آموزش ترید و تحلیل تکنیکال - مرکز تحقیقات بلاک چین

ایردراپ (Airdrop) چیست؟ دریافت توکن رایگان

ایردراپ (Airdrop) چیست؟ دریافت توکن رایگان

 

تا اکنون بیش از ۵۰۰۰ ارز دیجیتال ایجاد شده است که اغلب آن‌ها از فناوری بلاک چین استفاده می‌کنند و بیت کوین به عنوان قدیمی‌ترین و همچنین بر طرفدارترین آن‌ها شناخته می‌شود. در چند سال اخیر جهش چشم‌گیری در راه اندازی ارزهای دیجیتال رخ داده است که ناشی از ظهور پدیده‌ای به نام ایردراپ می‌باشد.

ایردراپ (Airdrop) در دنیای کریپتوکارنسی به یک مدل بازاریابی اشاره می‌کند که شامل ارسال و توزیع توکن یا ارز یک پروژه بصورت رایگان به آدرس‌های کیف پول افراد، به منظور آگاهی بخشی از وجود یک رمزارز جدید است. به زبان ساده‌تر، ایردراپ نوعی تبلیغ برای بدست آوردن توجه و دنبال کنندگان بیشتر برای یک پروژه بلاک چینی خاص است و از آن برای پاداش‌دهی به کاربران وفادار نیز استفاده می‌شود.

روش کار ایردراپ (Airdrop) بدین صورت است که مقادیر کمی از ارز دیجیتال یک پروژه جدید، بصورت رایگان و یا در ازای انجام یک کار کوچک مانند لایک و فالو کردن شبکه‌های اجتماعی آن پروژه، به آدرس کیف پول شرکت کنندگان ارسال می‌شود. اصلی‌ترین هدف ایردراپ را می‌توان زمینه سازی برای ورود به بازار ارزهای دیجیتال و کمک به شناخته شدن یک ارز دیجیتال جدید عنوان کرد.

با توجه به ظهور روز افزون ارزهای دیجیتال و استقبال علاقه‌مندان به ارزهای قدیمی بازار، شانس موفقیت ارزهای دیجیتال جدید کم تر شده است. چرا که رقبایی با قدرت فراوان و با کاربران بسیار زیادی وجود دارند که اجازه نمی دهند تا ارزهای دیجیتال جدید، مجال چندانی برای خودنمایی داشته باشند. اینجاست که اهمیت ایردراپ‌ها مشخص می‌شود و این مشکل را تا حدودی برطرف می‌کند. ایردراپ‌ها با معرفی ارزهای جدید به جامعه ارزهای دیجیتال، سعی بر این دارند تا طرفدارانی را برای خود پیدا کنند و با استفاده از این طرفداران، بتوانند در میان سایر ارزهای دیجیتال به موفقیت هایی دست پیدا کنند.

 


دریافت ارز دیجیتال رایگان


دریافت ارز دیجیتال رایگان

 

شرکت‌های سازنده ارزهای دیجیتال جدید برای معرفی پروژه‌ها و ارزهای خود و همچنین جذب کاربران مختلف برای استفاده از ارزهای آن‌ها، با ایجاد ایردراپ، امتیازاتی را به کاربران ارائه می‌‌کنند تا آن‌ها در معرفی ارز جدید سهیم باشند. ارزهای دیجیتال و توکن‌های رایگان معمولاً در ازای اقدامات ساده‌ای که توسط توسعه دهندگان آن اعلام می‌گردد، به کاربران عرضه می‌شود. در حقیقت یک ارز دیجیتال با ایجاد ایر دراپ، به کاربران خود امتیاز می دهد و در عوض از کاربران پاداش می گیرد. این پاداش نیز چیزی جز معرفی آن ارز به دیگر کاربران و ایجاد شهرت برای آن پروژه نیست.

