آموزش ترید و تحلیل تکنیکال - مرکز تحقیقات بلاک چین

سوئیفت کش (SwiftCash) چیست؟ مدیریت و اقتصاد غیرمتمرکز

سوئیفت کش (SwiftCash) چیست؟ مدیریت و اقتصاد غیرمتمرکز

 

سوئیفت کش (SWIFT) یک سیستم مالی اوپن سورس با مدیریت و اقتصاد غیرمتمرکز است که با هدف درست کردن یک ذخیره ارزش دیجیتال با رشد استوار و ثابت و همچنین یک رمزارز همتا به همتا برای تراکنش های روزانه به وجود آمده است. سوئیفت کش از الگوریتم انقلاب اثبات سهام برای رسیدن به توافق در شبکه استفاده  میکند و همینطور اجازه  میدهد ۷۰ درصد از تورم آینده خرج پروپوزال هایی شود که مورد تایید سهامداران  می‌باشد. در نتیجه ۳۰درصد از حداکثر تورم ماهانه مستقیما به سهامدارانی داده  میشود که به امنیت شبکه کمک میکنند و اینکه آیا مابقی تورم استخراج بشود یا نشود و یا چگونه خرج شود نیز توسط سهامداران تصمیم گیری خواهد شد.

الگوریتم انقلابی اثبات سهام راه حلی ساده برای مشکل مصرف زیاد برق شبکه بیت کوین و دیگر رمزارزهای اثبات کار ارائه میدهد. استخراج توسط الگوریتم اثبات کار به دلیل مصرف بالای برق توسط سخت افزارهای قوی از نظر محیط زیستی ناپایدار است و هر کسی که بتواند ۵۱ درصد از قدرت کل شبکه را بدست آورد، میتواند با حمله به شبکه آن را هک کرده و سکه های خود را بیش از یک بار خرج کند!

سوئیفت کش طبق الگوریتم سبز و مقرون به صرفه اثبات سهام برنامه نویسی شده است و استخراج آن توسط کامپیوترها و لب تاپ های معمولی قابل انجام است و هرگز نیازی به دستگاه های استخراج یا سخت افزارهای قدرتمند نخواهد داشت. پروتکل سبز اثبات سهام خطر پایداری بیت کوین و دیگر ارزهای دیجیتال را حل کرده و بلاکچینی سریعتر و مقیاس پذیرتر را فراهم  میکند که برای تراکنش های روزانه مناسب تر می باشد.

 


برتری الگوریتم استخراج اثبات سهام نسبت به اثبات کار


برتری الگوریتم استخراج اثبات سهام نسبت به اثبات کار

 

بسیاری از ارزهای دیجیتالی که از الگوریتم اثبات کار استفاده می‌کنند در گذشته مورد حملات ۵۱ درصدی قرار گرفته اند. این حملات در صورتی امکان پذیر هستند که هکر‌ها بتواند بیش از ۵۰ درصد قدرت شبکه را به دست آورد. کاری که گاهی اوقات از طریق بیزنس های آنلاین مانند "نایس هش" انجام  میگیرد. یکی از راه حل های مقابله با این نوع حملات بر روی شبکه های اثبات کار، متمرکز کردن سیستم استخراج است که توسط آن استخراج کنندگان باید هر بلاک را بایک کلید خصوصی امضای دیجیتالی بکنند. این کلیدهای خصوصی معمولا توسط برنامه نویسان و توسعه دهندگان شبکه صادر و مدیریت  میشوند که غیرمتمرکز بودن ارز دیجیتال و بلاکچین را زیر سوال میبرند. این در حالی است که استخراج در سیستم های اثبات سهام که به استیکینگ (staking) نیز معروف است، موضوعی کاملا غیرمتمرکز می باشد.

هر کسی که در بلاکچین سهام دارد میتواند سعی کند تا بلاک بعدی را پیدا و ثبت کند. حمله ۵۱ درصدی به دسترسی هکر به بیش از ۵۰ درصد سهام فعال شبکه بستگی دارد که آنلاین و در حال استخراج است. بنابراین هرچه سهام بیشتری در حال استخراج یا staking باشد، امنیت شبکه نیز بیشتر خواهد شد چرا که هزینه حمله به شبکه بالاتر خواهد رفت. این پدیده در سختی یا difficulty معکوس میشود که در الگوریتم اثبات کار باتوجه به قدرت و تعداد دستگاه های استخراج تغییر میکند. در استخراج از طریق اثبات کار هکرها میتوانند با یکبار سرمایه‌گذاری در یک زیرساخت قوی و استفاده از آن به تمامی بلاکچین های اثبات کار حمله کنند. درحالیکه در استخراج از طریق اثبات سهام هکرها باید قبل از هر حمله به یک بلاکچین ابتدا در آن سرمایه گذاری کنند و هر بار که به یک بلاکچین حمله کنند، در واقع به سرمایه خود نیز حمله میکنند!

