آموزش ترید و تحلیل تکنیکال - مرکز تحقیقات بلاک چین

بیت کوین اس وی (Bitcoin SV) چیست؟ هر آنچه که باید بدانیم

بیت کوین اس وی (Bitcoin SV) چیست؟ 

بیت کوین اس وی (Bitcoin SV) یکی از فورک های بیتکوین کش است که از دل یک نبرد برای تسلط بر هش ریت استخرهای استخراج (Mining pool) بوجود آمده است، برای درک بهتر بیت کوین SV در ادامه همراهمان باشید.

 


 بیتکوین SV (بیت کوین ساتوشی ویژن) چیست؟


قبل از اینکه در مورد بیت کوین SV صحبت کنیم، ابتدا توضیح مختصری در مورد فورک (Fork) ارائه می کنیم. بر اساس آنچه در مقاله فورک چیست گفته شد، عبارت فورک یا انشعاب زمانی استفاده می شود که بخواهیم یک نرم افزار یا پروتکل را بروزرسانی کنیم. همچنین گفتیم که فورک انواع مختلفی دارد: سافت فورک و هاردفورک.

سافت فورک یک نوع بروزرسانی نرم افزاری است که با نسخه‌های قدیمی سازگار است، اما بر خلاف سافت فورک، هاردفورک مربوط به تغییرات نرم‌افزاری است که با نسخه‌های قدیمی سازگار نیست، به عبارت دیگر هارد فورک تغییری در پروتکل ارز دیجیتال است که درآن بلوک‌ها و تراکنش‌های نامعتبر قبلی معتبر می‌شوند لذا همه‌ی کاربران ملزم به اعمال آن هستند. اگر بر روی یک ارز دیجیتال هارفورک اتفاق بیافتد، معمولا یک ارز دیجیتال جدید بوجود می آید. به عنوان مثال بیت‌کوین‌کش هاردفورکی از بیت کوین است و اتریوم کلاسیک هاردفورکی از اتریوم.

همچنین هارفورک هنگامی اتفاق می افتد که برخی از برنامه نویسان و استخراج کنندگان از پروتکل های آن ارز دیجیتال رضایت نداشته باشند و بخواهند امکانات جدیدی به آن اضافه کنند. حال براساس این مقدمات به سراغ معرفی بیت کوین SV می رویم.

توسعه دهندگان بیتکوین کش (BCH) تصمیم گرفتند که در نوامبر ۲۰۱۸ هاردفورک جدیدی را ارائه کنند. اما همه چیزی طبق برنامه ریزی آن ها پیش نرفت و میان طرفداران دو تن از چهره های سرشناس دنیای رمز ارزها یعنی کریگ رایت و راجر ور، اختلاف نظر ایجاد شد. این اختلاف نظر سبب شد تا قیمت ها در بازار کریپتوکارنسی به شکل بی سابقه ای ریزش کند، بطوری که قیمت هر واحد بیت کوین به حدود 3800 دلار رسید!

بعد از حدود دو هفته کشمکش، بلاخره هاردفورک بیتکوین کش انجام شد و بلاک چین آن به دو بخش مجزا به نام های بیتکوین کش ABC و بیتکوین کش SV تقسیم گردید. البته در بازار با نام های بیتکوین ABC و بیتکوین SV شناخته می شوند. بیتکوین اس وی (Bitcoin SV) مخفف عبارت Bitcoin Satoshi Vision یا چشم انداز ساتوشی است که پس از استقبال از سوی افراد مختلف در نوامبر 2018 به لیست کوین های موجود در کوین مارکت کپ coinmarketcap اضافه گردید.

 


تاریخچه بیت کوین SV (بیت کوین ساتوشی ویژن)


بیت کوین ساتوشی ویژن (Bitcoin satoshi vision) چیست؟

 

می توان گفت که Bitcoin SV توسط کریگ رایت خلق شده است، همان فردی که مدتی قبل خود را به عنوان ساتوشی ناکاموتو معرفی کرده بود!

کریگ رایت یک تاجر و برنامه نویس استرلیایی است که آغازگر نبرد هاردفورک بیت کوین کش بود. در حقیقت بعد از انجام هارفورک بر روی شبکه بیت کوین و ایجاد شدن بیت کوین کش (BCH) ، توسعه دهندگان بیت کوین SV به رهبری گریک رایت خواستار تغییرات مجدد بر روی شبکه بلاک چین بیتکوین‌کش شدند. آن ها تمایل داشتند که سایز بلاک های شبکه بیتکوین کش را از 32 مگابایت به  128 مگابایت برسانند تا مشکل مقیاس پذیری شبکه را از بین ببرند. با این وجود، بدلیل کم بودن تعداد تراکنش ها در شبکه BSV، سایز بلاک ها حتی از بلاک های شبکه بیت کوین که MB 1 ظرفیت دارند نیز کوچک تر است.

البته گریک رایت و تیم توسعه دهنده بیت کوین SV در سدد برطرف کردن این مشکل هستند، آن ها قصد دارند که این مشکل را از طریق جذب شرکای تجاری و ایجاد کسب و کارهای متعدد بر روی شبکه خود از بین ببرند.

