آموزش ترید و تحلیل تکنیکال - مرکز تحقیقات بلاک چین

ارز دیجیتال E2C چیست؟ کلاهبرداری یا فرصتی برای سرمایه گذاری

E2C

 

در سال های اخیر ارز دیجیتال E2C در بین تریدرها (معامله گران) و سرمایه گذاران ایرانی مخاطبان زیادی پیدا کرده است.  E2C با هدف استفاده و جایگزینی از انرژی سبز و سوخت های غیر فسیلی ایجاد شده و اعلام کرده که برای گسترش فعالیت ها و پروژه های خود نیازمند جذب سرمایه می باشد، از همین رو بسیاری از مردم در این پروژه سرمایه گذاری کرده اند. اگر شما در این پروژه سرمایه گذاری کرده اید و یا به دنبال سرمایه گذاری در این پروژه هستید، پیشنهاد می کنیم که این مقاله را از دست ندهید.

 


ارزهای دیجیتال و انرژی سبز


بسیاری از کارشناسان بر این باورند که ارزهای دیجیتال نسل آینده پول های فیات هستند و بزودی راه پیشرفت خود را پیدا می کنند. در این میان ارزهایی بوجود آمده اند که مرتبط با یک حوزه و صنعت خاص می باشند.

یکی از این موضوعات، بحث جذاب انرژی های سبز است که با فناوری بلاک چین و ارزهای دیجیتال ترکیب شده است. در حال حاضر بیش از 20 نوع ارز دیجیتال مرتبط با انرژی های سبز طراحی و ارائه شده است که هر یک دارای ویژگی های مشترک و منحصر به فردی می باشند. با وجود این حجم از تعداد ارزهای دیجیتال در نهایت یک یا دو مورد از این کوین ها موفق خواهند شد که در موضوع توزیع انرژی های سبز جایگاه ویژه ای پیدا کنند.

اما برای اینکه بتوانیم تشخیص دهیم که چه کوینی آینده دار است و چه کوینی فقط جهت کلاهبرداری به وجود آمده، باید تعصب را کنار گذاشت و منطقی در مورد آن ها تحقیق و بررسی کنیم.

 


ارز دیجیتال E2C


 ارز دیجیتال E2C متعلق به شرکتی به نام ورد واید انرژی (World Wide energy)  می باشد که ادعا می کند در زمینه سرمایه گذاری در راستای ارتقا و پیشرفت انرژی سبز و سوخت های زیستی و غیر فسیلی فعالیت می کند.

ارز دیجیتال E2C با ایده اتصال انرژی های نوین به فناوری بلاک چین به وجود آمده است. یک سیستم غیر متمرکز بر بستر بلاک چین اتریوم تا قراردادهای هوشمند بین خریداران و فروشندگان انرژی های سبز به راحتی انجام گیرد. تا اینجای کار کلیات ماجرا مفید و جذاب است. اما وقتی موضوع سرمایه گذاری مطرح می شود مسائل دیگری نظیر اسم و اعتبار شرکت، روش سرمایه گذاری، برنامه های شرکت، حجم معاملات و مسائل فنی یک ارز دیجیتال، نقش پر رنگ تری به خود می گیرد.

 بر اساس بررسی های انجام شده توسط مرکز تحقیقات بلاک چین، ارز دیجیتال E2C در هیچ یک از مراجع معتبر بین المللی مانند کوین مارکت کپ (coinmarketcap) و کوین کودکس (coincodex) وجود ندارد.


روش سرمایه گذاری آن از طریق سایت electronicenergycoin.com انجام می شود که با بررسی این وب سایت دو نکته مورد توجه قرار می گیرد:

  1. دامنه این سایت در تاریخ 5 اکتبر سال 2018 ثبت شده و قدمت چندانی ندارد.
  2. روش پرداخت در این سایت با بیت کوین بوده و هیچ شماره حساب و درگاه پرداختی برای پیگیری پرداخت ها وجود ندارد. علت این امر غیر قابل پیگیری بودن تراکنش های بیت کوین است. (اگر پروژه E2C قرار باشد در مقیاس جهانی مطرح شود، به نظر شما منطقی است که خریداری آن فقط از طریق بیت کوین امکان پذیر باشد)

 

تراکنش های غیر صفر E2C


از آنجایی که تراکنش های یک ارز دیجیتال بیانگر آینده و مقبولیت آن در بین مردم و سرمایه گذاران است، با بررسی تراکنش های غیر صفر ارز E2C از طریق سایت Etherscan، در میابیم  که آخرین تراکنش مربوط بهE2C ، 284 روز پیش اتفاق افتاده است! همچنین کوین E2C در بین بیست کوین با بیشترین حجم سرمایه گذاری در حوزه انرژی قرار ندارد و این یعنی حداقل 20 کوین دیگر در این زمینه وجود دارند که موفق تر بوده اند.

