آموزش ترید و تحلیل تکنیکال - مرکز تحقیقات بلاک چین

ارز دیجیتال گرین (Grin) چیست؟ هر آنچه که باید بدانید

ارز دیجیتال گرین (Grin) چیست؟ هر آنچه که باید بدانید

 

ارز دیجیتال گرین (Grin) از ژانویه 2019 بطور رسمی به دنیای کریپتو معرفی شد و فعالیت خودش را آغاز کرد. گرین یکی از ارزهای دیجیتالی است که توانست توجه بسیاری از طرفداران قدیمی بیت کوین را به خود جلب کند، چراکه در بستری ارتقا یافته از بلاک چین بیت کوین پیاده سازی شده و قابلیت‌های بهتری برای حفظ حریم خصوصی کاربران ارائه می‌کند. در ادامه این مقاله از مرکز تحقیقات بلاکچین، به چیستی ارز دیجیتال گرین، تاریخچه و چگونگی کارکرد و پروتکل‌های آن می‌پردازیم و در پایان بهترین کیف پول‌ها برای نگهداری گرین را معرفی خواهیم کرد.


گرین (Grin) چیست؟


گرین (Grin) چیست؟

 

تمرکز اصلی پروژه گرین بر روی حفظ حریم خصوصی، بهبود مسئله مقیاس‌پذیری و تعویض‌پذیری است که برای عملکرد بهتر و کارایی بیشتر این پروژه، توسعه دهندگان تصمیم گرفته‌اند که از پروتکل میمبل ویمبل (MimbleWimble) استفاده می‌کنند. ساختار این ارز دیجیتال از لحاظ ماهیتی بسیار شبیه بیت کوین است و این موضوع باعث شده تا بسیاری از افرادی که بیت کوین را تنها به عنوان یک ارز دیجیتال حقیقی شناخته‌اند، به سمت گرین نیز جذب شوند.

حریم خصوصی، ویژگی بارز ارز دیجیتال گرین است و بگونه‌ای طراحی شده که تراکنش‌ها در آن حاوی مقدار نیستند! علاوه بر این، در شبکه گرین هیچ آدرسی وجود ندارد و به همین علت از فضای ذخیره‌سازی کمتری  نسبت به سایر ارزهای دیجیتال استفاده می‌کند. گرین یک پروژه مبتنی بر بلاک چین متن باز و توسعه یافته است که متعلق به هیچ نهاد، شرکت یا بنیادی نیست.

پروژه گرین در تلاش است تا چهار ویژگی اصلی پول را در دنیای ارزهای دیجیتال برآورده سازد. هدف ساتوشی ناکاموتو از انتشار وایت پیپر بیت کوین این بود که یک سیستم پولی همتا به همتا بوجود آورد. اما در حال حاضر مشاهده می‌کنیم که وجود کارمزدهای بالای تراکنش و برخی معایب دیگر، بیت کوین را از هدف اصلی‌اش دور کرده و آن را به یک ابزار ذخیره ارزش و سرمایه‌گذاری تبدیل کرده ‌است. کارشناسان و تحلیل‌گران اقتصادی همگی بر این موضوع اشاره دارند که امروزه دنیای ارزهای دیجیتال فاقد یک ارز حقیقی است که بتواند نقش ابزار مبادله را بین افراد ایفا کند؛ چرا که هیچ یک از آن‌ها تاکنون چهار ویژگی اصلی یک پول جهانی و دیجیتال یعنی ثبات قیمت، مقیاس‌پذیری، غیرمتمرکز بودن و حریم خصوصی را نداشته‌اند.

 


میمبل ویمبل (MimbleWimble) چیست؟


میمبل ویمبل یک نوع پروتکل بلاک چین است که در سال 2016 توسط فردی به نام مستعار تام الویس جدوسور (Tom Elvis Jedusor) معرفی شد و بر حفظ حریم خصوصی تاکید داشت. البته چند ماه پس از انتشار این پروتکل، آدام پولسترا پروتکل میمبل ویمبل را مورد بازبینی قرار داد و تغییراتی در آن اعمال کرد.

