آموزش ترید و تحلیل تکنیکال - مرکز تحقیقات بلاک چین

راهنمای جامع استیبل کوین‌‌ها (بخش دوم)

راهنمای جامع استیبل کوین‌‌ها (بخش دوم)

 

در بخش اول به بررسی جزئیات مختلف استیبل کوین‌ها، ماهیت و انواع متفاوت آنها پرداختیم و در ادامه کاربردها، محدودیت ها و آینده استیبل کوین‌ها را مورد ارزیابی قرار می‌دهیم.


کاربردهای استیبل کوین‌ها در دنیای واقعی


هرچند استیبل کوین‌ها هنوز در مراحل اولیه ارائه‌شان به بازار قرار دارند، اما کاربردهای بالقوه بسیار زیادی دارند که در ادامه به چند مورد از آنها اشاره می‌کنیم.

 

ارزی برای کاربردهای روزمره

می‌توان از استیبل کوین‌ها مثل هر واحد پولی برای خریدوفروش استفاده کرد، ولی مزیت آنها این است که پشتوانه قانونی و مالی دارند. شاید در آینده بتوانیم با استفاده از کیف پول دیجیتالی که روی تلفن هوشمندمان نصب شده است، هر روز قهوه بخریم و با استفاده از ارز دیجیتال هزینه آن را بپردازیم.

استیبل کوین‌ها برای پرداخت‌های بین‌المللی نیز کاربرد زیادی دارند؛ زیرا دیگر نیازی به تبدیل ارزهای فیات مختلف نیست. به‌ عنوان مثال، فردی که در هند زندگی می‌کند، می‌تواند استیبل کوینی دارای پشتوانه دلار آمریکا دریافت کند؛ بدون اینکه مجبور به پرداخت کارمزدهای هنگفت باشد. ساده شدن پرداخت‌های مکرر و فردبه‌فرد‌ استیبل کوین‌ها امکان استفاده از قراردادهای مالی هوشمند را فراهم می‌کنند. این قراردادها به صورت خودکار اجرا می‌شوند و روی بلاک ‌چین قرار دارند، بدون اینکه هیچ شخص یا سازما سومی در آنها دخالت کند. امکان ردگیری این تراکنش‌های خودکار وجود دارد و شفاف و غیرقابل بازگشت هستند؛ بنابراین برای پرداخت‌های مکرر مثل حقوق، قسط وام، اجاره و حق اشتراک خدمات مختلف ایده‌آل هستند. برای نمونه، کارفرمایی می‌تواند قراردادهای هوشمندی به وجود آورد که در پایان هر ماه، حقوق کارمندانش را به صورت استیبل کوین به حساب آنها واریز می‌کند.

این ویژگی برای کسب‌وکارهایی مناسب است که کارمندانی در سراسر جهان دارند؛ زیرا فرایندهای طولانی و کارمزدهای زیاد ارسال پول فیات را حذف می‌کند. با استفاده از استیبل کوین‌ها، این فرایند فقط چند دقیقه زمان لازم دارد و با کسری از هزینه‌های قبلی قابل انجام است. نمونه دیگر این است که موجر و مستاجری با ایجاد یک قرارداد هوشمند، اجاره ملک را بین خود ردوبدل کنند؛ بدون اینکه نگران نوسان قیمت ارزهای دیجیتالی عادی باشند. همین ایده را می‌توان در مورد پرداخت‌های اتوماتیک قسط وام، حق اشتراک ماهیانه باشگاه یا حتی اهدای پول به سازمان‌های عام‌المنفعه نیز اعمال کرد.

ارسال سریع و قابل اطمینان پول برای کارگران مهاجر‌ استیبل کوین‌ها قابلیت تغییر زندگی بسیاری از افراد جهان در کشورهای در حال توسعه را دارند. در دنیای امروز، کارگران مهاجر مجبور به استفاده از کسب‌وکارهایی مثل وسترنیونیون هستند تا بتوانند برای خانواده‌های خود پول بفرستند. این فرایند کند و پرهزینه است و بخش زیادی از پول کارگران صرف پرداخت کارمزد بانکها می‌شود. استفاده از ارز دیجیتال راه جایگزینی برای حل این مشکل است که سرعت بالا و هزینه کمی دارد، ولی همچنان یک مشکل دارد؛ ارزش ارز دیجیتالی مثل بیت کوین در روز می‌تواند تا ۲۰ درصد تغییر کند.

