آموزش ترید و تحلیل تکنیکال - مرکز تحقیقات بلاک چین

بایت کوین (Bytecoin) چیست؟ هر آنچه که باید بدانید

بایت کوین (Bytecoin) چیست؟ هر آنچه که باید بدانید

 

پس از بیت کوین یکی از اولین ارزهای دیجیتالی که به دنیای کریپتوکارنسی معرفی شد بایت کوین (Bytecoin) بود که در سال ۲۰۱۲ برای انجام تراکنش‌های ناشناس، غیرقابل ردیابی و بدون کارمزد ایجاد شد و مورد توجه عده‌ای قرار گرفت. این ارز رمزنگاری شده غیر متمرکز، با وجود متن باز بودن، قابلیت استخراج را نیز دارد. با توجه به مزیت‌های بایت کوین، می‌توان از آن برای نقل و انتقال پول، بدون دخالت و نظارت شخص سومی در تراکنش‌ها، استفاده نمود.

ناشناس بودن تراکنش‌ها در Bytecoin با بهره‌گیری از فرآیند امضای حلقه‌ای CryptoNote امکان پذیر است. هرچند که به عنوان یک سیستم پرداخت، عملکرد‌هایی بسیار مشابه بیت کوین دارد. تیم توسعه دهنده این ارز دیجیتال تا همین چند وقت اخیر بصورت کاملا ناشناس فعالیت می‌کرد، اما در حال حاضر چندین راه ارتباطی در وب سایت رسمی خود راه‌اندازی کرده است و تعدادی انجمن محلی را برای تبادل افکار علاقمندان این رمزارز بوجود آورده‌اند.

 


قیمت بایت کوین (Bytecoin)


بایت کوین با نماد اختصاری BCN شناخته می‌شود. کارشناسان معتقدند که این ارز دیجیتال می‌تواند آینده درخشانی داشته باشد، چرا‌که بگونه‌ای طراحی شده که فقط ۱۸۴٫۴۷ میلیارد واحد از آن قابل استخراج و تولید است. این در حالی است که در زمان نگارش این مقاله ۳۰۰ میلیون عدد بایت کوین برای استخراج باقی مانده، یعنی پس از اتمام استخراج تمام واحد‌های بایت کوین، تقاضا برای در اختیار داشتن آن زیاد می‌شود و قیمت افزایش پیدا می‌کند. از سوی دیگر تعداد بایت‌کوین‌هایی که در هر ۱۲۰ ثانیه (دو دقیقه) در شبکه آن استخراج می‌شده در ابتدای سال ۲۰۱۵ در حدود تعداد ۶۴۰۰۰ عدد BCN بوده که در‌حال‌حاضر با کاهش سختی شبکه، این مقدار به ۴۱۷ عدد در هر دو دقیقه رسیده است. برای مشاهده اطلاعات بیشتر به وب‌سایت رسمی بایت‌کوین مراجعه نمایید.

کاهش پاداش هر بلاک (Block Reward Chart)

 

با دقت در نمودار فوق که میزان کاهش پاداش هر بلاک (Block Reward Chart) را نمایش می‌دهد، در می‌یابیم که انتشار بایت کوین با شیب ملایمی رو به کاهش است، این امر به خودی خود باعث می‌شود تا بایت کوین در برابر شوک‌های اقتصادی بسیار مقاوم و محفوظ بماند. این در حالی است که میزان کاهش پاداش استخراج بیت کوین (هاوینگ)، در هر ۴ سال یکبار به میزان ۵۰ درصد است. با کاهش پاداش استخراج، هشریت شبکه بیت کوین نیز به شدت کاهش می‌یابد و شبکه نسبت به حملاتی از قبیل دوباره خرج کردن (Double spending) آسیب پذیر می‌شود. این مشکلات در شبکه بایت کوین تقریبا بر طرف شده است. شما با کامپیوترهای شخصی خود می‌توانید در عملیات استخراج بایت کوین (BCN) شرکت داشته باشید. پردازش تراکنش‌ها در بایت کوین بصورت نامتمرکز انجام می‌شود و این قابلیت را در اختیار افراد قرار می‌دهد که نه تنها به عنوان یک کاربر، بلکه به عنوان یک ماینر و شریک در این شبکه فعالیت کند.

