آموزش ترید و تحلیل تکنیکال - مرکز تحقیقات بلاک چین

وی چین (VeChain) چیست؟ هر آنچه که باید بدانید

وی چین (VeChain) چیست؟ هر آنچه که باید بدانید

 

وی چین (VeChain) یک پلتفرم مبتنی بر بلاک چین است که به منظور بهبود مدیریت زنجیره تامین و فرآیندهای کسب و کار طراحی شده و قصد دارد تا جریان اطلاعات موجود در زنجیره‌های تامین را با سرعت بالا و بر بستر یک دفتر کل توزیع شده تسهیل نماید. ارز دیجیتال وی‌چین با وجود اینکه تنها دو سال از معرفی آن بیشتر نمی‌گذرد، موفق شده تا یک محصول کار آمد را به مشتریان خود ارائه کند و گامی بزرگ در عرصه ارزهای دیجیتال بردارد.

امروزه موضوع زنجیره تامین در صنایع گوناگونی از جمله کشاورزی، لجستیک، غذا/ دارو و ... به شدت مورد اهمیت قرار گرفته و برهمین اساس، بلاک چین وی چین می‌تواند امکان رهگیری هر کالایی که در زنجیره تامین وجود دارد را فراهم ‌کند. همچنین می‌توان با استفاده از آن نسبت به صحت و کیفیت کالاها اطمینان حاصل کرد. در ادامه این مقاله به بررسی چگونگی کارکرد، تاریخچه، توکن‌ها و کیف پول‌های وی چین (VeChain) خواهیم پرداخت. با مرکز تحقیقات بلاکچین همراه باشید.

 


وی چین (VeChain) چگونه کار می‌کند؟


وی چین (VeChain) چگونه کار می‌کند؟

 

شرکت وی چین در ابتدا فعالیت خود را به‌عنوان یک پلتفرم بلاک‌چینی فعال در حوزه مدیریت زنجیره تأمین آغاز کرد و به سرعت جایگاه ویژه‌ای در غالب یک پلتفرم نرم‌افزاری غیرمتمرکز (DApp) بدست آورد.

وی چین و اعتماد در زنجیره تأمین

وی چین برای رهگیری کالاها از زمان تولید تا مصرف، از تکنولوژی بلاک چین و تراشه‌های هوشمندی که توسط خودش ساخته‌ی شده است، استفاده می‌کند. این تراشه‌های هوشمند می‌توانند در فناوری‌های مختلف اینترنت اشیا (IoT) مانند تراشه‌های NFC، RFID، یا QR کدها اجرایی شوند. درنگاه اول شاید تکنولوژی و راه کار ارائه شده توسط وی‌چین، موضوعی جذاب و قابل توجه به نظر نرسد، اما باید گفت که نقش مهمی در تضمین کیفیت محصولات تمامی صنایع ایفا می‌کند.

برای درک بهتر چگونگی کارکرد وی چین به سراغ زنجیره تامین کالاهای لوکس می‌رویم. صنعت کالاهای لوکس، یک صنعت با گردش مالی سالیانه بیش از ۴۵۰ میلیارد دلار است. شما در زمان خرید یک محصول مانند کفش برند زارا که در طول فرآیند تولید و توزیع دست به دست می‌شود، باید از اصل بودن آن اطمینان حاصل کنید، در واقع باید اعتماد داشته باشید که کالای مورد نظر شما اصل است. بلاک چین وی چین این نیاز به اعتماد را از بین می‌برد. بدین صورت که شما قادر خواهید بود برای کسب اطمینان از کیفیت کالای مورد نظر در هر مرحله، تراشه هوشمند روی کالا را اسکن کنید. با توجه به اینکه بلاک چین یک شبکه ثبت اطلاعات غیر قابل‌تغییر است، بنابراین می توانید اطمینان داشته باشید که اطلاعات دقیقی را دریافت خواهید کرد. بزودی این تکنولوژی در دسترس عمومی قرار خواهد گرفت و شما می توانید توسط آن کیفیت محصولات و کالاهای مختلف را با یکدیگر بررسی کنید.

