آموزش ترید و تحلیل تکنیکال - مرکز تحقیقات بلاک چین

بیت کوین چگونه کار می کند؟ + ویدیو

در مقاله بیت کوین چیست؟ به این نکته اشاره کردیم که بیت کوین امکان مبادله و پرداخت مستقیم بین  افراد را فراهم می کند، البته این فرایند بر اساس یک پروتکل از پیش نوشته شده و بر بستر بلاک چین صورت می گیرد که هر شخصی می تواند با شخصی دیگر (بصورت همتا به همتا) تبادلات مالی خود را انجام دهد.

در این مطلب با چگونگی کارکرد بیت کوین آشنا می شوید پس با مرکز تحقیقات بلاک چین همراه باشید.

 اساسا می توان گفت که بیت کوین یک دفتر حساب‌ و ‌کتاب دیجیتالی است که هر فردی می تواند حساب‌ها و پول های خود را در آن ثبت  و نگهداری ‌کند. هر فردی که به شبکه بیت کویت متصل می شود یک کپی کامل از اطلاعات در اختیارش قرار می گیرد.

برای ارسال بیت کوین می توان از یک اپلیکیشن به اسم کیف پول یا ولت (Wallet) استفاده کرد و سپس مقدار یا آدرس گیرنده را تایپ یا اسکن کرد تا بیت کوین شما برای فرد گیرنده منتقل شود، اما چطور این اتفاق می افتد؟

در سطح ابتدایی بیت کوین یک دفتر حساب و کتاب محسوب می شود، یک دفترچه حساب دیجیتالی از میزان پول افراد. وقتی به شخص دیگری بیت کوین ارسال می کنید در واقع به شبکه اعلام می‌کنید که مقداری بیت کوین از حساب شما کم کند و به حساب گیرنده بیافزاید. در این میان طلا یا دولتی نیست که  به عنوان پشتوانه محسوب شود و از آن حمایت کند، هرچند که پول های رایج امروزی هم هیچ پشتوانه ای ندارند و فقط اعتبار و اعتماد مردم است که به پول یک کشور ارزش می بخشد.

این سیستم  اطمینان حاصل می کند که یک شخص نمی تواند از حساب شخصی دیگر سرقت کند، در هر تراکنش بر اساس دستورالعمل های شبکه بلاک چین، مشخص می شود که فهرست حساب ها در کل شبکه چگونه باید تغییر کند، از جمله شماره حساب گیرنده، فرستنده و مقدار بیت کوین. اما سوال اساسی اینجاست که چه چیزی سبب می شود تا یک هکر نتواند پیامی مشابه شماره حساب شما ایجاد کند و از کیف پول دیجیتالی شما بیت کوین به سرقت ببرد؟

 

 

در شبکه بیت کوین، کیف پول به عنوان حساب بانکی شما محسوب می شود. برای اینکه هر کیف پول فقط بتواند موجودی بیت کوین های داخل خود را ارسال کند، باید توسط توسط روش های رمزنگاری ایمن شود. همچنین شبکه بیت کوین طوری طراحی شده است که برای انجام هر تراکنش نیازمند نوعی امضا بر روی هر درخواست انتقال می باشد تا ثابت کند که این در خواست مربوط به شماست، درست مثل امضای  یک چک ولی بر اساس ریاضیات. این امضا توسط علم رمز نگاری بوجود آمده که معمولا برای مخفی کردن پیام ها استفاده می شود اما در اینجا برای اثبات مالکیت کاربرد خواهد داشت. به بیان ساده تر می توان گفت که در شبکه بیت کوین برای منتقل کردن دارایی‌ها نیازمند یک نوع کلمه عبور هستیم که به این کلمه عبور، امضای دیجیتال می گویند. از آنجایی که در شبکه بیت کوین شما با افراد غریبه در ارتباط هستید، بنابراین باید دارایی‌های شما امن باقی بماند.

 

 

هر امضای دیجیتالی دارای دو کلید جداگانه است، کلید خصوصی و کلید عمومی. کلید خصوصی، یک امضای دیجیتالی و منحصر بفرد را ایجاد می‌کند و کلید عمومی به سایر کاربران این امکان را می دهد که معتبر بودن امضای شما را بررسی کنند. در واقع کلید خصوصی همانند کلمه عبور واقعی در نظر گرفته می شود و امضای دیجیتال نشان دهنده ی این است که دارای کلمه عبور هستید. همچنین آدرس‌های کیف پول هر شخص  براساس کلیدهای عمومی ایجاد می شود.

هرحساب بیت کوین شامل یک کلید خصوصی است که فقط صاحب اصلی حساب آن را در اختیار دارد و از طریق همین کلید خصوصی، پیام های ارسال بیت کوین را رمزنگاری و امضاء می کند. سایر کاربران با رمزگشایی توسط سخت افزار های خود کشف می کنند که واقعا توسط آن حساب امضاء شده باشد. بر خلاف امضاهای کاغذی این امضاء قابلیت کپی شدن و استفاده در تراکنش های بعدی را ندارد و برای هر تراکنش  کاملا متفاوت است. پس این امضا باعث می شود تا کسی که دسترسی به حساب شما ندارد، قابلیت نفوذ و انتقال بیت کوین را نداشته باشد.

 

 

چه کسی امضاهای دیجیتالی را بررسی می کند؟

بیت کوین یک سیستم غیر متمرکز است، بدین معنی که توسط هیچ شرکت یا نهاد دولتی به تنهایی نمی تواند کنترل شود، هنگامی یک تراکنش در شبکه بیت کوین اتفاق می افتد، پیام انتقال به هر کسی که در شبکه بخواهد صحت تراکنش ها را چک کند منتقل می شود. در واقع این افراد نگه دارنده های حساب هستند و هر کدام یک کپی از کل سوابق تراکنش ها را در اختیار دارند و هر انتقال جدیدی که با امضای درست ببینند، فهرست اطلاعات خود را بروزرسانی می کنند.

