آموزش ترید و تحلیل تکنیکال - مرکز تحقیقات بلاک چین

امکان پولشویی در ارزهای دیجیتال بیشتر است یا پول‌های رایج؟

پولشویی در ارزهای دیجیتال و پول های رایج

 

همچنان یک تصور بسیار غلط و متاسفانه رایج درباره ارزهای رمزنگاری شده در بین مردم وجود دارد. آنها غالباً آن را روشی برای معاملات مشکوک و شرکت های نامشروع می‌دانند. این مسئله تا حدی از این واقعیت ناشی می شود که سال‌ها پیش یکی از اولین موارد استفاده بیت کوین در دنیای واقعی، استفاده از آن برای پرداخت در بازار تاریک وب سایت "جاده ابریشم" بود، جایی که کاربران ناشناس می توانستند تقریباً هر کالای ممنوعه را خریداری کنند، از داروهای غیرقانونی گرفته تا اسلحه. علاوه بر این، نویسندگان باج افزار نیز در گذشته از عدم وضوح در ردیابی بیت کوین بسیار بهره برداری کرده اند.

با این وجود، در روزهای آغازین پیدایش بیت کوین ممکن است این صنعت همانند بسیاری از تکنولوژی های نوظهور دیگر با معاملات و سوء استفاده های بسیاری روبرو بوده باشد که نه تنها در عمل بلکه با استفاده از این صنعت جدید، عمدتا نشات گرفته از نا آگاهی مردم از پلتفرم‌های کلاهبردارانه با وعده ارزهای دیجیتال دروغین بوده باشد، اما شاید برایتان باورکردنی نباشد که پیشرفت های مدرن در تجزیه و تحلیل بلاکچین بدان معنا است که پولشویی و کلاهبرداری در یک زنجیره واقعی بلاکچین به مراتب دشوارتر از آن است که بسیاری می‌دانند. لطفا به نکته بالا توجه کنید. "زنجیره واقعی بلاکچین" نه چیزی که بنام بلاکچین یا بنام ارز دیجیتال عمدتا بطور تقلبی به مردم ارائه می‌شود. جالب است بدانید که اغلب ارزهای دیجیتال تایید شده در بازار جهانی یعنی آنهایی که دارای سهمی از مارکت کپ جهانی هستند، بسیار قابل ردیابی‌تر از حتی پول‌های رایج امروزی یا همان فیات هستند.


شفاف‌تر از آنچه که فکر می کنید


 اکثر شبکه‌های بلاکچین واقعی، رهبران دنیای شفاف سازی برای عموم هستند. این بدان معناست که هر تراکنشی را می‌توان برای هر کسی رویت کرد و با داشتن سوابق حساب ها و ورودی ها و خروجی های مربوط به هر تراکنش، برای همیشه در دفترچه کل ثبت نمود، بنابراین می‌توان تاریخ معامله را به دست آورد تا اطلاعات قابل توجهی در مورد امور رفتاری یک فرد در زمینه مالی ارائه داد.

عامل مهم دیگری که باید در نظر بگیریم این است که اگرچه ارزهای رمزنگاری شده با نام‌های مستعار ایجاد شده اند و سرورهای آنها به راحتی قابل ردیابی نیستند، اما به محض انتقال ارزهای رمزپایه از سیستم اصلی بلاکچین به کیف پول‌های دیجیتال بیرونی، این گمنامی از بین می‌رود. حتی اگر کیف پول‌های دیجیتال شامل یک سری لایه های امنیتی و یا خاص باشند که هیچ اطلاعاتی در مورد دارنده حساب در اختیار شما قرار ندهند، اما به محض اینکه شخصی با استفاده از آن کیف پول، کالایی را خریداری کند و یا ارز دیجیتال خود را به ارزهای فیات تبدیل کند، مردم می تواند ردیابی محل رمزگذاری و معاملات قبلی را که با این دارایی های دیجیتالی خاص انجام شده است، ردیابی کنند.

به عنوان مثال، اگر می‌خواهید یک ارز دیجیتال سرقتی را خرج کنید، شما قادر به استفاده از این پول برای هر محصول یا کالایی نخواهید بود زیرا به محض اینکه این پول را خرج کردید یا سعی کردید آن را به پول‌های رایج تبدیل کنید، بدیهی خواهد بود که شما مسئول آن تراکنش هستید.

