آموزش ترید و تحلیل تکنیکال - مرکز تحقیقات بلاک چین

قانون گذاری گسترده رمزارزها در سال 2020

قانون گذاری ارزهای دیجیتال در سال ۲۰۲۰

 

با نزدیک شدن به پایان سال میلادی، کنگره ایالات متحده آمریکا، لایحه‌ای را مطرح کرد که چارچوب نظارتی گسترده‌ای برای دارایی‌های دیجیتال و ارزهای رمزنگاری شده تعریف می‌کند.

این لایحه که تحت عنوان "قانون ارز رمزنگاری شده ۲۰۲۰" ارائه شده است، مشخص می‌کند که کدام یک از آژانس‌های فدرال آمریکا وظیفه قانون‌گذاری بر دارایی‌های دیجیتال را به عهده دارند. همچنین در این لایحه ذکر شده است که آژانس‌های مذکور موظف هستند که عموم مردم را با اعطای مجوزها و گواهینامه‌های مورد نیاز، برای تجارت در دنیای رمزارزها آشنا کنند.

با بررسی‌های انجام شده بر روی این لایحه، به صورت خلاصه می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

۱. در این لایحه سه نهاد به عنوان رگولاتور فدرال دارایی‌های دیجیتال و رمزارزها تعیین شده‌اند. کمیسیون معاملاتی معاملات آتی کالای ایالات متحده، کمیسیون بورس و اوراق بهادار آمریکا و شبکه اجرایی جرایم مالی آمریکا، سه نهاد قانون گذار در این حوزه هستند.

۲. در این لایحه دارایی‌های دیجیتال به سه دسته‌ ارزهای دیجیتال، کالاهای رمزنگاری شده و اوراق بهادار رمزنگاری شده تقسیم شده‌اند.

۳. هر کدام از سه رگولاتور فدرال رمزارزها، وظیفه رسیدگی به یکی از سه دسته زیر را به عهده دارند:

  • کمیسیون معاملاتی معاملات آتی کالای ایالات متحده: کالاهای رمزنگاری شده
  • کمیسیون بورس و اوراق بهادار آمریکا: اوراق بهادار رمزنگاری شده
  • شبکه اجرایی جرایم مالی آمریکا: ارزهای رمزنگاری شده

۴. بر اساس این لایحه، هر قانون‌گذار فدرال رمزارزها موظف است که فهرستی از گواهینامه‌ها و مجوزهای لازم برای ایجاد دارایی‌های دیجیتال و خریدوفروش آن‌ها را تهیه و به‌روزرسانی کند و به اطلاع عموم برساند.

۵. این لایحه از وزارت خزانه‌داری آمریکا درخواست کرده تا قوانین مناسبی برای موسسات مالی بوجود آورد و امکان پیگیری تراکنش‌های مرتبط با ارزهای دیجیتال را فراهم کند.

 


قوانین رمزارزها در سال ۲۰۲۰


در قانون ارز رمزنگاری شده ۲۰۲۰، توضیحاتی در مورد عبارات تخصصی مورد استفاده قید شده که در ادامه به بررسی آن‌ها می‌پردازیم.

 

کالاهای رمزنگاری شده

کالاهای رمزنگاری شده، خدمات اقتصادی یا کالاهایی هستند که معاوضه‌پذیرند؛ بازار به شخص یا نهادی که آن کالا یا سرویس را فراهم کرده، توجهی ندارد و مبتنی بر بلاکچین یا دفترکل توزیع شده غیر متمرکز کار می‌کند.

 

ارز رمزنگاری شده

ارز رمزنگاری شده معادل دلار آمریکا یا اوراق مشتقه آن‌ است که بر اساس فناوری بلاکچین یا دفترکل توزیع شده کار می‌کند. این تعریف دو نوع مختلف از کریپتوکارنسی را در بر می‌گیرد که عبارتند از:

الف) ارزهای دیجیتال یا اوراق مشتقه‌ای که توسط دولت پشتیبانی می‌شوند و قابلیت استفاده به عنوان وثیقه در حساب بانکی کارگزار را دارند. به عنوان نمونه می‌توان به استیبل‌کوین‌ها اشاره نمود.