این حسابدار ها در سراسر دنیا پخش شده اند و اگر فردی بتواند به شبکه نفوذ کند و تغییری در اطلاعات حساب ها بوجود آورد، تفاوت این سیاهه حساب مشخص خواهد شد. اما وقتی چنین تفاوتی بوجود آمد، چه کسی تصمیم می گیرد که کدام حساب معتبر است؟

صندوق رای، مثل هر سیستم دموکراتیک دیگر این امکان را فراهم می سازد. یک سیستم رای گیری متفاوت و مبتنی بر ریاضیات را در نظر بگیرید، در این سیستم اولین کسی که بتواند مسئله را حل کند، جواب حل مسئله را در اختیار سایر کاربران موجود در شبکه قرار می دهد و همه ی کاربران آن نسخه حل شده را می پذیرند، درست مثل یک مسابقه ی ریاضی که در آن نسخه اکثریت با احتمال پیروزی بیشتری همراه است، چرا که هر چقدر افراد بیشتری بر روی آن مسئله کار کنند جواب سریع تر بدست می آید.

این اتفاق دائما تکرار می شود و اطلاعات حساب درست باقی خواهند ماند که در ادامه به آن می پردازیم.

اما پیش از آن باید ببینیم که چرا باید از مسئله ریاضی استفاده کنیم؟ چرا امکان رای گیری با ایمیل وجود ندارد؟

وقتی یک سیستم برای اثبات ثبت نام رای دهندگان وجود نداشته باشد نمی توان اطمینان حاصل کرد که هر کس فقط یک بار رای می دهد، ممکن است شخصی چندین اکانت درست کند و تعداد زیادی رای بدهد، رای به شکل ریاضی از اینکار جلوگیری می کند چون انجام این فرایند را هزینه بر می کند و شما نیازمند کامپیوتر و برق خواهید بود. در نتیجه برای حل مسئله هزینه ها افزایش پیدا می کند و یک نفر باید به اندازه اکثریت مردم پول خرج کند تا بتواند اطلاعات و نتایج را تغییر دهد. بر همین اساس می توان گفت که ریاضی روشی مناسب برای رای گیری غیر متمرکز محسوب می شود، به شرط دو نکته:

  1. اول اینکه کسی نمی تواند از قبل شروع به حل مسئله کند و در فرآیند رای گیری جلو بیافتد، بدلیل اینکه هر مسئله بر اساس جوابی که در مسئله قبلی بدست آمده ساخته می شود و در نتیجه سریع ترین جواب برنده نیست بلکه کامل ترین جواب برنده خواهد بود.
  2. از سوی دیگر مسائل به شکلی طراحی شده اند که هیچ روش سریع یا میانبری برای حل آن ها وجود ندارد، برای حل آن ها واقعا به کامپیوتر و برق نیاز است و در نتیجه به پول.

 

بیت کوین چگونه تولید می شود؟

هر بار که مسئله ای حل می شود، یک جایزه به کسی که آن را حل کرده است داده خواهد شد، این جوایز سبب می شوند تا افراد بیشتری برای نگهداری حساب ها مشارکت کنند، همچنین جهت افزایش تعداد مشارکت کنندگان در شبکه، برای هر تراکنش بیت کوینی مقداری کارمزد برای انتقال در شبکه در نظر گرفته شده است ، در واقع حل کننده های مسئله هستند که بیت کوین را کشف می کنند از همین رو به آن ها اصطلاحا "ماینر" یا "استخراج کننده" گفته می شود. اما هدف اصلی حضور ماینر ها، تایید و تصحیح حساب و کتاب ها در تراکنش هاست. این جایزه ای که بخاطر حل مسائل به ماینر ها داده می شود، سبب شده تا توزیع رندوم بیت کوین بصورت کاملا احتمالی بین افراد مختلف شکل بگیرد.

 

خلاصه:

بیت کوین نوعی از ارزهای رمزنگاری شده است که با همکاری دارنده های حساب و کتاب مدیریت می شود، افراد مختلف با فرستادن یک پیام حاوی اطلاعات به این نگه دارنده های حساب بیت کوین منتقل می کنند و نگه دارنده ها بعد از بررسی امضاهای دیجیتالی و مطمئن شدن از اینکه پیام انتقال صحیح است، از طریق حل یک مسئله ریاضی به تفاهم می رسند که کدام یک از نسخه های حساب و کتاب معتبره می باشد.

 

 

 

نظرات (0)

دارای رتبه 0 بواسطه 5 بر اساس 0 رأی
نظر ارسال شده‌ی جدیدی وجود ندارد

دیدگاه خود را بیان کنید

  1. ارسال دیدگاه بعنوان یک مهمان - ثبت نام کنید و یا وارد حساب خود شوید.
امتیازدهی:
پیوست ها (0 / 3)
اشتراک‌گذاری موقعیت مکانی شما

درباره ما

"مرکز تحقیقات بلاک چین" به‌عنوان بزرگترین وب سایت تخصصی، پژوهشی و آموزشی بلاک چین در جهان توسط مجموعه ای از متخصصان حوزه بلاک چین و ارزهای رمزنگاری شده از سال 1396 به ‌صورت رسمی فعالیت خود را آغاز نمود.


ادامه درباره ما

 

ارتباط با پشتیبانی در تلگرام bircsupport1@

کانال تلگرام مرکز تحقیقات بلاکچین