اقداماتی که توسط توسعه دهندگان پروژه از کاربران خواسته می‌شود، ممکن است شامل فعالیت‌های تبلیغاتی مانند تبلیغ در شبکه‌های اجتماعی باشد. گاهی اوقات نیز از این پاداش‌ها برای آزمایش شبکه استفاده می‌شود. در این حالت پاداش به هکرها و توسعه دهندگان داده می‌شود تا بتوانند اشکالات و آسیب پذیری‌های موجود در کد‌های برنامه را پیدا کنند.

 


چرا شرکت‌ها ایردراپ ایجاد می کنند؟


برای ایجاد ایردراپ توسط شرکت‌ها دلایل مختلفی وجود دارد که در ادامه به بررسی آن‌ها می‌پردازیم.

 • ایجاد آگاهی برای پذیرش یک ارز دیجیتال
 • ایجاد وفاداری در نگهداری توکن‌ها
 • شناخت جامعه کاربران
 • جمع آوری بودجه و تامین سرمایه
 • توزیع گسترده‌تر توکن‌ها

 

ایجاد آگاهی برای پذیرش یک ارز دیجیتال

موفقیت یک ارز دیجیتال یا توکن به تعداد افرادی که از آن استفاده می‌کنند و میزان پذیرفته شدن آن توسط جامعه مربوط می‌باشد. حمایت و استقبال جامعه کریپتو در پذیرش گسترده یک ارز دیجیتال امری ضروری است. بیت کوین به عنوان اولین ارز دیجیتال، توسط تعداد زیادی از پذیرندگان که خواستار موفقیت این ارز دیجیتال بودند حمایت می شد، اما ارزهای رمزنگاری جدید این مزیت را ندارند. مردم قبل از شروع استفاده از یک ارز دیجیتال باید در مرحله اول از وجود آن‌ها آگاه باشد. این امر می‌تواند به روش های مختلفی از قبیل عرضه اولیه سکه (ICO) و ایردراپ (Airdrop)، انجام شود.

شناخت کاربران

برای شرکت در اغلب ایردراپ ها باید فرمی مانند زیر پر کنید:

 شناخت کاربران

با در اختیار داشتن این اطلاعات، شرکت آگاهی بیشتری در مورد کاربران خود بدست می‌آورد. برای بازاریابی یک پروژه، شناخت کاربران هدف بسیار مهم و حائز اهمیت است.

جمع آوری بودجه و تامین سرمایه

در تاریخ ایردراپ‌های کریپتوکارنسی، پروژه EOS یکی از بهترین ایردراپ‌ها با جمع‌آوری‌ سرمایه چند میلیون دلاری را انجام داده است. اما چگونه؟

تصور کنید شما یک برنامه غیرمتمرکز Dapp بر روی بلاک چین EOS را اندازی کرده‌اید و نام توکن این پروژه را PAR گذاشته‌اید. شما تصمیم می‌گیرید که حدود ۱۰۰ میلیون توکن PAR را صادر کنید و بعد از راه اندازی پروژه، هر توکن PAR با قیمت ۰.۱ دلار ارزش گذاری می‌‌کنید. بنابراین ارزش کل بازار این توکن برابر ۱۰۰,۰۰۰,۰۰۰*۰.۱ = ۱۰ میلیون دلار است.

به محض راه اندازی پروژه تصمیم می گیرید ۲۰ میلیون از این توکن‌ها را برای اجرای یک ایردراپ EOS اختصاص دهید. اکنون شما ۲۰,۰۰۰,۰۰۰*۰.۱ = ۲ میلیون دلار از سرمایه خود را برای هدیه دادن اختصاص می‌دهید. بنابراین اکنون سرمایه شما از ۱۰ میلیون به ۸ میلیون دلار کاهش میابد. اما همچنان روند ایردراپ شما ادامه داشته و افراد زیادی را به پروژه خود در شبکه‌های اجتماعی آگاه می‌کنید. اگر پروژه شما یک پروژه خوب و کارآمد باشد، افراد زیادی به پروژه شما جذب می‌شوند و درباره آنچه قرار است ارائه دهید مطالعه می‌کنند. این افزایش آگاهی باعث می‌شود که ارزش توکن‌های شما نیز افزایش یابد. حتی اگر هر توکن PAR تنها به اندازه ۰.۰۴ دلار افزایش پیدا کند، ارزش کلی توکن‌های شما به ۱۱.۲ میلیون دلار می‌رسد. بنابراین با توزیع ۲۰ درصد از توکن‌های خود، توانسته‌اید به میزان ۱.۲ میلیون دلار سرمایه جمع آوری کنید. این فرآیند نحوه جمع آوری کمک‌های مالی توسط ایردراپ می‌باشد.

