آموزش ترید و تحلیل تکنیکال - مرکز تحقیقات بلاک چین

سناریوهای مختلف برای آینده ارزهای دیجیتال

آینده ارز دیجیتال

 

ارز دیجیتال یا ارز رمزنگاری شده مفهومی است که در دنیای امروز چالش های فراوانی را در حوزه نظام های پولی و اقتصادی بوجود آورده است و با ظهور بیت کوین در سال 2009 از یک مفهوم آکادمیک به واقعیتی بالقوه مبدل شد. طولی نکشید که بیت کوین مورد استقبال افراد مختلف قرار بگیرد و توجه رسانه ها و سرمایه گذاران را به خود جلب کند. بطوری که در سال 2013 قیمت بیت کوین با رشد 10 برابری در مدت زمانی حدود دو ماه به 266 دلار رسید. با رشد قیمت بیت کوین، ارزش بازار و حجم معاملات آن نیز رونق بسیاری به خود گرفت و به بیش از 2 میلیارد دلار رسید. اما کاهش سریع قیمت آن سبب شد تا بحث های گوناگونی در مورد آینده بیت کوین و بطور کلی آینده ارز دیجیتال مطرح شود. در این مقاله از مرکز تحقیقات بلاک چین سناریوهای پیش رو در آینده ارزهای دیجیتال را مورد بررسی قرار خواهیم داد.

 


سناریو اول


در سناریو اول فرض می شود که وضعيت فعلی بازار ارزهای رمز پایه و از جمله بيت کوین حد نهایی توان و حد بالفعل شده این بازار است و ارزش بازار و معاملات روزانه و تعداد آنها بيشتر از این توان افزایش نداشته و در محدوده فعلی باقی می ماند. در این سناریو، مخالفان ارزهای رمزنگاری شده و بخصوص بيت کوین با استراتژی مقابله فرسایشی از طریق ایجاد محدودیت های معاملاتی و نقدشوندگی و ایجاد نوسانات شدید قيمتی به تدریج ریسک سرمایه گذاری در این ارزها را بالا برده، بطوریکه رغبت عمومی به آنها کاهش و در نهایت از چرخه سرمایه گذاری و سفته بازی به طور کامل حذف می‌شوند و دلار همچنان به عنوان ارز با پشتوانه و مطمئن و به عنوان ابزار مبادلاتی تبليغ می شود.

 


سناریو دوم


در این سناریو فرض می شود که کشورهایی مانند روسيه، ترکيه، ایران، ونزوئلا و غيره با هدف تضعيف دلار از مبادلات بين المللی و رقيب تراشی برای دلار از یک سو و تعداد دیگری از کشورها که ارزهای دیجیتال را به رسميت شناخته و بسترهای فنی و حقوقی آن را نيز تدارک دیده اند از سوی دیگر، روز به روز به تقویت و بستر سازی بيشتر برای ارزهای دیجیتال پرداخته و در این هدف نيز موف شوند. کمترین دستاورد این سناریو این خواهد بود که ارزهای رمز پایه در کنار دلار و به عنوان بدیلی برای آن به رسميت شناخته می شود و اهرم فشاری که از طریق دلار بر تجارت خارجی برخی از کشورها تحميل می شد به تدریج تضعيف می گردد.

در این شرایط انتظار می رود که موافقت نامه های تجاری دو جانبه و منطقه ای بخصوص ميان کشورهای همسو بر مبنای ارزهای رمزنگاری شده به رسميت شناخته شده، افزایش یابد و سياست های سازمان هایی همچون سازمان تجارت جهانی نيز به تبع وضعيت جدید کمرنگ شدود، البته چالش اصلی در این سناریو این است که اکثر کشورهای موافق با توسعه ارزهای دیجیتال به ابداع رمز ارز ملی فکر می کنند و تا کنون هيچ برنامه مشارکتی فراملی حداقل در بين این گروه کشورها پایه ریزی و طراحی نشده است. همچنين در صورت پيش رفتن شرایط بر اساس این سناریو کشورهای مواف ارزهای دیجیتال باید برای مباحثی همچون پولشویی، تجارت های غيرقانونی، مباحث فرار مالياتی و غيره، سياست ها و برنامه های لازم و قوی تدارک دیده باشند چرا که کشورهای مخالف به رهبری آمریکا با این اتهامات و اعمال محدودیت ها و تحریم ها می توانند موانعی جدی بر سر راه جهانی سازی ارزهای دیجیتال  ایجاد نمایند.

