آموزش ترید و تحلیل تکنیکال - مرکز تحقیقات بلاک چین

نم (NEM) چیست؟ هر آنچه که باید بدانید

نم (NEM) چیست؟ هر آنچه که باید بدانید

 

اغلب ارزهای دیجیتال از توسعه و اعمال تغییرات بنیادی بر روی کدهای اصلی بیت کوین بوجود آمده اند. مانند لایت کوین، بیت کوین کش و بیت کوین اس وی. اما نم اینگونه نیست و کدهای بلاک چین آن بصورت 100 درصدی اختصاصی هستند. یکی از تفاوت‌های اصلی نم (Nem) با سایر ارزهای دیجیتال، استفاده از یک الگوریتم اجماع جدید به نام اثبات اهمیت (POI) می‌باشد. الگوریتم اثبات اهمیت شباهت‌ بسیار زیادی با الگوریتم اثبات سهام دارد، اما کارایی آن بیشتر است. بهره گیری از الگوریتم اثبات اهمیت در شبکه نم، تراکنش‌های سریع‌تر، کارمزدهای کمتر و شفافیت 100 درصدی را به ارمغان می‌آورد.

نم (nem) مخففNew Economy Movement، به معنای جنبش اقتصادی نوین می‌باشد که هدف از آن شناخته شدن به عنوان یک ابزار پرداخت مالی در سراسر جهان است تا بتواند پروژه‌های مبتنی بر بلاک چین دیگر را بر روی بلاک چین خودش میزبانی کند. سرعت بالا و کارمزد پایین تراکنش‌ها از جمله قابلیت‌های جالب توجه نم است. شبکه نم طوری طراحی شده که تنها ۲۰ ثانیه برای تایید تراکنش‌ها زمان لازم دارد و این به معنای انجام ۳۰۰۰ تراکنش در ثانیه می‌باشد.

 


زِم (XEM)چیست؟ چه تفاوتی با نم (NEM) دارد؟


گاهی اوقات فعالان بازار ارزهای دیجیتال در مورد NEM و XEM دچار سردرگمی می‌شوند. باید گفت که نم (NEM) نام شبکه بلاک چین است و زِم (XEM) نام ارز دیجیتالی است که در این شبکه ایجاد شده. به عنوان مثال ریپل (Ripple) نام بلاک چین است و ارز دیجیتال آن هم XRP نام دارد.

 


آشنایی با تاریخچه نم (Nem)


آشنایی با تاریخچه نم (Nem)

 

یکی از کاربران انجمن بیت کوین تاک با نام مستعار «UtopianFuture» شبکه نم را ایجاد کرد. او قصد داشت تا فعالیت‌هایی در راستای بهبود شبکه ارز دیجیتال Nxt انجام دهد، اما در نهایت با گروهی از توسعه‌دهندگان به این نتیجه رسیدند که بلاک چین اختصاصی خودشان را بسازند. سر انجام پروژه نم در مارس 2015 توسط یک تیم ۴۵ نفره معرفی و راه‌اندازی شد. درحال حاضر توسعه دهندگان اصلی نم در کشور سنگاپور ساکن هستند و با نام مستعار در پشت پرده فعالیت می‌کنند.

 


اثبات اهمیت (Proof of Importance) در شبکه نم


اثبات اهمیت (Proof of Importance) در شبکه نم

 

الگوریتم اثبات اهمیت (Proof of Importance) این قابلیت‌ را فراهم می‌کند که برای تایید تراکنش‌ها در شبکه نم، دیگر نیازی به مصرف بالای برق  و استفاده از دستگاه‌های سخت‌افزاری قدرتمند نداشته باشند. بر همین اساس تنها باید مقدار مشخصی ارز دیجیتال زم (XEM) در کیف پول شخصی خود داشته باشید و با اختصاص دادن آن به شبکه NEM، علاوه بر سرمایه‌گذاری و مشارکت در تایید تراکنش‌ها، واحدهای XEM جدید به دست آورید.

 

مفهوم هاروست در شبکه نم (Nem)

هاروست در لغت به معنای برداشت محصول است، اما در شبکه بلاک چین نم، به فرایند تایید تراکنش‌ها هاروست می‌گویند. هاروست در واقع همان مفهوم کلمه ماینینگ در شبکه بیت کوین می‌باشد و به کسانی که هاروست انجام می‌دهند، هاروستر گفته می‌شود.