نکته دیگری که باعث برتری الگوریتم اثبات سهام نسبت به اثبات کار می‌شود، به صرفه بودن مصرف و هزینه انرژی و دوستدار محیط زیست بودن آن است. یک مثال که خارق العاده بودن این نکته را برای ما آشکار می‌سازد، مصرف برق شبکه بیت کوین است که در زمان نوشتن این مقاله بیش از مصرف کل برق کشور ایرلند در هر سال می‌باشد! و نکته آخر اینکه الگوریتم انقلابی اثبات سهام پاداش شبکه را بین سهامداران توزیع می‌کند، در حالی که الگوریتم اثبات کار پاداش شبکه را به استخراج کنندگانی می‌دهد که به جای شبکه بلاکچین در دستگاه های استخراج سخت افزارهای قوی سرمایه گذاری کرده اند.

 


مشخصات فنی


زمان هر بلاک: ۱دقیقه
بازه تنظیم سختی: هر ۴۰ بلاک
زمان تنظیم سختی: هر بلاک
حداکثر عرضه:  ۵ میلیارد
فرمول حداکثر مقدار تولید در هر بلاک: ۲۰×۲۰۰×۵۲۵۶۰۰ تقسیم بر ۲۰×۵۲۵۶۰۰×بلاک
فرمول حداقل مقدار تولید در هر بلاک: ۲۰×۶۰×۵۲۵۶۰۰ تقسیم بر ۲۰×۵۲۵۶۰۰×بلاک
هزینه ارائه پروپوزال: ۱۰۰سوئیفت  
هزینه بستن بودجه: ۱۰سوئیفت

 


توزیع اولیه


سوئیفت کش (SwiftCash) باکمتر از ۲درصد حداکثر عرضه خود، آغاز به کار کرده است و این توزیع بر اساس اثبات سهام بین اکثر مالکان اسمارت کش بر طبق موجودی آنها در اول سپتامبر ۲۰۱۸تقسیم شده است. برای کسب اطلاعات بیشتر درباره توزیع اولیه میتوانید به نسخه های پیشین وایت پیپر سوئیفت کش در STEEM یا GitHub مراجعه کنید.

 


مدیریت غیرمتمرکز


مدیریت غیرمتمرکز

 

سوئیفت کش از یک سیستم مدیریت غیرمتمرکز برای رسیدن به توافق بر سر جهت و عمق فعالیت های توسعه، پشتیبانی و تبلیغاتی استفاده می‌کند. قدرت رای گیری در این سیستم به مقدار سهام اشخاص بستگی دارد و در نتیجه سهام بیشتر در بلاکچین برابر با قدرت بیشتر در رای گیری خواهد بود. از این طریق تمامی تصمیمات کلیدی در نهایت توسط سهامداران فعال بلاکچین انجام خواهد شد. برای اینکه سهامداران بتوانند رای بدهند، هر یک از آن‌ها باید یک سوئیفت نود (مستر نود) را راه اندازی کنند. هر سوئیفت نود به ۵۰ هزار سوئیفت وثیقه، یک سرور مجازی یا VPS و یک آی‌پی استاتیک ورژن ۴ یا IPv4 نیاز دارد. چشم انداز سوئیفت کش از جنبه مدیریت غیرمتمرکز این است که ارائه و تایید هرنوع پروپوزالی توسط سهامداران کاملا امکان‌پذیر و جایز است و اگر مقدار کافی از سهامداران تصمیم به انجام کاری و یا حتی ایجاد تغییری در بلاکچین داشته باشند کسی نمی تواند مانع آنها شود. چرا که بلاکچین متعلق به سهامداران آن است و در نتیجه این یک موضوع لازم و حیاتی محسوب می‌شود که سهامداران باید به طور مداوم با فعالیت و شرکت در رای گیری ها به پروپوزال های ارائه شده رای مثبت یا منفی بدهند. هرکسی که بخواهد برای فعالیت های توسعه ای یا تبلیغاتی و غیره از بلاکچین استخراج کند باید مانند دیگران از همان پروسه رای گیری پیروی کند. در نهایت این سهامداران هستند که حرف نهایی را خواهند زد و پیمانکاران لازم برای توسعه بلاکچین را استخدام یا اخراج خواهند کرد.

