آموزش ترید و تحلیل تکنیکال - مرکز تحقیقات بلاک چین

پلتفرم بکت (Bakkt) چیست و چگونه در آینده ارزهای دیجیتال تاثیر می گذارد؟

بکت Bakkt چیست؟

 

پس از رشد چشم گیر ارزهای دیجیتال در اواخر سال 2017 و اوایل سال 2018، بسیاری از افراد منتظر رشد مجدد و شروع روند صعودی بعدی بازار کریپتوکارنسی هستند، با این حال در طی این سال ها برخلاف تمام انتظارات، ارزهای دیجیتال روند نزولی در پیش گرفته اند. بسیاری از کارشناسان معتقدند که زمانی رشد مجدد ارزهای دیجیتال آغاز می شود که تمامی ارزهای دیجیتال بصورت قانونی پذیرفته شوند. 

خوشبختانه هر روز خبرهای بیشتری مبنی بر علاقه مندی سرمایه گذاران به حوزه رمز ارزها شنیده می شود. بطوری که یکی از بزرگترین شرکت های سرمایه گذاری دنیا به نام Fidelity Investments ، آمادگی خود را برای ورود و سرمایه گذاری در بازار ارزهای دیجیتال اعلام نموده است.

از سوی دیگر در سال 2018، سازمان بورس اواراق بهادار نیویورک (NYSE) اعلام کرد که بزودی بستر و قوانینی به نام بَکت (Bakkt) ارائه خواهد شد که که بازاری قانونی برای ارزهای دیجیتال ایجاد می کند. این اتفاق اولین قدم در راستای قانونی کردن ارزهای دیجیتال می باشد.

 


بکت (Bakkt) چیست؟


بکت (Bakkt) یک پلتفرم سرمایه گذاری محسوب می شود که توسط شرکت مالک بورس نیویورک (Intercontinental Exchange) برنامه ریزی شده است و با کنسرسیومی از شرکت های مشاوره بوستون (BCG)، مایکروسافت و استارباکس همکاری می‌کند که سبب شده اعتبار ویژه ای به آن ببخشد.

ایده اصلی راه اندازی بَکت این است که یک شبکه بین المللی برای تجارت و نگهداری دارایی های دیجیتال ایجاد کند تا مشتریان و نهادهای مختلف بتوانند دارایی های دیجیتالشان را به راحتی مبادله کنند. بکت مبتنی بر فناوری بلاک چین پیاده سازی شده است و هدف اصلی آن ایجاد امنیت، کارایی و سهولت در تجارت می باشد که قادر خواهد بود نوعی فناوری متن باز برای برقراری ارتباط بین بازارهای موجود را فراهم کند.

بتابر این به زبان ساده می توان گفت که بکت قصد دارد تا به عنوان یک اکوسیستم قانونی برای دارایی‌های دیجیتال در جهان شناخته شود. پدیده ای که مدت هاست علاقه مندان به ارزهای دیجیتال در انتظارش بوده اند.

 


بکت (Bakkt) چه تاثیری در آینده ارزهای دیجیتال خواهد داشت؟


بکت و آینده ارزهای دیجیتال

 

در حال حاضر خبرهای زیادی در مورد بکت منتشر می شود که حاکی از این است که قیمت بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال پس از اجرایی شدن پلتفرم بکت با افزایش قیمتی روبرو خواهد شد. کارشناسان بر این باورند که ورود بکت به بازار می تواند روند کاهشی قیمت بیت کوین را معکوس کرده و باعث آغاز بازار افزایشی این ارز دیجیتال شود.

بَکت میخواهد یک پلتفرم ویژه را برای برقراری ارتباط بین بازارهای موجود و زیرساخت تجاری مبتنی بر بلاک چین ارائه دهد و به عنوان نماینده‌ی بازار قانونی دارایی‌های دیجیتال محسوب شود. در این میان شرکت های بزرگ دنیا همچون  پی پال (Paypal)  و علی بابا (Alibaba) از آن حمایت کرده اند. البته شرکت مالک بکت (ICE) اعلام کرده است که به زودی قراردادهای آتی بیت کوین را نیز عرضه خواهد کرد. در قرار داد آتی بیت کوین، طرفین معاملات را انجام می‌دهند و سپس مبلغ قرارداد در تاریخ مشخص‌شده با بیت کوین تسویه می‌شود .