 

هاروستر کیست؟

افرادی که بیش از ۱۰ هزار واحد XEM در کیف پول رسمی نم داشته باشند و آنرا به شبکه اختصاص دهند، علاوه بر سرمایه‌گذاری، می‌توانند با تایید تراکنش‌ها از طریق کارمزدها کسب سود کنند. حال این سوال مطرح می شود که اگر دستگاهی برای استخراج وجود نداشته باشد، تراکنش‌های شبکه چگونه انجام می‌شوند؟

درست است که انجام تراکنش‌ها نیاز به قدرت پردازش سخت افزاری دارد، اما در شبکه نم یک گروه ویژه به نام سوپرنود وجود دارند که دارای سیستم‌های کامپیوتری قدرتمند، اینترنت اختصاصی و پینگ فوق العاده بالایی هستند و همچنین بیش از ۳ میلیون واحد ارز دیجیتال XEM در اختیار دارند. به همین دلیل است که درآمد سوپرنودها بسیار بالاست.

هاروسترها یا همان ماینرهای شبکه نم، به سوپرنودها متصل می‌شوند و وظیفه تایید تراکنش‌ها را بر عهده دارند. هاروسترها باید حداقل ۱۰ هزار واحد زِم در کیف پول نم خود داشته باشند. البته صرف داشتن این تعداد XEM کفایت نمی‌کند و مدت زمان باقیماندن دارایی‌ها در کیف پول و همچنین تعداد تراکنش‌های فرد بسیار تاثیر گذار است. در واقع هر چقدر فعالیت و دارایی‌های یک هاروستر بیشتر باشد، شانس تایید تراکنش‌ها و کسب درآمد از هاروست بیشتر می‌شود.

 

مزیت الگوریتم اثبات اهمیت نسبت به اثبات سهام چیست؟

در الگوریتم اجماع اثبات سهام تنها عامل تعیین کننده درآمد، یک تایید کننده مقدار دارایی است. هر فردی که  دارایی بیشتری داشته باشد، از شانس بالاتری برای تایید تراکنش‌ها و همینطور کسب درآمد برخوردار است. این موضوع در مورد شبکه نم و الگوریتم اثبات اهمیت کمی متفاوت است و علاوه بر تایید کننده مقدار دارایی، عوامل دیگری در درآمد هاروسترها تاثیر گذارند.

همانطور که گفتیم به غیر از مقدار دارایی که در کیف پول وجود دارد، مدت زمان نگهداری دارایی‌ها در کیف پول و تعداد معاملات آن کیف پول‌ نیز حائز اهمیت است. این امر موجب می‌شود که هاروسترها بر اساس امتیاز و اهمیتی که به شبکه می‌دهند کسب درآمد کنند. یعنی اگر یک هاروستر از شبکه نم برای پرداخت‌های خودش استفاده کند، تعداد تراکنش‌های کیف پولش بالا می‌رود و شانس خود را برای تایید تراکنش‌های بیشتر بالا می‌برد.

 


اکوسیستم اقتصادی نم (Nem)


اکوسیستم اقتصادی نم (Nem)

 

در اکوسیستم اقتصادی نم، بخش مهمی به اسم "نام فضاها (NameSpaces)" وجود دارد که می‌توان آن را مانند یک دامنه اینترنتی در نظر گرفت. هر نام فضا در شبکه نم کاملا منحصر به فرد بوده و در صورت ثبت شدن، دیگر قابلیت دسترسی و ثبت آن وجود ندارد. به عنوان مثال درصورتی که کسی نام‌فضای «foo» را بسازد، فرد دومی نمی‌تواند به همین اسم نام‌فضا بسازد. هر کس می‌تواند به منظور بهبود فعالیت‌های تجاری‌اش برای خود نام‌فضا بسازد.

 

مفهوم موزاییک در شبکه بلاک چین نم

برای درک بهتر ویژگی نام‌فضا و موزاییک، آن‌ها را به ترتیب مانند دامنه و هاست در نظر بگیرید. با ایجاد نام‌فضا شما قادرید تا از موزاییک‌ها استفاده کنید. ایجاد موزاییک همانند ساختن یک دارایی دیجیتال یا توکن‌ است. ارز دیجیتال شبکه نم، یعنی زم (XEM) اولین موزاییک ساخته شده در این شبکه است. شما نیز می‌توانید از طریق کیف پول رسمی نم برای خود موزاییک یا همان توکن اختصاصی بسازید و مشخص کنید که چه تعداد توکن برای شما ساخته شود. البته باید گفت که اغلب شرکت های بزرگ تجاری از این قابلیت نم استفاده می کنند، چراکه ساختن یک موزاییک نیاز به پرداخت کارمزد تقریبا زیادی دارد. در بلاک چین نم توسعه دهندگان می‌توانند برنامه‌های خودشان را طراحی و اجرا کنند. درست مانند شبکه اتریوم. البته شبکه نم در بسیاری از صنایع مخصوصا کنترل زنجیره تامین کارخانه‌ها کارایی مناسبی ندارد. اخیرا وزارت کشاورزی ژاپن از بلاک چین نم برای رهگیری تولید فراورده‌های دامی استفاده کرده‌ است.

