آموزش ترید و تحلیل تکنیکال - مرکز تحقیقات بلاک چین

کوین جوین و کوین میکسینگ چیست؟ راهکاری برای ردیابی ارزهای دیجیتال

کوین جوین و کوین میکسینگ چیست؟ راهکاری برای ردیابی ارزهای دیجیتال

 

بیت کوین با ایده اصلی تبدیل شدن به یک پول دردسترس و رایج ایجاد شد، اما این موضوع همواره با چالش‌های زیادی همراه بوده است. یکی از اصلی‌ترین چالش‌ها مسئله عدم امکان ردیابی تراکنش‌ها در داخل شبکه بلاک چین است. به عنوان مثال اگر علی به سامان ۱۰ هزار تومان پول نقد بپردازد، سامان نمی‌داند که این پول از کجا آمده است. اگر بعدا این پول را به زهرا بدهد، دیگر نمی‌تواند بفهمد که علی یک بار آن را در اختیار داشته است.

به دلیل ماهیت خاص بلاک چین بیت کوین، تاریخچه تمامی تراکنش‌ها (خروجی تراکنش‌های بدون هزینه یا UTXO)، توسط هر شخصی می‌تواند مشاهده شود. این موضوع کمی به ثبت مقدار تراکنش شباهت دارد و نام شرکت کنندگان در هر صورتحساب استفاده شده است.

در شبکه بلاک چین، آدرس‌های عمومی با روش‌های رمزنگاری تغییر پیدا می‌کنند تا هویت کاربران به راحتی فاش نشود. از سوی دیگر، هنوز بیت کوین کاملاً خصوصی نیست. تجزیه و تحلیل بلاک چین به طور فزاینده‌ای پیچیده‌تر می‌شود و قادر به پیوند دادن آدرس‌ها به هویت‌های بیشتر و کارآمدتر است. در کنار سایر تکنیک های نظارت، یک نهاد اختصاصی می‌تواند نام کاربری مشترکان شبکه بلاک چین را تغییر بدهد یا حذف کند. برای رفع این مشکل، تکنیک‌هایی نظیر کوین میکسینگ و کوین جوین برای قطع ارتباط معاملات در طول سال‌ها به وجود آمده است.

 


کوین میکسینگ (Coin Mixing) چیست؟


کوین میکسینگ (Coin Mixing) چیست؟

 

به هر فعالیتی که منجر به مبهم بودن بودجه توسط جایگزینی آن‌ها با دیگران باشد، کوین میکسینگ می‌گویند. با این حال، در فضای ارزهای دیجیتال، ادغام کوین معمولاً خدمات ارائه شده توسط شخص ثالث را نشان می دهد. به طور معمول، ارائه دهندگان خدمات، کوین‌های کاربران (و هزینه ای ناچیز) را می‌گیرند و کوین‌هایی را که هیچ ارتباطی با ارسال شده‌ها ندارند را برمی‌گردانند. این سرویس‌ها همچنین به عنوان میکسر (Mixer) شناخته می‌شوند.

امنیت و ناشناس بودن چنین خدمات متمرکزی، قابل تردید است. کاربران هیچ تضمینی ندارند که پول آن‌ها توسط میکسر به آن‌ها بازگردانده شود یا این‌که کوین‌های بازگردانده شده به نوعی مشکل‌دار نباشند. جنبه دیگری که باید هنگام استفاده از میکسر در نظر بگیرید این است که آدرس های IP و بیت کوین ممکن است توسط شخص ثالث وارد شوند. درنهایت، کاربران به امید دریافت وجه غیرقابل برگشت، از کنترل بودجه خود دست برمی‌دارند.

یک رویکرد جالب توجه در قالب معاملات کوین جوین وجود دارد که باعث به وجود آمدن انکار پذیری قابل قبول می‌شود. بدین معنی که، پس از کوین جوین، هیچ مدرکی نمی تواند کاربر را با اطمینان به معاملات قبلی خود پیوند دهد. بسیاری از راه حل‌های کوین جوین جایگزین غیر متمرکزی برای میکسرها را فراهم می‌کنند. اگرچه ممکن است یک هماهنگ کننده درگیرکار باشد، کاربران نیازی به قربانی کردن وجوه خود ندارند.

 


کوین جوین (CoinJoin) چیست؟


معاملات کوین جوین در ابتدا توسط گرگوری مکسول، توسعه دهنده بیت کوین در سال ۲۰۱۳ مطرح شد. وی در مقاله خود مختصراً به نحوه ساخت این معاملات و چگونگی دستیابی به حریم خصوصی گسترده بدون ایجاد تغییر در پروتکل اشاره می‌کند. در اصل، یک کوین جوین (CoinJoin) شامل ترکیبی از ورودی‌های چندین کاربر به یک تراکنش واحد است. قبل از اینکه توضیح دهیم چگونه این کار را انجام می‌دهد، اجازه دهید نگاهی به ساختار یک معامله اساسی بیندازیم.

