آموزش ترید و تحلیل تکنیکال - مرکز تحقیقات بلاک چین

چین لینک (ChainLink) چیست؟ هر آنچه که باید بدانید

چین لینک (ChainLink) چیست؟ هر آنچه که باید بدانید

 

پروژه چین لینک (ChainLink) در صدد فراهم کردن بستری میان شرکت‌های پرداخت جهانی با بلاک‌ چین‌هایی نظیر بیت کوین و اتریوم است. چین لینک با ایجاد توکن اختصاصی خود به نام لینک (LINK)، موفق شد تا در سال ۲۰۱۷ از طریق عرضه عمومی سکه (ICO) در دسترس عمومی قرار بگیرد. در این مقاله قصد داریم تا به بررسی دقیق بلاک چین چین لینک، ارز دیجیتال لینک و ویژگی‌ها و مزایای آن نسبت به سایر ارزهای دیجیتال بپردازیم.


چین لینک چیست؟


چین لینک (Chainlink) یک پلتفرم اوراکل غیرمتمرکز به شمار می‌رود که با هدف اتصال قراردادهای هوشمند بلاک چین با داده‌های موجود در دنیای واقعی ایجاد شده است. با توجه به اینکه که شبکه‌های بلاک چین امروزی‌ امکان دسترسی به داده‌هایی خارج از شبکه خود را ندارند، برای اینکه بتوانیم به داده‌ها در قراردادهای هوشمند دسترسی داشته باشیم، از پلتفرمی به نام اوراکل استفاده می کنیم. اوراکل، امکان دسترسی به داده‌های خارجی (مثلاً دما، آب و هوا) را فراهم کرده و به محض تحقق شرایط از پیش تعریف شده، قراردادهای هوشمند را اجرا می‌کند.

در شبکه Chainlink تمامی شرکت کنندگان با امکان دسترسی به داده‌ها و API‌های خارجی، می‌توانند برای ارائه قراردادهای هوشمند پاداش دریافت کنند. اگر کاربران بخواهند به داده هایی خارج از بلاک چین دسترسی داشته باشند، می‌توانند قرارداد درخواست کننده را به شبکه چین لینک ارسال کنند. این قراردادها با قرارداد درخواست کننده با اوراکل‌های مناسب مطابقت دارند و شامل یک قرارداد شهرت، یک قرارداد تطبیق سفارش و یک قرارداد کل نیز می‌باشند. قرارداد جمع آوری، داده های اوراکل انتخاب شده را برای یافتن دقیق‌ترین نتیجه جمع آوری می‌کند. داده‌های اوراکل جمع آوری و تایید می‌شود تا از تقلب و دستکاری جلوگیری کند.

چین لینک یک توکن مبتنی بر پلتفرم اتریوم ERC-20 است که به شبکه اوراکل غیر متمرکز Chainlink قدرت می‌بخشد. این شبکه به قراردادهای هوشمند در اتریوم اجازه می‌دهد تا به طور ایمن به منابع داده خارجی، API ها و سیستم های پرداخت متصل شوند. به اوراکل ها با لینک، توکن چین لینک (Link) جایزه داده می‌شود.

 


مزایای چین لینک (ChainLink)


مزایای چین لینک (ChainLink)

 

  • علی‌رغم اینکه چین لینک دارای توابع یک سیستم بلاک چین و قراردادهای هوشمند است، اما با این حال بصورت غیر متمرکز عمل می‌کند.
  • در شبکه چین لینک اطلاعات از منابع خارجی برای صحت و اعتبار مورد آزمایش قرار می‌گیرد.
  • چین لینک برای انجام معاملات از اوراکل‌ها استفاده می‌کند. این امر تضمین کننده امنیت و قابلیت اطمینان عملیات شبکه است.
  • ارز دیجیتال LINK  براساس استاندارد ERC677 طراحی شده است، اما در لایه بالایی ERC20 اجرا می شود و عملکردی مشابه آن دارد. توکن لینک با هدف تبدیل شدن به یک ابزار پرداخت برای بدست آوردن داده از قراردادهای هوشمند و استخراج اطلاعات از داده های خارج از شبکه ایجاد شده است. بر همین اساس، برای تماس با چین لینک باید یک اپراتور گره در لینک پرداخت شود.
  • مهمترین ویژگی چین لینک که موجب شده استقبال از توکن آن بیشتر شود، این واقعیت است که با چندین شرکت بزرگ دنیا قرارداد همکاری بسته است.

