماهنگ شده را عملیاتی نمود. این حمله نمی‌تواند ماهیت هیچ یک از تراکنش ها را تغییر دهد و فقط می‌تواند از تایید تراکنش های خاصی جلوگیری کند. با توجه به تمرکز نسبتاً زیاد بر روی استخراج بیتکوین در گذشته و حال، احتمال وقوع چنین حملاتی عملا́ امکان پذیر است.

دومین خطر امنیتی، به این واقعیت که بیتکوین یک ابزار حامل مانند اسکناس یا طلاست، مربوط می‌شود. هر فردی که کلید خصوصی (دیجیتال) مرتبط با یک کیف پول بیتکوین را در اختیار داشته باشد، می‌تواند محتوای آن را در کنترل خود بگیرد. بر همین اساس اگر یک مالک، این کلیدها را از دست بدهد یا گم کند، وی به طور برگشت ناپذیری دسترسی به این دارایی ها را از دست خواهد داد.

خطر دزدیده شدن کلیدهای اختصاصی یک فرضیه و خیال پردازی نیست. سایت یک صرافی بیتکوین در توکیو که کلیدهای خصوصی را نیز نگهداری می‌کرد، در سه سال گذشته دو بار در معرض هک قرار گرفت و طی آن ٨۵٠،٠٠٠ بیتکوین (معادل ۴۵٠ میلیون دلار به ارزش روز) به سرقت رفت. از آن زمان، امنیت کیف پول های بیتکوین ارتقاء یافته و به مکانیزم هایی همچون تایید اعتبار دو مرحله ای و چند امضایی تجهیز گشته اند. با همه این تفاصیل، در سال ٢٠١۶ یک دزدی به ارزش ١٢٠ هزار بیتکوین (معادل ۶٧ میلیون دلار در آن زمان) از یک صرافی صورت گرفت.

 

مطالب مرتبط:

بیت کوین چگونه کار می کند؟ + ویدیو

وایت پیپر بیت کوین

استخراج بیت کوین چگونه انجام می شود؟

بیت کوین حباب اقتصادی است یا طلای دیجیتال؟

چالش های تنظیم مقررات بیت کوین و ارزهای دیجیتال

 


منبع: مرکز تحقیقات بلاک چین


 

نظرات (0)

دارای رتبه 0 بواسطه 5 بر اساس 0 رأی
نظر ارسال شده‌ی جدیدی وجود ندارد

دیدگاه خود را بیان کنید

  1. ارسال دیدگاه بعنوان یک مهمان - ثبت نام کنید و یا وارد حساب خود شوید.
امتیازدهی:
پیوست ها (0 / 3)
اشتراک‌گذاری موقعیت مکانی شما

درباره ما

"مرکز تحقیقات بلاک چین" به‌عنوان بزرگترین وب سایت تخصصی، پژوهشی و آموزشی بلاک چین در جهان توسط مجموعه ای از متخصصان حوزه بلاک چین و ارزهای رمزنگاری شده از سال 1396 به ‌صورت رسمی فعالیت خود را آغاز نمود.


ادامه درباره ما

 

ارتباط با پشتیبانی در تلگرام bircsupport1@

کانال تلگرام مرکز تحقیقات بلاکچین