Bitcoin SV  بطور رسمی از تاریخ ۲۶ نوامبر ۲۰۱۸ وارد چرخه بازار ارزهای دیجیتال (کریپتوکارنسی) شد و در لیست کوین های موجود در کوین مارکت کپ قرار گرفت. این رمز ارز در زمان ورود به بازار با قیمت 108 دلار معامله می شد. با این وجود در حال حاضر که مشغول نگارش این مقاله هستیم قیمت بیت کوین SV به 127 دلار رسیده است و در رتبه نهم برترین ارزهای دیجیتال از لحاظ حجم مارکت قرار دارد. البته ممکن است در آینده این مقدار کاهش یا افزایش نیز پیدا کند و هنوز بیت کوین SV راه طولانی را در پیش دارد. نکته دیگر این که بیت کوین SV همانند بیت کوین و بیتکوین کش قابلیت استخراج و ماین کردن را دارد و تعداد سکه های قابل استخراج آن نیز 21 میلیون واحد است.

 

مشاهده قیمت لحظه ای بیتکوین SV

 


اهداف بیت کوین SV چیست؟


اهداف بیت کوین SV چیست؟

 

بیت‌کوین کش (BCH) یک فورک یا انشعاب از بیت کوین است و بیت کوین SV نیز از بروزرسانی مجددا شبکه بیت کوین کش بوجود آمد. پس می توان گفت که این 3 ارز دیجیتال ساختار و سازوکاری مشابه یکدیگر دارند، بطوری که توسعه دهندگان و طرفداران بیتکوین SV بیان می کنند که این ارز دیجیتال، در واقع همان بیتکوین اصلی است.

در طراحی بیتکوینSV سعی شده است تا پروتکل های اصلی بیت کوین که حاصل دیدگاه ها و نقطه نظرات خالق آن یعنی ساتوشی ناکاموتو است دوباره مورد بررسی قرار گیرد. به همین دلیل نام ساتوشی ویژن (Satoshi vision) بدلیل هدف ایجاد بیت کوین و آنچه که در وایت پیپر (White paper) آن نوشته شده، انتخاب گردید.

سازندگان بیتکوین SV معتقدند که تمامی قابلیت های مفید و کاربردی بیت کوین را در شبکه بلاک چین بیتکوین SV گنجانده اند، از همین رو شرکت ها می توانند به منظور فراهم کردن شرایطی با ثبات و نیز مقیاس مورد نظرشان برای سرمایه گذاری به برند BSV و بلاکچین مبتنی بر آن اعتماد کنند.

از سوی دیگر برای آنکه رمز ارز بیتکوین کش به عنوان یک ارز واقعی بتواند جایگاه مناسبی بدست آورد، این پلتفرم باید سرعت انجام تراکنش ها را بهبود ببخشد و شرایط لازم جهت پردازش حجم معاملات در مقیاس جهانی را داشته باشد که این مسائل در نقشه راه بیتکوین SV با مد نظر قرار دادن افزایش ظرفیت و اندازه بلاک ها بطور کامل در نظر گرفته شده است.

توسعه دهندگان BSV چهار حوزه اساسی را برای پیش برد اهداف و نقشه راه خود تا پایان سال 2019 اعلام کرده اند:

  • امنیت
  • ثبات قیمت
  • سرعت تراکنش 
  • مقیاس پذیری

البته پیش بینی می شود که با گذشت زمان جزئیات بیشتری مطرح شود.

 


خرید و فروش بیت کوین SV


در حال حاضر بسیاری از صرافی های بزرگ دنیای ارزهای دیجیتال از بیتکوین SV حمایت کرده اند و آن را به لیست کوین های خود افزوده اند. در این میان صرافی بایننس (Binance) امکان خرید و فروش بیت کوین SV را با عنوان BCHVS  فراهم کرده است. همچنین صرافی بیترکس (Bitrex) نیز این کوین را با عنوان BSV پشتیبانی می کند. صرافی های اوکی اکس، کوین اکس، کراکن و بیت فنیکس از جمله دیگر صرافی هایی هستند که امکان خرید فروش این کوین را با عنوان BCHSV یا BSV ایجاد کرده اند.

 

مطالب مرتبط:

لایت کوین (Litecoin) چیست؟ هر آنچه که باید بدانیم

ریپل (Ripple) چیست؟ هر آنچه که باید بدانیم

ارز دیجیتال ترون (TRON) چیست؟ هر آنچه که باید بدانیم

دوره نخبگان کریپتوکارنسی چیست؟

پول فیات (Fiat Currency) چیست؟

 


منبع: مرکز تحقیقات بلاک چین


 

درباره ما

"مرکز تحقیقات بلاک چین" به‌عنوان بزرگترین وب سایت تخصصی، پژوهشی و آموزشی بلاک چین در جهان توسط مجموعه ای از متخصصان حوزه بلاک چین و ارزهای رمزنگاری شده از سال 1396 به ‌صورت رسمی فعالیت خود را آغاز نمود.


ادامه درباره ما

 

ارتباط با پشتیبانی در تلگرام bircsupport1@

کانال تلگرام مرکز تحقیقات بلاکچین