 


چین لینک (ChainLink) و پشتیبانی از بلاک چین‌های دیگر


چین لینک (ChainLink) و پشتیبانی از بلاک چین‌های دیگر

 

همانطور که در بالا به آن آشاره کردیم، چین لینک بر روی بستر بلاک چین اتریوم فعالیت می‌کند و در نتیجه ازبرنامه‌های غیر متمرکز اتریوم نیز پشتیبانی خواهد کرد. البته توسعه دهندگان چین لینک (ChainLink) اعلام کرده‌اند که به زودی از بلاک چین‌های بیشتری پشتیبانی خواهند کرد،  چراکه هدف آن‌ها ایجاد قابلیت همکاری و مشارکت میان سایر شبکه‌های بلاک چین است.  از همین رو کارشناسان حوزه بلاک چین معتقدند که چین لینک، تحولی عظیم در ارزهای دیجیتال و قراردادهای هوشمند ایجاد خواهد کرد.

 


عملکرد توکن لینک در بازار ارزهای دیجیتال


عملکرد توکن لینک در بازار ارزهای دیجیتال

 

چین لینک در سال ۲۰۱۴ توسط شرکتی به نام اسمارت کانترکت (SmartContract) تاسیس شد. این شرکت در سپتامبر ۲۰۱۷ توکن Link را از طریق ICO معرفی کرد و در طی آن ۳۵۰ میلیون لینک توزیع شد. تعداد کل توکن‌های لینک موجود، ۱ میلیارد واحد است. پس از انجام شدن ICO لینک، ۳۵۰ میلیون توکن دیگر به اپراتورهای نودها تعلق یافت و ۳۰۰ میلیون توکن باقی مانده هم برای برنامه‌های توسعه‌‌ای شرکت محفوظ مانده است.

 توکن چین لینک (ChainLink) در ۹ ژانویه ۲۰۱۹ بیشترین قیمت تاریخی خود را به ثبت رسانده و به قیمت ۱.۲۸ دلار رسیده است. در چند ماه اخیر قیمت توکن لینک علی‌رغم کاهش ارزش کل بازار کریپتو، افزایش یافته و حدودا دو برابر شده است. در حال حاضر ارز دیجیتال لینک (LINK) با ارزش بازار۶۲۱,۵۱۰,۷۲۳ دلار در رتبه‌ی ۱۵ بازار ارزهای دیجیتال قرار دارد.

 


تفاوت LINK با سایر ارزهای دیجیتال


  • در حال حاضر لینک (Link) اولین ارز دیجیتالی است که سعی در ایجاد پلی میان قراردادهای هوشمند محدود به اکوسیستم بلاک چین و دنیای واقعی کرده است.
  • قراردادهای هوشمند برای مشاغلی که قصد استفاده از فناوری بلاک چین را داشتند؛ تقریباً غیرقابل دسترس بوده اند، لینک آماده است تا این مشکلات را بر طرف کند.
  • اوراکل‌هایی که چین لینک از آن استفاده می‌کند، همگی متمرکز شده‌اند و با هدف تماس‌های هوشمند غیرمتمرکز و مبتنی بر فناوری بلاکچین بوجود آمده اند. چین لینک کل فرآیند را غیرمتمرکز کرده و اولین ارز دیجیتالی است که به این صورت عمل می‌کند.