در پروتکل میمبل ویمبل، انواع روش‌های مختلف رمزنگاری با هم ترکیب شده است. استفاده آزمایشی از این پروتکل در شبکه بلاک چین بیت کوین نشان داد که MimbleWimble به صورت شگفت‌انگیزی نحوه انجام تراکنش‌ها در بیت کوین را تغییر داده و سایز بلاک چین را به طور قابل توجهی کاهش ‌می‌دهد. بنابراین می‌توان گفت که تمرکز اصلی پروتکل میمبل ویمبل و شبکه گرین (Grin)، بر روی موضوعات حریم خصوصی و مقیاس پذیری است. البته قابلیت تعویض‌پذیری نیز با حریم خصوصی برآورده می‌شود.

 


تاریخچه گرین (Grin)


در سال ۲۰۱۶، در یکی از فروم‌های توسعه بیت کوین، فردی با نام الویس جدوسور، یک فایل متنی به عنوان وایت‌پیپر ابتدایی میمبل ویمبل ارسال کرد. هدف او این بود که میمبل ویمبل بتواند به عنوان یک سافت‌ فورک در شبکه بلاک چین بیت کوین مورد استفاده قرار گیرد و راهکاری برای حل مشکل مقیاس‌پذیری و تراکنش‌های ناشناس آن باشد.

پس از انتشار این وایت‌پیپر، توسعه‌دهنده ناشناس دیگری مدعی شد که بر روی یک پیاده‌سازی از میمبل ویمبل تحت نام گرین فعالیت می‌کند. علی‌رغم اینکه توسعه‌دهندگان تصمیم داشتند تا میمبل ویمبل را به عنوان یک زنجیره‌ جانبی برای بیت کوین پیاده‌سازی کنند، اما سیستم اسکریپت بیت کوین محدودیت‌هایی داشت و از پیاده‌سازی این پروتکل جلوگیری می‌کرد. این موضوع باعث شد تا پروتکل میمبل‌ویمبل به یک مسیر جدید قدم بردارد و در ارز دیجیتال گرین مورد استفاده قرار گیرد.

گرین قصد دارند تا یک ارز دیجیتال منحصر به فرد باشد. برگزار نکردن عرضه اولیه سکه (ICO)، نبود ایردراپ و نبود سکه‌های از پیش استخراج شده، از جمله تفاوت‌های گرین نسبت سایر ارزهای دیجیتال است. گرین اولین ارزی بود که مبتنی بر پروتکل میمبل ویمبل پیاده‌سازی شد و نخستین تست نت آن در نوامبر 2017 اتفاق افتاد و آخرین شبکه آزمایشی‌اش را در اواخر 2018 راه‌اندازی کرد. اولین بلاک شبکه اصلی گرین نیز در تاریخ 15 ژانویه 2019 استخراج شد.

 


گرین (Grin) چگونه کار می‌کند؟


گرین (Grin) چگونه کار می‌کند؟

 

گرین بر اساس پروتکل اجماع اثبات کار (PoW) طراحی شده است، از همین رو قابلیت استخراج دارد. استخراج Grin با استفاده از دو الگوریتم مختلف، یکی برای ASICها و دیگری برای کارت‌های گرافیک GPU، امکان پذیر است.

در سال‌های اولیه توسعه گرین، استخراج هم با کارت گرافیک و هم با دستگاه‌های تخصصی ماینینگ قابل انجام بود، اما در حال حاضر امکان استخراج با کارت‌های گرافیک معمولی از بین رفته و تمامی فرایند استخراج تنها با ای‌سیک (ASIC) انجام می‌شود. دلیل این اتفاق، حفظ تمرکززدایی و توزیع منصفانه‌تر کوین‌ها عنوان شده است. مدت زمان تولید بلاک جدید در شبکه گرین حدود ۱ دقیقه است و در ازای استخراج هر بلاک، به استخراج کنندگان به میزان ۶۰ گرین پاداش داده می‌شود. عرضه ثابت گرین در طول زمان باعث ایجاد تورمی خواهد شد که پیوسته در حال کاهش است و پس از گذشت یک دهه به زیر 10 درصد کاهش می‌یابد.

تعداد سکه‌های گرین نامحدود است و از این جهت به پول‌های رایج امروزی بسیار شباهت دارد. نامحدود بودن تعداد سکه‌ها باعث می‌شود که گرین به عنوان یک ابزار ذخیره ارزش مورد استفاده قرار نگیرد. شبکه گرین از روش‌های جدیدی برای مخفی کردن تراکنش‌ها استفاده می‌کند که در ادامه به آن‌ها می‌پردازیم.