ب) اوراق مشتقه‌ای که در اوراکل‌های غیر متمرکز و قراردادهای هوشمند کاربرد دارند و توسط کالاهای رمزنگاری شده، سایر ارزهای دیجیتال و اوراق بهادار رمزنگاری شده تضمین می‌شوند.

 

اوراق بهادار رمزنگاری شده

به مفهوم کل ابزارهای مشتقه، سهام و بدهی است که مبتنی بر فناوری بلاکچین یا دفترکل توزیع شده غیر متمرکز عمل می‌کند، البته در این میان یک استثنا وجود دارد. اوراق مشتقه مربوط به این نوع از دارایی‌ها باید تحت نظارت وزارت خزانه‌داری آمریکا به کار گرفته شوند و موارد انطباق با قانون محرمانگی بانکی و سایر الزامات فدرال، ازجمله مبارزه با پولشویی، مقابله با تامین مالی تروریسم و الزامات غربالگری دفتر کنترل سرمایه‌های خارجی و شبکه اجرایی جرایم مالی آمریکا نیز باید رعایت شود.

 

اوراکل‌های غیر متمرکز

اوراکل غیرمتمرکز پلتفرمی است که وظیفه ارسال و تایید داده‌های دنیای واقعی از منابع خارج از بلاکچین را به عهده دارد و این اطلاعات را در قراردادهای هوشمند قرار می‌دهد. در نتیجه وظایف از پیش تعیین شده‌ای که در قراردادهای هوشمند تعیین شده است را به اجرا در می‌آورد.

 

استیبل‌کوین‌های مبتنی بر قوانین فدرال رزرو

استیبل‌کوین‌های مبتنی بر قوانین فدرال رزرو آمریکا، نماینده‌ ارزهایی هستند که توسط ایالات متحده یا یک دولت دیگر صادر شده‌اند. این نوع ارزها بر اساس فناوری بلاکچین یا دفترکل توزیع شده غیر متمرکز طراحی شده‌اند و توسط ارزهای دولتی پشتیبانی می‌شوند.

 

استیبل‌کوین‌های مصنوعی

استیبل‌کوین مصنوعی نوعی ارز دیجیتال هستند که با استیبل‌کوین‌های مبتنی بر فدرال رزرو تفاوت دارند، اما ارزش آن‌ها بر اساس یک ارز یا دارایی دیگر تعیین شده و پایدار می‌ماند. استیبل‌کوین‌های مصنوعی بر مبنای بلاکچین یا دفترکل توزیع شده غیر متمرکز کار می‌کنند. دولت فدرال سه رگولاتور برای نظارت بر دارایی‌های دیجیتال انتخاب کرده است. همان‌گونه که فدرال رزرو، شرکت فدرال بیمه سپرده‌های بانکی و دفتر نظارت بر ارز به صورت هماهنگ در راستای قانون‌گذاری بزرگترین موسسات مالی کشور فعالیت می‌کنند، به نظر می‌رسد که میان این سه رگولاتور نیز مسئولیت‌های مشترکی وجود داشته باشد.

 

بیشتر بخوانید:

 امکان پولشویی در ارزهای دیجیتال بیشتر است یا پول‌های رایج؟

مونرو (Monero) چیست؟ هرآنچه که باید بدانیم

ترس بانک‌های آمریکایی از لیبرا (Libra)

ارزهای دیجیتال، راهی برای دور زدن تحریم‌ها

تاثیر جنگ تجاری آمریکا و چین بر روی ارزهای دیجیتال

آیا بیت‌ کوین و ارزهای دیجیتال در ایران قانونی هستند؟


منبع: مرکز تحقیقات بلاکچین


آموزش صفر تا صد ترید و تحلیل تکنیکال ارزهای دیجیتال، بورس و فارکس

درباره ما

"مرکز تحقیقات بلاک چین" به‌عنوان بزرگترین وب سایت تخصصی، پژوهشی و آموزشی بلاک چین در جهان توسط مجموعه ای از متخصصان حوزه بلاک چین و ارزهای رمزنگاری شده از سال 1396 به ‌صورت رسمی فعالیت خود را آغاز نمود.


ادامه درباره ما

 

ارتباط با پشتیبانی در تلگرام bircsupport1@

کانال تلگرام مرکز تحقیقات بلاکچین