حداکثر ۷۰ درصد از تورم آینده بلاکچین سوئیفت کش میتواند به بودجه تبدیل شود. ۱۰درصد این تورم در حال حاضر به پاداش های سوئیفت یا SwiftRewards تعلق دارد. درصدی از تورم آینده که به پاداش های سوئیفت تعلق دارد قرار است سالی ۵ درصد افزایش یابد تا در سال ۲۰۲۹ به حداکثر مقدار خود یعنی ۶۰ درصد برسد. این افزایش در واقع به این معنی است که حداکثر مقدار بودجه اختصاصی برای فعالیت های توسعه ای و غیره، سالی ۵ درصد کاهش پیدا میکند تا در سال ۲۰۲۹ به حداقل مقدار خود یعنی ۱۰ درصد برسد. اگر هرماه به طور مداوم حداکثر مقدار بودجه استخراج و خرج شود، حداکثر عرضه که ۵ میلیارد سوئیفت است ظرف ۱۸۵سال به وقوع میپیوندد. اما تجربه گذشته نشان میدهد که این اتفاق خیلی بعید است. سناریوی با احتمال وقوع بیشتر این است که دست کم ۴۰ تا ۳۰ درصد حداکثر تورم ماهانه بلاکچین استخراج نشده و به رزرو آینده تبدیل شود. در این صورت رسیدن به ۵ میلیارد سوئیفت بیش از ۵۰۰ سال به طول خواهد انجامید!

 


پروپوزال ها و بودجه ها


هزینه ارائه پروپوزال ۱۰۰ سوئیفت است و زما نیکه پروپوزال رای کافی بیاورد ۱۰ سوئیفت برای بودجه بندی آن باید پرداخت شود. این کارمزدها به همراه کارمزدهای تراکنش ها سوخته شده و از گردش در شبکه بلاکچین خارج میشوند و از مقدار عرضه کنونی یا گردشی بلاکچین کم میشوند. پروپوزال هایی که رای کافی بیاورند در سوپربلاک ها سوئیفت درخواستی خود را دریافت  میکنند. سوپربلاک ها تعدادی بلاک بعد از هر ۴۳۲۰۰ بلاک می‌باشند که حدود یک ماه می‌شود. تعداد سوپربلاک ها بعد از هر ۴۳۲۰۰ بلاک به تعداد پروپوزال های تایید شده بستگی دارد. بودجه بندی پروپوزال ها تقریبا دو روز قبل از هر سوپربلاک انجام میشود و هر پروپوزال باید دست کم ۱۰روز قبل از آن ارائه شود. بنابراین ضرب الاجل ارائه پروپوزال ۱۷۲۸۰ بلاک قبل از سوپربلاک بعدی است که تقریبا معادل ۱۲ روز است.

هر پروپوزال تنها  میتواند ۲۰درصد از حداکثر مقدار بودجه ماهانه را بخواهد. در صور تیکه پروپوزال های بیشتری از حداکثر مقدار بودجه ماهانه رای کافی بیاورند، بودجه به پروپوزال هایی که رای بیشتری آورده اند تعلق خواهد گرفت. هر پروپوزال دست کم به ۱۰درصد از شبکه در رای مثبت منهای رای منفی نیاز دارد. به عنوان مثال اگر ۱۰۰۰ سوئیفت نود در شبکه باشد، هر پروپوزال دست کم به ۱۰۰ رای مثبت و ۰ رای منفی یا ۱۵۰ رای مثبت و ۵۰ رای منفی نیاز دارد. بنابراین هر چه مقدار مشارکت در رای گیری کمتر باشد نسبت لازم رای های مثبت به منفی بیشتر میشود. به طوری که در صورت فقط ۱۰ درصد مشارکت در رای گیری که کمترین مقدار لازم مشارکت است، تمامی رای ها به پروپوزال باید مثبت باشد. این در حالی است که در صورت مشارکت ۱۰۰ درصدی دست کم ۵۵ درصد رای ها باید مثبت باشد.

