آموزش ترید و تحلیل تکنیکال - مرکز تحقیقات بلاک چین

تفاوت بیت کوین و اتریوم چیست؟

 

اتریوم نیز مانند بیت کوین یک شبکه توزیع شده بلاک چین عمومی است. با این وجود، تفاوت‌های اساسی میان این دو وجود دارد. اتریوم یک پلتفرم چند منظوره برنامه نویسی و جزئی از برنامه قراردادهای هوشمند است  و در بازار ارزهای رمز پایه با نماد اتر شناخته می شود، در حالی که بیت کوین به عنوان موفق ترین ارز رمزنگاری تا به امروز، برای همه شناخته شده است.

هدف بیت کوین نقل و انتقال پول با استفاده از روش همتا به همتا ست و به این دلیل امکان پرداخت آنلاین با بیت کوین دراختیار کاربران قرار گرفته است. همچنین، از شبکه بلاک چین بیت کوین برای ردیابی مالکیت این ارز دیجیتال استفاده می‌شود، اما بلاک چین اتریوم بر روی توسعه و اجرای کدهای کامپیوتری برای هر نوع کاربرد غیرمتمرکز برنامه ریزی شده. تفاوت دیگر این است که حداکثر تعداد 21 میلیون بیت کوین تولید خواهد شد اما عرضه اتر عملا می تواند بی انتها باشد.

دیگر تفاوت عمده بین این دو ارز این است که در حال حاضر، فرایند استخراج بیت کوین با مشکلاتی از جمله کاهش قدرت محاسباتی و در نتیجه مصرف بالای انرژی برق مواجه شده است، در حالی که در اتریوم و با استفاده از الگوریتم ا اثبات کار، استخراج غیرمتمرکز فردی، آسان تر خواهد بود. همچنین در فرآیند استخراج بیت کوین، ماینرها بیت کوین به دست می‌آورند اما در فرآیند استخراج اتریوم، ماینرها اتر کسب می‌کنند که نوعی توکن رمزنگاری شده است. همین امرسبب ایجاد انگیزه‌ برای مشارکت بیشتر کاربران در این شبکه به شمار می‌رود.

اتریوم بر اساس پروتکل بلاک چین بیت کوین طراحی شده، اما طراحی ساختار بلاکچین آن به گونه ای است که اجرای برنامه های خارج از سیستم مالی را نیز پشتیبانی خواهد کرد. سرعت ایجاد بلوک ها در بلاک چین اتریوم بیشتر از بیت کوین است؛ منظور از بلوک همان سوابق  و اطلاعات مربوط به تراکنش های انجام شده در شبکه است که به مراتب سریع تر از بیتکوین می توانند ایجاد شوند که سبب سریع تر بودن فرایند تراکنش ها در اتریوم می شود.

علاوه بر این میانگین زمان استخراج بلاک بیت کوین 10 دقیقه است در حالی که این زمان برای اتریوم حداکثر 12 ثانیه است، که به معنی تایید سریعتر می باشد.

مهمترین تفاوت های بیت کوین و اتریم در ذیل به تصویر کشیده شده است:

 مطالب مرتبط:

اتریوم (ethereum) چیست؟ آموزش صفر تا صد اتریم

بهترین کیف پول های اتریوم

کاربردهای مهم بلاک چین (بخش دوم)

برنامه های نامتمرکز دی اپس (DApps) چیست؟

تفاوت سرمایه گذاری در بورس ایران با بازار ارزهای دیجیتال

 


منبع: مرکز تحقیقات بلاک چین


 

درباره ما

"مرکز تحقیقات بلاک چین" به‌عنوان بزرگترین وب سایت تخصصی، پژوهشی و آموزشی بلاک چین در جهان توسط مجموعه ای از متخصصان حوزه بلاک چین و ارزهای رمزنگاری شده از سال 1396 به ‌صورت رسمی فعالیت خود را آغاز نمود.


ادامه درباره ما

 

ارتباط با پشتیبانی در تلگرام bircsupport1@

کانال تلگرام مرکز تحقیقات بلاکچین

کلیه حقوق مادی و معنوی سایت نزد ناشر محفوظ است.