ایجاد وفاداری در نگهداری توکن‌ها

وفاداری به یک ارز دیجیتال خاص در میان کاربران دنیای کریپتو امری بسیار نادر تلقی می‌شود. با توجه به اینکه هدف بیشتر کاربران از شرکت در ایردراپ‌ها کسب درآمد است و پس از دریافت توکن و بالا رفتن قیمت آن اقدام به فروش می‌کنند، از این رو برخی از ایردراپ‌ها به گونه ای طراحی می‌شوند که هر چه توکن‌ها را برای مدت بیشتری نگهداری کنید، توکن‌های بیشتری نیز دریافت خواهید کرد. این کار می‌تواند وفاداری را در بین کاربران القا کند چراکه آن‌ها انگیزه کافی برای خرید و نگهداری ارزها را به دست می‌آورند.

توزیع گسترده تر توکن‌ها

یکی از بدترین اتفاقاتی که ممکن است در یک ICO (عرضه اولیه سکه) رخ دهد، تصرف حجم زیادی از توکن‌ها توسط نهنگ‌هاست. اما این نهنگ‌ها چه کسانی هستند؟ نهگ‌ها سرمایه داران بزرگ و ثروتمندی هستند که بسیاری از توکن ها را در ICO خریداری می‌کنند و سعی بر این دارند تا بازار آن ارز دیجیتال را در دست بگیرند و نوسانات قیمتی زیادی در آن بوجود آورند. بعنوان مثال زمانی که ICO توکن BAT اجرا شد، یک نهنگ ۲۰.۷ درصد از توکن‌های BAT را در اختیار گرفت.

در تصویر زیر توزیع BAT را می توانید مشاهده کنید:

 

توزیع BAT

 

در تصویر فوق واضح است که بیش از۵۰ درصد از توکن‌های BAT متعلق به ۵ آدرس است. همانطور که احتمالا می‌دانید، ویژگی اصلی ارزهای دیجیتال، غیرمتمرکز بودن آن‌هاست. حال اگر حجم زیادی از ارزها توسط چند آدرس تصاحب شود، آیا اکنون واقعا غیرمتمرکز خواهد بود؟ قطعا خیر! بنابراین شرکت توسعه‌دهنده ارز دیجیتال چه کاری باید انجام دهد تا اطمینان حاصل کند که توکن‌ها بین همه افراد توزیع شده‌اند؟ ایردراپ می‌تواند این مشکل را حل کند. ایردراپ یک روش بسیار مؤثر برای توزیع گسترده و یکنواخت توکن‌ها در شبکه است.

 


چگونه در یک ایردراپ شرکت کنیم؟


چگونه در یک ایردراپ شرکت کنیم؟

 

هر زمان که بخواهید می‌توانید در ایردراپ شرکت کنید. اما پیش از شروع باید به موارد زیر دقت کنید:

 • تهیه کیف پول ارزهای دیجیتال
 • فعالیت کیف پول
 • داشتن حساب در شبکه‌های اجتماعی
 • آدرس ایمیل
 • اطلاعات تکمیلی در مورد ایردراپ

 

تهیه کیف پول ارزهای دیجیتال

برای نگهداری و ذخیره ارزهای دیجیتال از ولت یا کیف‌پول‌های مخصوصی استفاده می‌کنیم که توسط توسعه‌دهندگان آن توسعه داده شده‌اند و معتبر هستند. هنگامی که در یک ایردراپ شرکت می‌کنید، در نهایت آدرس ولت شما برای واریز توکن‌های پروژه گرفته می‌شود. در زیر چند نمونه از این ولت‌هایی که می‌توانید برای ذخیره ارزهای خود استفاده کنید، ارائه کرده‌ایم.

