آموزش ترید و تحلیل تکنیکال - مرکز تحقیقات بلاک چین

دفتر کل توزیع شده (Distributed Ledger) چیست؟

دفتر کل توزیع شده (Distributed Ledger) چیست؟

به ساده ترین بیان می توان گفت که دفتر کل توزیه شده نوعی سیستم دیجیتالی برای ثبت و نگهداری اطلاعات و تراکنش هاست. برخلاف پایگاه های داده سنتی که در آن داده ها بصورت متمرکز و در یک سرور مرکزی ذخیره می شدند در Distributed Ledger تمامی تراکنش ها به صورت کاملا غیر متمرکز و همراه با جزئیات در پایگاه های داده مختلف ذخیره می شوند.

دفاتر کل توزیع شده بیشتر برای ثبت داده های مشخص مانند اسامی و فهرست ها و داده های متغییر مثل تراکنش ها مورد استفاده قرار می گیرد. این دفاتر به شکلی طراحی شده اند که در آن هر نود یا گره وظیفه تایید و پردازش تراکنش ها را بر عهده دارد. این سیستم توانسته است تا تحول عظیمی در فرایند ثبت و نگهدار داده ها بوجود آورد و در نحوه ارتباط میان اطلاعات تغییرات اساسی ایجاد کند.

 


تاریخچه دفتر کل توزیع شده


در شبکه بلاک چین برای اینگه بتوانیم تراکنش ها و داده های ضروری را ثبت و نگهداری کنیم، استفاده از دفتر کل مشترک امری ضروری است. دفتر کل مشترک مفهوم چندان جدیدی نیست، همواره از قرن های گذشته این عمل به شکل کاغذی و دستی انجام می گرفت که با گسترش علوم کامپیوتری و شکل گیری فناوری های پیشرفته، به مرور زمان دفاتر کل دیجیتالی جایگزین دفاتر کل کاغذی شدند. در دفاتر کل سنتی و دیجیتالی، وجود یک نهاد مرکزی برای تایید و اعتبارسنجی اطلاعات ثبت شده الزامی است. سیستم های بانکداری امروزی نمونه ای از این دفاتر کل سنتی هستند که وظیفه تایید تمامی تراکنش ها را بر عهده دارند.

درحال حاضر استفاده از الگوریتم های مختلف جهت رمزنگاری اطلاعات، به ما کمک می کند تا از دفاتر کل دیجیتالی برای ذخیره داده ها به بهترین شکل ممکن استفاده کنیم.

 


اهمیت پیاده سازی دفاتر کل توزیع شده


اهمیت دفتر کل توزیع شده

در شبکه بلاک چین تمامی تراکنش ها در زنجیره ای از بلوک ها ثبت می شود و سپس به نود های موجود در شبکه ارسال می گردد که این بهترین کاربرد استفاده دفاتر کل توزیع شده است.

تکنولوژی بلاک چین و متعاقب آن بیت کوین اولین نسخه های کاربردی از دفتر کل توزیع شده به شمار می روند که در سال 2009 بر اساس بکار گیری از دفاتر کل توزیع شده بوجود آمد. از همین رو اغلب افراد دو مفهوم دفتر کل توزیع شده و بلاک جین را با  یکدیگر اشتباه می گیرند. برای درک بهتر می توان گفت که بلاک چین نوعی دفتر کل توزیع شده است که براساس تکنولوژی Distributed Ledger کار می کند. در اینجا مفهوم توزیع شده (همگانی بودن) این است که اطلاعات تراکنش ها توسط یک سازمان مرکزی ثبت و به‌روزرسانی نمی‌شوند، بلکه به طور مستقل توسط هر گره (کامپیوتر) ساخته و نگهداری خواهد شد. بدین معنی که هر فردی که تراکنشی را پردازش می کند، در مورد ثبت شدن یا نشدن آن تراکنش رای می دهد و سپس توسط اکثریت افراد موجود در شبکه رای گیری می شود تا آن اطلاعات ثبت شود. به همین علت کارشناسان معتقدند که با بهره گیری از این فناوری می‌توان سرعت تراکنش‌ها را افزایش داد.

در دفاتر کل توزیع شده هر نود (Node) یا گره یک نسخه پشتیبان (Back up) از کل اطلاعات شبکه را در اختیار دارد که این امر سبب جلوگیری از هک کردن و تغییرات اطلاعات شبکه خواهد شد. ویژگی دیگر Distributed Ledger، وجود شفافیت در اطلاعات است. منظور از شفافیت این است که تمامی داده ها در سطح شبکه به اشتراک گذاشته می شود و در دسترس عموم کابران قرار می گیرد.

تاکنون بیشتر پلتفرم هایی که براساس دفتر کل توزیع یافته ساخته شده اند کار برد هایی در حوزه اقتصادی و تراکنش های مالی داشته داشته اند. با این وجود کارشناسان بسیاری بر این باورند که تکنولوژی Distributed Ledger می تواند در حوزه هایی نظیر نقل ‌وانتقال اسناد و املاک، فرآیندهای انتخاباتی و جمع‌آوری مالیات مورد استفاده قرار گیرد. همچنین بسیاری از افراد می توانند با کمک این فناوری نظارت بیشتری بر اطلاعات شخصی خود داشته باشند و هر زمان که نیاز بود، قسمتی از اطلاعات خود را در اختیار دیگران قرار دهند. این نمونه در بحث اشتراک گذاری داده های پزشکی در بیمارستان ها و مراکز درمانی بسیار کاربردی می باشد.

امروزه با توجه به ترند شدن موضوع بلاک چین و رمز ارزها، استارتاپ ها و پروژه های جدیدی با استفاده از تکنولوژی Distributed Ledger طراحی و پیاده سازی شده اند، دو پروژه تنگل و هش گراف نمونه های بارز کاربرد دفاتر کل توزیع شده هستند.

 

 مطالب مرتبط:

مقیاس پذیری در بلاک چین به چه معناست؟

کاربردهای مهم بلاک چین (بخش دوم)

فناوری بلاک چین چگونه کار می کند؟ (هر آنچه که باید بدانید)

روش های ترید ارزهای دیجیتال

 


منبع: مرکز تحقیقات بلاک چین


 

نظرات (0)

دارای رتبه 0 بواسطه 5 بر اساس 0 رأی
نظر ارسال شده‌ی جدیدی وجود ندارد

دیدگاه خود را بیان کنید

  1. ارسال دیدگاه بعنوان یک مهمان - ثبت نام کنید و یا وارد حساب خود شوید.
امتیازدهی:
پیوست ها (0 / 3)
اشتراک‌گذاری موقعیت مکانی شما

درباره ما

"مرکز تحقیقات بلاک چین" به‌عنوان بزرگترین وب سایت تخصصی، پژوهشی و آموزشی بلاک چین در جهان توسط مجموعه ای از متخصصان حوزه بلاک چین و ارزهای رمزنگاری شده از سال 1396 به ‌صورت رسمی فعالیت خود را آغاز نمود.


ادامه درباره ما

 

ارتباط با پشتیبانی در تلگرام bircsupport1@

کانال تلگرام مرکز تحقیقات بلاکچین

کلیه حقوق مادی و معنوی سایت نزد ناشر محفوظ است.