در مقابل، ارزش استیبل کوین‌ها ثابت است و می‌توانند گزینه بهتری باشند. کارگران و خانواده‌هایشان می‌توانند با استفاده از استیبل کوین‌ها، بدون نگرانی در مورد نوسان ارزش پولشان، با یکدیگر تعامل مالی داشته باشند. ارزش بازار ارسال پول توسط کارگران مهاجر در سال ۲۰۱۷، بیش از ۶۱۳ میلیارد دلار بود و این فرصت بزرگی برای استیبل کوین‌ها به حساب می‌آید.

محافظت در برابر سقوط ارزش پول محلی‌ در صورتی که ارزش پول یک کشور سقوط کند، شهروندان آن کشور می‌توانند به سرعت پول‌های خود را به استیبل کوین‌های دارای پشتوانه طلا، دلار یا یورو تبدیل کنند و ریسک خود را کاهش دهند. برای نمونه، ابرتورم ونزوئلا را در نظر بگیرید. به طور متوسط، قیمت کالاها هرچند هفته یک بار، دوبرابر می‌شود و طبق گزارش صندوق بین‌المللی پول، تورم این کشور به یک میلیون درصد رسیده است. اکثر ساکنان ونزوئلا پول کافی برای خرید غذا ندارند؛ زیرا ارزش پساندازشان به شدت کاهش پیدا کرده و شرایط هر روز بدتر می‌شود.

استیبل کوین‌ها راه حل مناسب برای افرادی است که دچار چنین بحران‌هایی شده‌اند؛ زیرا به آنها اجازه می‌دهند که به سرعت پول کمارزش خود را به استیبل کوین تبدیل کرده و از دارایی‌هایشان محافظت کنند. این امر به فراگیر شدن ارزهای دیجیتال کمک خواهد کرد؛ زیرا فرایند ورود به عرصه کریپتو و خرید ارز دیجیتال را برای تازهواردان ساده می‌کند، چون آنها درکی از مفهوم ارز دیجیتال ندارند، ولی دلار و یورو را خوب درک می‌کنند.

پیشرفت صرافی‌های ارز دیجیتال‌ در حال حاضر صرافی‌های ارز دیجیتال بسیار کمی از ارزهای فیات پشتیبانی می‌کنند؛ زیرا قوانین سختگیرانه‌ای در این زمینه وجود دارد، اما استفاده از استیبل کوین‌ها این مشکل صرافی‌ها را حل می‌کند. آنها می‌توانند با استفاده از استیبل کوین‌های دارای پشتوانه فیات، امکان تبادل ارز دیجیتال ـ فیات را فراهم کنند. استفاده از استیبل کوین‌ها باعث کاهش قدرت بیت کوین در بازار هم می‌شود؛ زیرا در حال حاضر اکثر صرافی‌ها از کاربرانشان می‌خواهند که قبل از فعالیت روی پلتفرم، مقداری بیت کوین در اختیار داشته باشند.

 


محدودیت‌های استیبل کوین‌ها


محدودیت‌های استیبل کوین‌ها

 

هرچند استیبل کوین‌ها مزیت‌های متعددی دارند، اما بدون محدودیت نیز نیستند. تتر یکی از نمونه‌های بارز مشکلات استیبل کوین‌ها را نشان می‌دهد. استیبل کوین‌های دارای پشتوانه فیات به صورت متمرکز اداره می‌شوند؛ به این معنی که یک سازمان واحد مسئولیت مدیریت آنها را بر عهده دارد. در نتیجه باید اعتماد داشت که آن سازمان به اندازه تمام توکن‌هایی که صادر کرده، ارز فیات در اختیار دارد.

از آنجایی که تتر هنوز دفاتر حسابرسیشده خود را ارائه نکرده است، بسیاری از افراد معتقدند که این شرکت ارز فیات کافی برای تمام توکن‌های خود ندارد. در نتیجه ارزش بازار تتر در اکتبر ۲۰۱۸ بیش از یک میلیارد دلار سقوط کرد. استیبل کوین‌ها برای رفع این مشکل باید به صورت منظم حسابرسی دفاتر خود را در اختیار سازمان‌های مستقل قرار دهند تا روال کارشان شفافیت داشته باشد. به این ترتیب می‌توان اطمینان حاصل کرد که این شرکتها قابل اعتماد هستند و وجهه خوبی دارند.