 


تقابل دو بلاک چین


تقابل دو بلاک چین

 

بنیاد نم (Nem) از دو بلاک چین جداگانه برای شبکه خود استفاده کرده است. بلاک چین عمومی و بلاک چین میژن (mijin). در بلاک چین عمومی همه کاربران می‌توانند از آن بهره ببرند اما بلاک چین دوم (میژن)، برای شرکت‌های بزرگ این امکان را فراهم کرده است تا فرایندهای خود را بصورت سفارشی سازی شده انجام دهند و تراکنش‌هایشان را مخفی نگه دارند. تاکنون بیش از 300 شرکت بزرگ دنیا از بلاک چین میژین برای انجام فرایندهای تجاری خود استفاده می‌کنند.

 

شفافیت در نم (Nem)

بلاک چین عمومی شبکه نم بصورت کاملا شفاف و متن باز عمل می‌کند، به همین دلیل در مقیاس بزرگ به عنوان یک سیستم بدون نیاز به اعتماد، توسط شرکت‌های معتبر مورد استفاده قرار می‌گیرد.

 

میزان کارمزد و سرعت تراکنش‌های شبکه نم

در حال حاضر فقط حدود ۲۰ ثانیه زمان نیاز است تا تراکنش‌ها در شبکه نم مورد تایید قرار بگیرند. با این حال توسعه‌دهندگان نم معتقدند که این شبکه پتانسیل انجام ۳۰۰۰ تراکنش در هر ثانیه را دارد. این در حالی است که شبکه بیت کوین در هر ثانیه ۸ تراکنش را انجام می‌دهد. علاوه بر این، کارمزد تراکنش‌ها در شبکه نم بسیار پایین است و چیزی در حدود ۰.۰۱ درصد است. یعنی اگر قصد ارسال ۱۰۰۰ دلار را داشته باشید، فقط ۰.۱ دلار کارمزد پرداخت خواهید کرد. علت کم بودن کارمزدهای شبکه نم استفاده از الگوریتم اثبات اهمیت است.

 


قیمت ارز دیجیتال زِم (XEM)


قیمت ارز دیجیتال زِم (XEM)

 

ارز دیجیتال زِم (XEM) دارای ۸,۹۹۹,۹۹۹,۹۹۹ واحد است که تمامی توکن‌های آن در سال ۲۰۱۵ میان توسعه دهندگان معتمد تقسیم شده‌اند , به مرور زمان و متناسب با نیاز، این توکن‌ها به بازار عرضه می‌شوند.  برخلاف بیت کوین که واحدهای جدید آن در فرایند استخراج تولید می‌شوند و به عنوان پاداش به ماینرها تعلق می‌گیرند، در تایید تراکنش‌های نم، به هاروستر فقط کارمزدهای تراکنش را دریافت می‌کنند.

اگر شما در ابتدای سال ۲۰۱۷ میلادی تنها ۱۰ میلیون تومان در ارز دیجیتال زم (XEM) سرمایه‌گذاری می‌کردید، یکسال بعد با سود چند هزار درصدی درحال پارو کردن پول بودید. بالاترین قیمت زِم در روز ششم ژانویه 2018 در قیمت 1.8 دلار به ثبت رسید است و پس از آن در یک سرازیری سقوط قرار گرفته است. علاوه بر این سال گذشته صرافی کوین چک مورد حمله هکرها قرار گرفت و حدود ۵۰۰ میلیون دلار ارز دیجیتال زم به سرقت رفت، این امر نیز باعث شد تا نم سقوط بی سابقه ای را تجربه کند. با وجود همه این عوامل، کارشناسان معتقدند که نم ویژگی‌های خارق‌العاده‌ای دارد و می‌تواند مجددا به روزهای اوج خود بازگردد و به رکورد شکنی ادامه دهد.

 


بهترین کیف پول‌های نم (Nem)


بهترین کیف پول‌های نم (Nem)

 

وب سایت رسمی نم کیف پول رسمی و معتبر خود را معرفی کرده است. با این حال کیف پول‌های غیر رسمی زیادی نیز برای ارز دیجیتال XEM معرفی شده اند. در حال حاضر کیف پول‌های نم برای هر سه پلتفرم دسکتاپ (ویندوز، مک و لینوکس) – موبایل (اندروید و آی‌او‌اس) و وب در دسترس هستند.