 

تراکنش محرمانه (Confidential Transaction)

در شبکه بیت کوین برای ناشناس ماندن تراکنش‌ها از مدل خروجی تراکنش‌های خرج نشده (UTXO) استفاده می‌شود. گرین برای بهبود عملکرد پنهان سازی تراکنش‌ها نسبت به بیت کوین، از فرایند تراکنش‌های محرمانه که در واقع نوع ارتقا یافته UTXO هستند، استفاده می‌کند.

در تراکنش‌های محرمانه (Confidential Transaction)، مقادیر تراکنش با یک عامل مخفی‌کننده تصادفی ترکیب می‌شوند تا مقدار تراکنش را رمزگذاری کنند. برای ایجاد یک تراکنش جدید باید از مجموع عوامل مخفی‌ساز ورودی‌ و خروجی آگاهی داشته باشید. تایید‌کنندگان تراکنش‌ها نیز باید برابر بودن مجموع ورودی‌ها با خروجی‌ها را بررسی کنند و از عدم ایجاد سکه اضافی یا نابود شدن آن‌ها مطمئن شوند. به همین علت است که نیازی به دانستن مقادیر تراکنش و آدرس کیف‌ پول‌ها در صحت‌سنجی تراکنش‌های شبکه گرین وجود ندارد.

کوین‌جوین (CoinJoin)

در پروتکل میمبل‌ویمبل، سازوکاری تحت عنوان "کوین‌جوین" ایجاد شده است که با تبدیل تراکنش‌های ارسال شده به یک تراکنش، امکان شناسایی ارتباط بین فرستندگان و گیرندگان را بسیار دشوار می‌کند. این کار مشکل مقیاس پذیری شبکه را بهبود می‌بخشد و به عنوان روشی برای افزایش حریم خصوصی به حساب می‌آید. اما سوال اساسی اینجاست که کوین جوین چگونه به مقیاس‌پذیری میمبل‌ویمبل کمک کند؟

نگهداری برخی اطلاعات تکراری تراکنش‌ها، موجب می‌شود تا سایز بلاک چین افزایش پیدا ‌کند. اما تمرکز اصلی میمبل‌ویمبل بر روی حفظ یکپارچگی تراکنش‌ها و جلوگیری از مشکل دوبار خرج کردن (Double Spending) است، تا بتواند تمامی اطلاعات تراکنش‌های زنجیره را بر روی شبکه بلاک چین ذخیره کند.

برای درک بهتر این موضوع فرض کنید که رضا، الهام، وحید و پدرام می‌خواهند یک تراکنش میان خودشان انجام دهند. اگر رضا بخواد به الهام مقداری سکه ارسال کند، این تراکنش در یک بلاک ثبت می‌شود. اگر الهام بعداً بخواهد از سکه‌هایش مقداری به وحید بفرستد، اطلاعات مربوط به هر دو تراکنش (رضا به الهام، الهام به وحید) در بلاک بعدی نگهداری می‌شود. حال اگر وحید بخواهد سکه‌ای به پدرام بفرستد، اطلاعات مربوط به هر سه تراکنش (رضا به الهام، الهام به وحید، وحید به پدرام) در بلاک ثبت خواهد شد. اگر پدرام بخواهد ارزهای دیجیتال خود را خرج کند، نودهای مسئول تایید تراکنش‌ها برای جلوگیری از حمله دوبار خرج کردن باید بررسی کنند که آیا آن‌ سکه‌ها وجود داشته و قابل خرج کردن هستند یا نه. بر همین اساس، تاریخچه مبادلاتی که از مالک اول یعنی رضا تا آخرین گیرنده یعنی پدرام انجام شده، غیرضروری خواهد بود.

پروتکل کوین‌جوین می‌تواند برای یکی کردن تراکنش‌ها و مخفی کردن اطلاعات ورودی و خروجی در تمامی مراحل انجام تراکنش، مورد استفاده قرار گیرد. با استفاده از این پروتکل در میمبل‌ویمبل، حجم بلاک چین کاهش یافته و امکان اجرای نودها آسان‌تر می‌شود. به علاوه اطلاعاتی که برای جلوگیری از حمله دوبار خرج کردن مورد نیاز است محافظت شده و مقادیر تراکنش‌ها غیرقابل پیگیری باقی می‌ماند.

