آموزش ترید و تحلیل تکنیکال - مرکز تحقیقات بلاک چین

سیستم وام‌دهی کریپتو (Crypto Lending) چیست؟

سیستم وام‌دهی کریپتو (Crypto Lending) چیست؟

 

وام‌دهی کریپتو یک فرصت برای بازیکنان کوچک و بزرگ دنیای ارزهای دیجیتال است که اکوسیستم مالی غیرمتمرکز اتریوم را تقویت می‌کند و سرمایه ثابت آن را به 1 میلیارد دلار رسانده است. اساس کار وام‌دهی کریپتو بسیار ساده است: وام‌گیرندگان می‌توانند دارایی‌های کریپتو خود را به عنوان وثیقه، برای گرفتن وام به صورت ارز فیات یا استیبل‌کوین ارائه دهند. همچنین وام‌دهندگان در ازای یک نرخ بهره توافقی، آن مقدار از دارایی را ارائه می‌کنند. البته این پروسه ممکن است به حالت برعکس نیز انجام شود. یعنی وام‌گیرندگان وثیقه فیات یا استیبل‌کوین ارائه کنند و وام را به شکل دارایی کریپتو (ارز دیجیتال) دریافت ‌کنند.

همان‌طور که احتمالا متوجه شده‌اید، هیچ چیز جدیدی درمورد این پدیده وجود ندارد و وام‌های کریپتو همان وام‌های وثیقه‌ای هستند. اما اعتباربخشی و وام‌دهی از مهم‌ترین خدمات مالی قدرتمند است که برنامه‌ها و مزایای بسیاری را برای کسب و کارها، موسسات، تریدرها و کاربران فراهم می‌کنند. به‌علاوه، در فضای DeFi (فایننس غیرمتمرکز) که بسیار درحال رشد است، این امکان باعث دسترسی به وام‌های بدون مجوز، باز و قابل ترکیب شده است. لذا کارایی‌های جدیدی مانند بهبود نرخ بهره در پلتفرم‌ها و وام‌های بدون وثیقه ایجاد می‌شوند، که در آن‌ها کاربر می‌تواند از تراکنش‌های اتمیک برای وام گرفتن از نقدینگی یک پلتفرم استفاده کند، و سپس از طریق همان تراکنش‌ اتمیک وام خود را همراه با بهره‌اش بازپرداخت کند.


وام‌دهی چقدر در بازارها اهمیت دارد؟


به‌طور بنیادی، اعتباربخشی و وام‌دهی میزان بهره‌وری کار را افزایش می‌دهد؛ چراکه پول را از جایی که نیاز ضروری به آن وجود ندارد، به جایی که نیاز به آن ضروری است، منتقل می‌کند. به این نحو هر دو طرفین از پول استفاده بیشتری می‌برند؛ زیرا وام‌گیرندگان به سرمایه دست پیدا می‌کنند و وام‌دهندگان از پول خود سود می‌برند. این یک فرصت فوق‌العاده برای کاربران بازار کریپتو است. این کاربران همواره دو روش اصلی برای استفاده از دارایی کریپتو خود داشتند: نگهداری یا هولد (hodl) و ترید. بسیاری معتقدند که نگهداری ارز دیجیتال به هدف محدود کردن عرضه بازار سودمند است، اما احتمالا همه ما بر این موضوع توافق داریم که این کار بهره‌وری زیادی را برای یک سرمایه‌گذاری بلندمدت ندارد.

با استفاده از مزایای وام‌دهی کریپتو، بهره‌وری چنین دارایی‌هایی به‌طور چشمگیری افزایش یافته است. سرمایه‌گذاری‌هایی که درگذشته کاملا ثابت و استاتیک بودند، حالا سود ثابت را به‌همراه دارند؛ ضمن این‌که وام‌گیرندگان می‌توانند بدون فروش‌ دارایی و پرداخت مالیات، پول فیات به‌دست بیاورند، یا دارایی‌های کریپتو را برای ترید کردن، معاملات آربیتراژ (arbitrage) و یا بازارسازی (market-making) دریافت کرده و استفاده کنند. این‌ پیشرفت بزرگی را برای هودلرهای شخصی (کسانی که به صورت شخصی ارز دیجیتال نگهداری می‌کنند) و سرمایه‌گذاران بزرگ سازمانی ایجاد می‌کند.

