آموزش ترید و تحلیل تکنیکال - مرکز تحقیقات بلاک چین

چرا این بحران جهانی موقعیتی مهم و تعیین کننده برای استیبل کوین هاست؟!

استیبل کوین ها در سال ۲۰۱۸ ظهور کردند، آن هم با وعده های هیجان انگیزی مبنی بر استفاده در سراسر جهان برای بهبود دسترسی مالی و کمک به کشورهایی که از تورم شدید یا دردسرهای پرداخت های مرزی و حواله ها رنج می بردند. در عمل، استیبل کوین ها در درجه اول برای محافظت از معامله گران در برابر نوسانات شدید بازارهای اولیه کریپتو و همچنین برای مقایسه استفاده می شدند.

بحران جهانی ایجاد شده توسط کرونا فرصتی برای استیبل کوین ها است تا وعده های خود را تحقق ببخشند، به ویژه در این برهه که دولت ها سعی دارند پول محرک را سریعاً به جمعیت زیادی که به شدت به آن احتیاج دارند برسانند. بحران جهانی اقتصادی و بهداشتی، مجدداً استفاده از استیبل کوین ها و همچنین بحث در مورد دلار دیجیتالی و ارزهای دیجیتال بانک مرکزی را تقویت کرده است. با وجود نزدیک به ۶ میلیارد تلفن هوشمند با اشتراک فعال در جهان، ما در حال نزدیک شدن به این واقعیت هستیم که یک استیبل کوین با کاربرد آسان می تواند به بخش قابل توجهی از جمعیت جهان برسد.

در طی یک ماه گذشته، استیبل کوین ها به ارزش پیشنهادی خود رسیده اند. اکنون مشابه سال ۲۰۱۸، ما شاهد انتقالی چشمگیر از دارایی های سنتی کریپتو به سمت استیبل کوین ها بوده ایم. ارزش کل بازار استیبل کوین ها از ۵ میلیارد دلار در آغاز سال، به بیش از ۸ میلیارد دلار در ماه آوریل افزایش یافته است. ثبات و بهبود کاربردپذیری استیبل کوین ها، به آنها برای رسیدن به جایگاهی مناسب و اثبات مطلوبیت کمک می کند و این فراتر از قیاس تقاضای آنها در صرافی هاست.

اگرچه اکنون بیشتر استیبل کوین های کاربردی مورد حمایت ارز فیات هستند و طرح هایی مانند MakerDAO و Synthetix نشان داده اند که ایجاد استیبل کوین های وابسته به دارایی های دنیای واقعی مانند دلار آمریکا امکان پذیر است، اما اینها توسط سایر دارایی های کریپتو به صورت غیرمتمرکز و با استفاده از قراردادهای هوشمند وثیقه می شوند. برای هر دوی این سیستم ها فراز و فرودهایی وجود داشته است (از جمله "پنج شنبه سیاه") و هر دو پروتکل توانسته اند قیمت دارایی های پایدار خود را از ریزش های سنگین حفظ کنند و همچنان به ارائه شواهد تجربی بپردازند که دارایی ارزش پایدار به طور کامل در نرم افزار قابل ایجاد است.

بیماری کرونا بر لزوم انجام سریع معاملات از هر نقطه تأکید می کند. ارسال مبالغ نقدی از طریق بانک و چک می تواند هم کند و هم گران باشد و دریافت کنندگان را نیز در معرض بیماری قرار دهد. نشان داده شده است که در صورت نیاز به نقل و انتقال به موقع، تراکنش های نقدی مستقیم به دریافت کنندگان کمک می کند.

پس از هفته ها مذاکره، ایالات متحده با اسکوئر (Square)، پِی پل (PayPal) و اینتویت (Intuit) برای پرداخت بخشی از وام مشاغل کوچک به صورت بسته محرک همکاری کرده است. در خارج از ایالات متحده به ویژه در مواردی که پرداختهای الکترونیکی به طور گسترده ای در دسترس نیست، وعده استیبل کوین ها پرداخت های محرک به صورت آشکارتر و سریعتر است.

