آموزش ترید و تحلیل تکنیکال - مرکز تحقیقات بلاک چین

شبکه تور (Tor Network) چیست؟

شبکه تور (Tor Network) چیست؟

 

اینترنتی که برای خواندن این مقاله از آن استفاده می‌کنید، چندان خصوصی نیست. ناظران می‌توانند بفهمند که الان کجا هستید و به کمک چیزهایی مانند کوکی یا اثر انگشت دستگاه، می‌توانند اطلاعات حیرت‌انگیزی راجع به عادت‌های آنلاین شما جمع‌آوری کنند. ممکن است با این مسئله مشکلی نداشته باشید. اما همه اینطور نیستند، به ویژه وقتی نرم‌افزارهایی وجود دارد که به راحتی در دسترس هستند و می‌توانند حریم خصوصی شما را با سهولت بالا ببرند. در این مقاله، ابزار حفظ حریم خصوصی Tor را که مورد بررسی قرار می‌دهیم.


تور (Tor) چیست؟


Tor مخفف The Onion Router یک فناوری برای محافظت از فعالیت‌های آنلاین شما در برابر استراق سمع است. این برنامه به یک شبکه توزیع شده همتا‌ برای ارسال پیام‌های شما به سروری‌های مختلف متکی است. به دلیل ساختار شبکه، سرور نمی‌داند شما چه کسی هستید، مگر اینکه لاگین شوید. ارائه‌دهنده خدمات اینترنت شما (ISP) می‌تواند بفهمد که شما از تور استفاده می‌کنید، اما به هیچ وجه نمیتوانند بفهمند در حال مرور چه چیز‌هایی هستید. ناشناس بودن در تور از طریق چیزی به نام مسیریابی Onion حاصل می‌شود. با رمزگذاری ارتباطات شما و توزیع آنها در شبکه نود‌ها، هیچ کس نمی‌تواند بفهمد آنها ازکجا نشات میگیرند.

 


مسیریابی Onion چگونه عمل می‌کند؟


مسیریابی Onion چگونه عمل می‌کند؟

 

بیایید به این سؤال با یک سؤال دیگر پاسخ دهیم. Onion چه ارتباطی میتواند با حریم شخصی داشته باشد؟ دقیقاً مانند پیاز (Onion)، بسته‌هایی که از طریق شبکه Tor ارسال می‌کنید دارای چندین لایه است. شما پیام خود را می‌گیرید و آن را در یک لایه رمزگذاری می‌کنید. سپس به این پیام رمزگذاری شده یک لایه دیگر اضافه می‌کنید، اما این بار، آن را با یک کلید متفاوت رمزگذاری می‌کنید. شما این کار را بار سوم نیز (دوباره با کلید متفاوت) انجام می‌دهید که در نهایت ساختار آن چیزی شبیه به یک پیاز رمزنگاری شده است.

اگر کسی بخواهد به هسته پیاز برسد، باید بتواند هر سه لایه را رمزگشایی کند. ما اطمینان حاصل می‌کنیم که هیچ کسی نمی‌تواند این کار را انجام دهد. ما سه همکار را در شبکه انتخاب می‌کنیم (آنها را آلیس، باب و کارول بنامید). از سه کلید استفاده می‌کنیم، اما هر یک از همکاران فقط یکی از کلید‌ها را می‌داند. قبل از این که پیام به انتهای خود برسد، ابتدا به آلیس، سپس به باب و سرانجام به کارول که به عنوان نود خروجی عمل می‌کند ارسال می‌شود. کارول آخرین شخصی است که Onion را دریافت می‌کند، بنابراین ما ابتدا پیام خود را با کلیدی که او می‌داند رمزگذاری می‌کنیم. باب در وسط قرار دارد، بنابراین ما داده‌های خود را با كلیدی كه در ادامه می‌داند رمزگذاری می‌كنیم. اما اطلاعاتی را از قبل به آن اضافه خواهیم كرد كه به باب می‌گوید كه داده را باید به کجا ارسال كند (به عنوان مثال، به كارول). سرانجام، با استفاده از كلیدی كه آلیس می‌داند، تمام آن اطلاعات (به علاوه دستورالعمل ارسال بسته به باب) را می‌پیچیم.

آیا تا به حال آن بازی را انجام داده‌اید که در آن یک جایزه را در چند لایه کاغذ می‌پیچاندند و آنرا هر بار به صورت چرخه ای به یک نفر دیگر میدادند که هر کدامشان یکی از کاغذها را باز کنند؟ کاری که ما انجام می‌دهیم کمی‌شبیه به این است. به جز این که در مسیریابی Onion، دیگر بازیکنان را نمی‌بینید. همه در اتاق‌های مختلف هستید، اما می‌توانید بسته را از میان سوراخ‌های دیوارها عبور دهید. شما بسته را درست می‌کنید. بیرونی‌ترین لایه دارای برچسبی است که نوشته است «آلیس»، به این معنی که فقط او می‌تواند آن را باز کند. شما آن را از سوراخ در دیوار عبور می‌دهید.