به‌علاوه این پیشرفت‌های کاربردی، مزیت دیگری نیز وجود دارد که باعث شده کریپتو نسبت به حساب‌های سپرده همراه با سود (بانکداری سنتی) در بازار مالی بسیار برتر باشد و تحول ایجاد کند. درحال حاضر، بیشتر پلتفرم‌های وام‌دهی کریپتو، نرخ سود حدود 8 درصد را برای وام دادن استیبل‌کوین‌ها ارائه می‌کنند؛ درحالی‌که بیشتر حساب‌های سپرده سرمایه‌گذاری در آمریکا، سودی کمتر از 1 درصد برای سپرده‌های دلاری دارند. با این وجود که این یک پیشرفت عظیم برای اکوسیستم کریپتو است، اما یک حالت کاملا سودبخش و بدون ایراد نیست. وام‌های کریپتو در شکل فعلی خود، وثیقه‌ بیش از حدی را نیاز دارند. یعنی شما باید یک سرمایه بزرگ داشته باشید تا بتوانید وام دریافت کنید؛ لذا وام‌دهی کریپتو به همه افراد سود نخواهد رساند. این واقعا ناامیدکننده است؛ چراکه افراد بدون بانک (کسانی که حساب بانکی ندارند) خدمات مالی بیشتری نیازمندند.


انواع پلتفرم‌های وام‌دهی: متمرکز و غیرمتمرکز


از سال 2018، پلتفرم‌های وام‌دهی مختلفی در صنعت کریپتو ظهور پیدا کردند، که به‌طور کلی می‌توان آن‌ها را به دو دسته متمرکز و غیرمتمرکز تقسیم کرد. معیار تقسیم بندی این پلتفرم‌ها، این است که یک شرکت بر روند وام‌دهی و دریافت وام نظارت دارد، یا یک پروتکل. پلتفرم‌های وام‌دهی متمرکز عملکردی مشابه شرکت‌های فناوری مالی که با ارزهای دیجیتال کار می‌کنند دارند. آنها از فرایندهای احراز هویت مشتری استفاده می‌کنند و برای محافظت از اموال شما، سیستم‌های نگهداری دارند و می‌توانند همکاری تجاری سنتی را بین موسسات مختلف ایجاد کنند؛ مثل انجام مذاکرات لازم برای توافق درمورد خصوصیات وام. این پلتفرم‌ها معمولا نرخ سود بالاتری را نسبت به رقیبان غیرمتمرکز خود ارائه می‌دهند و به عنوان مثال وام‌دهندگان برای دارایی‌هایی مثل بیت کوین و اتریوم، سود بالاتری دریافت می‌کنند.

پلتفرم‌های وام‌دهی غیرمتمرکز، مثل Compound، Maker و dYdX، می‌توانند بدون نیاز به احراز هویت یا حفاظت، در دسترس همه افراد قرار بگیرند. به استثنای Maker که یک سیستم مرکزی غیرمتمرکز نرخ سود آن را تعیین می‌کند، سایر این پلتفرم‌ها نرخ بهره را بر اساس عرضه و تقاضای آن دارایی در پلتفرم تعیین می‌کنند، لذا نرخ بهره در آن‌ها متغییر است. بسته به عملکرد هر دارایی، گاهی اوقات نوسانات شدیدی در نرخ بهره ایجاد می‌شود؛ به عنوان مثال در dYdX گاهی اوقات نرخ سود خواسته شده از وام‌گیرندگان به بیش از 30 درصد می‌رسد.


وام‌دهی کریپتو چه خطراتی دارد؟


وام‌دهی کریپتو معمولا با حساب‌های سرمایه‌گذاری سنتی مقایسه می‌شود؛ اما مهم است که بدانیم این وام‌دهی، بسیار جدیدتر و پرخطرتر از سیستم سنتی بانک‌هاست که قانون‌گذاری‌های فراوانی دارند. هیچکدام از این پلتفرم‌های وام‌دهی، حتی آن‌هایی که متمرکز هستند، به صورت دولتی بیمه نشده‌اند. البته DeFi تلاش‌هایی برای بیمه کردن بعضی قسمت‌ها با استفاده از Nexus Mutual و Opyn کرده است. در هرصورت ما با فناوری‌های جدید روبرو هستیم. وام‌گیرندگان این ریسک را می‌پذیرند که درصورت سقوط ارزش وثیقه‌شان به کمتر از ارزش تعیین شده، نقدینگی مورد نیاز را تامین کنند تا تضمین شود که وام‌دهندگان در هر صورت ضرر نخواهند کرد. یعنی وام‌گیرندگان باید مراقب ارزش وثقه خود باشند و اطمینان حاصل کنند که در محدوده تعیین شده باقی مانده است. تاکنون این سیستم نقد کردن وثیقه‌ها کارآمد بوده و هیچکدام از سرمایه‌گذاران، سرمایه خود را از دست نداده اند؛ اما این موضوع تضمین‌شده نیست و مشخص نیست که لزوماً در آینده هم ادامه داشته باشد.