بانک جهانی به دولت ها توصیه می کند که به منظور محدود کردن میزان تماس افراد برای دریافت وجه، این انتقال از طریق تلفن همراه انجام شود. اما آن ها باید از چه زیرساخت هایی استفاده کنند؟ از آنجا که استیبل کوین ها بر روی زیرساخت های باز کار می کنند، شرکت ها می توانند بدون نگرانی دولت ها نسبت به قفل شدن در یک ارائه دهنده واحد، ابزارهای پاسخ و پشتیبانی از کیف پول را ایجاد کنند.

برای اینکه استیبل کوین ها گزینه های مناسبی برای جایگزینی باشند، باید به سادگی قابل حفاظت، ارسال و دریافت از طریق تلفن هوشمند باشند. طرح هایی مانند آرجنت (Argent) و سلو برای تحقق این امر، سخت در حال تلاشند.

موارد استفاده از استیبل کوین ها در اینجا متوقف نمی شود. از آنجا که استیبل کوین ها قابل برنامه ریزی هستند، همتایان آینده آنها طرز تفکر ما را درباره ماهیت پول تغییر خواهند داد.

دقیقاً همانطور که Synthetix به مردم دیدگاهی درباره طلا می دهد، لیست فزاینده ای از استیبل کوین های محلی و منطقه ای وجود خواهد داشت که افراد جامعه را در جریان اقتصاد محلی خود قرار می دهد، هزینه های محلی را تحریک می کند و بدین ترتیب جوامع محلی آنها را تقویت می نماید. این ها بسیار شبیه به ارزهای محلی چاپ شده امروز (به عنوان مثال ساعت های ایتاکا، پوند بریستول) عمل می کنند، اما کاربرد و گسترش آن ها آسانتر خواهد بود.

علاوه بر این، استیبل کوین های قابل برنامه ریزی، در مورد تحریک هزینه ها در زمان رکود اقتصادی، محک بیشتری خواهند خورد. تخفیف مستقیم نقدی و نرخ بهره منفی (یا کاهش ارزش) در مقیاسی بسیار بزرگتر از گذشته امکان پذیر می شود.

سرانجام، مردم چگونگی ایجاد پول را تجربه می کنند. تقریباً مانند چگونگی حمایت طلا از پول، استیبل کوین های جدید می توانند توسط منابع توکنی شده ای که می خواهیم بیشتر در جهان ببینیم پشتیبانی شوند (مثلاً توکن جنگلهای بارانی). شما به زودی می توانید بین دو استیبل کوین، مثلاً کمک به حل مسأله گرم شدن کره زمین یا مشارکت در گرم شدن آن، یکی را انتخاب کنید.

بیشتر بخوانید:

استیبل کوین (Stablecoin) چیست؟ هر آنچه که باید بدانیم

طلا یا بیت کوین؟ سرمایه گذاری بر روی کدام یک سودآورتر است؟

چرا در ارزهای دیجیتال سرمایهگذاری کنیم؟

تفاوت سرمایه گذاری در بورس ایران با بازار ارزهای دیجیتال

در بورس سرمایه گذاری کنم یا ارزهای دیجیتال؟

سرمایه گذاری بلند مدت در ارزهای دیجیتال

ایجاد سبد سرمایه گذاری در ارزهای دیجیتال


منبع: مرکز تحقیقات بلاکچین


آموزش صفر تا صد ترید و تحلیل تکنیکال ارزهای دیجیتال، بورس و فارکس

درباره ما

"مرکز تحقیقات بلاک چین" به‌عنوان بزرگترین وب سایت تخصصی، پژوهشی و آموزشی بلاک چین در جهان توسط مجموعه ای از متخصصان حوزه بلاک چین و ارزهای رمزنگاری شده از سال 1396 به ‌صورت رسمی فعالیت خود را آغاز نمود.


ادامه درباره ما

 

ارتباط با پشتیبانی در تلگرام bircsupport1@

کانال تلگرام مرکز تحقیقات بلاکچین