 


کلاهبرداری E2C


پروژه E2C مدعی شده است که در ازای سرمایه گزاری در این پروژه سودی 100 تا 200 در صدی نصیب شما خواهد!

این در حالی است که در بسیاری از کشورهای دنیا سود سپرده بانکی، سپرده سرمایه گذاری و موسسات مالی در حدود ۱ تا ۵ درصد بصورت سالانه می باشد. اگر شما در یکی از کشورهای اروپایی اعلام کنید که سود ۱۰ درصد سالانه به سرمایه گذاران خود پرداخت خواهید کرد، قطعا بسیاری از مردم برای سرمایه گذاری در شرکت یا موسسه شما روی می آورند. پس فقط با 10 درصد سود سالیانه بسیاری از افراد در اروپا و کشورهای مختلف متقاعد به سرمایه گذاری می شوند.

توجه داشته باشید که ما از سود 10 درصدی صحبت می کنیم نه سود 100 تا 200 درصدی که شرکت  world wide energy تبلیغ کرده است!

 

E2C alexa

 

بد نیست که نگاهی به آمار بازدید وب سایت ارائه دهنده این ارز دیجیتال world wide energy بیاندازیم. بر اساس تصویر ذیل مشاهده می کنید که این شرکت بین المللی، تقریبا 80 درصد ترافیک خود را از کاربران ایرانی به دست آورده!!

سوال اساسی اینجاست که شما اگر جای  شرکت world wide energy بودید به بازار 10 درصد سالیانه برای جذب مشتری وارد نمی شدید که 90 درصد یا 190 در صد از سود پروژه را در جیب خودتان بگذارید؟ سوال مهم تر این است که چرا باید از این سود 90 یا 190 درصدی بگذرید و وارد بازاری شوید که 100 سود سالیانه را به مردم ایران بدهد؟

اگر سازندگان این پروژه ایرانی نباشند، پس منطقی نیست که خدمات پروژه خود را در ایران ارائه دهند، بلکه اول باید در کشور خودشان این پروژه را معرفی کنند و اقدام به جذب سرمایه گذار نمایند. بر اساس خبر منتشر شده در سایت واجا (وزارت اطلاعات جمهوری اسلامی ایران) ذکر شده است که پروژه E2C کلاهبرداری است و از دستگیری 10 نفر از لیدرهای یک شبکه هرمی در استان های تهران، همدان و اصفهان خبر داده است. این شبکه هرمی تحت پوشش موسسه آکادمی خلاقیت (Creator Academy) فعالیت می کرده و پیش از این نیز نام هایی همچون وی‌ جی ‌ام ‌سی (VGMC)، ادروز (Adrows) و یونیفاندز (Unifunds) داشته است.


نتیجه گیری


باید گفت که تبلیغات اغواگرایانه در مورد سودهای قطعی بالا، چیزی جز کلاهبرداری نمی تواند باشد. این گونه از پروژه های سرمایه گذاری با وعده سودهای قطعی چیز چندان جدیدی نیست و در سال های گذشته این شرکت ها با هدف فریب مردم وجود داشته اند و به تازگی با داغ شدن تب ارزهای دیجیتال راه جدیدی برای این گونه از شرکت ها باز شده است.

توصیه می کنیم که پیش از ورود به هر نوع سرمایه گذاری، حتما اطلاعات کافی جمع آوری کنید و فقط به حرف اطرافیان یا چند وبسایت بسنده نکنید، پروژه هایی که وعده سود قطعی چند ده برابری می دهند، بسیار مشکوک به کلاهبرداری هستند.

 

مطالب مرتبط:

بلاک چین و مبارزه با پول شویی

استاندارد ERC20 چیست؟

عرضه‌ اولیه‌ سکه (ICO) چیست؟

مفهوم کوین و توکن چیست؟

 


منبع: مرکز تحقیقات بلاک چین


 

درباره ما

"مرکز تحقیقات بلاک چین" به‌عنوان بزرگترین وب سایت تخصصی، پژوهشی و آموزشی بلاک چین در جهان توسط مجموعه ای از متخصصان حوزه بلاک چین و ارزهای رمزنگاری شده از سال 1396 به ‌صورت رسمی فعالیت خود را آغاز نمود.


ادامه درباره ما

 

ارتباط با پشتیبانی در تلگرام bircsupport1@

کانال تلگرام مرکز تحقیقات بلاکچین

کلیه حقوق مادی و معنوی سایت نزد ناشر محفوظ است.