آموزش ترید و تحلیل تکنیکال - مرکز تحقیقات بلاک چین

تفاوت‌ کوین‌، توکن‌‌ و ارز مجازی چیست؟

تفاوت‌ کوین‌، توکن‌‌ و ارز مجازی چیست؟

 

ارزهای دیجیتال یک نوع ارز دیجیتالی یا مجازی هستند که توسط الگوریتم‌های رمزنگاری پیچیده‌ ساخته شده‌اند و این رمزنگاری باعث امنیت بالا و تغییرناپذیری آنها می‌شود. بیشتر ارزهای دیجیتال مبتنی بر فناوری بلاکچین هستند که از یک دفترکل توزیع‌شده که توسط شبکه غیرمتمرکز رایانه‌ای اجرا می‌شود، ساخته شده‌اند. با این حال، از نظر فنی تولید ارزهای دیجیتال بدون بلاکچین نیز امکان پذیر است. در فضای ارزهای دیجیتال پیرامون اصطلاحات «توکن»، «کوین»، «ارز دیجیتال»، و «ارز مجازی» سردرگمی زیادی وجود دارد. در این مقاله از مرکز تحقیقات بلاکچین سعی شده تا تفاوت این مفاهیم شرح داده شود.


آیا بین یک «توکن»، «کوین»، «ارز دیجیتال»، و «ارز مجازی» تفاوت وجود دارد؟


به طور خلاصه می‌توان گفت بله، وجود دارد. در واقع بین همه این اصطلاحات، تفاوت‌های ریز و درشت زیادی وجود دارد. به عنوان مثال، هنگامی که JPMorgan کوین JPM خود را منتشر کرد، آن را به عنوان «کوین دیجیتال» معرفی کرد، در حالی که Libra Facebook به عنوان رمزارز (CrpytoCurrency) معرفی شد که موجب سخت‌گیری نهادهای نظارتی در سراسر جهان شد. با این وجود، در حالی که JPM و Libra از نظر طراحی متفاوت هستند، اندیشمندان حوزه سریعاً آنها را به عنوان «رمزارز» رد کردند و به عنوان «پول مجازی» یا «ارز دیجیتال» شناختند، به این دلیل که آنها توسط شرکت‌ها اداره شده و از این رو متمرکز هستند. متأسفانه، درک این مساله چندان ساده نیست: گرچه تمرکززدایی یک ایدئولوژی اساسی در پشت ارزهای دیجیتال است، اما برخی از آنها تا یک درجه خاص می‌توانند متمرکز باشند.

بنابراین، ارزهای دیجیتال یک ارز دیجیتالی یا مجازی هستند که با یک رمزنگاری قوی ساخته شده‌اند که باعث می‌شود بسیار امن و تغییرناپذیر جلوه کنند. ببیشتر ارزهای دیجیتال مبتنی بر فناوری بلاکچین هستند که از یک دفترکل توزیع‌شده که توسط شبکه غیرمتمرکز رایانه‌ای اجرا می‌شود، ساخته شده‌اند. با این حال، از نظر فنی تولید ارزهای دیجیتال بدون بلاکچین نیز امکان پذیر است. در واقع، Digicash، یکی از اولین روش‌های پرداخت الکترونیکی ارزهای دیجیتال که در اوایل دهه 1990 منتشر شد، دارای بلاکچین نبود. برای پیچیده‌تر کردن امور، زیر شاخه‌هایی در ارزهای دیجیتالی مرسوم مدرن (مبتنی بر بلاکچین) نیز وجود دارد. برای مثال NEO یک کوین است، در حالی که (Binance Coin (BNB در واقع یک توکن است. همانطور که ملاحظه میکنید، در فضای ارزهای دیجیتال پیرامون این اصطلاحات، سردرگمی زیادی وجود دارد، و در این مقاله سعی شده است تا این موضوعات روشن شود.


 کوین (Coin) چیست؟


کوین‌های دیجیتالی که مبتنی بر بلاکچین خود هستند. بیت‌کوین (BTC)، مونرو (XMR) و اتر (ETH) همگی نمونه‌ای از کوین‌های رمزنگاری شده هستند. حال آنها چه نقاط مشترکی دارند؟ همه آنها در بسترهای مستقل خود وجود دارند: BTC بر روی بلاکچین اصلی بیت‌کوین کار می‌کند، ETH در بلاکچین Ethereum وجود دارد، و XMR در بلاکچین Monero. همچنین همه این کوین‌ها می‌توانند است ارسال، دریافت یا استخراج شوند.

