آموزش ترید و تحلیل تکنیکال - مرکز تحقیقات بلاک چین

چرا نوسانات قیمتی ارزهای دیجیتال زیاد است؟

چرا نوسانات ارزهای دیجیتال زیاد است؟

 

در سالی که گذشت بیشتر بازارهای بورس دنیا کمترین میزان نوسانات قیمتی را در طی چند دهه اخیر تجربه کردند و در واقع می توان گفت که با رکود همراه بودند. در این میان بورس ایران جزو معدود بازارهایی بود که با رشد و جهش قیمتی همراه بود و شاخص کل بورس اوراق و بهادار تهران به مرز 270 هزار واحد رسید. با این حال می توان گفت که نوسانات بازار ارزهای دیجیتال (کریپتوکارنسی) در مدت زمان چند ماهه بقدری زیاد است که با سود حاصل از چند سال معامله در سایر بازارهای مالی جهان برابری می کند.

این نوسانات چشمگیر یکی از دلایل علاقه بسیاری از تریدرها به بازار کریپتوکارنسی شده است، بطوری که بسیاری از معامله گران حرفه ای و با تجربه، به کریپتوکارنسی کوچ کرده اند. اما واقعا دلیل نوسانات زیاد قیمت ارزهای دیجیتال چیست؟ چرا بازار ارزهای دیجیتال یک بازار پر سود است؟  در ادامه با مرکز تحقیقات بلاک چین همراه باشید.

 بطور کلی برای نوسانات زیاد در بازار ارزهای دیجیتال می توان شش عامل را در نظر گرفت:

  1. ارزهای دیجیتال فاقد ارزش ذاتی هستند
  2. هیچ نظارت قانونی در ارزهای دیجیتال وجود ندارد
  3. فقدان سرمایه های بزرگ در ارزهای دیجیتال
  4. کم بودن حجم معاملات در بازار ارزهای دیجیتال
  5. نگهداری ارزهای دیجیتال در بلند مدت
  6. تفکر گله ای در بین تریدرها وجود دارد

 


فقدان ارزش ذاتی


بر خلاف بازار بورس در بازار ارزهای دیجیتال هیچ محصولی به فروش نمی رسد و یا اینکه سود سهامی به سهام داران خود پرداخت نمی کند، بلکه فقط میزانی از ارزش کل آن ارز دیجیتال در اختیار دارنده آن قرار می گیرد.

به همین علت ارزش گذاری و محاسبه نحوه تعیین قیمت آن ها به عوامل متعددی بستگی دارد. در مورد نحوه تعیین قیمت بیت کوین در مقاله ای جداگانه صحبت کردیم. اما بصورت کلی بدون دانستن اصولی که قیمت ارزهای دیجیتال را تعیین می کند، ما تنها می‌توانیم احساسات معامله گران بازار را  پیش بینی کنیم که اغلب اوقات نیز اخبار و رسانه ها تقش مهمی در تحریک آن دارند.

 


فقدان نظارت قانونی


با گسترش روز از افزون دنیای ارزهای دیجیتال و تبدیل شدن آن ها به یک پدیده جهانی، بسیاری از دولت ها و مراجع قانونی در سراسر دنیا مواضع سختگیرانه ای در این خصوص گرفته اند. بسیاری دولت ها ارزهای دیجیتال را به رسمیت شناخته اند و بسیاری دیگر نیز استفاده از رمز ارزها را ممنوع اعلام کرده اند، با این وجود هنوز هیچ قانون واحدی در این زمینه وجود ندارد و قوانین فعلی نقاط ضعف بسیاری دارند، چرا که امکان دستکاری بازار را فراهم می‌کند که به نوبه خود سبب بروز نوسانات در بازار می‌شود. از سوی دیگر عدم وجود قوانین مشخص می تواند به عنوان مانعی برای سرمایه گذاری‌ نهادهای مالی در نظر گرفته شود، بدلیل اینکه صندوق‌های بزرگ سرمایه گذاری هیچ تضمینی در قبال حفظ و امنیت سرمایه‌شان دریافت نمی کنند.

 


فقدان سرمایه های بزرگ در ارزهای دیجیتال


با وجود اینکه هر روز برخی از شرکت ای بزرگ دنیا و افراد مورد اعتبار از حمایت و علاقه مندی خود برای سرمایه گذاری در پروژه ها و ارزهای دیجیتال مختلف سخن می گویند، اما هنوز بسیاری از نهادهای سرمایه گذاری نظاره گر هستند.

البته اخیرا اتفاقات خوبی در حال رخ دادن است و صندوق های قابل معامله در بورس (ETF) از ورود ارزهای دیجیتال در این بازار استقبال کرده اند. علاوه بر این اغلب بانک های بزرگ دنیا اعتراف کرده اند که در این فضا اعتبار وجود دارد، اما هنوز مشارکت قابل توجهی در آن ها صورت نگرفته و سرمایه های عموم مردم به آن ورود نکرده است.

 


کم بودن حجم معاملات در بازار ارزهای دیجیتال


بدلیل کلاهبرداری ها و هک هایی که در سال ها اخیر در تعدادی از اکسچنج های بزرگ ارزهای دیجیتال اتفاق افتاده است، اغلب سرمایه گذاران دارایی هایشان را در کیف پول های صرافی ها نگهداری نمی کننند. در نتیجه، اکثر ظرفیت دارایی‌های قابل معامله در دفتر سفارشات (order book) وجود ندارد بلکه بیشتر دارایی‌ها از کیف پول صرافی خارج می‌شوند.

