آموزش ترید و تحلیل تکنیکال - مرکز تحقیقات بلاک چین

استیم (Steem) چیست؟ هر آنچه که باید بدانید

استیم (Steem) چیست؟ هر آنچه که باید بدانید

 

استیم (Steem) یک پلتفرم مبتنی بر بلاک چین است که بر اساس محتوا و شبکه‌های اجتماعی فعالیت می‌کند و این امکان را فراهم کرده تا تمامی افراد با فعالیت در سیستم پاداش دریافت کنند. ارز دیجیتال استیم که با واحد steem شناخته می‌شود، این امکان را برای تمامی کاربران فراهم کرده است. پروژه استیمیت (Steemit)، تحولی انقلابی در شبکه‌های اجتماعی بوجود ‌آورده و با ایجاد یک بستر اقتصادی اجتماع محور، روبه رشد، فعال و پویا، کاربران را قادر می‌سازد تا با نشر عقاید، دیدگاه‌ها و استعدادهایشان با دیگر افراد، پاداش دریافت کنند.


ساز و کار استیم (Steem)


استیمیت (Steemit) یک پلتفرم شبکه‌ی اجتماعی است که در آن کاربران می‌توانند بر اساس محتوایی که به دیگران عرضه کرده‌اند جایزه دهند. این قابلیت جذاب با بهره‌گیری از  تکنولوژی بلاک چین، شبکه‌ی استیمیت و تکنولوژی ارزهای رمزنگاری شده امکان‌پذیر شده است. بر اساس میزان استقبال کاربران از محتوای منتشر شده و همینطور لایک‌هایی که توسط عرضه کنندگان محتوا دریافت می‌شود، پول دیجیتال استیم (Steem) تولید و بین آن‌ها منتشر خواهد شد.

 


تفاوت استیم با شبکه‌های اجتماعی دیگر


در حال حاضر، ارزش و سود اغلب شبکه‌های اجتماعی به تعداد بالای کاربرانشان متکی است و این موضوع بیشتر به نفع معدود سهام‌داران آن‌هاست، نه اکثر کاربران شبکه! به عنوان مثال سود سرشار تبلیغات شرکت‌هایی مثل فیسبوک و یوتیوب، نفع مالی بسیار اندکی به خود کاربران می‌رساند و عمده سود به سهام‌داران آن می‌رسد. پروژه استیمیت با آگاهی از این نقطه ضعف، راهکاری جدید برای کسب درآمد کاربران ارائه کرده است. استیمیت یک شبکه غیر متمرکز است و کاربران با اتصال به شبکه بلاکچین اختصاصی استیمیت که توسط خود کاربران کنترل می‌شود، می‌توانند از تمامی پاداش‌ها و منافع بدست آمده در شبکه بهره مند شوند. بر خلاف شبکه‌های اجتماعی متمرکز امروزی. همچنین شبکه استیم بگونه‌ای طراحی شده است که از کاربران به ازای مطلب گذاشتن، کامنت گذاشتن و رأی دادن، هیچ گونه هزینه‌ای دریافت نمی‌شود، بلکه بابت هرکدام از این ها به آن‌ها پاداش نیز تعلق می‌گیرد.

 


شبکه اجتماعی استیمیت (Steemit) چیست؟


شبکه اجتماعی استیمیت (Steemit) چیست؟

 

استیمیت (Steemit) یک پلتفرم وبلاگ نویسی و شبکه اجتماعی است که در لایه بالایی بلاک چین استیم قرار گرفته است. شبکه بلاک چین استیم، ارزهای دیجیتال Steem و Steem Dollars را تولید می کند و بعنوان پاداش کاربران برای ارسال، کشف و تفسیر محتوای جالب مورد استفاده قرار می‌گیرد. شرکت خصوصی Steemit Inc  توسط ند اسکات (Ned Scott) و Dan Larimer، خالق بیتشیرز و آیاس (EOS) تاسیس شد و در ماه ژوئیه 2016 پلتفرم استیمیت رسماً راه اندازی شد. در تاریخ 1 ژوئیه 2016، استیمیت (Steemit) در وب سایت رسمی خود اعلام کرد که شبکه آنها هک شده است که در نتیجه این حمله، حداقل 85,000 دلار از ارزهای استیم و استیم دلار به سرقت رفته است. در مارس 2016 وایت پیپر استیمیت منتشر شد. در وایت پیپر اسمیت آمده است که این پلتفرم شباهت زیادی به سایر وب سایت‌های وبلاگ نویسی یا وب سایت های خبری اجتماعی مانندReddit  دارد، اما محتوای آن بر بستر Blockchain ذخیره و پیاده‌سازی می‌شود. همچنین قابلیت آپلود و میزبانی تصاویر در شبکه اجتماعی استیمیت وجود دارد.