 


سناریو سوم


این سناریو بر پایه قرائن و ادله هایی که می تواند یکی از حالت های ممکن با احتمال نه چندان کم باشد ارایه می گردد. بر اساس این سناریو، آژانس امنيت ملی آمریکا (NSA) بيت کوین را به منظور یک آزمایش «نرمال سازی» طراحی کرده است تا آگاهی و اطلاعات بيشتری درباره ماهيت یک ارز رمز پایه به مردم داده شود. سپس، پول های اعتباری طبق برنامه از رده خارج می‌شوند (در ادامه بيشتر به آن می پردازیم) و ارز دیجیتال جدیدی تحت نظارت دولت آمریکا جای آن را بگيرد. بدین ترتيب، تمام معاملات و کيف پول های ارز دیجیتال توسط سازمان های دولتی غرب کنترل خواهند شد. چه شواهدی دال بر این ادعا وجود دارد؟

ابتدا نگاهی به گزارش «How to make a mint: The cryptography of anonymous electronic cash» که حدود 20 سال از انتشار آن میگذرد انداخته می‌شود. در این گزارش جزئياتی از ساختار کلی و عملکرد ارز دیجیتال بيت کوین نوشته شده است. این گزارش در اصل به دست ریاضيدانان رمزنگاری نوشته شده است که در دپارتمان فناوری و پژوهش امنيت اطلاعات واقع در آژانس امنيت ملی آمریکا کار می‌کردند.

به عبارت دیگر، پيش از آنکه بيت کوین ساخته شود، این سازمان از جزئيات پروتکل آن و مسائلی نظير اصول اصالت سنجی امضا، حذف تقلب در ارز دیجیتال از طریق تصدیق تراکنش ها و ویژگی های متعدد دیگری که حاکی از ناشناس بودن و غير قابل کشف بودن تراکنش ها هستند، صحبت کرده است. سند مذکور توضيحات گسترده ای در باب ریسک وقوع پول شویی از طریق ارز دیجیتال ، ارائه داده است. همچنين، توصيفاتی درباره «هش کردن امن» به منظور یک طرفه بودن و مقاومت در برابر تصادم را نيز مطرح نموده است.

البته سيستم بيت کوین از آنچه که گفته شده پيشرفته تر است و مسائل دیگری به آن اضافه شده است. نظير: ماینينگ، و سيستم احراز هویت تراکنش هایی که در بستر شبکه همتا به همتای بلاک چين صورت می‌گيرد. مشخص است که آژانس امنيت ملی آمریکا (NSA) پيش از آنکه اسم ارز رمز پایه به گوش کاربران حرفه ای امروز برسد، درباره آن تحقيق و پژوهش کرده است. به خاطر داشته باشيد که مخترع  بيت کوین را با نام ساتوشی ناکاموتو می‌شناسيم. گفته شده که این فرد برای خودش یک ميليون بيت کوین کنار گذاشته است.

در فضای مجازی مقالات و پست های زیادی هستند که درباره هویت احتمالی او نوشته شده اند. مقالات بسيار دیگری نيز درباره این نوشته شده است که آژانس امنيت ملی آمریکا ساتوشی را شناسایی کرده است. البته، امکان این نيز وجود دارد که ساتوشی خود آژانس امنيت ملی آمریکا (NSA) باشد! یا برای این سازمان کار می‌کند، و یا اینکه کلا یک شخصيت ساختگی است که آژانس امنيت ملی آمریکا (NSA) به منظور انجام این آزمایش بزرگ به وجود آورده است. همچنين، آژانس امنيت ملی آمریکا (NSA) برای بيت کوین هش رمزپایه ‎ای را طراحی کرده است تا تمام تراکنش های آن امن باشند. سال ها پيش از آنکه بيت کوین پا به دنيای رمز پایه بگذارد، آژانس امنيت ملی آمریکا (NSA) مقاله ای در باب جزئيات پروتکل آن منتشر کرده است. مهمتر از همه اینکه، دليل دیگری برای اثبات مدعی مذکور وجود دارد: هش-256 که تمام تراکنش های بيت کوین در بستر آن صورت می‌گيرد، توسط این آژانس طراحی شده است. آژانس امنيت ملی آمریکا (NSA) این هش را طراحی و مؤسسه ملی فناوری و استانداردهای آن را منتشر نموده است.

شاید هنوز برای نتيجه گيری درباره بيت کوین زود است. اما این احتمال وجود دارد که این ارز ابتدا به این منظور طراحی شده که به عنوان ابزاری برای کنترل ذخيره های پولی در جهان مورد استفاده قرار بگيرد. در تکميل این سناریو باید گفت شاید دلایل و قرائن فوق جای تردید و سوال داشته باشند اما قطعا یکی از گزینه های اصلی آمریکا در مواجهه با ارزهای دیجیتال و بخصوص بيت کوین، حذف ارزهای دیجیتال کنونی با ترفندهای مختلف و ایجاد یک ارز دیجیتال جدید با مدیریت خودش می تواند باشد، دلایلی نيز برای این بخش از این سناریو وجود دارد از جمله اینکه، این پروژه این امکان را برای آمریکا فراهم می‌سازد، که در دنيای آینده که ارزهای رمز پایه به صورت گسترده به عنوان پولی جدید مورد استفاده قرار میگيرد، و ارزش آن به ارقامی به مراتب بالاتر از قيمت های فعلی می رسد، و عمليات mining یا همان یافتن بيت کوین های جدید به شدت به صرفه می‌شود، به عنوان برترین دارنده تکنولوژی های به اصطلاح، High-Tech اقدام به فروش رایانه هایی جدید برای استخراج بيت کوین کرده و اقتصاد خود را از این طریق سر و سامانی بخشد.