 • کیف پول سخت افزاری Trezor
 • کیف پول سخت افزاری Ledger Nano S
 • کیف نرم افزاری MyEtherWallet
 • کیف پول نرم افزاری Coinomi

ذکر این  نکته ضروری است که در حال حاضر کیف پولی وجود ندارد که از تمامی ارزهای دیجیتال موجود در بازار پشتیبانی کند. بنابراین برای ذخیره ارز دیجیتالی که در ایردراپ آن شرکت کرده اید، بهتر است از کیف پولی استفاده کنید که از توسط شرکت توسعه دهنده معرفی شده است. البته با توجه به اینکه ۹۰ درصد از ایردراپ‌ها بر روی شبکه اتریوم پیاده سازی می‌شوند، کیف پول مای اتر ولت (MyEtherWallet) گزینه مناسبی به نظر می‌رسد.

فعالیت کیف پول‌ها

برخی از ایردراپ‌ها فعالیت کیف پول شما را بررسی می‌کنند تا از ساخت کیف پول‌ها و آدرس‌های مختلف برای دریافت ارزهای رایگان بیشتر جلوگیری به عمل آورند. به همین علت است که باید آدرس کیف پولی که برای شرکت در ایردراپ معرفی می‌کنید، حتما فعال باشد و یا حتی مقداری موجودی داشته باشد. زیرا حتی برخی اوقات ایردراپ ها موجودی حسابتان را نیز مورد بررسی قرار می دهند و در صورتی که متوجه شوند کیف پول شما فعال نیست ممکن است ایردراپ خود را دریافت نکنید.

داشتن حساب در شبکه‌های اجتماعی

برای ثبت نام در اکثر ایردراپ‌ها شما باید یک حساب توییتر، تلگرام، فیس بوک و یا بیت کوین تاک داشته باشید. همانطور پیش از این اشاره کردیم، ایردراپ ها معمولاً در ازای کارهای ساده‌ای نظیر دنبال کردن آن‌ها در شبکه‌های اجتماعی به شما پاداش می‌دهند. همچنین بسیاری از ایردراپ‌ها از شما می‌خواهند که عضو گروه تلگرامی‌شان شوید که این راهی مناسب برای برقراری ارتباط با شرکت کنندگان آن ایردراپ است. شما همچنین می توانید سوالات خود در مورد ایردراپ را در گروه‌های شبکه محازی مطرح کنید. در پایان پس از طی این مراحل، آدرس حساب‌های کاربری شما در شبکه‌های اجتماعی گرفته می شود تا صحت اقدامات شما در شبکه‌های اجتماعی بررسی شود. به این نکته توجه داشته باشید تا زمانی که ارزهای خود را در کیف پولتان دریافت نکرده اید از شبکه های مجازی خواسته شده خارج نشوید زیرا ممکن است به دلیل خروجتان ایردراپ به حسابتان واریز نشود.

آدرس ایمیل

ایردراپ‌ها برای اینکه متوجه شوند که هر فرد تنها با یک آدرس در ایردراپ شرکت می‌کند، یک آدرس ایمیل فعال از شما در خواست می‌کنند. احتمالاً بعد از دریافت ایمیل برای اینکه آدرس اشتباهی وارد نکرده باشید از شما می خواهند که آن را تأیید کنید. پیشنهاد می‌کنیم که یک آدرس ایمیل جدید و فقط برای شرکت در ایردراپ‌ها ایجاد کنید.

کسب اطلاعات در مورد ایردراپ

پس از طی مراحل فوق، مورد بعدی که باید انجام دهید این است که بدانید این ایردراپ‌ دقیقا در کجا و چه زمانی واریز می‌شود. با توجه به اینکه ممکن است شما در ایردراپ‌های زیادی شرکت کنید، حتما آدرس کیف پول هایی را که برای شرکت در ایردراپ‌ها وارد کرده‌اید در جایی امن نگهداری کنید و از زمان دقیق واریز آن اطلاع کسب کنید. برای اطلاع از زمان واریز، بهترین گزینه دنبال کردن حساب توییتر یا کانال تلگرام پروژه ایردراپ مورد نظر است. لازم به ذکر است که زمان ارسال توکن‌ها معمولاً یک هفته تا چند ماه به طول می‌انجامد.