در فضاهای غیرمتمرکز، ریسک فناوری درمورد قراردادهای هوشمند وجود دارد. از آن‌جایی که کدهای کامپیوتری به شکل قرارداد هوشمند جریان مالی درون سیستم را کنترل می‌کنند، از نظر تئوری امکان‌پذیر است که یک هکر از طریق یک باگ، یا با تسلط و سوء استفاده بتواند به پلتفرم حمله کند. به‌علاوه، در پلتفرم‌های غیرمتمرکز، گاهی اوقات مشکل کمبود نقدینگی رخ می‌دهد. در این حالت اگر مقادیر زیادی از سرمایه به سیستم وارد شده یا از آن خارج شود، نرخ بهره به‌صورت ناگهانی به‌شدت تغییر می‌کند. به‌صورت کلی، عملیات تنظیم نرخ بهره به این دلیل ایجاد شده که یک نرخ نسبتا ثابت و عادلانه را ایجاد کند، اما بعضی اوقات چنین نوساناتی نیز رخ می‌دهند.

در نهایت، خطراتی در زمینه مالیات و قانون‌گذاری در این پلتفرم‌ها وجود دارد؛ خصوصا به این دلیل که یکی از موارد اصلی استفاده از این نوع وام‌دهی، جلوگیری از پرداخت مالیات است. در مجموع، بسیاری از کشورها هنوز قانون‌گذاری و برداشت صحیحی از ماهیت بسیاری از این دارایی‌ها، مثل استیبل‌کوین‌ها ندارد. به همین دلیل برای اشخاص سخت است که متوجه شوند دقیقا چه عملیات مالیاتی باید انجام دهند و پیشنهاد می‌شود که کاربران، با یک متخصص مالیاتی مشورت کنند. ضمناً بسیاری از این پلتفرم‌های غیرمتمرکز بدون هیچگونه مجوز و احراز هویت کار می‌کنند، لذا نمی‌توان آینده قانون‌گذاری درمورد آن‌ها را پیش‌بینی کرد.


کاربردهای وام‌دهی کریپتو: از مقدماتی تا پیشرفته


احتمالا بهترین روش برای فهمیدن نحوه کار این پلتفرم‌ها و بازارها، این است که روش‌های مختلفی را که کاربران می‌توانند در آن‌ها شرکت کنند، بررسی کنیم. از ساده‌ترین روش‌ها شروع می‌کنیم و به روش‌های پیشرفته‌تر می‌رسیم.

پلتفرم ساده، منحصراً جهت وام‌دهی دارایی

وام دادن ساده‌ترین و رایج‌ترین نوع استفاده از بازارهای وام‌دهی کریپتو است. خوب است که نرخ بهره پلتفرم‌های مختلف را با استفاده از یک بررسی‌کننده، مثل ابزار بررسی نرخ سود CoinMarketCap مشاهده کنید، تا بتوانید بهترین نرخ سود را برای بازگشت سرمایه‌ای که می‌خواهید وام‌ بدهید، پیدا کنید. به صورت کلی، پلتفرم‌های غیرمتمرکز نرخ بهره بالاتری را برای استیبل‌کوین‌ها دارند (7 تا 15 درصد)؛ درحالی‌که نرخ پایین‌تری را برای ارزهای دیجیتال مثل اتریوم و بیت‌کوین ارائه می‌دهند (0 تا 1 درصد). اما پلتفرم‌های متمرکز نرخ‌های بالاتری را برای این ارزهای دیجیتال درنظر می‌گیرند (2 تا 6 درصد).

دریافت نقدینگی به شکل دلار، بدون پرداخت مالیات

بسیاری از هولدرهای کریپتو (کسانی که برای مدت طولانی ارز دیجیتال نگهداری می‌کنند)، سرمایه زیادی را در حساب مجازی خود دارند، اما اگر نیاز به پول نقد داشته باشند و این سرمایه کریپتو را بفروشند، مجبور به پرداخت مالیات خواهند شد. این یک توصیه مالیاتی نیست و شما باید درمورد این مسائل با یک متخصص مالیاتی مشورت کنید، اما درصورت استفاده از ارز دیجیتال خود به عنوان وثیقه، می‌توانید یک وام دلاری دریافت کنید. این راه بسیار خوبی برای هولدرهاست، تا بتوانند برای رفع نیازهای خود پول نقد به‌دست بیاورند، ضمن این‌که خطر ازدست دادن سرمایه را نخواهند داشت و نیازی نیست برای پولی که به‌دست آورده‌اند مالیاتی پرداخت کنند.