آیا می توان ارز دیجیتالی که از راه خلاف بدست آمده را پولشویی کرد؟

چندین روش وجود دارد که کلاهبرداران دنیای ارزهای دیجیتال سعی می کنند که کوین‌های مسروقه یا "کثیف" را پولشویی کنند. در مرحله اول، آنها می توانند روش‌های دستی را با اختلاط در معاملات افراد مختلف به گونه‌ای امتحان کنند که هنوز مشخص نیست منشاء وجوه هر یک از شرکت کنندگان چیست. در حالی که در این رویکرد برای ناظران اجرایی ردیابی هنوز امکان پذیر است. علاوه بر این، تنها راه برای واریز این پول های کثیف از طریق خدمات خارج از زنجیره مانند وب سایت لوکال بیتکوین است، زیرا مبادلات مربوط به اقدامات KYC هر ماه سختگیرانه تر می‌شود.

یکی از روش جایگزین برای پولشویی ارزهای دیجیتالی که بصورت غیرمستقیم به دست آمده اند، استفاده از یک سرویس میکسر متمرکز مانند Bitcoin Laundry است که معاملات شما را با معاملات سایر کاربران با استفاده از الگوریتم مخلوط می کند تا تاریخ معامله شما را مبهم کند. با این حال، در حالی که این خدمات مؤثرتر از روش های دستی برای دستیابی به معاملات است، هنوز هم ممکن است تحلیلگران انسانی و نرم افزارهای تحلیلی بلاکچین، توانایی ردیابی کوین‌های منتقل شده از سرویس میکسر میزبان را داشته باشند. مقاله‌ی منتشر شده در سال ۲۰۱۷ نشان می دهد که بسیاری از خدمات میکسر آنطور که به نظر می رسد پیچیده نیستند، زیرا الگوریتم‌های آنها تمایل به پیروی از الگوهای مکرر و استفاده مجدد از آدرس های خاص دارند.

گزینه سوم، که به بهترین وجه برای شبکه‌های بلاکچین مبتنی بر حساب مانند اتریوم است، نیاز به اعتماد شخص ثالث را از بین می‌برد و به جای آن از قراردادهای هوشمند استفاده می‌کند. با این حال، این گزینه غیرمتمرکز در هنگام حفظ حریم خصوصی، برای خلافکاران همچنان دارای مشکلاتی است، زیرا قراردادهای هوشمند شفاف هستند و بنابراین قراردادهای میکسر را می توان از طریق تاریخچه واریز و برداشت حساب‌ها به راحتی شناسایی کرد.


ردیابی معاملات بسیار آسان شده است


در حالی که مخلوط کردن ارز دیجیتال و تراکنش‌های انجام شده می‌تواند به پنهان کردن تاریخ معاملات و پولشویی ارزهای دیجیتال بر روی شبکه بلاکچین کمک کند، فن آوری همچنان در حال پیشرفت است تا به ما امکان ردیابی وجوه را بدهد (صرف نظر از نحوه ترکیب آنها) چندین ابزار تحلیلی و مانیتورینگ بلاکچین در بازار وجود دارد که به شما اجازه می دهد که آدرس ها و الگوهای موجود در زنجیره بلوکی را ردیابی کنید تا تشخیص دهید که آیا برخی از کوین‌ها به نوعی از روند پولشویی استفاده کرده اند یا خیر؟

با بهره‌گیری از قابلیت‌های جدید در نظارت و تحلیل شبکه‌های بلاکچین، ردیابی مبادلات ارزهای دیجیتال واقعی به راحتی امکان پذیر شده است، بدین معنی که می‌توانند آدرس های خاصی را شناسایی کنند و تجارت را از منابع مشکوک تفکیک نمایند. در نتیجه، برخلاف تصور بسیاری از افراد، هکرها و مجرمان، کار بسیار سخت‌تری برای پول‌شویی ارزهای دیجیتال و تبدیل آن به ارزهای رایج دارند.

 

بیشتر بخوانید:

بلاک چین و مبارزه با پول شویی

ارزهای دیجیتال، راهی برای دور زدن تحریم‌ها

ارز دیجیتال E2C چیست؟ کلاهبرداری یا فرصتی برای سرمایه گذاری

فناوری بلاک چین و بانکداری

آینده بلاک‌چین و ارزهای دیجیتال در ایران


منبع: مرکز تحقیقات بلاکچین


آموزش صفر تا صد ترید و تحلیل تکنیکال ارزهای دیجیتال، بورس و فارکس

 

درباره ما

"مرکز تحقیقات بلاک چین" به‌عنوان بزرگترین وب سایت تخصصی، پژوهشی و آموزشی بلاک چین در جهان توسط مجموعه ای از متخصصان حوزه بلاک چین و ارزهای رمزنگاری شده از سال 1396 به ‌صورت رسمی فعالیت خود را آغاز نمود.


ادامه درباره ما

 

ارتباط با پشتیبانی در تلگرام bircsupport1@

کانال تلگرام مرکز تحقیقات بلاکچین

کلیه حقوق مادی و معنوی سایت نزد ناشر محفوظ است.