 


کیف پول‌های چین لینک


کیف پول‌های چین لینک

 

برای نگهداری توکن‌های LINK از کیف پول‌های مخصوصی که از استاندارد ERC-20 پشتیبانی می‌کنند، استفاده کنید. از جمله این کیف پول‌ها می‌توان به کیف پولMetaMask  MyCrypto یا MyEtherWallet اشاره کرد. همچنین ارز دیجیتال LINK، را می‌توان در کیف پول‌های سخت افزاری (Trezor ,Nano S) ذخیره کرد.

کیف‌پول‌های دسکتاپ Exodus و Mist نیز قابلیت ذخیره‌سازی توکن‌های اتریوم را دارا می‌باشند. این کیف‌پول‌ها با سیستم عامل‌های ویندوز، لینوکس و Mac سازگار هستند.

Coinomi، یکی دیگر از کیف پول‌های لینک، به عنوان یک کیف پول دسکتاپ برای رایانه های شخصی ویندوز، لینوکس و Mac، یک کیف پول موبایل برای تلفن های اندرویدی و iOS است که به دلیل داشتن رابط گرافیکی زیبا و سطح کاربری آسان، به یکی از بهترین کیف پول‌های ذخیره سازی لینک تبدیل شده است.

 


خرید چین لینک (Link)


شما می‌توانید با ریال بصورت مستقیم از سایت های صرافی ایرانی نسبت به خرید ارز دیجیتال لینک (LINK) اقدام کنید. در حال حاضر اکثر سایت‌های ایرانی بیت کوین یا اتریوم می‌فروشند و امکان خرید مستقیم لینک (LINK) با ریال در صرافی‌های معدودی فراهم شده است. در صورت موجود بودن لینک در این سایت‌های صرافی، حتما باید از معتبر بودن سایت داخلی اطمینان حاصل کنید. متداول ترین روش خرید LINK برای کاربران ایرانی، خرید بیت کوین یا اتریوم از سایت های صرافی ایرانی یا سایت معتبر لوکال بیت‌کوینز و سپس تبدیل بیت کوین یا اتریوم خریداری شده در صرافی های معتبر خارجی به LINK است.

 

بیشتر بخوانید:

ترید و معامله ارزهای دیجیتال را چگونه شروع کنیم؟

وی چین (VeChain) چیست؟ هر آنچه که باید بدانید

ویوز (Waves) چیست؟ هر آنچه که باید بدانید

آنتولوژی (Ontology) چیست؟ هر آنچه که باید بدانید

ارز دیجیتال گرین (Grin) چیست؟ هر آنچه که باید بدانید

اتریوم کلاسیک (Ethereum Classic) چیست؟ هر آنچه که باید بدانید

دیجی بایت (DigiByte) چیست؟ هر آنچه که باید بدانید

بایت کوین (Bytecoin) چیست؟ هر آنچه که باید بدانید

نم (NEM) چیست؟ هر آنچه که باید بدانید

ارز دیجیتال دش (Dash) چیست؟ هر آنچه که باید بدانید

دوج کوین (Dogecoin) چیست؟ هر آنچه که باید بدانید

ورج (Verge) چیست؟ هر آنچه که باید بدانید

نئو (NEO) چیست؟ هر آنچه که باید بدانید

تزوس (Tezos) چیست؟ هر آنچه که باید بدانید

توکن بت (BAT) چیست؟ هر آنچه که باید بدانید


منبع: مرکز تحقیقات بلاکچین


آموزش صفر تا صد ترید و تحلیل تکنیکال ارزهای دیجیتال، بورس و فارکس

درباره ما

"مرکز تحقیقات بلاک چین" به‌عنوان بزرگترین وب سایت تخصصی، پژوهشی و آموزشی بلاک چین در جهان توسط مجموعه ای از متخصصان حوزه بلاک چین و ارزهای رمزنگاری شده از سال 1396 به ‌صورت رسمی فعالیت خود را آغاز نمود.


ادامه درباره ما

 

ارتباط با پشتیبانی در تلگرام bircsupport1@

کانال تلگرام مرکز تحقیقات بلاکچین