به دلیل کاهش مداوم تولید سوئیفت در هر بلاک/دقیقه و اثر آن بر روی بازار سوئیفت کش، حداکثر ۳پرداخت ماهانه در طول ۳ماه توسط هر پروپوزال قابل درخواست می‌باشد. پروپوزال های بلندمدت باید بعد از ۳ماه دوباره ارائه شوند. سهامداران میتوانند رای های خود بر هر پروپوزال را ساعتی یک بار عوض کنند و این عوض کردن رای مختص پروپوزال هایی که قبلا یک یا دو بار سوئیفت دریافت کرده اند نیز  میشود. هر پروپوزال باید یک لینک داشته باشد که جزئیات پروپوزال در آن آمده است. فضای مجازی پیشنهادی برای پروپوزال های سوئیفت کش بلاکچین استیم STEEM است که نه تنها مستقل از سوئیفت کش بوده بلکه غیرمتمرکز و ضدسانسور نیز می‌باشد. هشتگ های پیشنهادی برای پروپوزال ها و پیش پروپوزال های سوئیفت کش #swiftproposal و #swiftpreproposal می‌باشند.

 


پاداش های سوئیفت - مبارزه باسقوط قیمت


این پاداش ها برای مبارزه با پایین رفتن قیمت طراحی شده اند تا به تثبیت کردن قیمت کمک کرده و همچنین به کسانی که پس انداز طولانی می‌کنند در صورت پایین رفتن قیمت اجازه استخراج سکه های بیشتری داده شود. هرچقدر قیمت بیشتر پایین برود، پاداش بیشتری به سهامداران داده خواهد شد. اما اگر قیمت پایین نرود، خبری از این پاداش ها نیز نخواهد بود!

کمترین مقدار موجودی برای واجد شرایط بودن برای این پاداش ها ۱۰۰۰ سوئیفت است و هرگونه خرج کردن از هر آدرس در بین عکس برداری از آدرس ها، آن آدرس را رد صلاحیت  میکند، مگر اینکه تراکنش اثبات سهام باشد که مقدار بیشتری از سوئیفت بعد از سوختن در همان تراکنش وارد آدرس شود. همین طور سهامداران  میتوانند تمامی موجودی خود را در یک تراکنش به آدرس خود برگردانند و تا زمانیکه کارمزد آن تراکنش کمتر از ۰٫۰۰۵سوئیفت باشد آن آدرس رد صلاحیت نخواهد شد. در صورت بیشتر بودن کارمزد تراکنش سهامداران همچنین  میتوانند مقدار اضافی را از یک آدرس دیگر تهیه کنند تا از رد صلاحیت شدن آن آدرس جلوگیری به عمل آورند. این حرکت برای زمانی مفید است که مالکان سوئیفت نود بخواهند تا پاداش های نود خود را در یک تراکنش به آدرس خود برگردانند و شانس استخراج از طریق اثبات سهام را بالا ببرند.

در آخر، لازم به ذکر است که برای فیلتر کردن زامبی ها یا آدرس هایی که رها شده اند، این پاداش ها فقط به آدرس هایی تعلق میگیرند که دست کم یک تراکنش معتبر که باعث رد صلاحیت شدن آن آدرس نشده باشد در طول عکسبرداری از آدرس ها در بلاکچین موجود باشد. این اتفاق به صورت اتوماتیک برای مالکان سوئیفت نود و ماینرها از طریق پاداش های سوئیفت نود و استیکینگ میافتد.

چهار رده عکسبرداری از آدرس ها برای این پاداش ها وجود دارد که به شرح زیر می‌باشد:

رده ۱: هر  ۴۳۸۰۰ بلاک - تقریبا هر ۱ماه
رده ۲: هر ۱۳۱۴۰۰ بلاک - تقریبا هر ۳ماه
رده ۳: هر ۲۶۲۸۰۰ بلاک - تقریبا هر ۶ماه
رده ۴: هر ۵۲۵۶۰۰ بلاک - تقریبا هر ۱۲ماه