آربیتراژ نرخ بهره

اگر به CoinMarketCap دقت کنید، متوجه می‌شوید که فرصت‌هایی برای آربیتراژ نرخ بهره وجود دارد. یعنی شما می‌توانید یک وام را از یک پلتفرم دریافت کنید، و در یک پلتفرم دیگر با نرخ بهره بالاتر آن را وام بدهید. مثلا در حال حاضر شما می‌توانید اتریوم را با نرم بهره 0.55 درصد از Aave دریافت کنید و آن را در Crypto.com با 6.0 درصد نرخ بهره وام بدهید، که درنهایت 5.45 درصد سود سالانه اتریوم دریافت خواهید کرد. این کار ریسک‌های زیادی دارد. مثلا ممکن است Aave نرخ بهره متغییر خود را همراه با بازار تغییر دهد و یا Crypto.com نرخش را عوض کند، که ممکن است باعث شود سود شما از بین برود.

پلتفرم CoinLoan یک گزینه جالب دیگر را ایجاد کرده است. این پلتفرم به شما اجازه می‌دهد که شرایط وام دادن یا گرفتن را، مانند نوع سرمایه، مدت زمان و نرخ سود، خودتان تعیین کنید. این پلتفرم همچنین امکان وام کریپتو-کریپتو را هم فراهم کرده است و همچنین امکانات بیشتری را نسبت به پلتفرم‌های متمرکز، برای وام‌های کریپتو-استیبل‌کوین ارائه می‌دهد. این آزادی عمل، راه بسیار خوبیست که با استفاده از آن می‌توانید درمورد عملکرد آربیتراژ نرخ بهره خود اطمینان حاصل کنید و به خوبی آن را پیش‌بینی کنید. البته CoinLoan یک حساب سرمایه‌گذاری هم برای کاربرانش فراهم کرده که بسیار ساده و بدون دردسر است و می‌تواند تا 10.5 درصد سود را به همراه داشته باشد. این پلتفرم همچنین دارایی شما را در شرایط بیمه شده، گواهی شده و تایید شده توسط SEC (کمیسیون بورس و اوراق بهادار ایالات متحده) ذخیره می‌کند و سیستم نقد کردن خاص خود را دارد که تضمین می‌کند دارایی‌های طرفین حفاظت می‌شوند.

معاملات مارجین/ اهرم (leverage)

ظهور وام‌دهی کریپتو، دسترسی به اهرم‌ها را، بدون نیاز به مراجعه به صرافی‌های غیرمتمرکز، آسان کرده است. کاربر می‌تواند با گرفتن یک وام و خرید وثیقه اضافی، و بیشتر کردن مقدار وام تا حد مجاز، به اهرم‌ دسترسی پیدا کند. این مانند یک سرمایه‌گذاری بلند مدت بر روی دارایی که به عنوان وثیقه انتخاب کردید عمل می‌کند. به عنوان مثال اگر ما اتریوم را به عنوان وثیقه انتخاب کنیم، و استیبل‌کوینی را که با پشتوانه دلاری گرفته‌ایم، به مقدار بیشتری اتریوم بفروشیم، و همچنین قیمت اتریوم افزایش پیدا کند، فقط نیاز است مقدار اولیه دلار را بازپرداخت کنیم؛ درحالی‌که ارزش اتریوم ما بیشتر شده است. این کار به ما سود اضافی می‌رساند. پلتفرم‌هایی مثل dYdX این کار را آسان کرده‌اند، و این گزینه را مستقیما در رابط کاربری خود قرار داده‌اند؛ که به شما اجازه می‌دهد به صورت بلند مدت یا کوتاه مدت، حداکثر 5 اهرم داشته باشید. این مسلما یک استراتژی پرریسک است و اگر قیمت اتریوم در جهت اشتباهی حرکت کند، ممکن است وثیقه شما جهت حفظ دارایی وام‌دهنده، نقد (لیکوئید) شود.