مطابق نام آنها، کوین‌ها دارای ویژگی‌های مشابه پول هستند: آنها قابل افزایش، قابل تقسیم، قابل حمل هستند و عرضه آنها محدود است. بنابراین، به طور معمول، کوین‌های کریپتوکارنسی دقیقاً مانند پول نقد فیزیکی برای پرداخت‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرند، در حالی که اتر تمام خصوصیات یک کوین را دارد، فراتر از نقش «پول» خود عمل می‌کند، زیرا در بستر اتریوم برای تسهیل معاملات استفاده می‌شود. همچنین کوین‌هایی تحت عنوان «آلت‌کوین» وجود دارند که مانند جایگزینی برای بیت‌کوین هستند. بسیاری از آلت‌کوین‌ها یک ورژن جدید از بیت‌کوین هستند و با استفاده از پروتکل منبع باز بیت‌کوین ساخته شده‌اند، مانند (Litecoin (LTC و (Dogecoin (DOGE. اما ETH و XMR علیرغم اینکه در بلاکچین‌های کاملاً جداگانه ساخته شده‌اند، به عنوان آلت‌کوین یاد می‌شوند. بنابراین هنگام تعریف آلت‌کوین باید این پرسش را مطرح کرد: آیا این یک کوین کریپتوکارنسی است که دارای بلاکچین خاص خود است ولی بیت‌کوین نیست؟ اگر بله، پس یک آلت‌کوین است.


توکن چیست؟


دارایی‌های دیجیتالی که می‌توانند در اکوسیستم یک پروژه خاص استفاده شوند. وجه تمایز اصلی بین کوین‌ها و توکن‌ها این است که کوین‌ها برای کار به یک سیستم عامل بلاکچین دیگر نیاز دارند. اتریوم رایج‌ترین بستر تولید توکن‌ها است که بیشتر به دلیل ویژگی قراردادهای هوشمند آن مورد استفاده قرار میگیرد. توکن‌های ایجاد شده روی بلاکچین اتریوم به عنوان توکن ‌های ERC-20 شناخته می‌شوند، به عنوان مثال محبوب‌ترین استیبل‌کوین روی این بستر، تتر (USDT) است. البته سیستم‌عامل‌های دیگری برای توکن‌ها مانند NEO یا Waves نیز وجود دارد.

اگرچه می‌توان از توکن‌ها برای پرداخت نیز استفاده کرد اما اهداف توکن‌ها با کوین‌ها نیز متفاوت است. بسیاری از توکن‌ها برای استفاده در برنامه‌های غیرمتمرکز (DApps) و شبکه‌های آنها ایجاد شده‌اند. با این حال، آنها «توکن‌های ابزاری» نامیده می‌شوند. هدف اصلی آنها این است که به دارنده توکن، دسترسی به پروژه بدهد، مانند توکن BAT .BAT یک توکن ERC-20 است (بستر بلاکچین آن اتریوم است) که برای تقویت تبلیغات دیجیتالی ساخته شده است. تبلیغ‌کنندگان دیجیتال، تبلیغات را  توسط توکن‌های BAT خریداری می‌کنند، که پس از آن بین ناشران و کاربران مرورگر توزیع می‌شود.

علاوه بر این ، «توکن‌های امنیتی» وجود دارد که اساساً سرمایه‌گذاری شخص در یک پروژه را نشان می‌دهد. اگرچه این توکن‌ها از استارت‌آپ پروژه ارزش کسب می‌کنند، اما به دارندگان آن توکن حق مالکیت واقعی اعطا نمی‌کنند. مردم این توکن‌ها را صرفاً با این ایده که ارزش آنها در آینده افزایش خواهد یافت ذخیره میکنند، این چیزی است که کل منطق عرضه اولیه سکه (ICO) را شکل می‌دهد، متأسفانه مردم هنگام خرید این کوین‌ها آنها را توکن‌های ابزاری در نظر میگیرند. به طور معمول، اوراق بهادار تحت نظارت دقیق هستند و سیاستهای (KYC) را دنبال میکنند، که برای بازار ICO این چنین نیست.


تفاوت بین ارزهای مجازی و ارز دیجیتال چیست؟ 


ارز مجازی یک اصطلاح بسیار انتزاعی است، در حالی که ارز دیجیتال کاملاً ملموس است. در واقع، تمایز بین این دو بسیار ساده‌تر از تمایز توکن و کوین است. «ارز دیجیتال» یک اصطلاح برای توصیف انواع اشکال پول الکترونیکی است، خواه ارز مجازی باشد یا رمزارز (خیر، اینها دقیقاً یکسان نیستند). مفهوم ارزهای دیجیتال برای اولین بار در سال 1983 در یک مقاله تحقیقاتی توسط دیوید چوم معرفی شد، که بعداً آن را در قالب Digicash پیاده‌سازی کرد. ویژگی ارزهای دیجیتال این است که آنها فقط به صورت دیجیتال یا الکترونیکی وجود دارند و برخلاف اسکناس واقعی دلار یا سکه نامحسوس هستند. آنها فقط می‌توانند از طریق کیف‌پول الکترونیکی یا شبکه‌های تعیین شده به صورت آنلاین پرداخت و هزینه شوند. به طور معمول، هیچ واسطه‌ای (بدون بانک) وجود ندارد، به همین دلیل معاملات بصورت آنی و با کمترین هزینه انجام می‌شود. خبر خوب: ارزهای دیجیتال و پول دیجیتال یک چیز هستند. بنابراین: کوین، توکن، ارزهای مجازی، همه آنها ارزهای دیجیتالی هستند.

