آموزش ترید و تحلیل تکنیکال - مرکز تحقیقات بلاک چین

کاردانو (Cardano) چیست؟ هر آنچه که باید بدانیم

کاردانو (cardano) چیست؟

 

کاردانو (Cardano) با هدف حل مشکلات مقیاس‌پذیری در بیت کوین و قراردادهای هوشمند در اتریوم، توسط چارز هاسکینسون، در سپتامبر 2017 ایجاد شد. توسعه‌دهندگان کاردانو همواره سعی بر این داشتند که با حفظ ویژگی‌ها و قابلیت‌های مثبت بیت کوین و اتریوم، مشکلات موجود در آنها را حل کرده و ویژگی‌های مثبت جدیدی به این دو پروژه اضافه کند.

برهمین اساس، از سال 2015 پروژه کاردانو فعالیت خود را آغاز کرد و یک تیم متخصص و آکادمیک تمام وقت به مدت دو سال برای یافتن مشکلات موجود در شبکه‌های بیت کوین و اتریوم زمان گذاشت و راه حل‌هایی جهت بهبود آن‌ها ارائه داد.

کاردانو یک پلتفرم مبتنی بر بلاک چین است که قابلیت پیاده سازی و اجرای قراردادهای هوشمند را فراهم کرده است. کاردانو با بهره گیری از معماری چند لایه، امنیت بالایی را بوجود آورده و به عنوان اولین پروژه مبتنی بر بلاک چین شناخته می‌شود که بر اساس تحقیقات دانشمندان طراحی شده است.

 


تاریخچه کاردانو (Cardano)


عرضه اولیه سکه (ICO) پروژه کاردانو یکی از طولانی ترین ICO های تاریخ دنیای ارزهای دیجیتال به شمار می‌رود و از سپتامبر 2015 آغاز شد و تا ژانویه 2017 طول کشید. در نتیجه این ICO، آدا (ADA)، توکن پروژه کاردانو در اکتبر 2017 منتشر شد و در اغلب صرافی‌های بزرگ ارزهای دیجیتال، برای خرید و فروش عمومی در دسترس قرار گرفت.

در اواخر نوامبر 2017، قیمت هر واحد از توکن ADA، تنها در مدت 3 روز از 0.03 دلار به 0.14 دلار رسید و به میزان 366 درصد افزایش پیدا کرد تا بتواند در کمتر از یک ماه فعالیت خود در بازار کریپتوکارنسی، در رتبه پنجم بهترین ارزهای دیجیتال قرار بگیرد.

 


کاردانو، نسل سوم بلاک چین و ارزهای دیجیتال


نسل سوم بلاک چین با 3 هدف ایجاد شده است:

حل مشکل مقیاس‌پذیری، پایداری و قابلیت همکاری با دیگر شبکه‌های بلاک چین‌ و سیستم‌های مالی سنتی

پروژه کاردانو پتانسیل بسیار بالایی برای برطرف کردن مشکلات فوق دارد. در واقع توسعه‌دهندگان کاردانو سعی بر این داشتند که با حفظ ویژگی‌ها و قابلیت‌های مثبت بیت کوین و اتریوم، مشکلات موجود در آنها را حل کرده و ویژگی‌های مثبت جدیدی به این دو پروژه اضافه کند.

مفهوم مقیاس‌پذیری را می‌توان اینگونه بیان نمود که با افزایش تعداد کاربران و در نتیجه افزایش تعداد تراکنش‌ها، سرعت انجام تراکنش‌ها و هزینه لازم برای انجام آنها ثابت بماند. بنابراین مهم‌ترین عاملی که در مورد مسئله مقیاس‌پذیری مطرح می‌شود، سرعت انجام تراکنش‌هاست.

 


کاردانو (Cardano) چگونه کار می‌کند؟


کاردانو چگونه کار می کند؟

 

کاردانو از یک مکانیسم اجماع، تحت عنوان اثبات دارایی (PoS) بهره می‌برد. پروژه کاردانو برای رفع مشکل مقیاس‌پذیری و کاهش هزینه‌ها و همینطور افزایش سرعت انجام تراکنش‌ها در شبکه خود از پروتکل آوروبوروس (Ouroboros) استفاده می‌کند. آوروبوروس نماد باستانی نوعی مار یا اژدهاست که مشغول قورت دادن دم خود است و به عنوان نمادی برای پیشرفت مورد استفاده قرار می‌گیرد.