معاملات بیت کوین از ورودی‌ها و خروجی‌ها تشکیل شده است. وقتی کاربر می‌خواهد معامله کند، UTXO های خود را به عنوان ورودی می‌گیرد، خروجی‌ها را مشخص می‌کند و ورودی‌ها را نشانه گذاری می‌کند. توجه به این نکته ضروری است که هر ورودی به طور مستقل امضا شده است و کاربران می‌توانند چندین خروجی (مراجعه به آدرس‌های مختلف) را تنظیم کنند.

 

کوین جوین (CoinJoin) چیست؟

 

اگر به معامله معینی که از چهار ورودی (هر کدام ۰.۲ بیت کوین) و دو خروجی (۰.۷ بیت کوین و ۰.۰۹ بیت کوین) تشکیل شده است، بپردازیم، چند فرض مختلف داریم که را می‌توانیم در نظر بگیریم. اولین مورد این است که ما در حال نظارت بر پرداخت هستیم؛ فرستنده یکی از خروجی‌ها را به کسی ارسال می کند و برخی از تغییرات را به خودشان باز می‌گرداند. از آنجایی که آن‌ها از چهار ورودی استفاده کرده اند، احتمالاً خروجی بزرگ‌تر برای گیرنده است. توجه داشته باشید که ما ۰.۰۱ بیت کوین را از خروجی‌ها از دست داده ایم، این هزینه ای است که به ماینر داده می شود.

همچنین ممکن است فرستنده بخواهد UTXO بزرگ‌تری را از موارد کوچک‌تر ایجاد کند، بنابراین ورودی‌های کوچک‌تر را برای رسیدن به نتیجه مطلوب ۰.۷ بیت کوین ادغام می کند. فرض دیگری که می‌توانیم انجام دهیم بر این اساس است که هر ورودی به طور مستقل امضا می‌شود. این معامله می‌تواند چهار طرف مختلف داشته باشد که ورودی‌ها را امضا می‌کنند و در آنجا این اصل نهفته است که باعث می شود کوین جوین مؤثر واقع شود.

 


کوین جوین چگونه کار می کند؟


ایده اصلی ایجاد کوین جوین این است که طرف‌های مختلف برای ایجاد یک معامله، هر یک از ورودی‌ها و خروجی‌های مورد نظر را هماهنگ می‌کنند. از آنجا که همه ورودی‌ها با هم ترکیب شده اند، با اطمینان می توان گفت که خروجی به کدام کاربر تعلق دارد. نمودار زیر را در نظر بگیرید:

 

کوین جوین چگونه کار می کند؟

 

در اینجا، ما چهار شرکت کننده داریم که مایل به پیوند بین معاملات هستند. آنها میان خود (یا از طریق یک هماهنگ کننده اختصاصی) هماهنگی می‌کنند تا ورودی‌ها و خروجی هایی را که می خواهند شامل آن شوند را اعلام کنند. هماهنگ كننده تمام اطلاعات را دريافت خواهد كرد، آنرا در معامله قرار خواهد داد و هر يك از شركت كنندگان را قبل از پخش آن به درون شبکه، مجبور به نشانه گذاری (امضا) می‌کند. پس از امضای کاربران، معامله بدون داشتن اعتبار قابل تغییر نیست. بنابراین، هیچ خطری برای عدم پیش برد هماهنگ کننده با بودجه وجود ندارد.

معامله به عنوان یک جعبه سیاه برای coin mixing استفاده می شود. به یاد داشته باشید که ما UTXO (بازده ی ناپایدار معامله) را برای ایجاد موارد جدید به طور موثری از بین می بریم. تنها پیوند UTXO قدیمی و جدیدی که ما داریم این معامله است، اما مطمئناً نمی توانیم بین شرکت کنندگان تفاوت قائل شویم. در بهترین حالت، می توان گفت كه يك شركت كننده یكی از ورودی‌ها را تأمین كرده است و ممكن است صاحب جدید یك خروجی باشد. با این حال به هیچ وجه تضمینی برای آن وجود ندارد. سوال اساسی این است که آیا در هنگام بررسی معامله فوق، چهار شرکت کننده وجود دارد؟ آیا این یک نفر بودجه خود را به چهار آدرس خود ارسال می‌کند؟ دو نفر دو خرید جداگانه انجام می دهند و ۰.۲ بیت کوین را هرکدام به آدرس‌های خود باز می‌گردانند؟ چهار نفر به شرکت کنندگان جدید می فرستند، یا به خودشان برمی گردانند؟ نمی‌توان مطمئن بود.

