آموزش ترید و تحلیل تکنیکال - مرکز تحقیقات بلاک چین

سناریوهای مختلف برای ایجاد رمزارز واحد کشورهای اسلامی

رمز ارز کشورهای اسلامی

 

حسن روحانی، رئیس جمهور ایران، در نشست اولویت‌های توسعه و چالش‌ها در اجلاس سران کوآلالامپور ۲۰۱۹ پیشنهاد ایجاد رمزارز واحد کشورهای اسلامی را با کمک بانک‌های مرکزی و استفاده از بستر بلاکچین، مطرح کرد که مورد استقبال مهاتیر محمد، نخست وزیر مالزی قرار گرفت.

از نظرگاه فناوری مالی، ایجاد رمز ارز واحد کشورهای اسلامی قطعاً به عنوان نقطه عطفی در تعاملات مالی بین‌المللی کشورها محسوب می‌شود و ابزاری برای تسویه‌های بین‌المللی به خصوص با کشورهای اسلامی قلمداد می‌گردد. بنابراین باید انواع چالش‌ها و سناریوهای مختلف ایجاد رمزارز مشترک کشورهای اسلامی را مورد بررسی قرار دهیم.

این درحالی است که پس از به رسمیت شناخته شدن بیت‌المقدس توسط دولت آمریکا، پیشنهاد صدور رمزارز با پشتوانه طلا توسط دولت جمهوری اسلامی ایران، ارائه شده بود. علاوه بر این می‌توان این روش را تعمیم داد تا در میان کشورهای اسلامی، بهره‌گیری از پشتوانه طلا برای انجام مبادلات مالی مجدداً برقرار شود.

بانک‌های مرکزی کشورهای عضو این بازار مشترک قادر خواند بود که سپرده‌ای جهت صدور این ارز دیجیتال کنار بگذارند و سازمانی ناظر و مستقل از بانک‌های مرکزی برای نظارت بر اندوخته‌ها و راستی آزمایی آنها ایجاد کنند تا همه کشورهای عضو بتوانند از قطعی بودن وجود سپرده در بانک مرکزی، اطمینان حاصل کنند.

مورد بعدی که حسن روحانی به آن اشاره نمود، ایجاد صندوق سرمایه‌گذاری مشترک خطر پذیر است. این صندوق سرمایه‌گذاری که برای حمایت از استارت‌آپ‌ها و شرکت‌های فین‌تک در کشورهای عضو ایجاد خواهد شد و می‌تواند از شرکت‌های نوپایی که داوطلب ایجاد بستر فنی مناسب و متن باز در این زمینه هستند حمایت کند و در طی فراخوانی از نوآوران کشورهای عضو برای تدوین و تشکیل بستر بلاکچین لازم در میان کشورهای عضو اقدامات لازم را انجام دهد. در این میان استفاده از فناورری‌های جدید و نوظهور به جای روش‌های سنتی و قدیمی، می‌تواند بر استفاده بهینه و گسترده از همه توانایی‌های جهان اسلام و رسیدن به اهداف مشترک، نقش به‌سزایی داشته باشد.

علاوه بر این می‌توان تصور کرد که بانک‌های مرکزی در پایان دوره‌های مالی، از طلا برای تسویه مبادلات خود استفاده کنند و بدین صورت از سلطه دلار آمریکا به عنوان ابزار نقل و انتقالات بین‌المللی تا حدود زیادی بکاهند و ارز دیجیتال واحد کشورهای اسلامی در بازار مشترک میان کشورهای عضو، جایگزین ارزهای بیگانه شود.

البته این درحالی است که در ماه‌های گذشته، هیئت محترم دولت بی مهری‌هایی در حق فعالین صنعت رمزارزها روا داشتند، اما همچنان بسیار امیدواریم که با همراهی فناوران و نوآوران ایرانی، این قدم جدید، برای رفع مشکلات تسویه بین‌المللی و دور زدن تحریم‌های ایالات متحده آمریکا به شدت کارا و مفید باشد.

 

بیشتر بخوانید:

روحانی: با استفاده از فناوری بلاکچین رمز ارز کشورهای اسلامی را ایجاد می‌کنیم!

قانون گذاری گسترده رمزارزها در سال 2020

رمز ارز ملی – نگاهی تحلیلی به ریال رمزینه

مقررات تامین برق مراکز استخراج رمز ارزها

چرا در ارزهای دیجیتال سرمایه‌گذاری کنیم؟

ارزهای دیجیتال، راهی برای دور زدن تحریم‌ها


منبع: مرکز تحقیقات بلاکچین


آموزش صفر تا صد ترید و تحلیل تکنیکال ارزهای دیجیتال، بورس و فارکس

 

درباره ما

"مرکز تحقیقات بلاک چین" به‌عنوان بزرگترین وب سایت تخصصی، پژوهشی و آموزشی بلاک چین در جهان توسط مجموعه ای از متخصصان حوزه بلاک چین و ارزهای رمزنگاری شده از سال 1396 به ‌صورت رسمی فعالیت خود را آغاز نمود.


ادامه درباره ما

 

ارتباط با پشتیبانی در تلگرام bircsupport1@

کانال تلگرام مرکز تحقیقات بلاکچین

کلیه حقوق مادی و معنوی سایت نزد ناشر محفوظ است.