آموزش ترید و تحلیل تکنیکال - مرکز تحقیقات بلاک چین

سال نو میلادی چه تاثیری بر قیمت بیت کوین و ارزهای دیجیتال دارد؟

سال نو میلادی چه تاثیری بر قیمت بیت کوین و ارزهای دیجیتال دارد؟

 

با شروع کریسمس و سال نو میلادی، همواره بازارهای مالی و علی الخصوص بازار ارزهای دیجیتال تحت تاثیر قرار می گیرند.

همزمان با تعطیلات پایان سال، حرص و طمع تریدرها و سرمایه‌گذران نیز افزایش یافته و موجب می‌شود که بازارهای مالی عمدتا با رشد قیمتی‌ سال جدید را آغاز ‌کنند. این موضوع در حال حاضر در بازار ارزهای دیجیتال کمی متفاوت است. چراکه این روزها احساس ترس از ریزش قیمت بر بازار حاکم شده و سرمایه‌گذاران از ریسک پایین‌تری برخوردارند. پس سوال اساسی این است که شروع سال جدید میلادی و رفتار معامله‌گران بازارهای مالی سنتی چه تاثیری بر روی بازار ارزهای دیجیتال خواهد گذاشت؟

 


شاخص حرص و طمع در بازارهای مالی


شاخص حرص و طمع یکی از محبوب‌ترین ابزارهایی است که در بازارهای مالی مورد استفاده قرار می‌گیرد و بوسیله‌ی آن احساسات معامله‌گران و فعالان بازار سنجیده می‌شود. این شاخص در بازه بین 0 و 100 تغییر می‌کند و نشان‌ می‌دهد که ترس شدید یا حرص شدید در بازار به چه میزان وجود دارد.

بر اساس تحقیقات انجام گرفته توسط مرکز تحقیقات بلاکچین، مشخص شد که شاخص حرص و ترس در بازارهای مالی سنتی در محدوده حرص شدید قرار گرفته است و عدد ثبت شده این شاخص در روزهای گذشته محدوده 92 را نشان می‌دهد. این گزارش بیانگر این است که تعداد سهام‌هایی که به سقف قیمتی سالانه خود رسیده‌اند بسیار بیشتر از سهام‌هایی است که در پایین‌ترین قیمت سالانه خود قرار دارند.

شاخص اس اند پی 500

 

همچنین با بررسی شاخص محبوب اس اند پی (S&P 500) مشخص شد که در بالای میانگین متحرک 125 روزه خود قرار گرفته که این اتفاق در دو سال اخیر به ندرت رخ داده است. در ادامه این گزارش اطلاعاتی درباره بازدهی20  روز اخیر سهام منتشر شده و این بازدهی با 4.89 درصد افزایش، بازدهی بی سابقه‌ای در طول دوره مشابه دوسال اخیر محسوب می‌شود‍.

بنابراین، می‌توان نتیجه گرفت که بطور کلی روند بازار به سمت حرص و طمع در حرکت است، همانگونه که در ماه‌های گذشته این شاخص در محدوده‌ی 69 قرار داشت. همچنین این شاخص، از ترس شدید سرمایه‌گذاران در سال گذشته حکایت می‌کند، جایی که شاخص اس اند پی 500 با ثبت رکورد کاهش 2350 دلاری، به پایین‌ترین محدوده در دو  سال اخیر خود رسیده بود. با این حال، در پایان سال جاری میلادی، این شاخص با 37 درصد رشد توانست در سطح 3225 دلار قرار بگیرد. حال این سوال مطرح می‌شود که آیا ترس و حرص شدید می‌تواند به عنوان نشانه‌ای برای بازگشت روند فعلی بازار به شمار بیاید؟

 


شاخص ترس و طمع در بازار ارزهای دیجیتال


در خصوص بازار ارزهای دیجیتال، باید گفت که این بازار عموما از رفتار بازارهای مالی سنتی پیروی نمی‌کند و شاخص ترس و طمع تاثیر چندانی بر روی آن ندارد. عدد این شاخص برای بیت کوین، پادشاه ارزهای دیجیتال، بر روی سطح 25 قرار داد که نشان‌دهنده ترس شدید حاکم بر بازار است. با این‌ وجود، بر اساس گزارش منتشر شده توسط Cryptopotato، چندی پیش شاخص ترس و طمع بازار بیت کوین حتی پایین‌تر از مقدار فعلی بوده، ولی واکنش بازار نشان داد که این شاخص ابزار مناسبی برای ارزیابی بازار ارزهای دیجیتال نیست. همچنین تحلیلگران معتقدند که بازار تمایل دارد بر خلاف آن‌چه این شاخص نشان می‌دهد عمل کند. موضوعی که در بازارهای مالی دیگر نظیر فارکس صادق نیست.

در حال حاضر که مشغول نگارش این مقاله هستیم، قیمت بیت کوین در محدوده 7200 دلار قرار دارد و ترس و نگرانی در بازار ارزهای دیجیتال حکمفرما شده است.

 

 بیشتر بخوانید:

چرا در ارزهای دیجیتال سرمایهگذاری کنیم؟

در بورس سرمایه گذاری کنم یا ارزهای دیجیتال؟

سرمایه گذاری بلند مدت در ارزهای دیجیتال

ایجاد سبد سرمایه گذاری در ارزهای دیجیتال

دلار یا بیت کوین؟ در کدام سرمایه گذاری کنیم؟ 

طلا یا بیت کوین؟ سرمایه گذاری بر روی کدام یک سودآورتر است؟


منبع: مرکز تحقیقات بلاکچین


آموزش صفر تا صد ترید و تحلیل تکنیکال ارزهای دیجیتال، بورس و فارکس

 

درباره ما

"مرکز تحقیقات بلاک چین" به‌عنوان بزرگترین وب سایت تخصصی، پژوهشی و آموزشی بلاک چین در جهان توسط مجموعه ای از متخصصان حوزه بلاک چین و ارزهای رمزنگاری شده از سال 1396 به ‌صورت رسمی فعالیت خود را آغاز نمود.


ادامه درباره ما

 

ارتباط با پشتیبانی در تلگرام bircsupport1@

کانال تلگرام مرکز تحقیقات بلاکچین