تعداد تراکنش‌‌ها در شبکه گرین

در بسیاری از بلاک چین‌ها مسئله مقیاس‌پذیری با مفهوم تراکنش بر ثانیه (TPS) تعریف می‌شود، اما این موضوع در شبکه گرین کمی متفاوت است. کاربران شبکه تاکنون  TPSهای متفاوتی را ارائه کرده‌اند. با توجه به اینکه در شبکه گرین، چندین تراکنش با یکدیگر ترکیب می‌شوند تا در نهایت یک تراکنش بزرگتر را ایجاد کنند،TPS  نمی‌تواند معیار مناسبی برای بیان مقیاس‌پذیری در گرین باشد. با این وجود، تعداد تراکنش‌هایی که در یک بلاک قرار می‌گیرند، توسط مفهومی به نام وزن (weight) تعریف می‌شوند که برای هر ورودی، خروجی و پارامتر دیگری به نام کرنل ثابت است.

 


قیمت گرین (Grin)


قیمت گرین (Grin)

 

ارز دیجیتال گرین تنها چند روز پس از استخراج اولین بلاک و اضافه شدن به صرافی‌های معتبر ارز دیجیتال، با تقاضا و استقبال زیادی روبرو شد. قیمت گرین در ابتدای حضورش در بازار ارزهای دیجیتال ۲۵ دلار بود، اما به دلیل تورمی بودن آن، پس از مدتی با کاهش شدید قیمت مواجه شد. نحوه عرضه گرین به گونه‌ای برنامه ریزی شده که از ثبات قیمتی بیشتری نسبت به سایر ارزهای دیجیتال برخوردار است. در حال حاضر گرین با قیمت ۵ دلار معامله می‌شود.

 


بهترین کیف پول‌های گرین (Grin)


بهترین کیف پول‌های گرین (Grin)

 

پروژه گرین هنوز یک پروژه نوپاست و در مراحل ابتدایی توسعه قرار دارد. بنابراین می‌توان انتظار داشت که در برخی از ابزارها و کیف‌پول‌های آن مشکلات و خطاهایی وجود داشته باشد. وب سایت رسمی گرین در این مورد تذکر داده است که هرگونه استفاده از ابزارهای مربوط به گرین (مانند کیف پول) با ریسک خود کاربران باید انجام شود.

کیف پول رسمی گرین، توسط تیم توسعه‌دهنده اصلی معرفی شده و همان فول نود گرین است. البته در بروزرسانی اخیر، کیف پول گرین از فول نود آن جدا شده و دیگر نیاز به دانلود بلاک چین این ارز دیجیتال نیست. اما یکی از مشکلات اصلی این کیف پول رابط کاربری خط فرمان است که کار با آن را دشوار کمی می‌کند.

کیف پول رسمی گرین (خط فرمان)

 

کیف پول ++Grin

کیف پول گرین پلاس پلاس (++Grin)  یکی دیگر از کیف پول‌هایی است که به دلیل داشتن رابط گرافیکی جذاب، در میان طرفداران ارز دیجیتال گرین از محبوبیت زیادی برخوردار است.

کیف پول ++Grin (ویندوز)

 

کیف پول نیفلر (niffler)  

کیف پول دیگری که از آن برای نگهداری گرین می‌توانید استفاده کنید، نیفلر (niffler) نام دارد. در حال حاضر این کیف پول تنها برای دسکتاپ و پلتفرم‌های ویندوز، مک و لینوکس ارائه شده است.

دانلود کیف پول niffler

 


خرید ارز دیجیتال گرین (Grin)


با توجه به این که گرین یک ارز دیجیتال جدید است و زمان کمی از انتشار آن می‌گذرد، هنوز در صرافی‌های زیادی موجود نشده است. با استفاده از صرافی های ارزهای دیجیتال امکان خرید و فروش گرین (Grin) فراهم شده است. به طور کلی دو راه برای خرید گرین وجود دارد:

۱- خرید مستقیم با پول‌های رایج مانند ریال یا دلار

۲- تبدیل ارزهای دیجیتال دیگر به گرین (Grin)

 

خرید گرین (Grin) با ریال

شما می‌توانید با ریال بصورت مستقیم از سایت های صرافی ایرانی نسبت به خرید گرین (Grin) اقدام کنید. در حال حاضر اکثر سایت‌های ایرانی بیت کوین یا اتریوم می‌فروشند و امکان خرید مستقیم گرین با ریال در صرافی‌های معدودی فراهم شده است.