 


حریم خصوصی در کوین میکسینگ و کوین جوین


این واقعیت که پیاده سازی‌های کوین جوین وجود دارد، کافی است تا به روش‌های مورد استفاده برای تجزیه و تحلیل معاملات شک کنیم. می توانید استنباط کنید که یک کوین جوین در بسیاری از موارد اتفاق افتاده است، اما شما نمی‌دانید که چه کسی خروجی‌ها را دارد. با افزایش محبوبیت، فرض این‌که همه ورودی‌ها متعلق به همان کاربر باشند، جهش گسترده ای را برای حفظ حریم خصوصی در اکوسیستم وسیع‌تر، تضعیف می‌کنند.

در مثال قبلی، گفتیم که معامله دارای یک مجموعه ناشناس ۴ نفره می‌باشد، صاحب یک خروجی می تواند هر چهار مشارکت کننده باشد. هرچه مجموعه ناشناس بزرگ‌تر باشد، احتمال ارتباط با مالک اصلی آن کمتر می‌شود. خوشبختانه، پیاده سازی‌های اخیر کوین جوین این امر را برای کاربران حائز اهمیت می‌سازد که بدون اعتماد ورودی‌های خود را با ده‌ها تن دیگر ادغام کنند و از درجه بالایی انعطاف پذیری برخوردار هستند. به تازگی، معامله ۱۰۰ نفره با موفقیت انجام شد.

 


نتیجه گیری


ابزارهای کوین میکسینگ، برای هر کاربری که به حریم شخصی خود اهمیت می‌دهد، قابل  استفاده است. برخلاف ارتقاء حریم خصوصی پیشنهادی (مانند تراکنش‌ محرمانه)، آن‌ها با پروتکل‌های رمزنگاری امروزی سازگار هستند. برای کسانی که به صداقت و روش شخص ثالث اعتماد دارند، خدمات میکس یک راه حل آسان است. برای کسانی که جایگزین قابل تأیید و غیرمتعهدی را ترجیح می‌دهند، کوین جوین مناسب‌تر است. این کارها به طور دستی برای کاربران متخصص فنی انجام می‌شود و یا از ابزارهای نرم افزاری که مکانیسم های پیچیده تر را حذف می کند، بهره می‌برند. در حال حاضر، تعداد انگشت شماری از این ابزارها وجود دارند که تنها با تلاش کاربران برای حفظ حریم خصوصی بیشتر، محبوبیت خود را ادامه می دهند.

 

بیشتر بخوانید:

فناوری بلاک چین چگونه کار می کند؟ (هر آنچه که باید بدانید)

بلاک چین DeFi چیست؟ چشم انداز امور مالی غیر متمرکز

کاربرد بلاک چین در بورس و بازارهای سرمایه (بخش اول)

کاربرد بلاک چین در زنجیره تامین (بخش اول)

کاربرد بلاک چین در زنجیره تامین (بخش دوم)

کاربردهای مهم بلاک چین (بخش اول)

کاربردهای مهم بلاک چین (بخش دوم)

کاربرد بلاکچین در صنعت نفت و گاز

بلاکچین بستری امن برای انتخابات (بخش اول)

بلاک چین و مبارزه با پول شویی

فناوری بلاک چین و بانکداری

بلاک چین و بازتعریف اعتماد سیاسی

بلاک چین و آینده زیر ساخت های مالی (بخش اول)

بلاک چین و آینده زیر ساخت های مالی (بخش دوم)

بلاک چین در سیستم‌های پرداخت

فرصت‌ها و چالش‌های بلاک چین در صنعت بیمه (بخش اول)

فرصت‌ها و چالش‌های بلاک چین در صنعت بیمه (بخش دوم)

بلاک چین در صنعت مخابرات (بخش اول)

بلاک چین در صنعت مخابرات (بخش دوم)


منبع: binance


آموزش صفر تا صد ترید و تحلیل تکنیکال ارزهای دیجیتال، بورس و فارکس

درباره ما

"مرکز تحقیقات بلاک چین" به‌عنوان بزرگترین وب سایت تخصصی، پژوهشی و آموزشی بلاک چین در جهان توسط مجموعه ای از متخصصان حوزه بلاک چین و ارزهای رمزنگاری شده از سال 1396 به ‌صورت رسمی فعالیت خود را آغاز نمود.


ادامه درباره ما

 

ارتباط با پشتیبانی در تلگرام bircsupport1@

کانال تلگرام مرکز تحقیقات بلاکچین

کلیه حقوق مادی و معنوی سایت نزد ناشر محفوظ است.