از طرف دیگر وابسته بودن شدید این تکنولوژی به اینترنت و حاکميت بلامنازع آمریکا بر حجم زیادی از تکنولوژی ها و سخت افزارهای مربوط به اینترنت مانند سرورها، بار دیگر تکنولوژی و در نتيجه اقتصاد آمریکا را در صدر دنيا قرار خواهد داد. در چنين شرایطی با توجه به اهميت روزافزونی که شبکه اینترنت برای هر کشور پيدا خواهد کرد، آمریکا میتواند با تسلطی که بر اینترنت دارد، با در پيش گرفتن سياست هایی مانند اعمال تحریم، به راحتی دولت های مخالف خود در دنيا را از نظر سياسی تحت فشار قرار داده و تحریم هایی به مراتب سخت تر عليه آن ها وضع نماید. محدودیت های معاملاتی و نقد شوندگی و همچنين نوسانات شدید قيمتی بيت کوین بطوریکه به یک باره تا مرز 20 هزار دلار افزایش می‌یابد و در مدت کوتاهی به محدوده قيمتی 6000 دلار سقوط می‌کند می‌تواند بخشی از برنامه بی اعتماد نمودن نسبت به اینگونه ارزها بوده و زمينه ساز ایجاد یک ارز رمز پایه جایگزین باشد.

 


نتیجه گیری


به هر حال ارزهای رمز پایه جدید و بيت کوین رقيبی هر چند در شرایط فعلی بسيار کوچک برای دلار به شمار میروند که برای کشور ما به دليل تحریم های مالی و نقل و انتقالات پولی، توسعه و ترویج آنها در فضای تجارت بين المللی، فرصت خوبی به شمار میرود. هم اکنون حدود 100 بانک در جهان به دليل نرخ بالای کارمزد شبکه سوئيفت، شبکه ارز دیجیتال ایجاد کرده اند و مبادلات را با مبالغ کمتری انجام می‌دهند. این بانک ها تحریم نبودند اما به دليل کارمزد بالا، شبکه ارز دیجیتال راه اندازی کرده اند. به هر حال فارغ از اهداف طراحان و مسيرهایی که برای آن میتوان متصور بود، شناخت کامل، داشتن برنامه و راهکارهای تبدیل تهدیدهای احتمالی به فرصت می‌بایست جایگزین انکار، دوری و نگاه بدبينانه در موضور ارزهای دیجیتال شود.

اگر چه هنوز بسيار زود است که برای وقوع هر کدام از سناریوهای فوق درصد احتمال تعيين نمود تا بتوان مطابق احتمال وقوع برنامه ریزی کرد، اما به نظر می‌رسد ضرورت دارد دستگاه ها و نهادهای مربوطه در مرحله نخست شناسایی ابعاد مساله ارزهای دیجیتال را به صورت رسمی در دستور کار قرار دهند و سپس به صورت محدود و آزمایشی جهت ترویج و تبليغ در تجارت خارجی، آن را مورد استفاده قرار بدهند.

 

مطالب مرتبط:

آینده بلاک‌چین و ارزهای دیجیتال در ایران

استخراج بیت کوین با کامپیوتر امکان پذیر است؟

چالش های تنظیم مقررات بیت کوین و ارزهای دیجیتال

رمز ارز ملی – نگاهی تحلیلی به ریال رمزینه

بلاک چین و مبارزه با پول شویی

 


منبع: مرکز تحقیقات بلاک چین


 

نظرات (0)

دارای رتبه 0 بواسطه 5 بر اساس 0 رأی
نظر ارسال شده‌ی جدیدی وجود ندارد

دیدگاه خود را بیان کنید

  1. ارسال دیدگاه بعنوان یک مهمان - ثبت نام کنید و یا وارد حساب خود شوید.
امتیازدهی:
پیوست ها (0 / 3)
اشتراک‌گذاری موقعیت مکانی شما

درباره ما

"مرکز تحقیقات بلاک چین" به‌عنوان بزرگترین وب سایت تخصصی، پژوهشی و آموزشی بلاک چین در جهان توسط مجموعه ای از متخصصان حوزه بلاک چین و ارزهای رمزنگاری شده از سال 1396 به ‌صورت رسمی فعالیت خود را آغاز نمود.


ادامه درباره ما

 

ارتباط با پشتیبانی در تلگرام bircsupport1@

کانال تلگرام مرکز تحقیقات بلاکچین