ارزهای مجازی هیولایی متفاوت هستند، حتی اگر در تعریف دیجیتال معرفی شوند. همانطور که اولین بار بانک مرکزی اروپا این اصطلاح را در سال 2012 به کار برد، ارز مجازی «یک پول دیجیتالی در یک محیط غیر نظارت شده است که توسط توسعه‌دهندگان آن صادر و کنترل می‌شود و به عنوان یک روش پرداخت در بین اعضای یک جامعه مجازی خاص استفاده می‌شود.» مثال‌هایی از ارزهای مجازی که مبتنی بر رمزنگاری نیستند، پول‌های موجود در بازی‌های ویدیویی است، مانند توکن‌های World of Warcraft، کارت‌های نقدی GTA Online یا امتیازات FIFA. این نمونه‌ها معمولاً در اکوسیستم بازی‌های ویدیویی وجود دارد.

بنابراین، بر خلاف پول معمولی، یا حتی ارزهای دیجیتالی خاص، ارزهای مجازی را نمی‌توان توسط بانک مرکزی یا یک نهاد صادر کرد، این امر نوسانات زیاد آنها را توضیح می‌دهد. بنابراین، ارزهای دیجیتال کاملاً مجزا از ارزهای مجازی هستند و نباید با یکدیگر اشتباه گرفته شوند، در حالی که هر دو زیر مجموعه «ارزهای دیجیتال» دسته‌بندی می‌شوند.


آیا این تعاریف همگانی است؟


خیر، چرا که فضا به طور مداوم در حال تحول است. همانطور که می‌دانیم، ارزهای دیجیتال 10 سال است که بوجود آمده‌اند، در حالی که تنها سه تا پنج سال است که سازمان‌های دولتی متوجه آن ها شده‌اند، آن هم زمانی که محبوبیت بیت‌کوین با افزایش قیمت آن به طرز چشمگیری افزایش یافت. قابل توجه است كه لیبرای فیس‌بوک تحريك عمده‌ای را در بين ناظران مالي ايجاد كرده است: برخي از كشورها هم اكنون در حال تشكيل گروه‌هایی هستند که بفهمند لیبرای فیس‌بوک چه ماهیتی دارد و چگونه می‌توان بر آن نظارت کرد.

بنابراین، تعاریف مربوط به ارزهای دیجیتال در بین حوزه‌های مختلف متفاوت است: فقط در ایالات متحده، پنج نهاد نظارتی مختلف، بسته به تفسیر خود، 5 تعریف متفاوت از ارزهای دیجیتال دارند. IRS ارزهای رمزنگاری شده و بیشتر ارزهای مجازی دیگر را به عنوان دارایی مشاهده می‌کند، کمیسیون بورس و اوراق بهادار فکر می‌کند که آنها اوراق بهادار هستند، در حالی که شبکه مقابله با جرایم مالی فکر می‌کند ارزهای دیجیتال پول هستند. علاوه بر این، چارچوب نظارتی ژاپن برای ارزهای دیجیتال، قانون خدمات پرداخت، «پرداخت رمزارزی» را به عنوان یک ارزش دارایی تعریف می‌کند، و رئیس بانک مرکزی روسیه نیز زمانی بیت‌کوین را «جانشین ارز» می نامید. علاوه بر این، با توجه به اینکه این فضا با سرعت فوق العاده‌ای در حال پیشرفت است، و این که ناظران اکثراً از فناوری عقب مانده‌اند، منطقی است اصطلاحات جدیدی برای ارزهای دیجیتال در آینده ایجاد شود، که به ما آشنایی با اصطلاحات کنونی را گوشزد می‌کند.

 

بیشتر بخوانید:

مفهوم کوین و توکن چیست؟

ترید و معامله ارزهای دیجیتال را چگونه شروع کنیم؟

بهترین زبان های برنامه نویسی بلاک چین کدامند؟

هارد فورک (Hard Fork) چیست؟

ارز دیجیتال ترون (TRON) چیست؟

ایردراپ (Airdrop) چیست؟ دریافت توکن رایگان


منبع: مرکز تحقیقات بلاک چین


آموزش جامع صفر تا صد ترید و تحلیل تکنیکال

درباره ما

"مرکز تحقیقات بلاک چین" به‌عنوان بزرگترین وب سایت تخصصی، پژوهشی و آموزشی بلاک چین در جهان توسط مجموعه ای از متخصصان حوزه بلاک چین و ارزهای رمزنگاری شده از سال 1396 به ‌صورت رسمی فعالیت خود را آغاز نمود.


ادامه درباره ما

 

ارتباط با پشتیبانی در تلگرام bircsupport1@

کانال تلگرام مرکز تحقیقات بلاکچین