استیبل کوین‌ها دارای پشتوانه فیات باید تمام محدودیت‌های ارزهای فیات را رعایت کنند و در نتیجه قابلیت نقدشوندگی آنها کمتر از ارزهای دیجیتال عادی است. این امر بیش از هر چیز در مورد استیبل کوین‌های دارای پشتوانه کالا صدق می‌کند؛ زیرا اگر کسی بخواهد توکن‌های خود را به شمش طلا تبدیل کند، باید ماه‌ها منتظر بماند و هزینه سفر به سنگاپور (یا هر کشور دیگری که خزانه در آن نگهداری می‌شود) را بپردازد. علاوه بر آن، همیشه این ریسک وجود دارد که ارزش دارایی پشتوانه استیبل کوین‌ها سقوط کند.

برای نمونه به چهارشنبه سیاه در انگلستان یا بحران روبل در روسیه در سال ۱۹۹۸ فکر کنید. اگر چنین اتفاقی برای ارزهای فیات رخ دهد، استیبل کوین‌هایی که از آنها به‌ عنوان پشتوانه استفاده می‌کنند هم دچار بحران می‌شوند. استیبل کوین‌های دارای پشتوانه ارز دیجیتال نیز مشکلات خاص خود را دارند. وابسته بودن این استیبل کوین‌ها به دیگر ارزهای دیجیتال باعث می‌شود که در مقابل ناپایداری قیمت، بیشتر آسیب‌پذیر باشند.

سرنوشت این استیبل کوین‌ها به سرنوشت یک ارز دیجیتال خاص (یا مجموعه‌ای از آنها) گره خورده و به این معنی است که اگر ارزش آن ارز دیجیتال(ها) کاهش پیدا کند، ارزش استیبل کوین‌ها نیز کاهش می‌یابد. در صورتی که ارزش ارز دیجیتال پشتوانه سقوط کند، استیبل کوین‌های مبتنی بر آن به صورت خودکار نقد می‌شوند و در این حالت دیگر اصلا پایدار نیستند. استیبل کوین‌های دارای پشتوانه ارز دیجیتال یک محدودیت دیگر نیز دارند؛ درک آنها کار سختی است و پیچیده‌ترین نوع استیبل کوین به حساب میآیند که ریسک اشتباه را به شدت افزایش می‌دهد.

 


آینده استیبل کوین‌ها


آینده استیبل کوین‌ها

 

ارزهای دیجیتال و استیبل کوین‌ها در حال حاضر در ابتدای راه قرار دارند و مدت زمان زیادی از ظهورشان نمیگذرد. این ارزهای دیجیتال هنوز به‌درستی شکل نگرفته‌اند و تا رسیدن به بلوغ و کمال فاصله بسیار زیادی دارند. هرچند نمی‌توان آینده بلاک ‌چین و استیبل کوین‌ها را پیشبینی کرد، اما می‌توان استدلال کرد که استیبل کوین‌ها به فراگیر شدن ارزهای دیجیتال کمک زیادی خواهند کرد.

هر یک از استیبل کوین‌ها مزایا و معایب خاص خود را دارند و هیچکدام بی‌عیب نیستند. با این وجود، ارزش و ثباتی که برای افراد و کسب‌وکارها به ارمغان می‌آورند، می‌تواند تحول آفرین باشد، ولی هنوز نمی‌توان پیروزی یا شکست استیبل کوین‌ها را پیشبینی کرد و باید تلاش‌های زیادی انجام شود تا ببینیم کدام راهکارها جواب می‌دهند و کدام موارد بی‌نتیجه هستند.

 

بیشتر بخوانید:

راهنمای جامع استیبل کوین‌‌ها (بخش اول)

استیبل کوین (Stablecoin) چیست؟ هر آنچه که باید بدانیم

ارز دیجیتال گرین (Grin) چیست؟ هر آنچه که باید بدانید

اتریوم کلاسیک (Ethereum Classic) چیست؟ هر آنچه که باید بدانید

دیجی بایت (DigiByte) چیست؟ هر آنچه که باید بدانید

بایت کوین (Bytecoin) چیست؟ هر آنچه که باید بدانید


منبع: مرکز تحقیقات بلاکچین


آموزش صفر تا صد ترید و تحلیل تکنیکال ارزهای دیجیتال، بورس و فارکس

درباره ما

"مرکز تحقیقات بلاک چین" به‌عنوان بزرگترین وب سایت تخصصی، پژوهشی و آموزشی بلاک چین در جهان توسط مجموعه ای از متخصصان حوزه بلاک چین و ارزهای رمزنگاری شده از سال 1396 به ‌صورت رسمی فعالیت خود را آغاز نمود.


ادامه درباره ما

 

ارتباط با پشتیبانی در تلگرام bircsupport1@

کانال تلگرام مرکز تحقیقات بلاکچین

کلیه حقوق مادی و معنوی سایت نزد ناشر محفوظ است.