آموزش ترید و تحلیل تکنیکال - مرکز تحقیقات بلاک چین

آنتولوژی (Ontology) چیست؟ هر آنچه که باید بدانید

آنتولوژی (Ontology) چیست؟ هر آنچه که باید بدانید

 

ارز دیجیتال آنتولوژی (Ontology) این روزها توجه بسیاری از علاقه مندان کریپتو را به خود جلب کرده است. در ادامه این مقاله از مرکز تحقیقات بلاکچین، به بررسی تاریخچه، چگونگی کارکرد، قیمت و کیف پول‌های آنتولوژی می‌پردازیم.


آنتولوژی (Ontology) چیست؟


آنتولوژی یک پلتفرم مبتنی بر بلاک چین است که با هدف تطبیق با سایر بلاک چین‌های خصوصی و عمومی ایجاد شده است. شرکت های مختلف می توانند تحت بستر بلاک چین آنتولوژی، امکان ذخیره‌سازی داده‌ها به صورت عمومی و خصوصی را داشته باشند. به گفته توسعه دهندگان این پلتفرم، آنتولوژی یک پروژه انقلابی در صنعت بلاک چین و ارزهای دیجیتال خواهد بود. معماری بلاک چین آنتولوژی بصورت کاملا منحصر به فرد طراحی شده و از الگوریتم اجماع تحمل خطای بیزانس قابل تایید (VBFT) استفاده می‌کند تا همه سهام‌داران و کارآفرینان بتوانند برای استفاده از مزایای بلاک چین به آن بپیوندند.

دلیل اصلی شکل گیری بلاک چین آنتولوژی، علی‌رغم وجود بلاک چینی‌هایی نظیر اتریوم، ترون و ... این بود که در بلاک چین‌های عمومی مانند اتریوم، شبکه بلاک‌چین کاملا متن‌باز بوده و تمامی داده‌ها و تراکنش‌ها برای مشاهده‌‌ توسط همه افراد به دفترکل عمومی ارسال می‌‌شوند. این امر برای کسب‌و‌کارهایی که خصوصی نگهداشتن اطلاعات برایشان حائز اهمیت است، به هیچ عنوان مطلوب نیست!  بنابراین برای حل چنین مسائلی شبکه آنتولوژی ایجاد شد.

شبکه آنتولوژی که اصطلاحا به آن تراست نتورک (Trust Network) می‌گویند، از ترکیب چندین بلاک چین برای بر آورده کردن نیازهای صنایع و کسب و کارهای مختلف استفاده می‌کند. بنابراین تراست نتورک به خاطر طراحی انعطاف‌پذیریش به راحتی می‌تواند بر روی شبکه‌های مختلف گسترش، تفکیک و اجرا شود.

آنتولوژی این قابلیت را دارد که تمامی کسب وکارها را بر روی بستر بلاک چین پیاده‌سازی‌ ‌کند و سرویس‌هایی از قبیل قراردادهای هوشمند، برنامه‌های غیرمتمرکز DApps، مدیریت احراز هویت توزیع‌شده، تبادل اطلاعات، SDK و APIها را ارائه می‌دهد. Trust Network با ارائه ابزارها و کیت‌های توسعه نرم‌افزاری و پشتیبانی از چندین زبان‌ برنامه‌نویسی، بستر مناسبی برای توسعه‌دهندگان برنامه‌های کاربردی غیرمتمرکز محسوب می‌شود. بنابراین می‌توان گفت که در حوزه توسعه برنامه‌های Dapps و ساختن قرارداد هوشمند، پلتفرم آنتولوژی به عنوان یک رقیب در کنار بلاک چین‌های اتریوم، ایاس و ترون قرار گرفته است.

 


ارز دیجیتال آنتولوژی (ONT)


آنتولوژی دارای دو توکن ONT و ONG می‌باشد که کاربرد هر یک از آن‌ها با یکدیگر متفاوت است. توکن اصلی آنتولوژی با نماد اختصاری ONT شناخته می‌شود و برای حق رای در فرآیند اجماع و اتخاذ تصمیم‌های مهم شبکه مورد استفاده قرار می‌گیرد. به دارندگان ONT، بصورت دوره‌ای توکن آنتولوژی GAS با نماد اختصاری (ONG)، داده می‌شود. توکن ONG برای خدمات درون زنجیره‌ای مانند اجرای قراردادهای هوشمند و ذخیره‌سازی شبکه استفاده خواهد شد. بر اساس آنچه که در وایت پیپر آنتولوژی آمده، تولید ONG به مدت 22 سال به طول می‌انجامد و تمام توکن‌های ONG در میان دارندگان ONT توزیع می‌گردد.