 


ویژگی‌های امنیتی بایت کوین (Bytecoin)


ویژگی‌های امنیتی بایت کوین (Bytecoin)

 

بایت کوین (Bytecoin) اولین رمزارزی بود که برای حفظ حریم خصوصی کاربران خود از پروتکل کریپتونایت (CryptoNight) بهره برد. همین موضوع سبب شد تا این ارز دیجیتال در دارک وب از محبوبیت خاصی برخوردار شود، چرا که کاربران در این شبکه امکان انتقال اعتبار در کمال امنیت و گمنام بودن را داشتند. بعد از بایت کوین ارزهای دیجیتال دیگری به میدان آمدند که از قابلیت ناشناس بودن و پروتکل کریپتونایت بایت کوین استفاده می‌کردند. مونرو یکی از این ارزهاست که حاصل فورک یا انشعاب از شبکه بایت کوین است و دقیقا از همان پروتکل CryptoNight بهره می‌برد. پروتکل کریپتونایت تابع هشی است که در الگوریتم کریپتونوت (CryptoNote) مورد استفاده قرار می‌گیرد. CryptoNote نیز پروتکلی است که ارزهای دیجیتال را ناشناس، غیرمتمرکز و کاربر پسند می‌کند.

پروتکل مورد استفاده در بایت کوین در مقایسه با پروتکل بلاک چین بیت کوین، دارای نفوذ پذیری کمتری است. یعنی نمی‌توان تراکنش‌ها را در شبکه بلاک چین بایت‌کوین ردگیری کرد و اطلاعات گیرنده و فرستنده را بدست آورد. تنها اطلاعاتی که از شبکه بایت کوین در اختیار شما قرار می‌گیرد این است که آیا تراکنش کمتر یا بیشتر از مقدار نمایش داده شده‌است، یا خیر. این درحالی است که در بلاک چین عمومی بیت کوین، هر کسی قادر به مشاهده اطلاعات ذکر شده است.

بایت کوین با بهره‌گیری از پروتکل کریپتونایت و امضا‌های حلقه‌ای، امنیت بالایی را برای کاربران فراهم کرده است. این امضاهای حلقه‌‌ای باعث غیرقابل ردیابی شدن تراکنش‌ها در bytecoin می‌شوند. در واقع با مخفی‌کردن آدرس عمومی با استفاده از الگوریتم امضای حلقه‌ای که به آن CryptoNight می‌گویند، فردی که زنجیره بلوکی را مورد بررسی قرار می‌دهد نمی‌تواند افراد درگیر در یک تراکنش را شناسایی کند. دلیل این اتفاق به اشتراک گذاشته شدن امضا‌های حلقه‌ای بین چندین کاربر است.

 


استخراج بایت کوین (Bytecoin)


استخراج بایت کوین (Bytecoin)

 

استخراج بایت کوین کاملا به قدرت محاسبانی کاربران داخل شبکه وابسته است. بنابراین هر فردی می‌تواند به شبکه بایت‌کوین بپیوندد و در فرآیند تولید و انتشار سکه‌های جدید مشارکت کند. این فرد یا افراد به عنوان ماینر یا استخراج کننده شناخته می‌شوند. فرایند تولید بایت کوین (BCN) بدین صورت است که استخراج‎ بیشتر باعث تولید بیشتر بایت کوین می‌شود و به‎عنوان پاداش، به کاربرانی تعلق می‌گیرد که قدرت محساباتی کامپیوتر خود را برای پردازش تراکنش‎ها به کار برده‌اند. تمامی تراکنش‌ها در شبکه بایت کوین در طی مدت ۱۲۰ ثانیه انجام می‌شود. با توجه به این که شبکه بایت کوین هویت ارسال‌کننده و دریافت‌کننده را مخفی نگه می‌دارد، ماینرها نمی‌توانند به اطلاعات مالی دارندگان حساب دسترسی داشته باشند.