وام‌های سریع (بدون وثیقه)

وام‌های سریع از زمانی که در هک bZx DeFi استفاده شدند، مورد توجه زیادی قرار گرفته‌اند. این وام‌های سریع یک نوآوری مالی هستند، که فقط از طریق ویژگی‌های سیستم مالی غیرمتمرکز قابل انجامند و کاربردهای بسیار جالبی دارند. با وام سریع، کاربر می‌تواند یک مقدار از دارایی را به صورت رایگان (بدون نیاز به وثیقه) وام بگیرد، با آن وام عملیات‌های دیگری را انجام دهد و درنهایت برای پایان دادن به تراکنش‌ها، تمام مبلغ را بازپرداخت کند. اگر وام‌گیرنده نتواند مبلغ را بازپرداخت کند، تمام تراکنش‌هایی که انجام داده بود لغو می‌شوند. این امکان با استفاده از پایگاه داده‌های اتمیک فراهم شده است، که در آن‌ها اگر یکی از تراکنش‌ها ناموفق باشد، تمامی زنجیره تراکنش‌ها لغو خواهند شد. وام‌های سریع می‌توانند برای فرصت‌های آربیتراژ یا منتقل کردن وثیقه به پلتفرم‌هایی مثل Maker و Compound، به‌کار برده شوند. برای استفاده از وام‌های سریع، شما باید دانش فنی و توانایی ایجاد تراکنش‌های اتمیک را داشته باشید.

نقد کردن

برای افراد حرفه‌ای، این فرصت وجود دارد که به عنوان یک نقدکننده در اکوسیستم DeFi کار کنند. به این شکل که آن‌ها بات‌هایی را به اجرا درمی‌آورند، تا وام‌هایی را که ارزش وثیقه آن‌ها از مقدار تعیین‌شده کمتر شده است شناسایی ‌کنند و سپس وثیقه این وام‌ها را برای بازپرداخت به وام دهنده، نقد می‌کنند. این افراد برای ارائه این خدمات هزینه‌ای را دریافت می‌کنند. البته رقابت شدیدی در این عرصه وجود دارد؛ اما سود قابل‌توجهی را نیز به همراه خواهد داشت.


آینده وام‌دهی کریپتو به کدام سمت خواهد رفت؟


از آن‌جایی که نقد کردن به عنوان آخرین گزینه در انتهای فرصت محدود درنظر گرفته می‌شود، بسیار مهم است که متوجه شویم، نقد کردن یکی از ویژگی‌های کلیدی و مهم اکوسیستم وام‌دهی کریپتو است و نقشی حیاتی در کارایی این سیستم دارد. دارایی کریپتو یک وثیقه ایده‌آل برای نقد کردن است؛ چراکه فروش آن بسیار آسان و سریع است. برخلاف سیستم وام‌دهی سنتی، که در آن وصول مطالبات و نقد کردن وثیقه وام، پروسه‌ای بسیار وقت‌گیر و طولانی است، نقد کردن وثیقه‌های کریپتو فقط در چند ثانیه انجام می‌شود. همین‌طور که صنعت کریپتو رشد می‌کند، اکوسیستم وام‌دهی یک مزیت کلیدی و برگ برنده در موفقیت آن خواهد بود. در کوتاه‌ مدت نیز، این اکوسیستم به اعضای جامعه کریپتو این فرصت را می‌دهد که سود کسب کنند، نقدینگی به‌دست بیاورند و بهره‌وری خود از دارایی‌هایشان را افزایش دهند.

 

بیشتر بخوانید:

همکاری استراتژیک بنیاد لایت کوین و شرکت اعطای وام Cred

لوریج (Leverage) چیست؟

بلاک چین DeFi چیست؟ چشم انداز امور مالی غیر متمرکز

معاملات مارجین (Margin Trading) چیست؟

برای سرمایه گذاری در ارزهای دیجیتال به چه مقدار پول نیاز است؟

در بورس سرمایه گذاری کنم یا ارزهای دیجیتال؟

تفاوت سرمایه گذاری در بورس ایران با بازار ارزهای دیجیتال

سرمایه گذاری بلند مدت در ارزهای دیجیتال

آموزش ترید و تحلیل تکنیکال ارزهای دیجیتال


منبع: مرکز تحقیقات بلاکچین


آموزش صفر تا صد ترید و تحلیل تکنیکال ارزهای دیجیتال، بورس و فارکس

 

درباره ما

"مرکز تحقیقات بلاک چین" به‌عنوان بزرگترین وب سایت تخصصی، پژوهشی و آموزشی بلاک چین در جهان توسط مجموعه ای از متخصصان حوزه بلاک چین و ارزهای رمزنگاری شده از سال 1396 به ‌صورت رسمی فعالیت خود را آغاز نمود.


ادامه درباره ما

 

ارتباط با پشتیبانی در تلگرام bircsupport1@

کانال تلگرام مرکز تحقیقات بلاکچین