 


تاریخچه آنتولوژی


تاریخچه آنتولوژی

 

در سال ۲۰۱۷ بود که شرکت آن‌چِین (Onchain) پروژه آنتولوژی را راه اندازی کرد. بر خلاف نسل‌های اول و دوم ارزهای دیجیتال که هدفشان استفاده از بلاک چین تنها برای حل مساله تمرکز و تسهیل نقل و انتقال وجه بود، پروژه آنتولوژی با هدف سرمایه‌گذاری بر روی تمامی ابعاد و مزایای شبکه بلاک چین و افزایش قابلیت هم‌کاری بین بلاک چین و شبکه‌های سنتی راه اندازی شد.

آنتولوژی با ترکیب تبادل داده‌ها، سیستم تشخیص هویت و پروتکل‌های رویه که همگی بصورت توزیع‌شده هستند، زیرساخت شبکه‌‌ای مورد اعتماد و همتا به همتا را ایجاد کرد که بصورت میان زنجیره‌ای، میان صنعتی و میان برنامه‌ای عمل می‌کند. با توجه به اینکه پروژه آنتولوژی توسط شرکت سازنده نئو ایجاد شده‌‌ است، می‌توان گفت که آنتولوژی به موازات نئو به منظور وارد کردن فناوری بلاک چین به دنیای کسب و کار فعالیت می‌‌کند.

 


آنتولوژی چگونه کار می‌کند؟


آنتولوژی چگونه کار می‌کند؟

 

آنتولوژی (Ontology) به بلاک چین‌های دیگر اجازه می‌دهد تا در هسته آن قرار بگیرند و برای همکاری قابل اعتماد توزیع شده به عنوان زنجیره‌های جانبی عمل کنند. ساختار بلاک چین آنتولوژی به گونه‌ای است که می تواند بلاک چین‌های عمومی را برای کاربردهای مخصوص سفارشی‌سازی کند. علاوه بر این، از مشارکت میان شبکه‌ها و پروتکل‌های مختلف بلاک چین نیز پشتیبانی می‌کند.

در شبکه بلاک چین آنتولوژی، برای ایجاد اعتماد از مکانیزمی ۴ مرحله‌ای استفاده شده است. مرحله اول این مکانیزم شامل تایید احراز هویت، تایید اعتبار افراد و اطلاعات می‌باشد. مرحله دوم بر تایید برنامه‌های کاربردی مختلف تاکید دارد. در مرحله سوم به امکان‌پذیری اقدامات عملی و فنی مانند تایید SDK و API‌ها مربوط می‌شود. و در مرحله پایانی شبکه‌های مختلف بلاک چین تایید و اعتبار سنجی می‌شوند تا برای بهینه‌ کردن عملکرد شبکه به یکدیگر متصل ‌شوند. برهمین اساس می‌توان گفت که آنتولوژی، پلی برای ارتباط میان دنیای واقعی و دیجیتال است.

سوال اساسی اینجاست که این اطلاعات چگونه مورد اعتماد قرار می‌گیرند؟

باید گفت که شبکه آنتولوژی مانند هر بلاک چین دیگری از یک مکانیزم اجماع برای تایید و صحت‌سنجی تراکنش‌ها بدون نیاز به شخص ثالث بهره می‌برد. در واقع، استفاده از همین الگوریتم‌های اجماع است که باعث غیرمتمرکز شدن بلاک چین‌ها می‌شود. الگوریتم مورد استفاده در آنتولوژی، تحمل خطای بیزانس قابل تایید (VBFT) می‌باشد که ترکیبی از الگوریتم اثبات سهام (PoS)، تحمل خطای بیزانس (BFT) و تابع تصادفی قابل تایید (VRF) است.

الگوریتم تحمل خطای بیزانس قابل تایید (VBFT)، یک الگوریتم جدید است که برای نخستین بار توسط توسعه‌دهندگان آنتولوژی پیاده سازی شد. تیم آنتولوژی ادعا می‌کند که با انتخاب تصادفی نودها به وسیله الگوریتم VRF، پیش‌بینی نودهای اعتبارسنج، پیشنهاد‌ دهنده و تاییدکننده در هر مرحله از اجماع بسیار دشوار خواهد بود. بنابراین، شبکه آنتولوژی مقاومت بسیار بالایی در برابر حملات به الگوریتم اجماع دارد.