خرید گرین (Grin) با دلار

خرید ارزهای دیجیتال با استفاده از دلار یک روش رایج و متداول در میان ترید‌رها و سرمایه‌گذاران سراسر جهان است اما این امر برای کاربران ایرانی با مشکلات بسیاری همراه است. برای اینکه بتوانید ارزهای دیجیتال را با دلار خریداری کنید، باید حساب‌های بین المللی مانند مستر یا ویزا کارت داشته باشید. به دلیل تحریم های بین‌المللی ایرانیان، خرید مستقیم با دلار به واسطه های زیادی نیاز دارد که سبب بالا رفتن هزینه تمام شده خواهد و البته مشکل ثبت نام و وریفای کردن حساب کاربران ایرانی در سایت های معتبر خارجی وجود دارد .برای خرید مستقیم گرین (Grin) با دلار می‌توانید از سایت های Changelly و Yobit استفاده کنید.

 

تبدیل سایر ارزهای دیجیتال به گرین (Grin)

برای تبدیل ارزهای دیجیتال دیگر به گرین، شما باید از سایت های ایرانی یا سایت لوکال بیت‌کوینز LocalBitcoins.com،‌ با استفاده از ریال اقدام به خرید بیت کوین یا اتریوم کنید و سپس این بیت کوین یا اتریوم را به صرافی های معتبر منتقل کرده و آن را به گرین تبدیل نمایید.

 

سایت های قابل استفاده برای کاربران ایرانی:

چنجلی(Changelly)

چنجلی یک پلتفرم ایده‌آل برای تبدیل سریع ارزهای دیجیتال به یکدیگر است که نرخ کارمزد بسیار پایینی برای تبادل ارزهای دیجیتال ارائه کرده است. علاوه بر این، چنجلی از حدود ۳۵ ارز دیجیتال پشتیبانی می‌کند. لازم به ذکر است که چنجلی یک صرافی نیست، بلکه یک ربات است که با صرافی‌های بزرگ ارزهای دیجیتال مانند پولونیکس و بیترکس هماهنگ است. این ربات در کسری از ثانیه، درخواست‌های خرید و فروش را در این صرافی‌ها ثبت می‌کند و در نهایت بهترین قیمت موجود را به کاربران نشان می‌دهد.

 بایننس (Binance)

صرافی چینی بایننس نیز یکی از بهترین گزینه‌ها برای خرید ارز دیجیتال گرین (Grin) است. با استفاده از این صرافی معتبر شما می‌توانید میزان بیت کوین یا ارزهای دیگر را در حساب خود شارژ کنید و سپس اقدام به خرید گرین (Grin) یا ارزهای دیگر نمایید. صرافی بایننس می‌تواند به عنوان کیف پول، ‌سرمایه شما را ذخیره کند. با این حال پیشنهاد می‌کنیم که پس از خرید ارز دیجیتال مورد نظر خود، آن را به کیف پول‌های امن منتقل کنید.

 

بیشتر بخوانید:

اتریوم کلاسیک (Ethereum Classic) چیست؟ هر آنچه که باید بدانید

دیجی بایت (DigiByte) چیست؟ هر آنچه که باید بدانید

بایت کوین (Bytecoin) چیست؟ هر آنچه که باید بدانید

نم (NEM) چیست؟ هر آنچه که باید بدانید

ارز دیجیتال دش (Dash) چیست؟ هر آنچه که باید بدانید

دوج کوین (Dogecoin) چیست؟ هر آنچه که باید بدانید

ورج (Verge) چیست؟ هر آنچه که باید بدانید

نئو (NEO) چیست؟ هر آنچه که باید بدانید

تزوس (Tezos) چیست؟ هر آنچه که باید بدانید

توکن بت (BAT) چیست؟ هر آنچه که باید بدانید


منبع: مرکز تحقیقات بلاکچین


آموزش صفر تا صد ترید و تحلیل تکنیکال ارزهای دیجیتال، بورس و فارکس

درباره ما

"مرکز تحقیقات بلاک چین" به‌عنوان بزرگترین وب سایت تخصصی، پژوهشی و آموزشی بلاک چین در جهان توسط مجموعه ای از متخصصان حوزه بلاک چین و ارزهای رمزنگاری شده از سال 1396 به ‌صورت رسمی فعالیت خود را آغاز نمود.


ادامه درباره ما

 

ارتباط با پشتیبانی در تلگرام bircsupport1@

کانال تلگرام مرکز تحقیقات بلاکچین