 

عملکرد پروتکل آوروبوروس (Ouroboros)

در الگوریتم‌های اثبات دارایی معمولی، نودهای مختلف بر اساس تعداد سکه‌های موجود، در ایجاد بلوک‌های جدید و تایید تراکنش‌ها نقش خواهند داشت؛ اما در پروتکل آوروبوروس زمان به بخش‌هایی که دوره‌های زمانی ثابتی هستند، تقسیم‌ می‌شود. هرکدام از این دوره‌های زمانی به زمان‌های کوچکتری به نام اسلات تقسیم می‌شود و تقریبا 20 ثانیه طول می‌کشد. در پروژه کاردانو، محدوده زمانی که اسلات‌ها دربرمی‌گیرند، متفاوت است و می‌تواند در الگوریتم آن تغییر ایجاد کرد. دوره‌های زمانی 20 ثانیه‌ای، یک رهبر اسلات دارد که توسط دارندگان سکه تعیین می‌گردد.

این رهبران اسلات مسئول ایجاد و تایید تراکنش‌های بلوک‌هایی هستند که به شبکه بلاک چین کاردانو اضافه می‌شوند. اگر نودهایی که مسئول ایجاد بلوک و تایید تراکنش‌های آن هستند در دوره زمانی مشخص شده نتوانند کار خود را انجام دهند، آنگاه رهبر اسلات بعدی موظف است در دوره زمانی بعدی این کار را انجام دهد.

علاوه بر این رهبران اسلات، تراکنش‌های ایجاد شده توسط تایید کنندگان ورودی (Input Endorsers) را مورد تایید قرار می‌دهند. دومین مجموعه از دارندگان سکه، تایید کنندگان ورودی هستند که مسئولیت اجرای پروتکل را بر عهده دارند. در یک دوره زمانی مشخص این امکان وجود دارد که یک یا چند تایید کننده وجود داشته باشند. حق رأیی که هر کدام از این تاییدکنندگان برای تایید تراکنش‌ها دارند، بر اساس تعداد سکه‌هایی است که نگهداری می‌کنند. هرچه تعداد سکه‌های ADA یک فرد بیشتر باشد، حق رأی بیشتری برای تایید تراکنش‌ها خواهد داشت.

پروژه کاردانو در دو لایه طراحی شده است که دفتر کل ارزش‌های داخل حساب ها را از روش انتقال ارزش بین حساب های دیگر جدا می‌کند. این تفکیک لایه‌ای سبب انعطاف پذیری بیشتر قراردادهای هوشمند در پلتفرم کاردانو خواهد شد و شرکت ها می توانند قراردادهای خود را بصورت سفارشی سازی شده اجرا کنند.

 

لایه توافق کاردانو (CSL)

 لایه اول پلتفرم کاردانو CSL است و به عنوان تراز دفترکل عمل می‌کند. این لایه با هدف بهبود مشکل مقیاس پذیری در پروتکل بیت کوین به وجود آمده است.

لایه CSL با استفاده از یک الگوریتم اثبات سهام، سبب بوجود آمدن بلاک های جدید و تایید تراکنش‌ها می‌شود.

نقشه راه CSL بدین صورت است :

  • دو مجموعه زبان‌های اسکریپت
  • یک مجموعه برای حرکت ارزش
  • راه کاری برای حفاظت بیشتر
  • سایدچین‌هایی برای ارتباط با دفترکل‌های دیگر
  • انواع امضا چندگانه از جمله امضاهای مقاوم کوانتومی
  • ایجاد توکن توسط کاربر
  • مقیاس پذیری هر چه بیشتر

 

لایه رایانشی کاردانو (CCL)

لایه CCL دومین لایه پلتفرم کاردانو محسوب می‌شود و شامل اطلاعاتی در مورد چگونگی انجام تراکنش است. با توجه به اینکه لایه محاسبات از CSL جدا شده است، کاربران CCL در هنگام ارزیابی معاملات می توانند قوانین مختلفی ایجاد کنند.

 


مارکت‌کپ یا ارزش کل بازار کاردانو


مارکت‌کپ یا همان ارزش کل بازار، یکی از مهمترین پارامترها برای دسته بندی ارزهای دیجیتال به شمار می‌رود. کاردانو در روزهای اولیه ورود خود به بازار و لیست شدن در صرافی‌های معتبر، با استقبال بالایی روبه‌رو شد و توانست به رتبه پنجم ارزهای دیجیتال صعود کند.