 


فریب کلاهبرداران را نخورید!


فریب کلاهبرداران را نخورید!

 

اگر تمایل به شرکت در ایردراپ دارید، برای جلوگیری از مورد سوء استفاده قرار گرفتن به نکات زیر توجه داشته باشید:

 

۱. ایردراپ همیشه رایگان است

اگر برای شرکت در یک ایردراپ از شما خواسته شد تا هزینه بپردازید (هرچند ناچیز)، هرگز این کار را انجام ندهید چراکه ایردراپ‌ها همیشه رایگان هستند.

۲. هرگز کلید خصوصی خود را در اختیار فرد دیگری قرار ندهید

این قانون در مورد تمامی ارزهای دیجیتال نیز صدق می‌کند. به یاد داشته باشید که هرگز کلید خصوصی کیف پول خود را در اختیار هیچ فردی قرار ندهید.

۳. هرگز آدرس اصلی ایمیل خود را وارد نکنید

کلاهبرداران زیادی در دنیای ارزهای دیجیتال وجود دارند و نباید ایمیل خود را با پروژه هایی که هنوز تأسیس و شناخته نشده‌اند به اشتراک بگذارید.

۴. هرگز از یک رمز عبور مشابه برای وب سایت‌های مختلف استفاده نکنید

این نکته برای تمامی حسا‌ب‌های شما حتی خارج از حوزه‌ ارزهای دیجیتال نیز باید در نظر گرفته شود، بخصوص برای ایردراپ‌هایی که نیاز به ثبت نام در وب سایت آن‌ها دارید. همیشه از رمز عبورهای مختلف برای ثبت نام در وب سایت‌های مختلف استفاده کنید.

۵. رسمی بودن ایردراپ

هنگامی که می‌خواهید در یک ایردراپ شرکت کنید، در ابتدا حتما پروژه آن را از طریق شبکه‌های اجتماعی مانند توییتر مورد بررسی قرار دهید. به خاطر داشته باشید که پروژه های ایردراپی معتبر، همواره اطلاعات خود را از طریق شبکه‌های اجتماعی به اشتراک می‌گذارند. همچنین سعی کنید از سایت‌های معتبر معرفی ایردراپ استفاده کنید.

 

بیشتر بخوانید:

ترید و معامله ارزهای دیجیتال را چگونه شروع کنیم؟

وی چین (VeChain) چیست؟ هر آنچه که باید بدانید

ویوز (Waves) چیست؟ هر آنچه که باید بدانید

آنتولوژی (Ontology) چیست؟ هر آنچه که باید بدانید

ورج (Verge) چیست؟ هر آنچه که باید بدانید

نئو (NEO) چیست؟ هر آنچه که باید بدانید

تزوس (Tezos) چیست؟ هر آنچه که باید بدانید

توکن بت (BAT) چیست؟ هر آنچه که باید بدانید


منبع: مرکز تحقیقات بلاکچین


آموزش صفر تا صد ترید و تحلیل تکنیکال ارزهای دیجیتال، بورس و فارکس

درباره ما

"مرکز تحقیقات بلاک چین" به‌عنوان بزرگترین وب سایت تخصصی، پژوهشی و آموزشی بلاک چین در جهان توسط مجموعه ای از متخصصان حوزه بلاک چین و ارزهای رمزنگاری شده از سال 1396 به ‌صورت رسمی فعالیت خود را آغاز نمود.


ادامه درباره ما

 

ارتباط با پشتیبانی در تلگرام bircsupport1@

کانال تلگرام مرکز تحقیقات بلاکچین

کلیه حقوق مادی و معنوی سایت نزد ناشر محفوظ است.