 

کیف‌پول‌های رسمی نم

 


 چگونه ارز دیجیتال XEM بخرم؟


با استفاده از صرافی های ارزهای دیجیتال امکان خرید وفروش زم (XEM) فراهم شده است. به طور کلی دو راه برای خرید زم (XEM) وجود دارد:

۱- خرید مستقیم با پول‌های رایج مانند ریال یا دلار

۲- تبدیل ارزهای دیجیتال دیگر به زم (XEM)

 

خرید زم (XEM) با ریال

شما می‌توانید با ریال بصورت مستقیم از سایت های صرافی ایرانی نسبت به خرید زم (XEM) اقدام کنید. در حال حاضر اکثر سایت‌های ایرانی بیت کوین یا اتریوم می‌فروشند و امکان خرید مستقیم زم (XEM) با ریال در صرافی‌های معدودی فراهم شده است.

خرید زم (XEM) با دلار

خرید ارزهای دیجیتال با استفاده از دلار یک روش رایج و متداول در میان ترید‌رها و سرمایه‌گذاران سراسر جهان است اما این امر برای کاربران ایرانی با مشکلات بسیاری همراه است. برای اینکه بتوانید ارزهای دیجیتال را با دلار خریداری کنید، باید حساب‌های بین المللی مانند مستر یا ویزا کارت داشته باشید. به دلیل تحریم های بین‌المللی ایرانیان، خرید مستقیم با دلار به واسطه های زیادی نیاز دارد که سبب بالا رفتن هزینه تمام شده خواهد و البته مشکل ثبت نام و وریفای کردن حساب کاربران ایرانی در سایت های معتبر خارجی وجود دارد. برای خرید مستقیم زم (XEM) با دلار می‌توانید از سایت های Changelly و Yobit استفاده کنید.

 

تبدیل سایر ارزهای دیجیتال به زم (XEM)

برای تبدیل ارزهای دیجیتال دیگر به XEM، شما باید از سایت های ایرانی یا سایت لوکال بیت‌کوینز LocalBitcoins.com،‌ با استفاده از ریال اقدام به خرید بیت کوین یا اتریوم کنید و سپس این بیت کوین یا اتریوم را به صرافی های معتبر منتقل کرده و آن را به زم (XEM) تبدیل نمایید.

 

سایت های قابل استفاده برای کاربران ایرانی:

چنجلی(Changelly)

چنجلی یک پلتفرم ایده‌آل برای تبدیل سریع ارزهای دیجیتال به یکدیگر است که نرخ کارمزد بسیار پایینی برای تبادل ارزهای دیجیتال ارائه کرده است. علاوه بر این، چنجلی از حدود ۳۵ ارز دیجیتال پشتیبانی می‌کند. لازم به ذکر است که چنجلی یک صرافی نیست، بلکه یک ربات است که با صرافی‌های بزرگ ارزهای دیجیتال مانند پولونیکس و بیترکس هماهنگ است. این ربات در کسری از ثانیه، درخواست‌های خرید و فروش را در این صرافی‌ها ثبت می‌کند و در نهایت بهترین قیمت موجود را به کاربران نشان می‌دهد.

 بایننس (Binance)

صرافی چینی بایننس نیز یکی از بهترین گزینه‌ها برای خرید ارز دیجیتال زم (XEM) است. با استفاده از این صرافی معتبر شما می‌توانید میزان بیت کوین یا ارزهای دیگر را در حساب خود شارژ کنید و سپس اقدام به خرید زم (XEM) یا ارزهای دیگر نمایید. صرافی بایننس می‌تواند به عنوان کیف پول، ‌سرمایه شما را ذخیره کند. با این حال پیشنهاد می‌کنیم که پس از خرید ارز دیجیتال مورد نظر خود، آن را به کیف پول‌های امن منتقل کنید.

 

بیشتر بخوانید:

ارز دیجیتال دش (Dash) چیست؟ هر آنچه که باید بدانید

دوج کوین (Dogecoin) چیست؟ هر آنچه که باید بدانید

لایت کوین (Litecoin) چیست؟ هر آنچه که باید بدانیم

ورج (Verge) چیست؟ هر آنچه که باید بدانید

نئو (NEO) چیست؟ هر آنچه که باید بدانید

تزوس (Tezos) چیست؟ هر آنچه که باید بدانید

توکن بت (BAT) چیست؟ هر آنچه که باید بدانید


منبع: مرکز تحقیقات بلاکچین


آموزش صفر تا صد ترید و تحلیل تکنیکال ارزهای دیجیتال، بورس و فارکس

 

درباره ما

"مرکز تحقیقات بلاک چین" به‌عنوان بزرگترین وب سایت تخصصی، پژوهشی و آموزشی بلاک چین در جهان توسط مجموعه ای از متخصصان حوزه بلاک چین و ارزهای رمزنگاری شده از سال 1396 به ‌صورت رسمی فعالیت خود را آغاز نمود.


ادامه درباره ما

 

ارتباط با پشتیبانی در تلگرام bircsupport1@

کانال تلگرام مرکز تحقیقات بلاکچین

کلیه حقوق مادی و معنوی سایت نزد ناشر محفوظ است.