آلیس می‌بیند که گیرنده بعدی باب است، بنابراین او آن را از طریق سوراخ دیگری در دیوار تحویل می‌دهد. باب لایه را جدا می‌کند و به کارول می‌دهد. وقتی به کارول رسید، او بسته را برای دیدن پیام باز می‌کند. کارول مقاله‌ای را چاپ می‌کند، سپس آن را در کاغذ خود می‌پیچد و آنرا به باب منتقل می‌کند، که او هم آن را در کاغذ خودش می‌پیچد. سرانجام، آلیس آن را در لایه سوم پیچیده و به شما می‌دهد. می‌توانید هر سه لایه را باز کنید. حالا شما دارید از یکی از بهترین محتواهای رمزنگاری شناخته که انسان به خود دیده لذت می‌برید.

Tor تنها یکی از پیاده‌سازی‌های مسیریابی Onion است. دلیلی برای محدود کردن خود ندارید، در صورت تمایل می‌توانید پروتکلی با چندین لایه رمزگذاری داشته باشید. با این حال، Hop‌های اضافی با هزینه همراه هستند. اگر تاکنون از مرورگر Tor استفاده کرده‌اید، حتماً متوجه شده‌اید که نسبت به مرورگر معمولی خود کندتر است. این امر منطقی است زیرا شما مستقیماً با سرور ارتباط برقرار نمی‌کنید. اطلاعات در حال طی کردن یک مسیر پیچیده به مقصد بوده و باید در هر مرحله تغییر مسیر دهد. هرچه Hop بیشتری داشته باشید، برقراری ارتباط طولانی تر خواهد بود. سه Hop به اندازه کافی خصوصی خواهد بود. لازم به ذکر است که نود خروجی (کارول) قادر به دیدن آنچه شما به سرور می‌فرستید است مگر اینکه رمزگذاری شده باشد (با HTTPS). بنابراین اگر اعتبار (ایمیل، گذرواژه) را به شکل متن ساده منتقل کنید، از مزایای حفظ حریم خصوصی محروم خواهید شد.

 


چرا از Tor استفاده کنیم؟


Tor مورد انقادات زیادی قرار می‌گیرد، برای بسیاری، تور مترادف با بازار مواد مخدر، اسلحه و سایر کالاها و خدمات غیرقانونی است. در کنار سایر فناوری‌های حفظ حریم خصوصی مانند رمزارز‌ها، خدمات Onion و کریپتوگرافی کلید‌های عمومی‌، Tor به کاربران امکان می‌دهد تا ارتباطات خود را با درجه بالایی از محرمانگی برقرار کنند. به نوعی، استفاده از Tor تایید فعالیت‌های مجرمانه در سیستم است. اگر آزادی یک نفر به حریم شخصی او بستگی دارد، ابزاری که از آن استفاده می‌کند نیز احتمالاً متناسب با هدف اوست. شما می‌توانید فردی باشید که تحت تعقیب دولت است، یا می‌توانید یک فرد معمولی باشید که نمی‌خواهید ISP شما از مکالمات شما با دوستان و خانواده آگاه باشند. فرقی نمیکند، فناوری‌های مانند Tor ابزار‌هایی آگونیستیک برای تقویت حریم شخصی همه‌ی افراد است. در تور اگر نمی‌دانید چه کاری انجام می‌دهید، می‌توانید به راحتی اطلاعات شخصی خود را فاش کنید. حتی چیزهایی مانند JavaScript می‌توانند شما را زیر نظر بگیرند، البته برخی از اکستنشن‌های مرورگر شما با مسدود کردن آنها، می‌توانند به شما در جلوگیری از آن کمک کنند.

 


نتیجه گیری


به طور کلی تور و مسیریابی Onion، اجزای لاینفک حوزه حریم خصوصی دیجیتال هستند. به طور مجازی غیر ممکن است که در فضای آنلاین کاملا ناشناس باشید،، اما با یک راه ساده، کاربران می‌توانند از یک تجربه اینترنت گردی امن و خصوصی لذت ببرند. چنین ابزارهایی برای فرار از سانسور و دفاع از حق اساسی شما برای حفظ حریم خصوصی حیاتی هستند.

 

بیشتر بخوانید:

فناوری بلاک چین چگونه کار می کند؟ (هر آنچه که باید بدانید)

بلاک چین DeFi چیست؟ چشم انداز امور مالی غیر متمرکز

کاربرد بلاک چین در بورس و بازارهای سرمایه (بخش اول)

کاربرد بلاک چین در زنجیره تامین (بخش اول)

کاربرد بلاک چین در زنجیره تامین (بخش دوم)

کاربردهای مهم بلاک چین (بخش اول)

کاربردهای مهم بلاک چین (بخش دوم)

بلاک چین و مبارزه با پول شویی

فناوری بلاک چین و بانکداری

اوراکل (Oracle) چیست و چه نقشی در بلاک چین دارد؟


منبع: مرکز تحقیقات بلاکچین


آموزش صفر تا صد ترید و تحلیل تکنیکال ارزهای دیجیتال، بورس و فارکس

درباره ما

"مرکز تحقیقات بلاک چین" به‌عنوان بزرگترین وب سایت تخصصی، پژوهشی و آموزشی بلاک چین در جهان توسط مجموعه ای از متخصصان حوزه بلاک چین و ارزهای رمزنگاری شده از سال 1396 به ‌صورت رسمی فعالیت خود را آغاز نمود.


ادامه درباره ما

 

ارتباط با پشتیبانی در تلگرام bircsupport1@

کانال تلگرام مرکز تحقیقات بلاکچین