استخراج بایت کوین (Bytecoin/BCN) با استفاده از CPU و GPU امکان پذیر است و ماینرها برای تولید سکه های جدید باید از حداکثر قدرت سخت افزارهای خود استفاده کنند. علاوه بر این بایت کوین قابلیت ASIC resistant را دارا می‌باشد. ویژگی ASIC resistant مانع از فعالیت اختصاصی دستگاه‌های استخراج می‌شود و الگوریتم خاص این ویژگی، اجازه می‌دهد تا سایر ماینر‌ها که با کارت گرافیک‌های خانگی در عملیات استخراج مشارکت می‌کنند متضرر نشوند.

 


خرید و نگهداری بایت کوین (Bytecoin/BCN)


خرید و نگهداری بایت کوین (Bytecoin/BCN)

 

با استفاده از صرافی های ارزهای دیجیتال امکان خرید وفروش بایت کوین (BCN) فراهم شده است. به طور کلی دو راه برای خرید بایت کوین (BCN) وجود دارد:

۱- خرید مستقیم با پول‌های رایج مانند ریال یا دلار

۲- تبدیل ارزهای دیجیتال دیگر به بایت کوین (BCN)

 

خرید بایت کوین (BCN) با ریال

شما می‌توانید با ریال بصورت مستقیم از سایت های صرافی ایرانی نسبت به خرید بایت کوین (BCN) اقدام کنید. در حال حاضر اکثر سایت‌های ایرانی بیت کوین یا اتریوم می‌فروشند و امکان خرید مستقیم بایت کوین (BCN) با ریال در صرافی‌های معدودی فراهم شده است.

خرید  بایت کوین (BCN) با دلار

خرید ارزهای دیجیتال با استفاده از دلار یک روش رایج و متداول در میان ترید‌رها و سرمایه‌گذاران سراسر جهان است اما این امر برای کاربران ایرانی با مشکلات بسیاری همراه است. برای اینکه بتوانید ارزهای دیجیتال را با دلار خریداری کنید، باید حساب‌های بین المللی مانند مستر یا ویزا کارت داشته باشید. به دلیل تحریم های بین‌المللی ایرانیان، خرید مستقیم با دلار به واسطه های زیادی نیاز دارد که سبب بالا رفتن هزینه تمام شده خواهد و البته مشکل ثبت نام و وریفای کردن حساب کاربران ایرانی در سایت های معتبر خارجی وجود دارد.

خوشبختانه برای نگهداری بایت کوین (BCN) هر سه گزینه کیف پول دسکتاپ (ویندوز، لینوکس، مک)، تحت وب و موبایل (اندروید، آی او اس) وجود دارد که می‌توانید از وبسایت رسمی بایت کوین این ارز دیجیتال به راحتی دانلود کنید.

 

بیشتر بخوانید:

نم (NEM) چیست؟ هر آنچه که باید بدانید

ارز دیجیتال دش (Dash) چیست؟ هر آنچه که باید بدانید

دوج کوین (Dogecoin) چیست؟ هر آنچه که باید بدانید

ورج (Verge) چیست؟ هر آنچه که باید بدانید

نئو (NEO) چیست؟ هر آنچه که باید بدانید

تزوس (Tezos) چیست؟ هر آنچه که باید بدانید

توکن بت (BAT) چیست؟ هر آنچه که باید بدانید


منبع: مرکز تحقیقات بلاکچین


آموزش صفر تا صد ترید و تحلیل تکنیکال ارزهای دیجیتال، بورس و فارکس

درباره ما

"مرکز تحقیقات بلاک چین" به‌عنوان بزرگترین وب سایت تخصصی، پژوهشی و آموزشی بلاک چین در جهان توسط مجموعه ای از متخصصان حوزه بلاک چین و ارزهای رمزنگاری شده از سال 1396 به ‌صورت رسمی فعالیت خود را آغاز نمود.


ادامه درباره ما

 

ارتباط با پشتیبانی در تلگرام bircsupport1@

کانال تلگرام مرکز تحقیقات بلاکچین