 


سیستم مالی استیم (Steem) چیست؟


سیستم مالی استیم (Steem) چیست؟

 

استیم برای دستیابی به یک توافق عمومی از الگوریتم اثبات سهام (Proof-of-Stake) بهره می‌برد. در این سیستم شاهدان توسط سهامداران استیم انتخاب می شوند و ۷۵ درصد از توکن های جدید تولید شده میان نویسندگان و ناظران شبکه تقسیم شده است. همچنین ۱۵ درصد از توکن های جدید به صاحبان Steem Power تعلق می‌گیرد و ۱۰ درصد باقیمانده نیز به شاهدانی که سبب قدرت دهی بلاک چین می شوند، پرداخت می‌گردد. استیم بر اساس پروتکل Smart Media Tokens (SMT) کار می‌کند. در شبکه استیم اقداماتی نظیر سیستم رأی گیری، الگوریتم Proof-of-Brain استیم را تسهیل می‌کند و سبب می‌شود تا کاربران Steem Power های خود را جهت ایجاد انگیزه برای نویسندگان مطالب نگهداری کنند.

 


چگونه می‌توان ارز دیجیتال استیم کسب کرد؟


چگونه می‌توان ارز دیجیتال استیم کسب کرد؟

 

بطور کلی به روش‌های زیر می‌توانید در پلتفرم استیمیت توکن‌های دیجیتال دریافت کنید:

  1. پست (مطلب) گذاشتن: شما با گذاشتن مطلب در شبکه اجتماعی استیمیت می‌توانید از اعضای شبکه، جایزه یا درواقع تشویقی (upvote) دریافت کنید. بسته به نوع تشویقی که دریافت می‌کنید، شما در بخشی از استخر پاداش استیم (steem reward pool)  سهیم خواهید شد.
  2. رأی دادن و نظارت بر محتوای کاربران: در شبکه اجتماعی استیمیت اگر شما پستی را قبل محبوبیت پیدا کردن مشاهده کنید، در صورت محبوب شدن آن نزد کاربران دیگر، شما پاداش نظارت دریافت خواهید کرد. مقدار این پاداش نظارت به میزان قدرت استیمی (steem power) شما بستگی دارد.
  3. خرید و فروش استیم: کاربران می‌توانند ارز دیجیتال استیم (steem) یا دلار استیم (steem dollar) را بطور مستقیم از طریق کیف پول استیمیت و توسط ارزهای دیجیتال بیت کوین، بیتشیرز و اتر خریداری کنند. همچنین امکان خرید و فروش استیم در اکسچنج‌های معتبر دنیای کریپتوکارنسی نظیر blocktrades و poloniex و bittrex و shapeshift  فراهم شده است.
  1. استیم کوین‌ها در صورتی که به استیم پاور تبدیل ‌شوند، می‌توانند مقداری اندکی سود برای کاربران به همراه داشته باشند.

 


ارز دیجیتال استیم (Steem) چگونه به وجود می‌آید؟


همانطور که گفتیم در شبکه استیم به تولیدکنندگان و نظارت کنندگان محتوا پاداش تعلق می‌گیرد و شبکه استیم بطور پیوسته پول‌های دیجیتالی را ایجاد می‌کند. بخشی از این پول‌های دیجیتال ایجاد شده در اختیار کاربران انتشار دهنده محتوا، رأی‌دهندگان و سایر افرادی که به شبکه‌ی استیم اعتبار می‌بخشند، اختصاص می‌یابد. بقی این پول‌های دیجیتال نیز به شاهدان (witness) و دارندگان استیم پاور (steem power) که بلاکچین استیم را تقویت و بهینه می‌کنند تعلق می‌گیرد.

 


ارزش استیم چگونه تعیین می‌شود؟


ارزش استیم چگونه تعیین می‌شود؟

 

می‌توان گفت که استیم یک سیستم پاداش‌دهی مبتنی بر بلاکچین است که می‌توان این پاداش‌ها را در قالب یک ارز دیجیتال در بازار کریپتو خرید و فروش کرد. بسیاری از افراد به ترید ارز دیجیتال استیم می‌پردازند و عده‌ای دیگر نیز استیم‌ها را نگهداری می‌کنند تا از آن برای استفاده از خدمات جدید شبکه‌ی استیم بهره ببرند. به زبان ساده‌تر شبکه استیم شبیه یک سیستم بازی کامپیوتری است که در آن کاربران با ایجاد محتوا برای جلب توجه دیگران و دریافت پاداش با یکدیگر رقابت می‌کنند و بدین صورت به شبکه‌ی استیم اعتبار می‌بخشند. پاداشی که افراد دریافت می‌کنند، همان ارزهایی هستند که ارزش اقتصادی و تجاری و همچنین قابلیت خرید و فروش دارند. دقیقا مشابه اینکه فردی یک بازی کامپیوتری انجام دهد و بتواند با پیشرفت در بازی ایتم‌های جدیدی را باز کند یا مقداری امتیاز بگیرد. اگر این آیتم‌های جدید یا امتیازها قابل انتقال به سایر کاربران باشد، آن‌ها می‌توانند امتیازات را در مارکت‌های خرید و فروش، مبادله کنند.