وی چین در صنعت لجستیک و زنجیره تأمین

پروژه وی چین با استفاده از فرآیند ردیابی ساده شده محصولات، موجب بهبود سیستم‌های لجستیک و جلوگیری از تقلب می‌شود. با توجه به پیچیدگی‌های موجود در حوزه مدیریت زنجیره تامین، ردیابی محصولات می‌تواند دردسرهای زیادی به همراه داشته باشد. این امر زمانی بیشتر به چشم می‌آید که داده‌ها به‌صورت دستی وارد شوند و یا داده‌ها بین فرآیندهای مختلف تغییر ‌کنند. با استفاده از پلتفرم وی چین (VeChain)، شما فقط تراشه هوشمند یک کالا را اسکن می‌کنید و به راحتی تمامی اطلاعات مربوط به آن را به‌دست می‌آورید. با اسکن داده‌ها، امکان دستیابی به اطلاعات همواره در دسترس است و گزارشات دقیق‌تری از هر کالا برای کسب و کارها فراهم می‌شود.

وی چین قابلیت ادغام با تجهیزات اینترنت اشیاء (IoT) را دارد و به کنترل کیفیت کالاها کمک قابل توجهی می‌کند. در صنعت کشاورزی و صنعت غذایی که تغییرات دما در حد چند درجه از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است، بهره گیری از تکنولوژی وی چین بسیار مناسب و کاربردی خواهد بود.

 


وی چین تور (VeChain Thor) چیست؟


وی چین تور (VeChain Thor) چیست؟

 

وی چین (Vechain) در تابستان سال ۲۰۱۶ اولین نسخه رسمی پلتفرم خود را بر روی شبکه اتریوم منتشر کرد. بعد از گذشت دوسال بنیاد وی چین تصمیم گرفت که این پروژه را بر روی بلاک چین اختصاصی خود منتقل کند. برهمین اساس در ماه فوریه سال ۲۰۱۸، اسم شرکت وی چین به وی چین تورVeChainThor یا (VTHO) تغییر یافت و توکن اصلی آن وی چین (VET) نام گرفت. پلتفرم وی چین از یک توکن دیگر با نام وی تور VeChainThor یا (VTHO) نیز استفاده می‌کند. در ادامه به بررسی هر یک از توکن‌های شبکه وی چین خواهیم پرداخت.  

توکن‌ وی چین (VET)

پیش از اینکه شبکه اصلی وی چین راه‌اندازی شود، فقط توکن‌های VEN در شبکه وجود داشتند که در واقع توکن جایگزین  ERC20بودند. اما پس از اینکه وی چین از بلاک چین اتریوم به بلاک چین خود منتقل شد، آنها در مبادله‌ای با نسبت 1:100 توکن‌های VEN را با توکن‌های VET مبادله کردند. از توکن VET برای انتقال ارزش در شبکه وی چین و در قراردادهای هوشمند استفاده می گردد.

توکن‌ وی تور (VTHO)

اگر شما توکن VET را داشته باشید، توکن VTHO را دریافت خواهید کرد و می‌توانید از آن برای انجام تراکنش‌ها، تامین هزینه‌های شبکه و اجرای برنامه‌های کاربردی غیر متمرکز در شبکه بلاک چین وی چین استفاده کنید. این فرایند مشابه روشی است که ارز دیجیتال نئو (NEO) به دارندگان خود، GAS ارائه می‌دهد.

الگوریتم اثبات اعتبار (PoA)

هدف توسعه‌دهندگان وی چین از ارائه این پلتفرم، صرفا ایجاد یک سیستم غیرمتمرکز نیست. به همین علت آنها از مکانیزم موافقت عمومی اثبات اعتبار (PoA) استفاده کرده‌اند که از این طریق ۱۰۱ اعتبارسنج موجود در شبکه بلاک‌ها را ایجاد می‌کنند. شبکه وی چین برای پایداری شبکه بلاک چین خود، به نودهای (nodes) دیگری نیز وابسته است. تمامی نودها، VTHO  را به‌عنوان یک پاداش برای حفظ این شبکه دریافت می‌کنند.

Vechain از چهار نوع نود اختصاصی بهره می‌برد:

  • نودهای قدرت (Strength Nodes)
  • نودهای صائقه (Thunder Nodes)
  • مسترنودهای میلونیر(Mjolnir Masternodes)
  • مسترنودهای ثرادهای (Thrudheim (Authority) Masternodes)

توزیع توکن‌های VET

مدل حاکمیتی (Governance Model) شبکه وی چین به نوع توزیع توکن‌های VET وابسته است. افرادی که بیش از یک میلیون توکن‌ وی چین را در اختیار دارند، تاثیر مستقیمی در آینده این شبکه خواهند داشت. این افراد که به نوعی سهامدار شبکه محسوب می‌شوند، به هیئت‌مدیره کمیته نظارت رأی می‌دهند و با اینکار، کمیته نظارت تصمیماتی مربوط به تکنولوژی و نحوی عملکرد را اتخاذ می‌کند.