با این حال می توان گفت که در سال های پیش رو یک عصر شکوفایی جدید برای بیت کوین و ارزهای دیجیتال شکل می گیرد. چراکه قوانین مشخصی برای ارزهای دیجیتال تبیین می گردد و بازار کریپتوکارنسی می تواند با جذب سرمایه های بزرگ به یک بازار 280 میلیارد دلاری تبدیل شود. بنابر این Bakkt بطور مستقیم در آینده ارزهای دیجیتال نقش خواهد داشت و می تواند علاوه بر پوشش بازارهای قانونی، محل ذخیره‌ی مناسبی برای دارایی‌های دیجیتال درکنار اپلیکیشن‌های کاربردی و تجاری باشد

 


دیدگاه های مثبت در مورد بکت


مدیر عامل بکت آقای کلی لوفلر اعلام کرده است که یکی از مدیران ارشد شرکت کوین بیس بزودی با سمت مدیر اجرایی همکاری خود را با بکت آغاز می کند. از آنجایی که کوین بیس یک شرکت موفق در حوزه ارزهای دیجیتال بشمار می رود، حضور یکی از مدیران آن سبب اعتبار بخشیدن به بکت خواهد شد.

همچنین شرکت بکت به آینده ارزهای دیجیتال بسیار خوش بین است، بطوری که بازار ارزهای دیجیتال را با بازار نفت مقایسه می کند و در این مورد اذعان داشته که بازارهای نفتی در کنار قوانین و مقررات رشد کرده است و اکنون در حال مشاهده انقلابی با مقیاس مشابه در ارزهای دیجیتال هستیم.

یکی از مدیران سابق CFTC نیز دقیقا مهر تاییدی بر روی این دیدگاه زده است، بلومبرگ در مصاحبه با آقای گری گنسلر اعلام کرد که نیاز ارزهای دیجیتال به قانون گذاری بیشتر از نیاز بازار نفت به این مساله است. وی همچنین به اهمیت فناوری بی طرف به عنوان نیرو محرکه خلاقیت و نوآوری اشاره کرد.

 


آینده بکت Bakkt چگونه است؟


مدیر عامل بکت امیدوار است که پس از راه اندازی بکت بتواند از سوی CFTC نیز تاییدیه دریافت کند. در واقع می توان گفت که یکی از برنامه های بکت تبدیل شدن به پلتفرمی ساده و آماده است تا سازمان های مالی مختلف بتوانند به طور ایمن ارز دیجیتال معامله کنند. راه اندازی بکت قطعا می‌تواند به عنوان یک محرک بزرگ برای روند صعودی بعدی ارزهای دیجیتال باشد.

البته بسیار از افراد بر این باورند که بکت در حال زمینه سازی برای  تصویب و راه اندازی اولین ETF بیت کوین در ایالات متحده آمریکا است. با توجه به این که کمیسیون بورس و اوراق بهادار ایالات متحده (SEC) تا کنون هرگونه پروپوزال  ETF بیت کوین را رد کرده است، آیا می توان گفت که بکت سبب ورود سرمایه های بزرگ به حوزه ارزهای دیجیتال خواهد شد؟ نظر شما چیست؟

 

مطالب مرتبط:

ETF یا صندوق قابل معامله در بورس چیست؟

سرمایه گذاری بلند مدت در ارزهای دیجیتال

روش های ترید ارزهای دیجیتال

کاربردهای مهم بلاک چین

آموزش صفر تا صد ترید و تحلیل تکنیکال ارزهای دیجیتال

 


منبع: مرکز تحقیقات بلاک چین


 

درباره ما

"مرکز تحقیقات بلاک چین" به‌عنوان بزرگترین وب سایت تخصصی، پژوهشی و آموزشی بلاک چین در جهان توسط مجموعه ای از متخصصان حوزه بلاک چین و ارزهای رمزنگاری شده از سال 1396 به ‌صورت رسمی فعالیت خود را آغاز نمود.


ادامه درباره ما

 

ارتباط با پشتیبانی در تلگرام bircsupport1@

کانال تلگرام مرکز تحقیقات بلاکچین