در نتیجه احتمال پاداش گرفتن یکبار در هر یک ماه، دو بار در هر سه ماه، سه بار در هر شش ماه و چهار بار در هر دوازده ماه می‌باشد. همانطور که قبلا نیز ذکر شد کسا نیکه طولانی‌تر پس انداز کنند، در صورت پایین رفتن قیمت، پاداش بیشتری خواهند گرفت و هر چقدر قیمت بیشتر پایین برود، مقدار این پاداش ها نیز بالاتر خواهد رفت. پرداخت این پاداش ها از طریق سفیرهای سوئیفت کش و آدرس های چند کلیدی انجام میشود. سوئیفت های مورد نیاز و همچنین سفیرهای منتخب باید از طریق پروپوزال توسط سهامداران تایید شوند. بیشترین مقدار پاداش های سوئیفت ۴و۳و۲و۱ درصد از تورم به ترتیب برای رده های ۱و۲و۳و۴ در سال ۲۰۱۹ می‌باشد که جمع آنها ۱۰درصد از حداکثر تورم خواهد شد. در سال ۲۰۲۹ این پاداش ها به ۱۲ ،۱۸ ،۲۴و ۶ درصد به ترتیب برای رده های ۳ ،۲ ،۱و ۴خواهد رسید که مجموع آنها ۶۰ درصد از حداکثر تورم می‌باشد.

باتوجه به محدودیت ۱۰درصدی حداکثر تورم برای این پاداش ها در سال ۲۰۱۹، به عنوان مثال برای رده اول، هر ۱ درصد سقوط در میانگین قیمت از آغاز تا انتهای رده عکس برداری شده منجر به پاداش ۰٫۰۸درصد از حداکثر تورم در طول آن رده میشود. عکس برداری از هر رده یک رده دیرتر آغاز شده تا توزیع این پاداش ها برای متقاضیان آینده منصفانه شود. این بدان معنی است که اولین عکسبرداری از آدرس ها برای رده اول در بلاک ۴۳۸۰۰ و اولین عکس برداری از آدرس ها برای رده چهارم در بلاک ۵۲۵۶۰۰ انجام خواهد شد. به عنوان مثال اگر قیمت هر سوئیفت در بلاک ۴۳۸۰۰ حدود ده سنت باشد و در بلاک ۸۷۶۰۰ حدود هفت و نیم سنت شود، سهامداران ۲ درصد از حداکثر تورم آن بازه زمانی را پاداش خواهند گرفت. این ۲ درصد در واقع ۲۵ مرتبه ۰٫۰۸درصد به دلیل ۲۵ درصد سقوط در قیمت است. سقوط بیشتر از ۵۰ درصد در قیمت، در مقدار این پاداش ها تغییری ایجاد نخواهد کرد، از آنجا که حداکثر مقدار این پاداش ها با ۵۰ درصد سقوط در قیمت حاصل میشود.

 


پاداش های هر بلاک و تورم


پاداش های هر بلاک تاقبل از بلاک ۱۰۰۰۰ فقط ۱۵ سوئیفت برنامه‌نویسی شده است. این حرکت برای منصفانه کردن آغاز بلاکچین انجام شده است تا به تمامی سهامداران حدود یک هفته وقت داده شود تا با تنظیم والت ها یا سرورهای خود برای استخراج آماده شوند. بعد از ۱۰۰۰۰ بلاک حداکثر پاداش ها در هر بلاک ۲۰۰ سوئیفت است که دست کم ۳۰ درصد آن در هر بلاک استخراج  می‌شود و بین مالکان سوئیفت نود و ماینرها ۱به ۲ تقسیم  میشود. ۷۰ درصد مابقی حداکثر پاداش های هر بلاک فقط و فقط در صورت لزوم و وجود پرپوپوزال در بلاکچین و سپس بر حسب رای گیری بین سهامداران، یا به طور دقیق تر بین مالکان سوئیفت نود قابل استخراج خواهد بود.

حداکثر پاداش های هر بلاک به تدریج از ۲۰۰ به سمت صفر حرکت خواهد کرد و انحنای این کاهش بسیار آهسته بوده و با گذشت زمان حتی آهسته تر میشود. نصف شدن این پاداش ها برای بار اول ۲۰ سال به طول خواهد انجامید. نصف شدن دوم ۴۰ سال دیگر طول خواهد کشید و نصف شدن سوم ۸۰ سال دیگر و .... در این صورت حداکثر تورم در سال اول حدود ۱۲۰ درصد و در سال دوم حدود ۵۴ درصد و ... خواهد بود. اما احتمال رسیدن به حداکثر تورم به دلیل تبدیل شدن بخشی از بودجه به ذخایر آینده، بسیار پایین خواهد بود.