این کم بودن حجم معاملات در ارزهای دیجیتال سبب شده تا یک سفارش نسبتا بزرگ بتواند روند حرکت بازار را تغییر دهد. این همان روشی است که نهنگ های بزرگ بازار از آن استفاده می کنند. به عنوان مثال در سال 2017 قیمت اتریوم در صرافی GDAX به دلیل یک سفارش فروش بزرگ برای ساعاتی از حدود ۳۰۰ دلار به ۰.۱۰ دلار رسید!

البته این اتفاق نادری نیست و تریدرها هر روز با چنین اتفاقاتی برخورد خواهند کرد. پس بر اساس آن چه که گفته شد در بازار کریپتوکارنسی با توجه به ظرفیت معامله گران بزرگ یا نهنگ‌ها و همینطور به دلیل حجم سفارشات نه چندان زیاد، نوسانات قیمتی زیادی را شاهد هستیم.

 


 نگه داری ارزهای دیجیتال در بلند مدت


بسیاری از افراد تمایل دارند که جایی مثل صندوق های بازنشستگی وجود داشته باشد تا بتوانند سرمایه خود را با آسودگی خاطر در آنجا نگه دارند، اما ارزهای دیجیتال مثل صندوق های سرمایه گذاری بلند مدت نیستند و بطور کلی کارگزاران و واسطه ها نمی توانند دارایی دیجیتال شما را تا زمان مشخصی نگهداری کنند، این امر سبب می شود تا فرایند سرمایه گذاری تا حد زیادی تغییر کند.

تریدرها و سرمایه گذارانی که ازز دانش و تجربه کافی برخوردارند، از ریسک های نگهداری دارایی های خود در اکسچنج ها باخبرند به همین خاطر ارزهای دیجیتال خود را در کیف پول‌های مطمئن ذخیره می‌کنند، بنابراین دارایی خود را از مارکت ها خارج می‌کنند، در عوض افرادی هم وجود دارند که هر چند دقیقه یکبار صفحه صرافی را برای مشاهده میزان سودشان رفرش می کنند.

 


تفکر گله ای در بین تریدرها


امروزه کریپتوکارنسی ها به سرعت توسط عموم مردم مقبولیت یافته اند، برخلاف دولت ها؛ چرا که سبب بی اعتباری آن ها می شود. علاوه بر این اغلب افراد از درآمدهای کم، ساعات کاری زیاد و اقتصاد ضعیف خسته شده‌اند و افرادی را دیده اند که در مدت زمان کوتاهی به درآمد بالایی دست یافته اند، از همین رو میل به ریسک پذیری و امید به پول پارو کردن در آینده، سبب می‌شود تا مقدار زیادی از سرمایه خود را وارد بازار ارزهای دیجیتال کنند.

حال اگر روند بازار نزولی شود، هیجان تمام وجودشان را فرا می گیرد و سریع اقدام به فروش داراییشان می کنند، البته از آنجا که این یک رفتار واکنشی است، معمولاً قبل از خروج از بازار، پول از دست می‌دهند. اما زمانی که بازار روند صعودی به خود می گیرد، دوباره تمام سرمایه خود را وارد بازار می کنند. این طیف از افراد همواره در تمامی بازارها وجود دارند و به صورت گسترده ای با یکدیگر هماهنگ عمل می کنند که به تفکر گله ای در میان اهالی بازار های سرمایه شهرت یافته است.

 


نتیجه گیری


قطعا با گذشت زمان قوانین بیشتری بر دنیای کریپتوکارنسی حاکم خواهد شد و شاهد بلوغ سرمایه گذاری شرکت ها، موسسات و مردم برای ورود به بازار ارزهای دیجیتال خواهیم بود. همچنین می توان پیش بینی کرد که تاجران روش های قابل قبول‌تری برای پذیرش ارزهای دیجیتال پیدا می‌کنند و وضعیت تراکنش‌ها نیز بهبود می‌یابد. مجموعه این عوامل سبب بالا رفتن تدریجی ارزش کل بازار ارزهای دیجیتال خواهد شد و در نتیجه نوسانات بازار را کاهش می دهد.

 

مطالب مرتبط:

آیا به سیگنال های خرید در کانال ها و گروه های تلگرامی اطمینان کنیم؟

تحلیل تکنیکال (Technical analysis) در بازار های سرمایه

تفاوت سرمایه گذاری در بورس ایران با بازار ارزهای دیجیتال

استخراج بیت کوین چگونه انجام می شود؟

 


منبع: مرکز تحقیقات بلاک چین


 

درباره ما

"مرکز تحقیقات بلاک چین" به‌عنوان بزرگترین وب سایت تخصصی، پژوهشی و آموزشی بلاک چین در جهان توسط مجموعه ای از متخصصان حوزه بلاک چین و ارزهای رمزنگاری شده از سال 1396 به ‌صورت رسمی فعالیت خود را آغاز نمود.


ادامه درباره ما

 

ارتباط با پشتیبانی در تلگرام bircsupport1@

کانال تلگرام مرکز تحقیقات بلاکچین