یکی از ویژگی‌های بارز الگوریتم VBFT نسبت به سایر الگوریتم‌های اجماع این است که طراحیVBFT بر اساس پارامترهای تعریف شده آنتولوژی بوده و باعث تضمین تصادفی بودن و منصفانه بودن ساختار اجماع شبکه می‌شود. الگوریتم VBFT با انتخاب نودهای اجماع به روش VRF به مقیاس‌پذیری بلاک چین، ضد حمله بودن و بالا بردن سرعت تراکنش‌ها کمک قابل توجهی می‌کند.

 


قیمت آنتولوژی (ONT)


قیمت آنتولوژی (ONT)

 

ارز دیجیتال آنتولوژی (ONT) در مارس ۲۰۱۸، با قیمت ۲.۶ دلار وارد بازار کریپتو شد و پس از طی روند یک ساله تقریبا خنثی، به قیمت ۱۰ دلار رسید. نکته جالب توجه این است که در سال ۲۰۱۸ که بازار ارزهای دیجیتال در وضعیت نامساعدی قرار داشت، آنتولوژی بر خلاف روند بازار حرکت کرد و توانست در مدت زمان بین ماه مارس تا ماه می ۲۰۱۸، رشد ۱۰ برابری داشته باشد و به قیمت ۱۰.۲۵ دلار برسد. قیمت ارز دیجیتال ONT در زمان نگارش این مقاله برابر ۱.۰۳۸ دلار است و با حجم بازار ۶۵۹ میلیون دلار در جایگاه ۲۴‌ام برترین ارزهای دیجیتال قرار دارد.

 


بهترین کیف پول‌های آنتولوژی


کیف پول آنتولوژی

 

وبسایت رسمی آنتولوژی دو کیف پول ONTO و  Owallet را معرفی کرده است که برای نگهداری ارزهای دیجیتال ONT و ONG می‌توانید از آن‌‌ها استفاده کنید. این کیف پول‌ها در حال حاضر برای ویندوز، لینوکس،MacOS، اندروید و iOS ارائه شده‌اند.

کیف پول‌ دسکتاپ اوولت (OWallet)

اوولت (OWallet) کیف پول رسمی آنتولوژی برای نسخه دسکتاپ است که علاوه بر داشتن قابلیت اتصال به کیف‌پول‌های سخت‌افزاری مانند لجر، از ویژگی مدیریت شخصی و چند امضایی پشتیبانی می‌کند.

کیف پول دسکتاپ OWallet

کیف پول گوشی اونتو (ONTO)

تیم آنتولوژی برای گوشی‌های موبایل، کیف پول غیر متمرکزی به نام اونتو (ONTO) ارائه کرده است. با استفاده از این کیف پول شما می‌توانید هویت دیجیتالی خودتان را بسازید و دارایی خود را بر روی آن ذخیره کنید. مهم‌ترین ویژگی ONTO ، بهره‌گیری از الگوریتم‌های رمزنگاری برای حفظ حریم خصوصی و امنیت کیف پول می‌باشد.

کیف پول گوشی ONTO

 

بیشتر بخوانید:

ارز دیجیتال گرین (Grin) چیست؟ هر آنچه که باید بدانید

اتریوم کلاسیک (Ethereum Classic) چیست؟ هر آنچه که باید بدانید

دیجی بایت (DigiByte) چیست؟ هر آنچه که باید بدانید

بایت کوین (Bytecoin) چیست؟ هر آنچه که باید بدانید

نم (NEM) چیست؟ هر آنچه که باید بدانید

ارز دیجیتال دش (Dash) چیست؟ هر آنچه که باید بدانید

دوج کوین (Dogecoin) چیست؟ هر آنچه که باید بدانید

ورج (Verge) چیست؟ هر آنچه که باید بدانید

نئو (NEO) چیست؟ هر آنچه که باید بدانید

تزوس (Tezos) چیست؟ هر آنچه که باید بدانید

توکن بت (BAT) چیست؟ هر آنچه که باید بدانید


منبع: مرکز تحقیقات بلاکچین


آموزش صفر تا صد ترید و تحلیل تکنیکال ارزهای دیجیتال، بورس و فارکس

درباره ما

"مرکز تحقیقات بلاک چین" به‌عنوان بزرگترین وب سایت تخصصی، پژوهشی و آموزشی بلاک چین در جهان توسط مجموعه ای از متخصصان حوزه بلاک چین و ارزهای رمزنگاری شده از سال 1396 به ‌صورت رسمی فعالیت خود را آغاز نمود.


ادامه درباره ما

 

ارتباط با پشتیبانی در تلگرام bircsupport1@

کانال تلگرام مرکز تحقیقات بلاکچین

کلیه حقوق مادی و معنوی سایت نزد ناشر محفوظ است.