 


ترید ارز دیجیتال وی چین (VeChain)


ترید ارز دیجیتال وی چین (VeChain)

 

در ماه آگوست سال ۲۰۱۷، توکن‌های شبکه وی چین از طریق عرضه اولیه (ICO) و با قیمتی حدود ۰.۲۵ دلار به فروش رسید. قیمت ارزهای دیجیتال وی چین بعد از ورود به بازار چند ماهی با نوسانات جزئی همراه بود، تا اینکه در اواسط دسامبر ۲۰۱۷، در کنار سایر بازارهای ارز دیجیتال، افرایش قیمت چشم‌گیری را  تجربه کرد. علاوه بر قرار گرفتن در بازار پررونق، اخبار مشارکت‌های بیشتر و همچنین تغییر نام آن به "وی چین تور" نیز موجب افزایش قیمت پلتفرم وی چین شد. متأسفانه، تغییر نام از VEN به VET و تغییر در نحوی عرضه، تجزیه و تحلیل قیمت را برای تریدرها بسیار دشوار کرده است. اما، با گسترش همکاری و شروع استفاده شرکای جدید از پلتفرم نرم‌افزارهای غیرمتمرکز تجاری آن، افزایش بیشتر قیمت آن دور از انتظار نیست.

 


خرید توکن VET


صرافی بایننس قابلیت‌های زیادی را برای تریدرها و علاقه‌مندان به سرمایه گذاری در توکن VET فراهم کرده است. شما می‌توانید بیت کوین و اتریوم خود را در صرافی بایننس به توکن‌های VET تبدیل کنید. اگر در حال حاضر هیچ‌کدام از آن‌ها را ندارید، می‌توانید VET را با دلار آمریکا از صرافی GDAX یا صرافی جیمنی (Gemini) خریداری کرده و از آنجا، بیت کوین و یا اتریوم خود را به صرافی بایننس انتقال دهید و شروع به ترید کنید.

 


کیف پول های توکن VET


کیف پول های توکن VET

 

برای ذخیره‌سازی و نگهداری توکن‌های  VET، بهترین پیشنهاد کیف پول رسمی پلتفرم وی چین تور است. این کیف پول برای سیستم‌عامل‌های اندروید و آی‌او‌اس (iOS) ارائه شده و همچنین در کیف پول‌های سخت‌افزاری لجر در دسترس است. به یاد داشته باشید که شما باید VET خود را از یک صرافی به این کیف پول رسمی منتقل کنید، تا امکان دریافت پاداش VTHO را داشته باشید.

 

بیشتر بخوانید:

ترید و معامله ارزهای دیجیتال را چگونه شروع کنیم؟

ویوز (Waves) چیست؟ هر آنچه که باید بدانید

آنتولوژی (Ontology) چیست؟ هر آنچه که باید بدانید

ارز دیجیتال گرین (Grin) چیست؟ هر آنچه که باید بدانید

اتریوم کلاسیک (Ethereum Classic) چیست؟ هر آنچه که باید بدانید

دیجی بایت (DigiByte) چیست؟ هر آنچه که باید بدانید

بایت کوین (Bytecoin) چیست؟ هر آنچه که باید بدانید

نم (NEM) چیست؟ هر آنچه که باید بدانید

ارز دیجیتال دش (Dash) چیست؟ هر آنچه که باید بدانید

دوج کوین (Dogecoin) چیست؟ هر آنچه که باید بدانید

ورج (Verge) چیست؟ هر آنچه که باید بدانید

نئو (NEO) چیست؟ هر آنچه که باید بدانید

تزوس (Tezos) چیست؟ هر آنچه که باید بدانید

توکن بت (BAT) چیست؟ هر آنچه که باید بدانید


منبع: مرکز تحقیقات بلاکچین


آموزش صفر تا صد ترید و تحلیل تکنیکال ارزهای دیجیتال، بورس و فارکس

درباره ما

"مرکز تحقیقات بلاک چین" به‌عنوان بزرگترین وب سایت تخصصی، پژوهشی و آموزشی بلاک چین در جهان توسط مجموعه ای از متخصصان حوزه بلاک چین و ارزهای رمزنگاری شده از سال 1396 به ‌صورت رسمی فعالیت خود را آغاز نمود.


ادامه درباره ما

 

ارتباط با پشتیبانی در تلگرام bircsupport1@

کانال تلگرام مرکز تحقیقات بلاکچین

کلیه حقوق مادی و معنوی سایت نزد ناشر محفوظ است.