 


قیمت استیم (Steem)


بر خلاف اکثر آلتکوین‌ها، توکن Steem برای ذخیره سازی ارزش طراحی نشده است و صرفا برای پرداخت هزینه به کاربران خود مورد استفاده قرار می گیرد. با بررسی نمودار قیمت steem در می‌یابیم که در گذر زمان همواره روند قیمت نزولی بوده است. این امر باعث می‌شود تا سازندگان محتوا و نگهبانان شبکه پول خود را همواره از آن خارج نمایند، برهمین اساس پلتفرم Steemit هر روز یک توکن جدید ایجاد می‌کند. اگر کاربران از پلتفرم استیمیت استقبال کنند، به تبع شاهد افزایش قیمت ارز دیجیتال این پلتفرم خواهیم بود. با این حال، به نظر می رسد که فشار ناشی از افزایش عرضه و استفاده از پول نقد قیمت آنرا همواره کاهش داده است. به همین دلیل شبکه استیمیت دارای سه نوع ارز Steem، Steem Power وSteem Dollars می‌باشد که هر یک برای اهداف متفاوتی طراحی شده است. از دسامبر 2017، استیم حجم معاملات 475 میلیون دلار را در بازار ارزهای دیجیتال ثبت نموده است و در جایگاه 29 اُم بین ارزهای دیجیتالی قرار دارد.

 


چرا میزان پاداش‌ها در شبکه استیم متفاوت است؟


چرا میزان پاداش‌ها در شبکه استیم متفاوت است؟

 

در شبکه استیم این امکان وجود دارد که پستی منتشر شود و به سرعت محبوبیت پیدا کند و شما به عنوان ناظر پاداش بزرگی دریافت کنید، هرچند که این اتفاق به ندرت رخ می‌دهد و برای کاربران معمولی چندان شایع نیست. بیشتر نویسندگانی که در شبکه استیم پادا‌ش‌های بزرگ دریافت می‌کنند، کاربرانی هستند که زمان زیادی را برای ایجاد یک تیم متشکل از دنبال کننده‌های همیشگی و ایجاد رابطه و گفت و گو با دیگران صرف کرده‌اند و به واسطه‌ی تولید محتوای باکیفیت شهرت زیادی بدست آورده اند. بنابراین باید از این موضوع آگاه باشید که در هنگام شروع کار در شبکه استیم، صرفا به دنبال دریافت پاداش نباشید. ابتدا باید سعی کنید تا دنبال کنندگان بیشتر، رابطه‌ی مناسب با دیگر کاربران و اعتبار و شهرت به دست آورید. در این صورت است که نتیجه تلاش شما به طور منطقی منفعت و سود خود را در آینده به دنبال خواهد داشت.

 


صندوق پاداش‌دهی یا استخر پاداش چیست؟


صندوق پاداش‌دهی یا استخر پاداش، به نویسندگان و نظارت کنندگان شبکه ارز دیجیتال استیم می‌دهد. هر روز مقدار مشخصی از ارز دیجیتال استیم (Steem) به صندوق پاداش‌دهی، اختصاص می‌یابد. ۲۵ درصد از پرداختی پست به ناظران اختصاص می‌یابد و ۷۵ درصد باقی مانده به نویسنده تعلق می‌گیرد. اگر آراء ناظران در نیم ساعت اول از زمان ایجاد پست باشد، درصدی از رأی نظارت به نویسنده اختصاص می‌یابد.

 

 بیشتر بخوانید:

بایت کوین (Bytecoin) چیست؟ هر آنچه که باید بدانید

نم (NEM) چیست؟ هر آنچه که باید بدانید

ارز دیجیتال دش (Dash) چیست؟ هر آنچه که باید بدانید

دوج کوین (Dogecoin) چیست؟ هر آنچه که باید بدانید

ورج (Verge) چیست؟ هر آنچه که باید بدانید

نئو (NEO) چیست؟ هر آنچه که باید بدانید

تزوس (Tezos) چیست؟ هر آنچه که باید بدانید

توکن بت (BAT) چیست؟ هر آنچه که باید بدانید


منبع: مرکز تحقیقات بلاکچین


آموزش صفر تا صد ترید و تحلیل تکنیکال ارزهای دیجیتال، بورس و فارکس

 

 

درباره ما

"مرکز تحقیقات بلاک چین" به‌عنوان بزرگترین وب سایت تخصصی، پژوهشی و آموزشی بلاک چین در جهان توسط مجموعه ای از متخصصان حوزه بلاک چین و ارزهای رمزنگاری شده از سال 1396 به ‌صورت رسمی فعالیت خود را آغاز نمود.


ادامه درباره ما

 

ارتباط با پشتیبانی در تلگرام bircsupport1@

کانال تلگرام مرکز تحقیقات بلاکچین