اما از آنجایی که اجرای قراردادهای هوشمند و اپلیکیشن‌های غیرمتمرکز (dApp) هنوز بر بستر کاردانو فعال نشده است، می‌توان گفت که تا حدودی از پروژه‌های رقیب خود، یعنی اتریوم و ایاس عقب مانده و با از دست دادن حجم سرمایه زیادی نسبت به سایر پروژه‌ها، در حال حاضر به رتبه یازدهم نزول کرده است.

 


استخراج کاردانو (Cardano)


کاردانو از الگوریتم اثبات سهام (PoS) به جای اثبات کار استفاده می‌کند، بنابراین ارز دیجیتال ADA قابل استخراج نیست. توسعه دهندگان کاردانو د در ابتدای راه‌اندازی این پروژه تعدادی از کوین‌های آدا (ADA) را ایجاد کرده‌اند و در ادامه کار، سکه‌های آدا به عنوان پاداش به کسانی که این سکه‌ها را نگهداری می‌کنند، به عنوان پاداش داده می‌شود.

تیم کاردانو معتقد است که در پروژه‌های مبتنی بر الگوریتم اثبات انجام کار (PoW)، سرمایه‌گذاری اصلی بر روی دستگاه‌هایی پردازشی صورت می‌گیرد، در حالی که در پروژه‌های مبتنی بر الگوریتم اثبات دارایی  (PoS)، سرمایه‌گذاری مستقیما بر روی خود توکن‌های آن پروژه انجام می‌شود که می‌تواند به افزایش قیمت کوین یا توکن آن پروژه منجر شود.

 


کیف پول کاردانو (Cardano)


کیف پول رسمی کاردانو،‌ کیف پول دسکتاپ DAEDLUS است. این کیف پول کاملا غیرمتمرکز و امن، برای سیستم عامل های ویندوز و مک طراحی شده و به زودی برای سیستم عامل های اندروید و IOS نیز، ‌ارائه خواهد شد. پس از دانلود و نصب کیف پول، برای آپدیت آن با شبکه باید مدتی منتظر بمانید.

 

دانلود کیف پول کاردانو

 


جمع بندی


در حال حاضر قراردادهای هوشمند از اهمیت بسیار زیادی برخوردارند و پروژه‌های زیادی پس از اتریوم با این هدف ایجاد شده‌اند. کاردانو یکی از این پروژه‌هاست که با حمایت تیم دانشگاهی قوی، توانسته است که طرفداران بسیار زیادی را در دنیای ارزهای دیجیتال به سمت خود جذب کند. همچنین حضور چارز هاسکینسون به عنوان یکی از بنیانگذاران اولیه اتریوم و بیت شرز، تاثیر زیادی در رشد و مقبولیت این پروژه داشته است.

هدف اصلی کاردانو حل مشکل مقیاس‌پذیری و همچنین مشکلات مربوط به مکانیسم اجماع اتریوم با افزایش امنیت و سایر قابلیت‌ها بوده است. با این حال، این پروژه تاکنون کمی کندتر از سایر رقبای خود حرکت کرده و قابلیت اجرای قراردادهای هوشمند و برنامه‌های غیرمتمرکز هنوز در آن اجرایی نشده است. اما می‌توان انتظار داشت که کاردانو آهسته و پیوسته تمام وعده‌های خود را عملی کند.

 

بیشتر بخوانید:

ارز دیجیتال زی کش (Zcash) چیست؟ هر آنچه که باید بدانیم

لیبرا ارز دیجیتال فیسبوک

سناریوهای مختلف برای آینده ارزهای دیجیتال

ارز دیجیتال E2C چیست؟ کلاهبرداری یا فرصتی برای سرمایه گذاری

ارز دیجیتال لیسک (Lisk) چیست؟ هر آنچه که باید بدانیم

ارز دیجیتال ترون (TRON) چیست؟ هر آنچه که باید بدانیم

 


منبع: مرکز تحقیقات بلاک چین


آموزش جامع صفر تا صد ترید و تحلیل تکنیکال

درباره ما

"مرکز تحقیقات بلاک چین" به‌عنوان بزرگترین وب سایت تخصصی، پژوهشی و آموزشی بلاک چین در جهان توسط مجموعه ای از متخصصان حوزه بلاک چین و ارزهای رمزنگاری شده از سال 1396 به ‌صورت رسمی فعالیت خود را آغاز نمود.


ادامه درباره ما

 

ارتباط با پشتیبانی در تلگرام bircsupport1@

کانال تلگرام مرکز تحقیقات بلاکچین

کلیه حقوق مادی و معنوی سایت نزد ناشر محفوظ است.