آموزش ترید و تحلیل تکنیکال - مرکز تحقیقات بلاک چین

ارزهای دیجیتال، راهی برای دور زدن تحریم‌ها

ارزهای دیجیتال راهی برای دور زدن تحریم های آمریکا

 

در حال حاضر دولت آمریکا سیاست فشار حداکثری خود را بر روی ایران اعمال کرده و تحریم‌های وسیعی را علیه سازمان‌های دولتی ایران وضع کرده است. این امر سبب شده تا اقتصاد ایران با بحران مالی بسیار گسترده‌ای مواجه شود که ناشی از عدم فروش نفت و محدودیت در صادرات و انتقال بین‌المللی پول می‌باشد. به همین منظور، استفاده از ارزهای دیجیتال می‌تواند راهکاری برای خروج از این وضعیت باشد.

بعد از تحریم شرکت‌های خریدار نفت ایران، صادرات نفتی به طور محسوسی کاهش یافت و خسارات عمده‌ای به اقتصاد و مردم ایران وارد شد. از این رو ایران همواره در تلاش بوده تا از راهکارهایی استفاده کند که تاثیرات مخرب این تحریم‌های بین‌المللی را کاهش دهد. در حال حاضر دولت ایران از منابع ذخیره ارزی خود استفاده می‌کند که این نشان می‌دهد که کنترل دولت بر واردات تجهیزات و منابع و ممکن است که به زودی از دست برود.

کارشناسان اقتصادی پیش‌بینی می‌کنند که در سال‌های آینده، ایران وضعیت اقتصادی بسیار دشوارتری نسبت به ۶ سال گذشته خواهد، هنگامی که دولت روحانی وارد مذاکرات هسته‌ای و توافق برای برجام شد. در حال حاضر پیش‌بینی آینده اقتصاد ایران دشوار است. چراکه عوامل ناشناخته‌ای وجود دارند که می‌توانند شرایط را دگرگون کنند. همچنین بر اساس اطلاعات منتشر شده توسط متحدان آمریکا، این امکان وجود دارد که ایران از طرق مختلف درآمد‌های غیر قانونی داشته باشد که این امر می‌تواند در شرایط کنونی اقتصاد ایران را از بحران نجات دهد. علاوه بر این، برای ایران این امکان وجود دارد که نفت خود را به کشور‌های همسایه قاچاق کند. اگرچه مقامات آمریکایی تردید دارند که تاثیر این تحریم‌های همه جانبه بتواند با قاچاق جبران‌پذیر باشد. گزینه دیگر برای ایران، استفاده از ارزهای دیجیتال برای انجام مبادلات تجاری است.

 

ارزهای دیجیتال راهی برای دور زدن تحریم

 

بیت کوین یا سایر ارزهای دیجیتال به دلیل ماهیت غیرمتمرکز خود، تحت نظارت و کنترل هیچ نهاد و سازمانی در دنیا نیستند. بدین معنی که ایالات متحده آمریکا نمی‌تواند اقدامات زیادی جهت متوقف کردن فعالیت ایران در این حوزه انجام دهد. این در حالی است که استقبال دولت‌ها به استفاده از ارزهای دیجیتال در حال افزایش است. بر اساس خبری که بلومبرگ منتشر کرده است، دولت ایران قصد دارد تا دو سال آینده ۱۱ میلیارد دلار از محصولات و کالاهای مختلف را به منظور جایگزین کردن واردات و پیدا کردن راهی برای مقابله با تحریم‌های اعمال شده توسط آمریکا، تولید کند.

با این وجود مشکل دولت کم بودجه و نبود پول است، زیرا تخمین زده می‌شود که ذخایر ارزی ایران به ۸۶ میلیون دلار رسیده که این رقم ۲۰ درصد نسبت به سال ۲۰۱۳ کاهش پیدا کرده است. در چنین شرایطی دولت ترامپ معتقد است که ایران باید بر سر میز یک مذاکره جدید حاضر شود یا اینکه مقدار بیشتری از منابع خود را استفاده کند. کارشناسان حوزه رمز ارزها بر این باورند که شرکت‌ها و سازمان‌های ایرانی می‌توانند از مزیت گمنامی و عدم ردیابی ارزهای دیجیتال استفاده کنند و از این طریق محدودیت‌های تحریمی آمریکا را پشت سر بگذارند. در حقیقت تمامی تحریم‌های ایالات متحده در طول تاریخ، همواره برای کنترل بیش‌ از اندازه ایران بوده است تا اینکه امکان انجام پرداخت‌ها با هویت ناشناس در ارزهای دیجیتال به یک احتمال مبدل شده‌اند.

به نظر می‌رسد که سازمان خزانه داری آمریکا به خوبی از این موضوع آگاه است، چراکه به صرافی‌ها و پلتفرم‌های معاملاتی ارزهای دیجیتال، در مورد استفاده شرکت‌ها و کاربران ایرانی (برای دور زدن تحریم‌ها) هشدار داده است. این اقدام سبب شده تا تعداد زیادی از سایت‌های صرافی آنلاین به مسدود کردن حساب کاربران ایرانی بپردازند و امکان خروج سرمایه‌شان را از کیف پول‌های دیجیتالی فراهم نکنند.

بنابر این می‌توان گفت که ماهیت بسیاری از ارزهای دیجیتال به ‌گونه‌ای است که کنترل و پایش نظارت بر آن‌ها را به شدت سخت کرده است و عملا هیچ راهی وجود ندارد که تحریم‌های بانکی را در خصوص ارزهای دیجیتال اعمال کنند. بر همین اساس پیش‌بینی می‌شود که دولت ایران به استفاده گسترده از رمزارزها در مبادلات خود روی آورد و راهکاری برای حفاظت از اقتصاد خود در مقابل تحریم‌های ایالات متحده پیدا کند.

 

بیشتر بخوانید:

بلاک چین و مبارزه با پول شویی

فرصت‌ها و چالش‌های بلاک چین در صنعت بیمه (بخش اول)

آینده بلاکچین و ارزهای دیجیتال در ایران

بلاک چین و آینده زیر ساخت های مالی (بخش دوم)

بلاک چین در سیستم‌های پرداخت

فناوری بلاک چین و بانکداری

 


منبع: مرکز تحقیقات بلاک چین


آموزش صفر تا صد ترید و تحلیل تکنیکال ارزهای دیجیتال

درباره ما

"مرکز تحقیقات بلاک چین" به‌عنوان بزرگترین وب سایت تخصصی، پژوهشی و آموزشی بلاک چین در جهان توسط مجموعه ای از متخصصان حوزه بلاک چین و ارزهای رمزنگاری شده از سال 1396 به ‌صورت رسمی فعالیت خود را آغاز نمود.


ادامه درباره ما

 

ارتباط با پشتیبانی در تلگرام bircsupport1@

کانال تلگرام مرکز تحقیقات بلاکچین