بعلاوه، به عنوان مثال، بیت کوین بیش از ۸۰ درصد از حداکثر عرضه خود را در کمتر از ۱۲سال استخراج کرده است و لایت کوین بیش از ۷۰ درصد از حداکثر عرضه خود را در کمتر از ۸ سال استخراج کرده است، در حالی که اگر حداکثر بودجه سوئیفت کش به طور مداوم استفاده شود که بسیار بعید به نظر میرسد همانطور که در بالا توضیح داده شد، رسیدن به ۴۰ درصد از حداکثر عرضه دست کم ۳۰ سال به طول خواهد انجامید! این خبر خوبی برای متقاضیان آینده است و هدف از این طراحی موفقیت در دراز مدت است؛ آنچه که ما  میخواهیم یک رمزارز و اقتصاد غیرمتمرکز است که مزیت آن به همه افراد جهان در دهه های آینده برسد. نمودار زیر تورم سالانه سوئیفت کش را در طی ۱۷سال اول نشان میدهد، با این فرض که ۳۰ درصد از حداکثر پاداش های هر بلاک به دلیل استفاده نشدن قسمتی از بودجه استخراج نشود و به ذخایر آینده تبدیل شود. همانطور که در زیر نشان داده شده است، با این فرض، تورم سالانه در سال اول حدود ۹۰ درصد خواهد بود و ۱۷سال بعد یا در سال ۲۰۳۵ به ۲ درصد خواهد رسید.

 

پاداش های هر بلاک و تورم

 

پایه پولی سوئیفت کش با همان فرضیه که ۳۰ درصد از حداکثر پاداش های هر بلاک به ذخایر آینده تبدیل خواهد شد، به شکل زیر خواهد بود. همانطور که مشاهده میشود، در این صورت رسیدن به حداکثر توزیع که ۵ میلیارد سوئیفت است بیش از ۵۰۰ سال به طول خواهد انجامید.

 

پاداش های هر بلاک و تورم

 

 به منظور درک عمق آهسته بودن کاهش پاداش های هر بلاک، میتوانیم نگاهی به نمودار زیر بیندازیم که پاداش سوئیفت نود ها را در ۶۰ سال اول نشان میدهد. همانطور که مشاهده میشود، سوئیفت نود ها در ابتدا حدود ۴۰ سوئیفت در هر بلاک دریافت میکنند و در پایان سال ۶۰، آنها در حدود ۱۰سوئیفت در هر بلاک دریافت خواهند کرد. هدف آهستگی رادیکالی این انحنا نه تنها ثبات قیمت سوئیفت کش می‌باشد، بلکه همچنین منصفانه تر کردن تورم برای خریداران آینده، در مقایسه با دیگر رمزارزها خواهد بود.

 

پاداش های هر بلاک و تورم

 

بیشتر بخوانید:

ارز دیجیتال گرین (Grin) چیست؟ هر آنچه که باید بدانید

اتریوم کلاسیک (Ethereum Classic) چیست؟ هر آنچه که باید بدانید

دیجی بایت (DigiByte) چیست؟ هر آنچه که باید بدانید

بایت کوین (Bytecoin) چیست؟ هر آنچه که باید بدانید

نم (NEM) چیست؟ هر آنچه که باید بدانید

ارز دیجیتال دش (Dash) چیست؟ هر آنچه که باید بدانید

دوج کوین (Dogecoin) چیست؟ هر آنچه که باید بدانید

ورج (Verge) چیست؟ هر آنچه که باید بدانید

نئو (NEO) چیست؟ هر آنچه که باید بدانید

تزوس (Tezos) چیست؟ هر آنچه که باید بدانید

توکن بت (BAT) چیست؟ هر آنچه که باید بدانید


منبع: مرکز تحقیقات بلاکچین


آموزش صفر تا صد ترید و تحلیل تکنیکال ارزهای دیجیتال، بورس و فارکس

 

درباره ما

"مرکز تحقیقات بلاک چین" به‌عنوان بزرگترین وب سایت تخصصی، پژوهشی و آموزشی بلاک چین در جهان توسط مجموعه ای از متخصصان حوزه بلاک چین و ارزهای رمزنگاری شده از سال 1396 به ‌صورت رسمی فعالیت خود را آغاز نمود.


ادامه درباره ما

 

ارتباط با پشتیبانی در تلگرام bircsupport1@

کانال تلگرام مرکز تحقیقات بلاکچین